Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo MK3

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo MK3

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » utorak, 11. apr. 2017. u 21:33h

Pozdrav svima! :ford:

Razmišljam o prodaji svog prvog i trenutnog daily drivera (Focus prve generacije facelift, 2002. godište, hatchback sa pet vrata, 1.8 TDCi, 85 kW...) i o kupovini Focusa druge generacije facelift (ako budem finansijski u prilici, a vjerovatno neću biti, jer su mi preskupi) ili prije facelifta (realnija opcija). U oba slučaja u obzir dolazi samo hatchback sa pet vrata i benzinski 2.0 motor.

Još jedna opcija je Mondeo treće generacije, a u obzir dolaze samo liftback/notchback modeli, koji nisu stariji od 2004. godišta (prednost imaju modeli drugog i ujedno posljednjeg facelifta) i 2.0 benzinski motor.

Kada bih prodao svoje trenutno auto onda bih se najvjerovatnije odlučio za uvoz iz Švicarske jednog od ova dva auta.

Sada bih volio da čujem vaša mišljenja i savjete vezane za ovaj motor, prednosti i mane, šta da gledam i pratim na njemu, koliko košta servisiranje i održavanje, kakva mu je potrošnja, je li pouzdan, kakve su mu performanse...

I također bih volio da čujem vaša mišljenja i savjete generalno za ova dva auta, kako su se pokazali, koje su im prednosti i mane, koliko košta servisiranje i održavanje, imaju li plivajući/plutajući ili fiksni zamajac, koji je bolji izbor od njih dva...

Planiram da kupim sebi auto na duže staze u koje bih vjerovatno ugradio LPG tako da ću tražiti auto sa što manje pređenih kilometara, da je što mlađe, da je u što boljem stanju, da je sa što boljom opremom...

Unaprijed hvala! :ford:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od mbole » utorak, 11. apr. 2017. u 21:55h

Ne mozes pazariti mondea po ceni focusa a da taj mondeo bude iole pristojan.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » utorak, 11. apr. 2017. u 22:07h

Ove 2004. godište i mlađe i ne očekujem da mogu kupiti po otprilike istoj cijeni. Mondeo je veća i luksuznija klasa auta, ali nisu uopšte puno skuplji kao što sam ja mislio, pa ih zbog toga i uzimam u obzir.

Generacijski su u raskoraku, Mondeo se počeo proizvoditi četiri godina ranije, pa možda i zbog toga nisu puno skuplji.

Kada mi finansije ne bi igrale ulogu, ovako bih ih poredao po prednosti za kupovinu:

1. Focus facelift
2. Mondeo drugi facelift
3. Focus prije facelifta
4. Mondeo prvi facelift, ali ne stariji od 2004. godišta (znači 2004. godina i jedan dio 2005. godine prije izlaska drugog facelifta).

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od mbole » sreda, 12. apr. 2017. u 01:06h

nisu skuplji zato sto nasi trgovci nisane auto u rangu cene za domaceg sirotinjskog kupca, pa sta zapadne za te pare.
Daklem ne traze: mondeo u dobrom stanjju to i to godiste
nego: mondeo za 2500 evrica, pa da vidimo koji krs ima za te pare :)

jednostavno nije moguce ni normalno da auto koji je u startu skoro dva puta skuplji, dobijes po ceni koja je 10% visa.

no... tvoji novci...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od 911s [SK] » sreda, 12. apr. 2017. u 03:51h

Mondeo nije dva puta skuplji. Skuplji je 50 do 70%, u zavisnosti od cene odnosno verzije. Kako vozilima starost raste, tako i razlika u ceni pada. Razlika od 5000 evra u salonu posle 10 godina opadne na 300-500 evra razlike. A 5000 je recimo razlika izmedju bogatijeg Focusa i siromašnijeg Mondea, kad su novi. Sve vreme pričamo o oglasima i cenama (novih i polovnih) po inostranstvu.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od van » sreda, 12. apr. 2017. u 09:02h

Пре 3-4 године било је мондеа мк3, 2000 годиште за 2000 евра , 2.0 бензинац . Како су то 10-17 година стари аутомобили стање игра пресудну улогу у цени

