Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford Big Red

Moderator: ace1

Odgovori
Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Ford Big Red

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 29. mar. 2021. u 04:21h

Sa sajta autorepublika.com.

Pronađen davno izgubljeni Fordov kamion na mlazni pogon
Ne baš tako davno smo pisali priču o revolucionarnom američkom automobilu iz šezdesetih godina pod značkom Chrysler Turbine. Tu priču možete da pročitate ovde (https://autorepublika.com/2021/03/15/za ... ih-godina/). Da li je prodaja jednog od samo dva cilivlna Turbinea zaslužna za to ili je nešto drugo u pitanju, ali kolege sa sajta Drive su odlučili da pronađu još jedan izuzetno napredni model iz istog perioda koji je takođe imao velike šanse da uđe u serijsku proizvodnju. Reč je o Fordovom kamionu pod nazivom Big Red ("Veliki Crveni"), a isto kao i Chryslerovo čedo, takođe ga je pokretan mlazni pogon.
Kao što smo spomenuli u priči o Turbineu, period pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka je protekao u znaku "jet" generacije, koju su obeležili avioni i rakete na mlazni pogon. Sve što je bilo povezano sa svemirom i putovanjem letilicama je bilo moderno, pa se takav trend proširio i na automobilsku industriju i činilo se da vozila na mlazni pogon imaju svoju budućnost.
Ford je započeo rad na Big Redu početkom šezdesetih godina sa ciljem da zameni dotadašnja ponuda zastarelih kamiona. Novi autoputevi su takođe označili da vozači mogu da pređu sve veće distance i postajlo je jasno da kamioni moraju da budu moćniji, komforniji i generalno udobniji za vožnju. U ovom periodu smo takođe počeli da dobijamo sve veće kabione sa ciljem da vozač dobije sve ono šta bi mu bilo dostupno u maloj hotelskoj sobi.
Big Red je ugledao svetlost dana 1964. godine na Sajmu automobila u Njujorku, a istog dana je debitovala još jedna Fordova legenda i to sportski Mustang. Sa dužinom od približno 30 metara i visinom od oko četiri metra, bio je u svakom pogledu veći od kamiona na koje je publika navikla. Jedan od razloga tolike visine je što je kabina bila podeljena na dva dela, pa se u donjem nalazio mlazni agregat, dok se u gornjem prostor na vozača. Na taj način, kamiondžija nije osećao vibracije, buku i toplotu tokom vožnje, a nešto slično u serijskoj proizvodnji ćemo videti tek početkom devedesetih godina kada je debitovao Renault Magnum.
Najviše pažnje je naravno privukla mehanika. Ford je razvio mlazni motor pod kodnom oznakom 705 za vojnu upotrebu i plan je zahtevao da pokreće tenkove, brodove i veća komercijalna vozila, a učinio se idealnim za Big Red. Razvijao je 600 konjskih snaga i maksimalnih 1.295 Nm obrtnog momenta, što mu je omogućavalo maksimalnu brzinu od oko 120 km/h. Petostepni menjač je isporučila firma Allison koja posluje do današnjeg dana i zapravo je divizija rivalske kompanije General Motors. Rezervoar zapremine 1.058 litara je omogućavao vožnju od 960 km između punjenja. Pored motora, i sama kabina je bila izuzetno revolucionarna. Kao što smo spomenuli ranije, cilj je bio omogućiti vozaču da ne napušta svoju kabinu bez obzira na potrebu, pa se Big Red mogao pohvaliti i sa malom kuhinjom, friziderom, televizorom, toaletom, sedištem koje se spuštalo u poziciju kreveta i još mnogo toga šta je bilo nečuveno za period šezdesetih godina.
Nedugo nakon debija, Big Red je promovisan u svim većim gradovima širom Amerike, a često se pojavljivao i na reklamama pored Mustanga. Ford je najavljivao mlazne motore kao budućnost kamionske industrije, ali kao što nam je svima poznato to se nikada nije desilo iz raznih razloga. Onima koji su imali prilike da ga testiraju su hvalili snagu i kako "pluta" na asfaltu, ali istovremeno visoka potrošnja se nikako nije mogla zanemariti. To možda i nije bio problem u periodu kada je razvijen, ali do perioda ranih sedamdesetih godina Ameriku je zahvatila naftna kriza posle kojih je ekonomičnost vozila glavna tema u medijima. "Jenkiji" su takođe počeli da obraćaju veću pažnju i na izduvne gasove, pa Big Red jednostavno nije imao šanse da ga vidimo u serijskoj proizvodnji.
Sada kada znamo njegovu kratku istoriju, potrebno je da vidimo šta se tačno desilo i na koji način je preživeo do današnjeg dana. Zapravo, spasio ga je mehanički kvar i podatak da se Ford iznenada povukao iz profesionalnog auto-moto sporta, a ove informacije je potvrdio sadašnji vlasnik koji nije želeo da otkrije svoje ime i lokaciju ili da dozvoli novinarima da uslikaju legendarni kamion.
