Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Nascar zanimljivosti

Avatar korisnika
kyle
Poruka: 1652
Član foruma od: petak, 9. feb. 2018. u 15:06h
Lokacija: The Greatest Spectacle in Racing

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od kyle » sreda, 22. maj 2019. u 18:33h

Sale se sad neki amerikanci sa Alonsom pozivaju ga da posle neuspelih kvalifikacija za Indy 500 dodje voziti Coca-Colu 600 :)
I am Indy 8)

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 23. maj 2019. u 19:37h

Uvek sam se pitao kako su se ovakvi kockasti auti iz kasnih 1970-ih mogli trkati na Daytoni i Talladegi. Aerodinamika ko cigla, a opet su isli preko 200 mph.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od mbole » petak, 24. maj 2019. u 01:25h

Prastari recept:
Ubacis dovoljno ponija pod haubu, i nekog sa velikim kohones u sediste :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » utorak, 28. maj 2019. u 01:45h

AMC Matador koji je Bobby Allison vozio za Penske pocetkom 1970-ih godina. Jos jedan izuzetno kockast auto. Nije imao mnogo uspeha.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » utorak, 28. maj 2019. u 17:16h

U NASCAR-u nema mnogo "ljubavi" izmedju vozaca i auta, i vozaci obicno biraju auto koji ce im pruziti najbolje performance. Nekada se desi da neki vozac ostane celu karijeru u jednom timu ili sa istim autom, ali u tim slucajevima to je najvise zato sto imaju uspeha pa i ne postoji potreba za promene (kao recimo Jeff Gordon ili Jimmie Johnson).

Medjutim, Buddy Arrington je posebna prica. Njegova ljubav prema Chrysleru je bila tolika da ih je nastavio koristiti cak i kada se Chrysler odavno penzionisao iz NASCAR-a i kada vise nisu nudili rezervne delove. Poslednji fabricki Chrysler u NASCAR-u je bio 1978 Dodge Magnum, koji se pokazao izuzetno lose da je cak i Richard Petty posle toga napustio Chrysler posle 29 godina i presao na Chevrolet/Pontiac/Oldsmobile/Buick. Medjutim, Arrington je nastavio da koristi Magnum sve do 1982. godine (kada vise nije zadovoljavao standard), a i posle toga je bio jedini koji je koristio Dodge Mirada i Chrysler Imperial (oba su razvijena kao test vozila da privuku Pettyja nazad, a onda prodati Arringtonu kada nisu uspeli u tome). Tek 1985. godine, kada nijedan Dodge/Chrysler vise nije bio legalan za NASCAR, je poceo da koristi Ford.

Ovo je redak slucaj da jedan vozac ostane toliko veran jednoj marki, bez obzira sto nije imao rezultate. Uglavnom je imao nizerazredne sponzore, a pit tim su bili volonteri. U 560 trka nije nijednom pobedio. Imao je 103 Top 10 i dva puta je zavrsio u Top 10 u generalnom plasmanu (1978. godine - 9., 1982. godine - 7.).

Slika

Slika

Slika

Slika

1985-1987 Ford Thunderbird sa kojim je zavrsio karijeru.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
kyle
Poruka: 1652
Član foruma od: petak, 9. feb. 2018. u 15:06h
Lokacija: The Greatest Spectacle in Racing

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od kyle » sreda, 29. maj 2019. u 10:50h

vidim da je i broj preno to mi se svidja. i nije mi jasno zasto u danasnje vreme vozaci kroz celu svoju karijeru ne mogu koristiti svoje brojeve? to izgleda onda nisu njihovi brojevi vec brojevi auta. pa da.
I am Indy 8)

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » sreda, 29. maj 2019. u 16:37h

U vecini slucajeva timovi su vlasnici brojeva, ne vozaci. Preciznije, NASCAR je vlasnik brojeva, a onda ih daje timovima na odredjeni period, a timovi odlucuju sta ce sa njima.

Mada u vecini slucajeva timovi izlaze drugim timovima u susret ako hoce neki specifican broj. Recimo kada je Dale Earnhardt Jr dosao u Hendrick, nije smeo da koristi #8 (jer je pripadao DEI), pa je zatrazio od Yates Racing dozvolu da koristi #88. I Yates mu je odobrio jer u tom periodu nije imao vozaca koji koristi taj broj (Dale Jarrett je u tad napustio tim).