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » petak, 14. apr. 2017. u 19:23h

mbole piše:nisu skuplji zato sto nasi trgovci nisane auto u rangu cene za domaceg sirotinjskog kupca, pa sta zapadne za te pare.
Daklem ne traze: mondeo u dobrom stanjju to i to godiste
nego: mondeo za 2500 evrica, pa da vidimo koji krs ima za te pare :)

jednostavno nije moguce ni normalno da auto koji je u startu skoro dva puta skuplji, dobijes po ceni koja je 10% visa.

no... tvoji novci...
Nije to na kraju krajeva toliko bitno. Ja sam njega uzeo u obzir, jer sam vidio da ovi 2004. godište i mlađi nisu toliko skuplji koliko sam ja mislio da jesu. Eh sada, to što bi oni trebali biti više skuplji, jer je veća, bolja, luksuznija... klasa auta od Focusa to je već druga priča.

Ja ću se vjerovatno odlučiti za uvoz, jer kod nas skoro, pa da i nema benzinaca na prodaju. Mondeo je opcija u stilu, ako izleti neki da je kako treba, a da mi je cijena pristupačna, ako ne, onda nikome ništa. Tražim oba uporedo, pa koji naleti prije, a da je kako treba, a da ga mogu isfinansirati.
911s [SK] piše:Mondeo nije dva puta skuplji. Skuplji je 50 do 70%, u zavisnosti od cene odnosno verzije. Kako vozilima starost raste, tako i razlika u ceni pada. Razlika od 5000 evra u salonu posle 10 godina opadne na 300-500 evra razlike. A 5000 je recimo razlika izmedju bogatijeg Focusa i siromašnijeg Mondea, kad su novi. Sve vreme pričamo o oglasima i cenama (novih i polovnih) po inostranstvu.
Tako je. I mene je to začudilo, ali kada sam vidio da nisu puno skuplji, uzeo sam i njih u obzir, a i skoro svaki je bolje opremljen od Focusa, što je i logično. Da su Focusi opremljeni kao i oni, vjerovatno Mondea ne bih ni uzimao u obzir.
van piše:Пре 3-4 године било је мондеа мк3, 2000 годиште за 2000 евра , 2.0 бензинац . Како су то 10-17 година стари аутомобили стање игра пресудну улогу у цени
Ovdje se sada kreću od 1500 do 4500 Eura.

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » nedelja, 16. apr. 2017. u 17:02h

Kakav je Focus po pitanju visine i pozicije vozačeovg sjedišta, a kakav je Mondeo?

U Focusu nisam nikada sjedio, a u dva Mondea sam sjedio. U prvom (posljednji facelift, sjedište na struju) sam spustio sjedište do kraja i udarao sam glavom u nebo auta i nisam mogao sjesti kako treba, ali mislim da se sjedište nije skroz spustilo, da nešto nije radilo kako treba. Dok u drugom Mondeu (prije prvog facelifta, Ghia, sjedište na struju) sam spustio do kraja i najnormalnije sam stao i sjeo.

Pošto sam visok 206 cm u trenutnom autu mi je sjedište uvijek do kraja spušteno i ima dovoljno prostora između glave i neba u autu i komforno mi je, ali i dalje imam osjećaj da previsoko sjedim. Dok na primjer u druga dva auta kojih sam se navozao (VW Bora i Volvo V50 prije facelifta), pa i u velikoj većini ostalih koje sma vozio jednom ili nekoliko puta, uopšte nemam taj "problem" i osjećaj. Sjedi se dosta niže i nekako se osjećam sigurnije, čvršće, stabilnije... posebno u Volvu.

U tom drugom Mondeo u kojem sam sjedao sam imao sličan osjećaj kao u Volvu.

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 16:55h

Još sam htio pitati kada je tačno izašao facelift? Znam da je izašao 2007. ili 2008. godine.

I ima li ikakvih razlika na 2.0 modelima kroz godine kada su prije facelifta modeli u pitanju? Čuo sam da modeli iz '04, '05 i '06 nemaju neku plastičnu zaštitu, pa da im pragovi brže hrđaju. Je li to tačno?

