Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

USA Ford generalno

Moderator: ace1

Odgovori
Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 4. jun 2009. u 04:11h

Evo da napisem par reci o svakom Fordovom modelu na Americkom trzistu.

Pa da krenemo od automobila.

Ford Focus, inace je debitovao u Americi 2000 i bio je jako slican onom u Evropi, ali su prosle godine promenili dizajn. Motor je 2.0L I4 sa 140 hp, cena mu je oko $14,500, mada se trenutno sa popustima moze naci i za oko $11,000.
Slika

Ford Fusion, debitovao je 2006 i tehnicki je isti kao Mazda 6. Ima tri motora kao opcije, 2.5L sa 175 hp, 3.0L sa 250 hp i 3.5L sa 265 hp. Inace se prodaje jako uspesno, jedan je od boljih auta u klasi.
Slika

Najveci Fordov automobil trenutno je Taurus. Jedna od ikone Americke auto industrije, pravio se od 1986, mada je pre bio niza klasa, a sad su ga pomerili u najvecu klasu. Standardan motor je 3.5L sa 265 hp, a postoji i twin turbo opcija sa 365 hp.
Slika

Naravno, tu je i Ford Mustang, za 2010 godinu je dobio male promene u dizajnu. Motori su 4.0L sa 210 hp i 4.6L sa 315 hp. Inace sledece godine ce biti dostupan i novi 5.0L motor sa 400 hp. Tu je i Shelby GT500 koga modifikuje cuveni Carroll Shelby, 5.4L sa superchargerom i 540 hp. Shelby, uz doplatu, moze da modifikuje ovaj automobil cak na 725 hp.
Slika

Sto se tice SUVs, linija pocinje sa Ford Escape, jako popularan, takodje uradjen u saradnji sa Mazdom. 2.5L sa 175 hp, 3.0L sa 240 hp.
Slika

Sledeci na redu je Ford Explorer, inace SUV koji je poceo celu SUV revoluciju u Americi i jedan od najprodavanijih SUVs svih vremena. Za 2011 godinu treba da stigne novi Explorer kao crossover. 4.0L sa 210 hp, 4.6L sa 292 hp. Takodje se moze kupiti kao pickup.
Slika

I vrh linije cini Ford Expedition, jedan od najvecih SUV trenutno na trzistu. Proizvodi se od 1997, mada u poslednje vreme se i ne prodaje nesto posebno. 5.4L sa 315 hp.
Slika

Liniju crossovera pocinje Ford Edge. Pojavio se na trzistu 2007 godine i postao veliki hit i apsolutno dominirao (preko 130,000 prodatih u prvoj godini). 3.5L sa 265 hp.
Slika

Jedini drugi Fordov crossover je Ford Flex, 3.5L sa 265 hp. Mnogo mnogo hvaljen, dobiva samo pohvale, ali je poprilicno skup (pocetna cena oko $29,000).
Slika

Ford Ranger je tokom proslih 20 godina bio najpopularniji mali pickup mada je Ford u potpunosti zapostavio ga i dozvolio da propadne. Danas se jos uvek solidno prodaje jer je jeftin i ekonomican. 2.3L sa 143 hp, 4.0L sa 207 hp. Postoje price da ce Ranger narednih godina biti isti kao i Evropski.
Slika

Sledeci na redu je Ford F-150. Ovo je ikona Americke auto industrije. Predstavljen 1948, najprodavanije vozilo u Americi u zadnjih 25 godina, do nedavno godisnja prodaja je bila 1,000,000, napravljeno ih je preko 32,000,000. 4.6L sa 248 hp i 292 hp, 5.4L sa 315 hp. Pocev od sledece godine tu ce biti 5.0L sa 400 hp.
Slika

Vrh Fordove pickup ponude cini SuperDuty, naveci i najmociji pickupi, oni su u stanju da povuku i do 11-12 tona. 5.4L sa 315 hp, 6.8L sa 325 hp, 6.4L dizel sa 350 hp.
Slika

Tu je i van, Ford Econoline, takodje ikona Americke auto industrije. Proizvodi se od sredine 1960ih i ubedljivo je najpopularniji van.
Slika

I tu je i Transit Connect, isti kao i u Evropi.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: USA Ford generalno

