Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus/C-Max

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
Odgovori
NeLePFC
Poruka: 21
Član foruma od: petak, 10. apr. 2020. u 12:39h

Focus/C-Max

Poruka od NeLePFC » petak, 10. apr. 2020. u 12:57h

Dobar dan dobri ljudi. Vec izvesno vreme planiram da uzmem drugi auto,ali se i dalje lomim sta bi bio pravi izbor za mene. Do sad sam vozio Focusa,1.4 benzin,2003 godiste,u mom vlasnistvu je bio dobrih 10ak godina. Medjutim ovaj put mi je potreban nesto veci i jaci auto pa sam izbor sveo na ova dva modela. Ili Focus II,ili C-Max,posto ne planiram vise od 3-4k da potrosim na tu investiciju oni mi se namecu kao logican izbor. Bilo bi pozeljno da auto bude vec,ali nije presudno. Akcenat je na pouzdanosti pre svega,kao i relativno povoljnom odrzavanju. Posto ne prelazim vise od 10000 km godisnje,mozda cak i dosta manje,prioritet mi je benzin zbog svega sta sam naveo. 1.6 mi deluje kao dobar izbor,pa me zanimaju vasa misljenja i iskustva. Koji od navedenih bi bio bolji izbor? Focus mi je svakako lepsi hečbek,mada u obzir dolazi i karavan ukoliko nadjem nesto dobro i od vlasnika. C-Max mi se isto cini zanimljivim i nekako mi je izmedju hečbek Fokusa i karavana po gabaritima. Sto vise razmisljam,manje znam i neodlucniji sam. Doduse na ruku mi ide novonastala situacija i mnogo slobodnog vremena,pa prikupljam sto vise informacija. Za prethodni auto sam bio izuzetno vezan i naredni koji kupim ne planiram da menjam duze vreme. Uz taj auto imam i Astru H,te iz pomenutog razloga ne zelim auto koji bi bio skuplji za odrzavanje i zato izbegavam dizel,previse bi mi opteretio budzet :)

Avatar korisnika
Simma
Poruka: 153
Član foruma od: nedelja, 24. nov. 2019. u 19:50h
Lokacija: Novi Sad

Re: Focus/C-Max

Poruka od Simma » petak, 10. apr. 2020. u 19:36h

Ja vozim fokus 2 1.6 benzinac sa 100 konja,ali ko da su patuljasti.
Jednostavno ne znam kakvih je to 100 konja ali znam da nemaju dovoljno snage za 1249 kila tezine.
Trosi 10l po gradu ako ne stiskas gas,malo pozuris na posao i eto ti 12l.
Nije problem potrosnja nego snaga,trazi bar 1.8 motor.
Ford Focus mk2 Trend 1.6 DURATEC SFI :ford2: 2008

NeLePFC
Poruka: 21
Član foruma od: petak, 10. apr. 2020. u 12:39h

Re: Focus/C-Max

Poruka od NeLePFC » petak, 10. apr. 2020. u 20:22h

Ma za gradsku voznju mi ni ne treba nesto Bog zna koliko jako. Isao sam i sa 1.4 Fordicem na more po onim planinama i zabitima pa bi mi ovaj 1.6 kontam posluzio fino. Kako ti se pokazao sto se tice odrzavanja? Sta su mu boljke,ako izuzmemo nesto visu potrosnju koja bi na godisnjem nivou s obzirom na moju kilometrazu bila zanemarljiva? :)

Avatar korisnika
Simma
Poruka: 153
Član foruma od: nedelja, 24. nov. 2019. u 19:50h
Lokacija: Novi Sad

Re: Focus/C-Max

Poruka od Simma » petak, 10. apr. 2020. u 22:05h

Iskreno nedavno sam presao iz vw grupacije na forda pa se tek navikavam.Definitivno je jeftiniji za odrzavanje.Sto se tice boljki reci ce ti neko ko duze vozi nesto slicno, ja nisam merodavan jel mom autu izgleda sve fali. :haha:
Ford Focus mk2 Trend 1.6 DURATEC SFI :ford2: 2008

NeLePFC
Poruka: 21
Član foruma od: petak, 10. apr. 2020. u 12:39h

Re: Focus/C-Max

Poruka od NeLePFC » petak, 10. apr. 2020. u 22:19h

Hvala Simo :) Voleo bih da se i ostali uključe u ovu polemiku i pomognu svojim iskustvima :)

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Focus/C-Max

Poruka od dule0911 » petak, 10. apr. 2020. u 23:06h

U kuci/blizoj porodici imam 2009 Focus mk2.5 karavan i 2008 C-max. Za motor cu preskociti utiske/iskustva jer su oba 2.0tdci, koji definitivno preporucujem bez obzira na cenu odrzavanja, najlepse nosi obe karoserije.

