Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Brava fokusa ne radi

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
stamenkovic predrag
Poruka: 17
Član foruma od: petak, 28. mar. 2014. u 17:42h
Lokacija: Presevo

Brava fokusa ne radi

Poruka od stamenkovic predrag » petak, 2. maj 2014. u 23:49h

U zadnje vreme suvozaceva brava na ford fokusu 2002 godiste, sa spoljasnje strane se ne otvara iz prvog puta, vec treba vise puta vuci kako bi se otvorila.
Kada sam kupio prosle godine auto isti problem sam imao sa bravom kod vozaceve strane, koju sam (ne bas sasvim) popravio na taj sto sam skidao tapacir i pritego sraf iznutra koji drzi bravu, ali i sada imam problem sa tom bravom, jedina je prednost sto sam naviko jer samo ja otvaram ta vrata.
Dali je neko imao isti problem ili moze da mi da savet kako podesiti bravu da radi nornalno, sta bi trebalo da se uradi ako se ne skida ili skida tapacir.
Pozdrav, hvala. :ford:
Ako mislite da će drugi ljudi biti dobri prema vama zato što ste vi dobri prema njima to je isto kao da mislite da vas lavovi neće pojesti zato što vi ne jedete lavove

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od bojan_kv » subota, 3. maj 2014. u 03:09h

Uzmi wd sprej (idealno bi bilo neki sprej za podmazivanje) i naprskaj brave i razradi ih. Imao sam identican problem... :)
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od nikola_focus » subota, 3. maj 2014. u 11:36h

Mozda opet treba da se pritegne taj sraf, i imas osecaj kao da brava ima prazan hod. Kad smo vec kod njega, aj napisi kako si odvojio od kvake onu polugicu koja ide do brave, ja pokusavao i nikako da uspem. Inace imam isti problem sa vozacevim vratima na Fokusu, ostala se otvaraju odlicno.

Avatar korisnika
stamenkovic predrag
Poruka: 17
Član foruma od: petak, 28. mar. 2014. u 17:42h
Lokacija: Presevo

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od stamenkovic predrag » subota, 3. maj 2014. u 15:30h

bojan_kv piše:Uzmi wd sprej (idealno bi bilo neki sprej za podmazivanje) i naprskaj brave i razradi ih. Imao sam identican problem... :)
Pri prvom otvaranju, ta brava koja je teze radila a i ostale, su podmazane obicnim uljem kako bi bolje radile, a videcu za gore navedeni ili sprej koji imam pri ruci da iste podmazem.
Pozdrav. :ford:

nikola_focus piše:Mozda opet treba da se pritegne taj sraf, i imas osecaj kao da brava ima prazan hod. Kad smo vec kod njega, aj napisi kako si odvojio od kvake onu polugicu koja ide do brave, ja pokusavao i nikako da uspem. Inace imam isti problem sa vozacevim vratima na Fokusu, ostala se otvaraju odlicno.
Ja se stvarno ne secam za polugu kod brave, jedino ako je moj sin (14 godina) manjim rukama mogao da pritegne staf, bez skidanja iste.
Kada bude lepse vreme pokusacu ponovo da pritegnem srafove na bravi, i nadam se da cu se prisetiti dali sam odvajao polugu ili nisam, i naravno podmazati brave.

Pozdrav. :ford:
Ako mislite da će drugi ljudi biti dobri prema vama zato što ste vi dobri prema njima to je isto kao da mislite da vas lavovi neće pojesti zato što vi ne jedete lavove

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od nikola_focus » subota, 3. maj 2014. u 19:20h

Poluga mora da se odvoji od kvake da bi mogla ta plastika da se navrti i dotegne. Aj kad budes rasturao pa napisi ako ne zaboravis :)

Avatar korisnika
stamenkovic predrag
Poruka: 17
Član foruma od: petak, 28. mar. 2014. u 17:42h
Lokacija: Presevo

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od stamenkovic predrag » subota, 3. maj 2014. u 21:05h

Uredu hocu, stvarno neznam kako je to bilo kad sam otvarao, ali znam da je bilo tesko da se dodje do srafa koji treba da se zategne sa unutrasnje strane vrata kada se skine tapacir.