Sa druge strane, Danica Patrick je htela da koristi #7 (jer je u IRL koristila isti broj), ali je Robby Gordon odbio da joj ga da.
Kad sam spomenuo Dale Jarretta, padne mi na pamet Toyotin debi u NASCAR-u 2007. godine. Koja samo propast je ta sezona bila, jedna od najgorih koju sam ikada video za neku kompaniju u NASCAR istoriji. I to je Toyota bas mnogo novca ulozila. Red Bull je bio jedan od timova sa najvecim budzetom, privukli su bivseg sampiona Dale Jarretta i veliku mladu zvezdu Brian Vickera.

I ... nista. Mislim da je najbolji njihov vozac te sezone bio Dave Blaney koji je zavrsio kao 31. u generalnom plasmanu. Posebno je smesan bio spomenuti Jarrett. Sezonu pre toga je imao losu godinu u Fordu (zavrsio kao 23. u generalnom plasmanu) i kad je napustio Ford bas ih je pljuvao i pricao kako mu je drago da ce sada voziti u ozbiljnom timu. Medjutim, kvalifikovao se na samo 24 od 36 trka, plus jos 5 trka je koristio sampionsku titlu da se kvalifikuje (u to vreme je bilo pravilo da bivsi sampioni mogu da se kvalifikuju na 5 trka samo na osnovu nekadasnje sampionske titule). Zavrsio je kao 41. u generalnom plasmanu. U narednoj sezoni je vozio samo 5 trka pre nego sto se penzionisao.

Toyota je mnogo bolje prosla u 2008. sezoni. Potpisali su izuzetno mocni Joe Gibbs Racing tim (koji je bio nezadovoljan sto nije #1 u Chevroletu) i vec u 3. trci u sezoni zabelezili prvu pobedu ...

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 30. maj 2019. u 16:36h

Richard Petty je poznat kao izuzetno veran vozac Chrysler korporaciji (Plymouth i Dodge). Od pocetka karijere 1959. godine pa sve do 1978. godine je uvek vozio samo Plymouth/Dodge sa izuzetkom 1969. sezone kada je vozio Ford iz nezadovoljstva sto mu Chrysler nije hteo dati aerodinamicnu Dodge Daytonu.

Ali 1978. sezona ce se pokazati poslednjom sa Chryslerom i posle toga ce do kraja karijere kao vozac (1992.) voziti Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile i Buick. Ovo je poslednji auto koji je vozio pod Chrysler korporacijom - 1978 Dodge Magnum. Pre toga NASCAR je dozvoljavao do 4 godine stare aute da se takmice pa je Petty sve do spomenute 1978. sezone vozio 1974 Dodge Charger. Iako 4 godine star, Charger je imao solidan uspeh - Petty je sa njim pobedio 5 trka 1977. godine i zavrsio kao 2. u generalnom plasmanu. Medjutim, prelazak na Magnum nije bio uspesan. Vec na prvoj trci u sezoni (Daytona 500) Petty je rekao da je Magnuma tesko kontrolisati pri brzinama vecim od 190 mph (304 km/h) sto i nije bilo cudno kada se pogleda "aerodinamika". Situacija nije bila nista drugacija kod Chevroleta i Forda, ali je Chrysler bio u teskoj finansijskoj krizi u tom periodu i nije mogao da priusti ni rezerne delove. Nije bilo retkost da ih Petty trazi po otpadima ili da ih skida sa slupanih auta.

Iako je Magnum bio ok na kracim stazama, posle 2/3 sezone Petty je presao na Chevrolet. Tu 1977. sezonu je po prvi put zavrsio bez pobede. Sledecu sezonu tim je koristio Chevrolet i Oldsmobile, a Petty je osvojio svoju poslednju 7. titulu.

Na slici je jedan od 1978 Dodge Magnuma koji je Petty licno koristio. Pre par godina je restauriran i prodat na aukciji. A posle Pettyja ga je kupio gore spomenuti Buddy Arrington i vozio sve do kraja 1982. sezone.

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
kyle
Poruka: 1652
Član foruma od: petak, 9. feb. 2018. u 15:06h
Lokacija: The Greatest Spectacle in Racing

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od kyle » petak, 31. maj 2019. u 13:27h

Tale mozes li nesto napisati o Penskeu?
I am Indy 8)

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » subota, 1. jun 2019. u 05:03h

Hocu, ali neki drugi put. Sad hocu da zavrsim celu pricu oko Richarda Pettyja.

