Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
zibertivan
Poruka: 45
Član foruma od: utorak, 12. dec. 2017. u 00:05h
Lokacija: Beograd

Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od zibertivan » subota, 17. okt. 2020. u 16:05h

Pozz, drugari. Da ne otvaram novu temu pošto je menjač na 2.0 benzin, focus 1, 2001g u pitanju.

Prvi problem je šaltanje, ne uvek ali nekad šaltanje ide teško (glavi) 1.,2., i 3. brzina.

Drugi problem je kada pri šaltanju naglo pustim kvačilo dolazi do nekog udarca, lupanja.

Pre par hiljada je zamenjen set kvacila. Majstor (Sava Ford na Altini) mi je preporučio da ne menjam ulje u menjaču, vratio mi je staro. Darko otpadaš sa Bezanije mi je dao preporuku da sipam aditiv u menjač kako bi rešio problem sa šaltanjem.

Ima li leka za ove probleme? Sem zamene sa poslovnim (mačke u džaku)? :)

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od Markedjani » subota, 17. okt. 2020. u 16:10h

Pa ne naplaćujemo otvaranje tema pobogu... sad sam morao da se smaram da prebacujem tvoj post u novu temu.

Elem... da li je taj problem počeo da se javlja otkad je zamenjeno kvačilo ?
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

zibertivan
Poruka: 45
Član foruma od: utorak, 12. dec. 2017. u 00:05h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od zibertivan » subota, 17. okt. 2020. u 16:17h

Izvinjavam se, neki se bune kada se otvara nova tema pa rekoh da se nadovezem na ovu.

Posle zamene kvacila, šaltanje se nije popravilo, ostalo je isto, a lupanje pri šaltanju čini mi se da se blago pogoršalo, možda grešim.

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od Markedjani » subota, 17. okt. 2020. u 16:19h

E sad moraš da definišeš teško šaltanje... teško se pomera ručica, teško upada u brzinu ?

A što se tiče lupanja na šaltanju, klasika... neki nosač motora-menjača.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

zibertivan
Poruka: 45
Član foruma od: utorak, 12. dec. 2017. u 00:05h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od zibertivan » subota, 17. okt. 2020. u 16:24h

Teško upada u brzinu, kao da na "pola puta" negde zaglavi.

Zamenio sam nosač na menjaču, bio je ispucao pa sam se nadao da on lupa ali nista.

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od speccko » nedelja, 18. okt. 2020. u 02:51h

Jel ima veze kad je hladan/topao auto ili sve vreme tako tesko ulazi? Jel svaka brzina moze da zeza ili samo odredjene?
Secam se mene tako na golfu zezao menjac ali uglavnom 3. brzina, i fora je bila sto kad su menjali nosace (ako se secam) ona poluga neka nije bila lepo nastelovana (od rucke menjaca sto ide do menjaca kod motora)

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od van » nedelja, 18. okt. 2020. u 09:04h

Фокус има сајле , па је је све једно где му стоји мењач.
Ја бих променио уље , јер не знаш да ли је адекватно за тај тип мењача .
Подмазао бих и сајле бирача .
И на крају , немој нагло да пушташ квачило , јер то уништава склопове на преносу снаге . Ја се при свакој промени брзине трудим да се не осети да је промењена сем по звуку мотора. Ако треба и 2 секунд пролазим кроз зону где хвата ламела , да би се обртаји лепо ускладили и да се не би осетило ништа .

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od ljuba power » nedelja, 18. okt. 2020. u 09:19h

takvom vožnjom sa 2 s kroz proklizavanje može samo da strada lamela kvačila-tako žene voze,drže nogu na pedali i skrate vek kvačila za duplo.zamenom ulja nećeš ništa postići jer ti je majstor rekao da ostaviš to koje je u njemu.sigurno je video da je lepe boje i fabričko.podmaži sajle menjača i rešio si problem

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od Markedjani » nedelja, 18. okt. 2020. u 12:43h

Ili sajle birača ili te zeza cilindar kvačila.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

zibertivan
Poruka: 45
Član foruma od: utorak, 12. dec. 2017. u 00:05h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od zibertivan » nedelja, 18. okt. 2020. u 21:20h

Hvala svima na odgovorima. Svakako izbegavam da saltam brzo osim kada moram da žurim, jer me nervira to lupanje a i da se ne bi pogoršao problem.