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 7. jun 2009. u 09:52h

Kakav uspeh ima Transit Connect?
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. jun 2009. u 16:27h

On je tek stigao u Ameriku, mislim da jos uvek nije ni izasao u prodaju.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: USA Ford generalno

Poruka od Iosis » nedelja, 7. jun 2009. u 21:56h

Flex je skup jer koliko sam ja vidio po netu da je to lux model i da ima svega i svacega u njemu.
A Expedition sam vidio prvi put u Novom Sadu prije godinu dana. Pored njega je bio parkiran naki mali auto velicine Yuga, kada sam stao iza Expedition taj mali auto je bio nizi od Expeditionove haube.
A vidio sam i skoro jedan, tada sam se nasmijao jer je Expedition bio pogresno parkiran i dosao pauk da ga nosi. Al' prc lol Expedition duzi od cjelog onog kamioncica. lol
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 7. jun 2009. u 22:04h

A tek da si video Ford Excursion ...

On se proizvodio od 2000 do 2005 i bio je najveci serijski SUV ikada napravljen.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: USA Ford generalno

Poruka od Markedjani » ponedeljak, 8. jun 2009. u 00:33h

Pa naziv sve objašnjava... mož ture za ekskurziju da praviš sa tim čudom lol

Američka ambasada kod nas fura jedan Excursion... stvarno nenormalno koliko je to čudo!
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: USA Ford generalno

Poruka od Iosis » ponedeljak, 8. jun 2009. u 15:50h

Jaoooo pa ja sam pobrkao auta, kad imaju slicna imena. I jeste bio Excursion. A Expedition je malo veci od Explorera.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
fancy
Poruka: 2265
Član foruma od: četvrtak, 27. nov. 2008. u 13:46h
Lokacija: 11090
Kontakt:

Re: USA Ford generalno

Poruka od fancy » ponedeljak, 8. jun 2009. u 20:14h

Šta određuje kategoriju vozila, konkretno - šta čini Edge-a Crossoverom za razliku od, recimo, Explorer, Escape, koji su SUV?
Koliki je po dimenzijama Edge? Meni izgleda nešto kao Escape - ili je manji?

Krstih malopre Flexa SUV-em ali vidim da se vodi kao Crossover, a opet, deluje mi srpski kao "džip" (a to je kategorija SUV u Americi, zar ne?), pa rekoh da pitam :)
...od 1992, 7 Fordova, trenutno: '08 Hypnotic silver Mondeo 2.0 TDCi Titanium X

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » ponedeljak, 8. jun 2009. u 20:20h

Platforma.

Recimo Explorer je tipican body-on-frame i pravljen je na platformi koja je dizajnirana bas za SUV, znaci da se dobro ponasa off-road, da bude dosta odignut od zemlje i da ima veliku vucu.

Sa druge strane, crossover ima platformu automobila. Flex se recimo pravi na istoj platformi kao i Ford Taurus i 1999-2006 Volvo S80.

Dizajnerski se tesko vidi razlika, ali se bitna razlika primeti u voznji. Crossoveri su mnogo udobniji i mnogo se bolje ponasaju u krivinama dok SUVs su mnogo bolji off-road (crossoveri gotovo i nemaju off-road mogucnosti).
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
fancy
Poruka: 2265
Član foruma od: četvrtak, 27. nov. 2008. u 13:46h
Lokacija: 11090
Kontakt:

Re: USA Ford generalno

Poruka od fancy » ponedeljak, 8. jun 2009. u 20:26h

Da, da, potpuno jasno. Pretpostavljam da su Crossoveri zapravo napravljeni da osveže tržište vanova?
Flex mi, recimo, izgleda kao idealan porodični automobil za porodice sa >3 dece.

Sad mi pade napamet da bi većina evropskih terenaca zapravo pala u kategoriju Crossover budući da su odavno izgubili terenske sposobnosti i da se uglavnom prave za gradske asfaltne avanture :)
...od 1992, 7 Fordova, trenutno: '08 Hypnotic silver Mondeo 2.0 TDCi Titanium X

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » utorak, 9. jun 2009. u 04:21h

Crossoveri su preko noci postali popularni, izgleda kao da niko vise ne zeli SUVs.