Ranije sam pricao kako je posle 29 godina sa Dodgeom i Plymouthom presao na Chevrolet/Pontiac/Oldsmobile/Buick posle 1978. sezone kada je po prvi put u karijeri ostao bez pobede u celoj sezoni jer nije bio zadovoljan novim Dodgeom Magnumom.

Pocetkom 1980-ih godina Chrysler je opet poslovao solidno i predsednik Lee Iacocca (koji je ranije u Fordu bio "otac" Mustang programa) je licno zatrazio od Pettyja da mu razvije model za NASCAR. Petty je izabrao Dodge Mirada, koji je u tom momentu bio jedan od samo dva Chryslerova kupea sa zadnjom vucom (ostali je bio luksuzni Chrysler Imperial). Petty je spremio Miradu, a jos jednu Miradu je spremio i Junior Johnson. On je bio legenda NASCAR-a i u spomenutom periodu jedan od najboljih vlasnika. Njegov tim je uspeo te sezone da privuce i sampiona Darrella Waltripa.

Petty i Johnson su testirali Miradu u pauzi izmedju 1981. i 1982. sezone. Test je pokazao da automobil nije bio aerodinamican koliko je na prvi pogled izgledalo. Maksimalna brzina je bila 185 mph ili oko 8 mph sporije nego Ford i Chevrolet iz spomenutog perioda.

Testirani modeli su prodati jedina dva Dodgeova tima (Arrington Racing i Negre Racing) i oni su ih koristili sve do 1984. sezone. Bio je to poslednji Dodge u NASCAR-u sve do 2001. godine.

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 3. jun 2019. u 03:52h

Prva trka na Talladega Speedway (ili kako se tada zvala Alabama International Motor Superspeedway) je vozena 14. septembra 1969. godine i protekla je u velikom skandalu zbog bojkota.

Kada je Talladega izgradjena postala je ubedljivo najveca, najduza (2.66 milja) i najbrza staza. Automobili su poceli da prilaze magicnoj cifri od 200 mph, posebno sto je na ovoj trci trebao da debituje novi Dodge Charger Daytona. Firestone gume su se raspadale posle nekoliko krugova i vozaci su trazili odlaganje trke. NASCAR je odbio. Predsednik NASCAR-a Bill France je cak seo za volan Forda Torina i vozio nekoliko krugova pri brzini od oko 170 mph. Posle toga je rekao da ako 60-godisnjak kao sto je on moze da dostigne toliku brzinu bez problema onda profesionalnim vozacima ne bi trebao biti problem da voze oko 190 mph. Vozaci su i dalje odbili i na dan trke vecina zvucnih imena u objavili da nece voziti. Medju njima su bili Richard Petty, David Pearson, Bobby Allison, Cale Yarborough, LeeRoy Yabrough, Buddy Baker, Charlie Glotzbach, itd. Od zvucnih imena je ostao samo Bobby Isaac.

Pred trku Goodyear je dostavio nove gume. NASCAR je obecao besplatne ulaznice za 1970 Daytonu 500 svima onima koji kupe ulaznicu za ovu trku pa je bilo oko 62,000 ljudi. Trka je protekla bez ikakvih problema. Zuta zastava je bila podignuta svakih 25 krugova da se provere gume. Trka je imala 102 kruga.

Richard Brickhouse je pobedio sto je bila njegova jedina pobeda u karijeri. Vozio je Dodge Charger Daytonu. Posle trke drugoplasirani Jim Vandiver je tvrdio da je zapravo on pobedio i da je Brickhouse bio krug zaostatka. Teoricari zavere tvrde da je Vandiver vozio stariji Dodge Charger 500 i da mu NASCAR zbog toga nije dao pobedu.

Naredne trke svi najbolji vozaci su se vratili.

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 3. jun 2019. u 16:47h

Ljudi pamte Danicu Patrick i smatraju da je ona bila prvi zenski vozac koji se oprobao u Indy i NASCAR-u. Ali to nije istina i vise od 30 godina pre Danice to je uradila Janet Guthrie.

Guthrie (rodjena 1938. godine) je bila izuzetno edukovana zena i imala je diplomu inzenjera u avionskoj industriji, gde je i radila u pocetku. Sve je to ostavila da bi se bavila automoto-sportom. Prvo je pokusala da se kvalifikuje za Indianapolis 500, koji je u to vreme bio jedna od najvecih trka na svetu. To se desilo 1976. godine. U kvalifikacijama se pojavilo preko 50 vozaca za samo 33 pozicije. Guthrie nije uspela da se kvalifikuje jer je imala relativno spor auto. A.J. Foyt joj je dozvolio da testira njegov auto, gde je imala jedno od najboljih vremena, ali joj nije dozvolio da se kvalifikuje sa njim.
Sledece godine se kvalifikovala, ali trku nije zavrsila zbog kvara. Tek 1978. godine uspeva da je zavrsi kao 9. Od 1976. do 1980. godine je vozila 14 trka sa najboljim plasmanom 5. mestom. Imala je ponude da potpies za jace timove, ali je odlucila da ostane verna prvom timu koji joj je dao sansu.