Probaću sa podmazivanjem sajli pa ćemo videti.

Jel ima neko iskustva sa aditivima za menjačko ulje?

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od van » ponedeljak, 19. okt. 2020. u 08:45h

ljuba power piše:
nedelja, 18. okt. 2020. u 09:19h
takvom vožnjom sa 2 s kroz proklizavanje može samo da strada lamela kvačila-tako žene voze,drže nogu na pedali i skrate vek kvačila za duplo.
То ти је како мало Перица замишља физику . Исту енергију треба да потрошиш да би ускладио обртаје ( то зависи од разилике у тренутним и потребним обртајима мотора ) без обзира да ли ћеш да је поторшиш за 0.3 секунде или за 1 секунду , иста енергија је у питању , која исто "једе" ламелу -
То о чему ти причаш за жене је вожња са притиснутим квачилом , где енргија коју ствара мотор иде на фрикцију ламеле нема везе са овим . То нико није помињао овде .

Што се тиче уља , јел мајсто је ради у хемиској лабараторији па тачно зна која је градација уља у мењачу по мирису , или можда лизне ?

zibertivan
Poruka: 45
Član foruma od: utorak, 12. dec. 2017. u 00:05h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od zibertivan » ponedeljak, 19. okt. 2020. u 08:52h

To ni meni nije jasno, kako staro ulje može da bude bolje od novog ulja predviđenog za taj menjač...

Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka


Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od van » ponedeljak, 19. okt. 2020. u 13:20h

Ако знаш историју одржавања аутомобила и знаш када је мењано уље ( или није мењано ) и које је уље у њему , онда је можеш да знаш да ли ОК задржати старо уље . Ако не знаш историју одржавања , нико ти не гарантује да је уље у мењачу исправне градације . Можда јесте , можда није . Али како се све течности у аутомобилу мењају , тако се мења и уље у мењачу .
Немој никакве адитиве да сипаш , јер људи који су пројектовали мењач знају за које уље су га пројектовали .

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 19. okt. 2020. u 17:51h

Može biti promene u boji i mirisu menjačkog ulja. Majstori koji imaju iskustva to znaju da prepoznaju. Ja nisam majstor ali sam 20 identičnih menjača jedan pored drugog otvorio i itekako je bilo razlike u boji, mirisu pa i u tome što se u nekima ulje pretvorilo u kašu.
zibertivan piše:
ponedeljak, 19. okt. 2020. u 08:52h
To ni meni nije jasno, kako staro ulje može da bude bolje od novog ulja predviđenog za taj menjač...
Zato što ni nećeš naći baš to ulje za taj menjač, već ćeš naći menjačko ulje iste gustine, što je samo jedna od karakteristika ulja, kao što i što i ostali koji posle imaju problem kupuju. Idi u radnju da kupiš ulje specifikacije Ford WSD-M2C200-C pa da vidiš da li ćeš ga naći.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od van » ponedeljak, 19. okt. 2020. u 18:55h

MСтефане , ти не можеш да знаш да ли је то сае 75-90, сае 75-80 , АТФ , САЕ 80 , и које је то уље уопште спецификације ако не знаш шта је сипано , па макар било и ново . Није проблем да ли уље није пропало , вероватно и није и да је добро , али проблем је што не зна човек да ли је то уље адекватно за тај мењач ако нема историје одржавања .