Pozdrav. :ford:
Ako mislite da će drugi ljudi biti dobri prema vama zato što ste vi dobri prema njima to je isto kao da mislite da vas lavovi neće pojesti zato što vi ne jedete lavove

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od van » subota, 3. maj 2014. u 22:44h

Код мене на фокусу су таква задња врата . Повучем кваку , и некада отовре , некада не .
Скидао сам браву н апредњим вратима , и могу да кажем да је то једна од компликованијих операција коју сам икада одрадио на колима . Једна дан да скинем и један да вратим не место . Толико је неприступачно , брава и квака су повезани каналом за полуге , дако да је манипулација толико отежана , да сам 10 пута помислио како сам глуп јер не могу једну браву и кваку да скинем .
Наоружај се стрпљењем и полако

Avatar korisnika
stamenkovic predrag
Poruka: 17
Član foruma od: petak, 28. mar. 2014. u 17:42h
Lokacija: Presevo

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od stamenkovic predrag » subota, 3. maj 2014. u 23:23h

Samo cekam lepse vreme i sa sinom (koji voli da ucestvuje kada se popravljaju kola), mi cemo pokusati da popravimo bravu a dali cemo uspeti to je znak ?
Mada smo do sada sami izvrsili dosta manjih popravki na autu a i vecih npr. sami zamenili gumu na turbini, cilindar kvacila u kabini, sijalicu na faru H7, sto je kod forda ma lo teze. Planiramo da sami povezemo daljinsko zakljucavanje, ali je jos uvek samo u planu, nemozemo bas sve sami.

Pozdrav. :ford:
Ako mislite da će drugi ljudi biti dobri prema vama zato što ste vi dobri prema njima to je isto kao da mislite da vas lavovi neće pojesti zato što vi ne jedete lavove

Avatar korisnika
stamenkovic predrag
Poruka: 17
Član foruma od: petak, 28. mar. 2014. u 17:42h
Lokacija: Presevo

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od stamenkovic predrag » nedelja, 4. maj 2014. u 14:37h

Evo kao sto sam obecao da cu nakon skidanja brave, na ford fokusu 2002 godine, i da napisem sta sam uradio.
Skinuo tapacir, a i zastitnu foliju do pola vrata, zatim odvio dva srafa koja drze bravu ali uzalud jer se brava delimicno skida.
Pokusavao da skinem polugu sa plastikom, na kojoj se vidi navoj i video mogucnost da ako se plastika, koja je prikacena za spoljasnu bravu, navrti 3-4 kruga nagore da ce brava normalno raditi. Kako nisam uspeo da odvojim plasticnu navrtku sa polugom od brave, ponovo sam sve (osim tapacira) vratio na svoje mesto, a brava sada uopste nije otvarala vrata sa spoljasnje strane.
Palo mi na pamet da polugu koja je malo kriva da istu malo ispravim, te sam rukom polugu pritisnuo prema bravi (znaci ne prema prozoru vec suprotno i slobodno malo jace) i pokusao da otvorim vrata sa spoljasnje strane koja su se normalno otvorila. Zatim sam jos malo savio polugu, da nebi ponovo nakon nekog vremena otvarao tapacir, u istom pravcu i vrata su se jos bolje otvarala. Mesta na bravi koja su mogla da se podmazu podmazana i sve kako je skinuto vraceno na svoje mesto i brava sada odlicno radi.
Znaci nema mnogo posla skine se tapacir, zastita, pritisne poluga i brava radi normalno, a dokle ce neznam.

Pozdrav.
Ako mislite da će drugi ljudi biti dobri prema vama zato što ste vi dobri prema njima to je isto kao da mislite da vas lavovi neće pojesti zato što vi ne jedete lavove

sinisa69
Poruka: 8
Član foruma od: utorak, 21. dec. 2010. u 21:15h

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od sinisa69 » nedelja, 11. maj 2014. u 00:19h

Mogu da kazem da sam imao isti problem sa fokusom i evo kako sam ga ja resio. Brava u pocetku se jako tesko otvarala onako na cim sve sam cekao da nekom ostane u ruci dok na kraju nije sasvim prestala. skinio sam tapacirung kojeg i nije neki velik problem skinuti, malo skalperom odvojio foliju od lepila koja se posle dosta dobro vrati i primetio (posle dosta vremena dumanja) da problem pravi plastika koja povezuje kvaku sa polugom za bravu. Kad povlacim kvaku polugica ima dosta lufta i ne prenese pokrete na bravu za otvaranje i onda kao Zoran Radmilovic u majstorskoj radionici nadjem komadic lima i privrnem je na saraf koji drzi bravu ali tako da se naslanja na polugicu i sad otvaram i zatvaram vrata prosto iz zadovoljstva jer otvaraju se kao nova :bravo:

montecarlo111
Poruka: 82
Član foruma od: utorak, 21. avg. 2012. u 13:44h
Lokacija: Bor