Medjutim, gledajuci brojeve od prosle godine Explorer je bio bolje prodavan i od Edge i od Flex. Explorer je prosle godine prodan u oko 138,000 primeraka, dok Edge cak i u najboljoj godini (2007) nije uspeo da postigne.

Explorer je u zlatno vreme (tamo 1998-2002) prodavan u preko 450,000 primeraka godisnje. Ja sumnjam da ce ijedan crossover dostici tolike brojeve.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: USA Ford generalno

Poruka od Iosis » utorak, 9. jun 2009. u 13:34h

Ja to posmatram ovako, SUV moze da ide off road, ali opet nije tako dobar da bi zamjenio vozila koja su tako reci namjenjena samo za off road, npr. Niva, Defender. SUV je veci predpostavljam da vise trosi i skuplji je od crossovera. Pa onda su ljudi sracunali, zasto bi davao vise para za SUV kada i sa crossoverom dobija isti imidz u drustvu tj. vidi se da ima dzipa i veliki auto. Off road ide veoma rjetko, a i to sto ode crossover zadovoljava.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » utorak, 9. jun 2009. u 15:43h

Crossoveri su za mene dosta precenjeni.

Kostaju kao SUVs, ali nemaju nikakve off-road mogucnosti, manji su, trose gotovo isto iako imaju dosta manje motore ...

Jedina njihova prednost je sto su udobni.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
fancy
Poruka: 2265
Član foruma od: četvrtak, 27. nov. 2008. u 13:46h
Lokacija: 11090
Kontakt:

Re: USA Ford generalno

Poruka od fancy » nedelja, 14. jun 2009. u 01:17h

Zanimljiv tekstić o mogućem odnosu Forda i budućih GM/Chrysler pod patronatom vlade US: http://www.examiner.com/x-7226-Electric ... d-Chrysler
...od 1992, 7 Fordova, trenutno: '08 Hypnotic silver Mondeo 2.0 TDCi Titanium X

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: USA Ford generalno

Poruka od Iosis » nedelja, 14. jun 2009. u 10:32h

Heh, neznam kako ce, ali ja mislim da ce biti bolji dizajn i kvalitet Fordovih auta. To ce biti ono sto ce ga gurat napred.
Jedino cega se bojim, da ce sada vlada US za svoje potrebe kupovati auta samo iz GM i Chryslera. Nece vise uzimati Crown Victoriu za policiju i ostale koje su uzimali. Nesto da bude slicno kao kod nas Zastava sto je bila. :D
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » nedelja, 14. jun 2009. u 16:45h

Nedavno je bas bila prica o tome. Policija je u poslednje vreme mnogo pocela da kupuje Dodge Charger i Chevrolet Impala za policijske svrhe, a Ford prodaje Crown Victoria samo u fleet prodaju (tu spadaju panduri i ako neka kompanija hoce da kupi dosta modela zajedno i slicno).

Medjutim, Fordu ide u korist sto nisu dobili ni centa od drzave dok je drzava morala da da gomilu $$$ da spasio GM i Chrysler.

I bas je bila nedavno prica o tome kako je Obama odobrio $210 miliona za kupovinu novih automobila za government. Ford je prosao najbolje - 7,924 vozila, sledi GM sa 6,348 i Chrysler sa 2,933.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » utorak, 16. jun 2009. u 23:15h

Pocev od 2011 godine Mustang dobiva novi osnovni motor, 3.7L V6 koji razvija 275 hp. Ovaj motor ce da zameni sadasnji 4.0L V6 sa 210 hp.

Za 2010 godinu Mustang dobiva novi 5.0L V8 motor sa 400 hp.

Takodje postoje price da ce Mustang dobiti i 3.5L EcoBoost (twin-turbo) verziju sa 355-365 hp.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
HEMI 426
Poruka: 286
Član foruma od: subota, 29. nov. 2008. u 15:23h
Lokacija: Novi Sad

Re: USA Ford generalno

Poruka od HEMI 426 » sreda, 17. jun 2009. u 12:29h

Talladega_500 piše: Medjutim, Fordu ide u korist sto nisu dobili ni centa od drzave dok je drzava morala da da gomilu $$$ da spasio GM i Chrysler.