Elem, sto se prostora tice, gepek je veci u karavanu, iako mozda subjektivno deluje da c-max ima veci gepek zbog visine, u focusa sam uspevao mnogo vise toga da stavim. Takodje kad treba nesto na krov, sa Focusom je lakse. U enterijeru je obrnuto, Focus ima mesta, ali c-max ga ima vise, kako napred, pozadi, tako i u visinu. Ono sto ce sad zvucati cudno - c-max je tisi u smislu vetra na autoputu. Mk2 focusi su generalno poznati da nemaju sjajnu izolaciju, c-max je u sustini ista stvar pa nisam sasvim siguran odakle razlika ali eto, definitivno postoji. Upravljanje i preglednost su na strani focusa.
Ne bih se ogranicavao na konkretan agregat vec bih trazio auto u sto boljem stanju, koji god motor da ima, sem ako imas bas specificne prohteve po tom pitanju. Focusa sa tim 1.6 sam vozio i nisam odusevljen, ide ok kad se vozi lagano, ali medjuubrzanja nisu neka, tek kad se bas zaleti motor ima snage. Imam isti taj motor u Fiesti istog godista (2008), to leti u odnosu na focusa. Fiesta je laksa oko 200kg, ali glavna razlika je menjac, na Fiesti je kraci i samim tim se dosta dobija na zivahnosti. 1.4 tog focusa nemoj uzimati, preslab je, trosice ti verovatno i vise od 1.6 jer mora vise da se stiska da bi isao.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Focus/C-Max

Poruka od Lucky » subota, 11. apr. 2020. u 13:35h

Benzinca samo 2.0, dizela 1.8 ili 2.0

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus/C-Max

Poruka od Markedjani » subota, 11. apr. 2020. u 14:09h

ako ti je održavanje bitno... onda samo 1.6, ubedljivo najpovoljniji za održavanje.

I kvačilo mu je najobičnije sa fiksnim zamajcem... 1.8 i 2.0 benzinac imaju plivajući zamajac kao i svi dizeli.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

NeLePFC
Poruka: 21
Član foruma od: petak, 10. apr. 2020. u 12:39h

Re: Focus/C-Max

Poruka od NeLePFC » subota, 11. apr. 2020. u 14:28h

Bas iz tog razloga sam i pikirao 1.6. Opet kazem ne prelazim puno,a i Kikinda nije prevelik grad,tako da je kilometraza u skladu sa tim. Eventualno 1,2 x godisnje odem na letovanje/zimovanje i to je sve :) E sad jel i u karavanu i u hecbeku idenitcan motor kad je 1.6 u pitanju? Prvu opciju mogu da nadjem povoljnije i od vlasnika,dok hecbek drzi jaku cenu i dalje,a opet ne znam koliko je to opravdano. Ima li sta od Forda bolje u tom nekom cenovnom rangu od benzinaca u skladu sa mojim kriterijumima i potrebama? Mondeo mi se vise dopada svakako,kakav je on u poredjenju sa Focusom i C-Max?

Avatar korisnika
Simma
Poruka: 153
Član foruma od: nedelja, 24. nov. 2019. u 19:50h
Lokacija: Novi Sad

Re: Focus/C-Max

Poruka od Simma » subota, 11. apr. 2020. u 23:23h

Skuplji za odrzavanje.
Ford Focus mk2 Trend 1.6 DURATEC SFI :ford2: 2008

NeLePFC
Poruka: 21
Član foruma od: petak, 10. apr. 2020. u 12:39h

Re: Focus/C-Max

Poruka od NeLePFC » ponedeljak, 13. apr. 2020. u 22:54h

Markedjani piše:
subota, 11. apr. 2020. u 14:09h
ako ti je održavanje bitno... onda samo 1.6, ubedljivo najpovoljniji za održavanje.

I kvačilo mu je najobičnije sa fiksnim zamajcem... 1.8 i 2.0 benzinac imaju plivajući zamajac kao i svi dizeli.
Jel ovo vazi i za dizel? :)

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Focus/C-Max

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 13. apr. 2020. u 22:55h

Ne, svaki dizel ima plivajuci.
Sem ako aj mialio na povoljnost odrzavanja, koja je kod dizla relativna i vise zavisi od primerka koji uzmes nego od samog motora. Pogotovo na 1.6 sa problematicnim podmazivanjem tj zacepljivanjem sita usled produzenog servisnog intervala.
Fiesta!!

subaša
Poruka: 9
Član foruma od: utorak, 27. sep. 2016. u 08:35h

Re: Focus/C-Max

Poruka od subaša » ponedeljak, 20. apr. 2020. u 14:24h

Ja imam Focus mk2 hatchback 2006g 1.8 tdci 115KS Ghia oprema. Isao sam i na more i na zimovanje (ukupno 4 ljudi u autu i pun gjepek), auto ide sasvim dobro. Do sada nisam imao nikakvih problema sa autom, nikakvih vanrednih ulaganja. Imam ga vec 2 godine, presao sa njim 15tak hiljada.
Moj model nema glupog DP filtera, tako da sam sa te strane rahat. Prije nekoliko dana sam mu onako preventivno malo ocistio EGR ventil, ima se vremena od ove nastale situacije haha. Sve u svemu mi smo visoki 185 i 165cm, djeca su 180 i 120tak, nije nam falilo prostora. Voli zavoje, mnogo.