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od ljuba power » ponedeljak, 19. okt. 2020. u 19:54h

da radiš u servisu i da se baviš mehanikom duže vreme pa ispustio xxx ulja iz menjača,znao bi i ti da prepoznaš kvalitetno fabričko ulje,koje ima specifičnu boju i bolje je od svakog zamenskog.tako da ti je bolje da ćutiš i drži nogu na pedali kvačla što duže
uzgred za taj menjač nije ni propisana zamena ulja.nemam nameru da kucam po taststuri,odvukli ste čoveka na pogrešnu stranu jer nema veze ulje sa njegovim probemom.manjak ulja ili loše ulje se manifestuje sasvim drugačije...
sajle birača,menjača su zaribane na tom autu

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od van » utorak, 20. okt. 2020. u 00:17h

Мајсторе за Мап-Евап, осовину-вратило-спојничку , како ћеш да препознаш право уље када не умеш ни ово да разликујеш ?

Кад мајстор Љуба решава проблеме
Lucky piše:
sreda, 7. okt. 2020. u 20:46h
duleruza piše:
sreda, 7. okt. 2020. u 11:33h
Indentican problem je i kod mene od kad sam uzeo auto, Ljuba mi je stavio novu pumpu sa kucistem,nove su svecice, promenuta bombina,kablove sam merio umimerom i nisu u prekidu,zastopan damper na reilu,ociscene benzinske dizne u servisu, prvo jutarnje palenje je kao sto je ;fordmondeo18012001; opisao. Ne zna motor sta da radi trese se kao trovan mis i nakon 10-15 sec sastavi i radi lepo.
Pa jel resen problem?

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od macaneli » utorak, 20. okt. 2020. u 00:38h

zibertivan piše:
ponedeljak, 19. okt. 2020. u 08:52h

Zato što ni nećeš naći baš to ulje za taj menjač, već ćeš naći menjačko ulje iste gustine, što je samo jedna od karakteristika ulja, kao što i što i ostali koji posle imaju problem kupuju. Idi u radnju da kupiš ulje specifikacije Ford WSD-M2C200-C pa da vidiš da li ćeš ga naći.
Sta je problem naruciti preko interneta?Skoro sve se moze iskopati u danasnje vreme
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od Lucky » utorak, 20. okt. 2020. u 12:09h

van piše:
utorak, 20. okt. 2020. u 00:17h
Мајсторе за Мап-Евап, осовину-вратило-спојничку , како ћеш да препознаш право уље када не умеш ни ово да разликујеш ?

Кад мајстор Љуба решава проблеме
Lucky piše:
sreda, 7. okt. 2020. u 20:46h
duleruza piše:
sreda, 7. okt. 2020. u 11:33h
Indentican problem je i kod mene od kad sam uzeo auto, Ljuba mi je stavio novu pumpu sa kucistem,nove su svecice, promenuta bombina,kablove sam merio umimerom i nisu u prekidu,zastopan damper na reilu,ociscene benzinske dizne u servisu, prvo jutarnje palenje je kao sto je ;fordmondeo18012001; opisao. Ne zna motor sta da radi trese se kao trovan mis i nakon 10-15 sec sastavi i radi lepo.
Pa jel resen problem?
A nema ga nikako da komentarise u toj temi hahahaha hahahaha hahahaha

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Focus mk1, 2.0 zetec - Teško šaltanje

Poruka od ljuba power » utorak, 20. okt. 2020. u 22:03h

nema šta tu da se komentariše.dušanu je pritisak pumpe bio 1,5 bara i auto nije vukao nikako.pa sam mu rekao da pumpa ne valja.doneo je polovnu koja gura 2,5 bara za koju sam rekao da je to slab pritisak i da ni to ne valja.mora nova pumpa sa kućištem.doneo je novu pumpu koja gura koliko treba i auto se više nije gušio nego je lepio za sedište.hvala dovidjenja i svaka čast majstore-to su njegove reči na kraju.za ostale probleme mi se nije obraćao!!temu ne komentarišem jer se auto popravlja u radioni a samo vi znate da ga popravite preko tastature hahahaha hahahaha hahahaha

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“