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od montecarlo111 » sreda, 21. maj 2014. u 19:42h

Ima isti problem a nisam nesto vican majstorisanju,sta uzmem da uradim to zajebam. Pa ako imate neke slike sa time sto ste radili da postavite.

maki058
Poruka: 33
Član foruma od: nedelja, 28. sep. 2014. u 15:54h
Lokacija: Foča

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od maki058 » subota, 23. jan. 2021. u 15:58h

to bih i ja volio da vidim,mene zezazju vozacka vrata sa spoljne strane,normalno povlacim rucicu sa spoljnje strane ali se vrata ne otvaraju

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od mbole » subota, 23. jan. 2021. u 16:56h

To mogu da budu dve potpuno razlicite stvari.
1. da brava ustvari nije ni otlkljucala, posto sistem nije: ne dam da se rucica povuce, vec: kad je zakljucano, rucica ide u prazno
2. da je pukla veza izmedju rucice i brave.

Sta se desava kada kljucem otkljucas bravu? Jel se pomeri rucica unutra na vratima?

U svakom slucaju, mora da se skine tapacirung i dobaci do same brave i/ili rucke da bi se videlo sta je u pitanju.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

maki058
Poruka: 33
Član foruma od: nedelja, 28. sep. 2014. u 15:54h
Lokacija: Foča

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od maki058 » subota, 23. jan. 2021. u 20:19h

cilindar brave je zaglavljen,odavno ne otkljucavam vozacka vrata,suvozacka da,iznutra normalno otvorim,poluga se izvukla ili metalni dio sto preklapa rucicu za otvaranje pukla,moram naci negde tutorijal kako se sve skida,da znam tacno naci dio koji se mjenja

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od mbole » subota, 23. jan. 2021. u 20:27h

Popravi taj cilindar, nije 100 dukata, da ne bude razbijanja stakala ili jos gore, secenja vrata na kraju :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

maki058
Poruka: 33
Član foruma od: nedelja, 28. sep. 2014. u 15:54h
Lokacija: Foča

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od maki058 » subota, 23. jan. 2021. u 20:43h

çitao sam tvoj post o tome msm da je zezancija oko toga zbog kljuca kasnije,rado bih ga zamjenio.za rucku je problem,ili je zica pukla ili mehanizam otvaranja koji se kupuje komplet
treba mi unutrasnje leziste brave vozacke od fokusa mk1,ako ko ima neka javi u pp.i vrata vozacka u ljubicasto plavoj boji

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od mbole » nedelja, 24. jan. 2021. u 03:05h

Kakva zezancija oko kljuca?
Ako cilindar nije jednostavno strokav, pa je dovoljno samo da se dobro opere, vec mora da se menja, odes kod bravara i on prepakuje cilindar prema tvom postojecem kljucu.

Sta je "unutrasnje leziste brave"?
Plasika oko unutrasnje rucice?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

maki058
Poruka: 33
Član foruma od: nedelja, 28. sep. 2014. u 15:54h
Lokacija: Foča

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od maki058 » nedelja, 24. jan. 2021. u 19:24h

mehanizam iza rucice za otvaranje,one poluge koje povalce pri potvaranju,sto se prepakivanja cilindra "ucenih" masjtora kod nas nema za to

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Brava fokusa ne radi

Poruka od mbole » nedelja, 24. jan. 2021. u 22:39h

Aha... to je rucica, nije brava, pa me zbunilo.

Prepakivanje cilindra je prosta operacija za svakog bravara. To jednostavno svaki bravar mora da zna.
Nebitno da li je cilindar fordov, ili onaj od ulaznih vrata u kucu, princip je isti. Na ulaznim vratima su valjcici kod forda diskovi sa rupama (tibbe kljuc), ali to ne menja stvar.
Jedina razlika je sto je potreban set delova za to koji je specifican za ford (zbog drugacijeg kljuca), ali on postoji kao rezervni deo.

Mada... pre verujem da je cilindar samo prljav i zapekao, i da ga treba ocistiti.

Drugo...
U trenutnoj situaciji, kad otkaze centralna, mozes da sednes i places, i pitas se posto je staklo koje treba da razbijes :)
Garant je skuplje od cilindra i mehanickog kljuca.
Mnogo je bolje imati cisto mehanicki kljuc koji moze da otkljuca vrata, pa makar se vukao kao dodatni umesto priveska.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“