Kako prenose kolege sa sajta Drive, Big Red je služio za velike promocije sve do 1970. godine. Tada se nalazio u gradu Atlanta (savezna država Džordžija) na jednom od skupova, a nakon toga je poslat za Detroit. Međutim, tokom transporta, kamion koji je prevozio Big Red se pokvario u blizini grada Šarlot u saveznoj državi Severnoj Karolini, gde se ujedno nalazilo sedište Fordovog trkačkog tima Holman-Moody. Iz Detroita je stigla vest da kamion ostane u hangaru trkačkog tima dok budući transport ne bude rešen, a svega nekoliko sedmica kasnije Henri Ford II je doneo vest da se njegova kompanija kompletno povlači iz profesionalnog auto-moto sporta da se orijentiše na bezbednost, potrošnju i smanjivanje izduvnih gasova. Upravo je takva odluka spasila Big Red da ne završi pod presom pošto je Henri II lično poslao telegram Holman-Moodyju sa objašnjenjem "zadrži sve šta je trenutno kod vas". Na sreću nas ljubitelja klasike, tu je spadao i ovaj kamion, iako sadašnji vlasnik tvrdi da ga je Ford kasnije tražio, ali jedan od vlasnika timova Džon Holman nije bio voljan da ga pusti.
Na ovom mestu Big Red će provesti narednih osam godina pre nego što će jedan od radnika napraviti veliku grešku. Naime, kada je kamion parkiran iz njega su izvađene sve tečnosti. Neko je to zaboravio da kaže jednom od radnika koji je pokušao da upali Big Red bez kapi ulja u njemu i na taj način značajno oštetio motor. Kao rezultat, tim je odlučio da parkira kamion težak devet tona u čošak hangara i u potpunosti zaboravi na njega. Ipak, do kasnih sedamdesetih godina Holman-Moody je imao novog šefa, a ovaj odlučio da proda celokupno imanje. Među njima je bio i kamion koji je pronašao novog vlasnika 1978. godine.
Upravo je ta osoba pričala sa novinarima sajta Drive i kaže da iako se na internetu mogu pronaći priče da je Big Red bio ofarban u plavu boju, to zapravo nije istina, mada jeste imao drugačiju nijansu crvene boje nego onu koju možemo videti na priloženim fotografijama. Vlasnik kaže da je kamionu falio motor dok se trag prikolicama odavno izgubio. Na njegovu sreću, Ford je nastavio sa razvojom turbinskih motora i čak ih ugrađivao u serijski model W-1000 tokom kratkog perioda, pa pronaći zamenu nije bio težak posao. Nažalost, izabrao je onaj sa "samo" 525 konjskih snaga, što je za 75 "grla" manje od originala. Vlasnik napominje da je početkom osamdesetih godina lično putovao u Mičigen gde se nalazi sedište Forda i od njih dobio mnoge tehničke detalje zahvaljujućima kojima je bio u stanju da restaurira Big Red. Motor je zatim isporučen firmi Engine Technologies Corporation u Kaliforniji, koja je od Forda otkupila patent njegovih mlaznih motora, a posle dve godine restauracije kamion je izgledao kada onog dana kada je napustio fabriku. Tako da možemo zaključiti da iako motor nije originalni, Big Red i dalje pokreće mlazni agregat sa menjačem kao pre više od šezdeset godina.
Vlasnik kaže da je proces restauracija bio izuzetno težak pošto mnogi delovi nikada nisu razvijeni da se "rasklope i ponovo sklope". Zahvaljuje Fordu na tehničkim rešenjima sa kojima je bio u stanju da rekreria ono šta nedostaje, a tvrdi da je najveća noćna mora bila elektronika. Na pitanje šta se desilo sa dve prikolice, veruje se da su davno preprodani, prefarbani i korišćeni za druge svrhe. Jedna od priloženih fotografija ga pokazuje u žuto-beloj boji, pa samim tim je izgubio onu svoju prepoznatljivost i verovatno završio na otpadu kada ga je vreme prošlo.
Na kraju se postavlja pitanju zašto se vlasnik toliko skriva i zašto ne želi ni da podeli koju fotografiju. Kaže da ključni razlog leži u tome što je uložio mnogo truda i novca u restauraciju, pri čemu je morao da izgradi posebnu garažu samo da bi parkirao Big Red, i da ne želi da vidi znatiželjne novinare i ljubitelje istorije kako ga posećuju, pa ni kontaktiraju preko društvenih mreža ili telefona. Tokom 1983. godine je imao priliku da upozna razne inženjere koji su radili na ovom programu, a oni su mu rekli da bi kamion trebao da bude doniran Henry Ford muzeju. Nije isključio takvu opciju, pošto smatra Big Red jednim od Fordovih najvećih kreacija.
Za kraj ćemo spomenuti i da je General Motors, to jest konkretnije Chevrolet, takođe imao svoj program mlaznih kamiona. Možete da ga vidite na poslednjoj priloženoj fotografiji, a priču o njemu ćemo vam ispričati neki drugi dan.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford Big Red