Spomenute 1976. godine, kada nije uspela da se kvalifikuje za Indianapolis 500, je dobila ponudu da se takmici u NASCAR-u. U naredne 4 godine je vozila 33 trke za Chevrolet i Buick, ukljucujuci dve Daytone 500 (1977. i 1980.), a najbolji plasman na trci je bio 6. mesto.

Posle 1980. sezone nije uspela da pronadje sponzore pa se penzionisala.

Danas je u senci Danice Patrick koja je imala daleko gore rezultate i uglavnom lupala aute.

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
kyle
Poruka: 1652
Član foruma od: petak, 9. feb. 2018. u 15:06h
Lokacija: The Greatest Spectacle in Racing

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od kyle » ponedeljak, 3. jun 2019. u 18:38h

Talladega_500 piše:
ponedeljak, 3. jun 2019. u 16:47h


Danas je u senci Danice Patrick koja je imala daleko gore rezultate i uglavnom lupala aute.

kako gore kad bolje evo ja proverio

Patrikova je pobedila jednom u Indikar seriji i ima 3 pola a najbolji rezultat na Indiju 500 joj je trece mesto. najbolji plasman u Nascar trci joj je 6 mesto i ima 1 pol.

i jos:

She (Patrick) became the first woman to win a Cup Series pole position by setting the fastest qualifying lap for the 2013 Daytona 500, finishing eighth. Patrick bested Janet Guthrie's record for the most top-ten finishes by a woman in the Sprint Cup Series in 2015.
I am Indy 8)

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 3. jun 2019. u 18:52h

Ignorises 2 stvari.

Prvo, timove za koje su obe vozile. Patrick je vozila za Andretti u Indy i za Stewart-Haas u NASCAR-u. Oba su medju najboljim timovima u sportovima u kojima se takmice sa ogormnim sponzorima. Dok je Guthrie vozila za izuzetno nizerazredne timove gde bi im sponsor jedva pokrio obicne troskove. Recimo, za 1976 Indianapolis 500 jedini sponsor koji je imala je bio Coca-Cola i platili su joj samo $500. A Patrickova je godisnje dobijala $13 miliona od Go Daddy.
Spomenuo sam u tekstu da je cuveni A.J. Foyt jednom dao Guthrie da provoza njegov bolid i da je imala medju najboljim vremenima. Istog dana je i Foyt provozao bolid sa kojim se Guthrie kvalifikovala za Indianapolis 500. Rekao je da nikada nije vozio gori bolid.

I drugo, bitan je i broj trka. Patrickova je vozila 116 trka u Indy prema samo 14 Guthrie. I Patrickova je vozila 252 trke u NASCAR-u prema 33 Guthrie.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
kyle
Poruka: 1652
Član foruma od: petak, 9. feb. 2018. u 15:06h
Lokacija: The Greatest Spectacle in Racing

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od kyle » utorak, 4. jun 2019. u 09:21h

ja sam uporedio rezultate koji su na strani Patrik za koju si ti reko da je imala "daleko gore rezultate". a ko je gde vozio i koliko trka je druga prica.
I am Indy 8)

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » utorak, 4. jun 2019. u 17:15h

To nisu rezultati sto si isporedio vec jedan rezultat.

Patrickova ima 7 Top 10 u 191 trci = 3.66%.
Guthrie ima 5 Top 10 u 33 trke = 15.15%.

Sto znaci da je rezultat daleko na strani Guthrie iako je vozila daleko losiji auto.

Jos nesto - kada je Patrickova pobedila jedinu Indy trku u svojoj karijeri, svi mediji su preneli vest da je postala prva zena koja je pobedila u nekom profesionalnom auto-moto sportu. To je daleko od istine.

Recimo, Michele Mouton je tokom 1980-ih godina za malo osvojila titulu u WRC.