Cda
Poruka: 37
Član foruma od: petak, 28. feb. 2020. u 12:22h

Re: Focus/C-Max

Poruka od Cda » ponedeljak, 20. apr. 2020. u 17:19h

C max 2009 god,1.8 tdci 85 kw,prešao 10000 za 7meseci,odličan auto.Čak i mali i veliki servis nisu nešto skuplji od nekih drugih modela auta.Sad mi je došlo vreme za drugi redovan servis.Fabričke dimenzije guma medju jeftinijim.Sve u svemu udoban auto.

Послато са motorola one vision помоћу Тапатока


skeca
Poruka: 35
Član foruma od: ponedeljak, 26. avg. 2019. u 21:50h

Re: Focus/C-Max

Poruka od skeca » nedelja, 12. mar. 2023. u 22:11h

Kakav je C max 1560 cm3

66/90 (kW/KS). Konkretno ovaj primerak https://www.polovniautomobili.com/auto- ... _date=true
Za oko 5 do 10000 hiljada godisnje gradske voznje.Vredi li ovo ili bi preporucili nesto drugo kakav je za odrzavanje dal je preskup

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus/C-Max

Poruka od Stefan_93 » nedelja, 12. mar. 2023. u 22:29h

Stari dobar 1.6 tdci motor. Ako je ,,odrzavan" kako treba, sluzice te dobro.

Mali servis: Malo iznad 100e sa dobrim i kvalitetnim delovima.
Veliki servis: 200-250e u zavisnosti od delova koje ugradjujes.

Uglavnom dobar je grad, mali je potrosac. Kad kazem mali potrosac, odnosi se na grad koji i nema tolike guzve kao sto zna biti u Bg-u. Uostalom zavisi odakle si i gde ces voziti taj auto ukratko. Imam C maxa sa tim motorom, samo je jaci model sa 110 konja (razlika je samo u turbini) nista vise.

Potrosnja ako te zanima ne bi trebalo da prelazi 6.5L na 100 km neke kombinovane voznje. Otvoren put na 110-120km/h potrosnja ide na 5-5.5L i to je to.

Sto se tice primerka iz oglasa ne izgleda lose, mada je najbolje pogledati licno. I da, za ovaj novac mozes naci bolji primerak, sa koliko toliko boljom opremom. Ovaj je klot sto se kaze.

skeca
Poruka: 35
Član foruma od: ponedeljak, 26. avg. 2019. u 21:50h

Re: Focus/C-Max

Poruka od skeca » nedelja, 12. mar. 2023. u 22:35h

Hvala puno.Iz bg smo i servisirali bi ga kod Gagija u Pinosavi vazno nam je da nema nekih velikih troskova odrzavanja ,a ljudi svasta pricaju kao nije dizel za grad i male kilometraze .A sto se tice kakav je nadam se da mu majstor pre kupovine moze utvrditi stanje .A nadam se i maloj potrosnji

Avatar korisnika
Stefan_93
Poruka: 904
Član foruma od: petak, 15. apr. 2016. u 23:15h
Lokacija: Beograd - Bele Vode

Re: Focus/C-Max

Poruka od Stefan_93 » nedelja, 12. mar. 2023. u 22:50h

Sve zavisi kako je taj neko pre tebe odrzavao taj auto. Ipak nije nov. Ako imas nekog ko moze da pogleda na licu mesta u redu.

Meni je recimo odrzavanje korektno, nit preskupo a ni jeftino neka sredina da kazem. Sa dobrim zamenskim delovima sve je to kako treba.
Meni je potrosnja kombinovana do 7L max i to zimska voznja. Ovako preko leta je standardno na 6.5L ispod toga tesko. Sve zavisi od vozaca manje vise.
I da ne bude da mracim odma, nemoj da te zbunjuje to sto u oglasu pise da nema plivajuci zamajac, budi siguran da ima. Vecina tih motora ima zamajac s kraja 2006 pa sve do 2010 godine. I sa 90 konja i ovaj standardni sa 110 koji vec uveliko poseduje pz.

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“