Poruka od mbole » ponedeljak, 29. mar. 2021. u 09:09h

Sad ... mlazna turbina i mlazni motor nisu bas isto :)
Mlazni motoro ostvaruje kretanje izbacivanjem gasova, sto ovde nikako nije slucaj.
Mlazna turbina ima na izlazu klasicno pogonsko vratilo (tipicno se koristi na helikopterima i na propelerskim avionima, mada je ima i u pojedinim tenkovima, pa cak i na jednom motocilku).

Vrlo razlicite stvari, kojima je zajednicki smo princip sagorevanja goriva.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Ford Big Red

Poruka od van » ponedeljak, 29. mar. 2021. u 15:50h

Млазна турбина су млазни мотор и турбина спојени у једно , где млазни мотор прави кинетичку енергију а турбина је користи ту енергију да је претвори у механички рад . Оно што мени пада у очи је да млазни мотори а у овом случају и турбина немају ниски лер као и да треба велика количина ваздуха да прође код њих само за лер . То негде мора и да изађе , а тамо нимало није пријатно бити .

Мени није јасно зашто се концепти млазних турбина не користе за електричне генераторе у хибридним возилима . Турбине су компактне и за своју величину веома моћне и није им проблем да раде под великим оптерећењем . Вероватно потрошња горива , емисија и бука им је проблем овако лаички нагађано ,

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford Big Red

Poruka od mbole » ponedeljak, 29. mar. 2021. u 16:25h

Jay sve objasnio :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: Ford Big Red

Poruka od Iosis » ponedeljak, 29. mar. 2021. u 18:29h

Van, upravu si, nemaju niski ler, plus im treba vremena da se zavrte. Ono što nauka kaže, da takvi motori imaju najbolju ekonomsku isplativost kada rade blizu maksimalne snage, odnosno nekih 80-90% snage.

Potrošnja goriva je manji problem, više je to što mora imati veći otovr za usis i izduv od motora SUS, a takođe i buka, jer ne znam koliki bi trebao da bude prigušivač za izduv velikog prečnika.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Ford Big Red

Poruka od macaneli » subota, 3. apr. 2021. u 00:15h

ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Odgovori

Povratak na „Fordovi iz USA“