Slika

A posebno su uspesne Force sestre (Ashley, Brittney i Courtney) u NHRA. Brittney je cak osvojila i titulu.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
kyle
Poruka: 1652
Član foruma od: petak, 9. feb. 2018. u 15:06h
Lokacija: The Greatest Spectacle in Racing

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od kyle » utorak, 4. jun 2019. u 21:32h

hej nemoj mi vaditi procente uspesnosti. Patrik ima bolje rezultate to sam pokazo.
I am Indy 8)

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » utorak, 4. jun 2019. u 22:03h

Procenat uspesnosti jeste rezultat. ;)
Ko je bio prvi vozac koji je dostigao 200 mph? Pa zavisi koga pitate.

Zvanicno, prvi je bio Buddy Baker za volanom 1969 Dodge Charger Daytone. Ovaj auto je navodno na samostalnim testovima dostizao i 240 mph, ali Baker je zvanicno postao prvi koji je dostigao brzinu od 200.096 mph. To se desilo 24. Marta 1970. godine na Talladega Superspeedway. Dodge je morao da "ubije snagu i aerodinamicnost" da se Chevrolet i Ford ne bi zalili sto je jedan auto toliko dominantan.

Medjutim, citao sam biografiju Bobby Allisona i on tvrdi da je zapravo on dostigao 200 mph istog dana, ali ranije ujutro (Baker je zvanicno postavio record u kasnim popodnevnim satima). Allison tvrdi da Dodge nije zeleo da kaze da je Allison postavio record zato sto je Allison vozio Chevrolet Chevelle na kracim stazama i Dodge Daytonu samo na najbrzim (Chevelle je bio daleko manji i laksi auto i lakse se probijao kroz saobracaj na kracim stazama). Sa druge strane, Baker je godinama vozio samo Dodge i bio je perfektan vozac koji bi zvanicno postavio record.

Slika

Rekord i dalje drzi Bill Elliott i njegov 1987 Ford Thunderbird. Rekord od 212.809 mph je postavio u kvalifikacijama za Talladegu.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 6. jun 2019. u 05:16h

Povratak Dodgea u NASCAR 2001. godine sa Intrepidom (inace, moj prvi auto). Uspeli su potpisati 5 timova, ukljucujuci i velikog Bill Elliotta koji je proveo 20+ godina pre toga vozeci samo Fordove. U toj sezoni su pobedili 4 trke.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » petak, 7. jun 2019. u 01:46h

Iako je Dodge osvojio titulu 2012. sezone (Brad Keselowski), bila je to poslednja sezona za njih u najjacoj Cup seriji (neki timovi su nastavili da koriste starije modele u slabijim serijama sve do prosle godine). Te 2012. godine samo jedan full-time tim je koristio Dodge i to Penske. Na kraju sezone Penske je objavio da ce u 2013. sezoni preci na Ford (koga su koristili od 1994-2002) tako da je Dodge ostao bez timova.

Medjutim, tokom 2012. sezone su predstavili novog 2013 Chargera sa nadom da ce privuci neke nove time. Kada u tom nisu uspeli - povukli su se.

Velika je steta sto ovaj Charger nikada nije zavrsio na stazi jer izgleda fantasticno.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » petak, 7. jun 2019. u 17:56h

Wendell Scott je bio prvi crnac u NASCAR-u i do danasnjeg dana jedini koji je uspeo da pobedi u najjacoj seriji.

Vozio je u periodu 1950-ih, 1960-ih i 1970-ih kada je rasna segregacija i dalje bila na visokom nivou. Iako je ocigledno imao talenat, uglavnom je morao da skuplja otpatke po otpadima da bi mogao da se trka vikendom. Tokom 1960-ih godina je imao kakvu-takvu podrsku Forda, koji mu je davao nekoliko godina stare aute. Bio je relativno uspesan trkac. Par puta je zavrsio u Top 10 u poenima (najbolje mesto mu je bilo 6. u 1966. sezoni).
Jedinu trku je pobedio u 1964. sezoni na Jacksonville Speedway. Na toj trci su bili jos nekoliko zvucnih imena kao sto su Richard Petty, Ned Jarrett i Buck Baker. Medjutim, svi su imali problema sa autima tako da je Scott prosao prvi kroz cilj. Ali NASCAR mu u pocetku nije priznao pobedu iako je pobedio sa 2 kruga prednosti nad Bakerom. Tek kad se publika razisla su mu priznali pobedu jer su se bojali reakcije uglavnom bele publike.
Dosta dugo godina mucenja sa krsevima, tokom 1973. godine je podigao velike kredite i kupio novi Mercury sa ciljem da pokaze da moze da parira najbrzim autima. Nazalost, slupao ga je vec u prvoj trci na Talladegi. Postoji prica da ga je otplacivao do kraja zivota 1990. godine.
Iako ga je bela publika uglavnom kritikovala u juznom delu SAD, ostali vozaci i timovi nisu imali problema sa njim. Wood Brothers Racing mu je cak pomogao da spremi spomenutog '73 Mercury (Wood Brothers Racing je takodje koristio Mercury) za trku.