FoMoCo ce verovatno biti jedina kompanija koja ce profitirati zbog krize. Em sto nisu uzeli ni dinara, em sto su prodali sve pratece kompanije i imaju solidnu zalihu kesha ( Hertz je prodat pre 2 godine za skoro milijadrdu $ ), em sto su sav novac ulozili u nove modele, tehnologije i proizvodnju. GM i Chrysler su na aparatima a Ford iako nije bas skroz zdrav, sve je jaci i jaci. Svi vide Ford kao najveceg proizvodjaca na svetu ponovo, ozbirom da sad vise nema domacu konkurenciju i da je Toyota u slicnim govnima kao i GM...


GO FORD! ;)

Slika
Ford Mustang GT 5.0 & BMW 320Ci

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » sreda, 17. jun 2009. u 16:00h

Zaboravljas Volkswagen, oni su u Q1 bili najprodavaniji u svetu.

Sto se tice Ford vs GM, da, GM je dosta oslabio, izgubili su Pontiac, Saturn, Saab, Hummer i 2/3 Opela. Ostali su sa Chevroletom, Buickom, Cadillacom, GMC i 1/3 Opela. Njima ide u korist Kinesko trziste koje raste velikom brzinom i gde se Buick odlicno prodaje.

Ford bi definitivno trebao da iskoristi to sto ne dobija pare od drzave i da reklamira to. To bi mu definitivno pomoglo.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: USA Ford generalno

Poruka od Iosis » sreda, 17. jun 2009. u 19:23h

HEMI 426 piše: ...i da je Toyota u slicnim govnima kao i GM...
Hmm, nisam znao da je i Toyota tako gadno, cuo sam da je u minusu ali ne tako gadno kao GM. :-|

VW ima veliku sansu da bude veci od Forda, jer ima vise auto marki koji su namjenjeni da tako kazem za siroku narodnu masnu, Seat, VW, Skoda. Mada ja se nadam da ce Ford ici munjevito napred i da ce isplivat kao najveci. Ali trebao bi Ford da ovlada jer po nekim podacima Ford je u Evropi pravi pouzdanija auta od VW-a.
Ja mislim da je Ford u posledje 2 godine najvise sredstava trosio na razvijanje novih modela i motora. A to nije nimalo jeftino, pogotovo nekoliko novih modela za kratko vrjeme koji moraju biti kvaliteni.

GO Ford!!!
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » sreda, 17. jun 2009. u 20:15h

Volkswagenu u korist ide sto se odlicno prodaju u Aziji i Juznoj Americi. Recimo u J. Americi imaju model Gol, koji je razvijen samo za to trziste, i vec dugo vremena je najprodavaniji automobil.
Sa druge strane, Fordu dosta dobro ide u Australiji gde su glavna marka (uz GM-ov Holden).

Sto se tice Toyote, oni su u Q1 imali gubitak od skoro $9 milijardi. U istom periodu GM je izgubio oko $7.5, Honda oko $2.2, a Ford oko $1.6.
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: USA Ford generalno

Poruka od Iosis » četvrtak, 18. jun 2009. u 13:13h

Uuuu kakve cifre, zamalo da spadnem sa kreveta kad sam procitao! :-|
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 18. jun 2009. u 23:02h

Sto ovo volim da vidim ...

5.0L Mustang (dostupan za 2011 godinu).

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Talladega_500
Yankee
Poruka: 11193
Član foruma od: četvrtak, 4. jun 2009. u 03:16h
Lokacija: Helloooo Wisconsin!

Re: USA Ford generalno

Poruka od Talladega_500 » četvrtak, 18. jun 2009. u 23:06h

A pocev od sledece godine Mustang ce imati i stakleni krov kao opciju.

Slika
When I die, I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Avatar korisnika
Iosis
VIP
Poruka: 8399
Član foruma od: sreda, 28. jan. 2009. u 20:44h
Lokacija: Doboj

Re: USA Ford generalno

Poruka od Iosis » petak, 19. jun 2009. u 11:00h

:-| Odlicno izgleda! Jedva cekam da vidim sta ce konkurencija dati za odgovor.
Totally addicted to Ford!
The name Iosis is a Greek word meaning "the process by which a base metal becomes gold".
Boris88 piše:Ja se brinem sto mi auto truli a decko predstavlja sedista :lele: i sakloni :P

Odgovori

Povratak na „Fordovi iz USA“