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 9. jun 2019. u 03:26h

Tokom 1994. godine Chevrolet je zamenio model Lumina sa Monte Carlo i do 1997. godine Chevrolet ce u potpunosti dominirati - sa vozacima i kao tim. Situacija je bila toliko losa za Ford i Pontiac (i par privatnih Buick i Oldsmobile timova) da je Penske Racing, koji je tada koristio Ford, o svom licnom trosku napravio Monte Carlo i testirao ga. Ispostavilo se da je Monte Carlo imao jako aerodinamican krov i da je bio dosta brzi u krivinama. Medjutim, u tom periodu auti su morali imati istu skoljku kao serijski tako da Ford nije mogao nista da uradi. Tek 1998. godine kada je debitovao Ford Taurus se situacija izjednacila i godinu dana kasnije (1999.) Dale Jarrett je osvojio prvu titulu za Ford jos od 1992. sezone.

Doduse Chevroletu je pomoglo sto je tada imao neke od najboljih vozaca u NASCAR-u kao sto su Dale Earnhardt i Jeff Gordon, dok je Ford izgubio svoje dve najvece zvezde (Davey Allison i Alan Kulwicki) u avionskim nesrecama. O njima sutra.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
kyle
Poruka: 1652
Član foruma od: petak, 9. feb. 2018. u 15:06h
Lokacija: The Greatest Spectacle in Racing

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od kyle » nedelja, 9. jun 2019. u 11:08h

Slika
I am Indy 8)

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 9. jun 2019. u 16:11h

Generacija 4 je donela najbolje trkanje, iako su bili verovatno najruzniji i najgori.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11192
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: Nascar zanimljivosti

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 9. jun 2019. u 22:09h

Tokom 1980-ih i 1990-ih godina NASCAR je izgubio nekoliko velikih zvezda u incidentima koji nisu povezani sa trkanjem. Ranije sam pricao o Tim Richmondu koji je umro od side. Sada je rec da spomenem i dve Fordove legende.

Prica Alan Kulwickog je jedna od najpoznatijih u NASCAR-u. On je zapravo imao fakultetsku diplomu i radio kao inzenjer u Wisconsinu, ali je prodao sve sto je imao i uputio se na Floridu da postane vozac. U prvoj sezoni je imao samo 1 auto i 2 motora. Imao je ponudu da vozi za veliki Junior Johnson Racing tim, ali je odbio jer nije zeleo da vozi za drugog vlasnika, pa je celu karijeru vozio za svoj tim. Malo po malo je napredovao i u 1992. sezoni (njegova 7. sezona) osvojio titulu. Titula je odlucena u zadnjoj trci u sezoni je Kulwicki izracunao da ako bude vodio najvise krugova i zavrsio kao 2. da ce osvojiti titulu zbog bonus poena. Na kraju Kulwicki je vodio 103 kruga i zavrsio kao 2. Bill Elliott je pobedio i vodio 102 kruga. Tih 5 bonus poena za vodjstvo vise krugova su mu doneli titulu.
Poginuo je u avionskoj nesreci 1. aprila 1993. godine kada je mali avion njegovog sponzora Hooters srusio. Sahranjen je u West Allis, Wisconsin (podnaselje Milwaukeea).

Slika

Slika

Oko 3.5 meseca kasnije (13. jul 1993. godine) je poginuo jos jedan Fordov vozac - Davey Allison. Njegov otac Bobby je bio velika legenda, a Davey je stekao popularnost vozeci #28 Ford za Robert Yates Racing. Pobedio je Daytonu 500 i dva puta zavrsio kao 3. u generalnom plasmanu. U karijeri je pobedio 19 trka. U slobodno vreme je bio pilot i poginuo je kada je pokusao da se spusti svojim licnim helikopterom na Talladega Speedway. Nagadja se da Dale Earnhardt i Jeff Gordon ne bi dominirali tokom 1990-ih da je Allison ostao ziv.

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Odgovori

Povratak na „Nascar“