Primjetio sam razlike u boji board/trip computera (ona verzija što zauzima samo dva najdonja reda displaya), neki su zelene, a neki su crvene boje. O čemu se tu radi?

I koje su metalik boje na ova dva auta, a koje nisu?

I kako ovi 2.0 motori primaju LPG? Ugradio bih najbolji dostupan LPG.

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Almighty.shO » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 17:32h

Ja imam MK2 Fokusa, 2005, 1.6 TDCI, 109ks

Prezadovoljan sto se tice samog auta, udobnosti, potrosnje, kad smo kod odrzavanja...sta ja znam, na meni se polomilo da dosta toga zamenim ali ok, cene su tu i tamo skoro pa podnosljive. Imam 187cm i imam prostora i za noge i sve pa i na zadnjoj klupi. Gepek je velik ima mesta dosta. Auto je malo tvrdji ali ae.. bucan je onako (ja otkako sam promenio lezajeve cujem samo vazduh kako siba ostalo i ne).

Display mi je zelene boje i auto je metalik plava (vidi sliku).
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 17:48h

Hvala ti na informacijama, boja je pravo lijepa! Samo neka je metalik i neka nije ona obična dosadna siva.

Almighty.shO
Poruka: 1780
Član foruma od: utorak, 17. nov. 2015. u 17:29h

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Almighty.shO » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 18:53h

Ja sam video dosta raznih boja MK2 (isto godiste) crvene, sive, plave, crne :D

Meni cene malog servisa se krecu od 6-9.000 din zavisi da li stavljas filter nafte ili ne (ja ga menjam posle 20k km).
Veliki servis je oko 150e delovi

jbg, ako te sta dodatno interesuje samo pitaj.
Ford Focus 1.6 TDCi 109ks 2005 god

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 18:55h

Za sada ništa novo osim svega ovoga što sam već pitao. :) Ma boja mi je bitno da je prije svega metalik, pa tek onda koje je boje. Mada bih izbjegavao Moondust Silver. Isfurala je i dosadna je.

Mada je boja jedna od posljednjih stavki...

Avatar korisnika
dejan_BL
Poruka: 292
Član foruma od: ponedeljak, 26. maj 2014. u 12:17h
Lokacija: Бањалука

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od dejan_BL » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 19:07h

Mirza_Capri_MK1 piše:Kakav je Focus po pitanju visine i pozicije vozačeovg sjedišta, a kakav je Mondeo?
Ja sam visok 202 cm i sasvim normalno i udobno se vozim u Mondeu MK3, facelift '04 g.p.
Odaljim sjedište nazad do kraja i spustim ga ali ne do kraja i odlično mi je. Naprijed je nepregledno totalno, ne vidiš dalje od špricaljke za šajbu, ali vremenom se navikneš i stekneš osjećaj.
Ford Mondeo MKIII TDCi 2.0 96kw (2011- ...)

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 19:28h

Čini se da je Mondeo dosta bolji po tom pitanju od Focusa. A to mi igra prilično bitnu ulogu.

Avatar korisnika
dejan_BL
Poruka: 292
Član foruma od: ponedeljak, 26. maj 2014. u 12:17h
Lokacija: Бањалука

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od dejan_BL » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 19:49h

Nisam se navozao nešto naročito u Focusu da ti znam uporediti sa Mondeom, ali mogu reći za Mondea da je baš prostran i čak ima mjesta za putnike na zadnjoj klupi iako sjedište gurneš do kraja, naravno ne može dvometraš stati ali malo niže osobe stanu komforno.
I koga god sam vozio svi su pohvalili udobnost.
Ford Mondeo MKIII TDCi 2.0 96kw (2011- ...)

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » ponedeljak, 17. apr. 2017. u 20:02h

U biti Focus me malo više privlači, ali prednosti Mondea su to što je veća klasa auta, pa je samim tim veći, prostraniji i luksuzniji. Bolje je opremljen, vozačeva pozicija sjedenja je puno bolja i možda je čak i sigurnije auto od Focusa.

Sve ostalo mi je manje više na Focusovoj strani.

Uglavnom kupio bih šta prvo od ta dva naleti, a da je kako treba.

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » petak, 21. apr. 2017. u 17:45h

Ima li iko iskustva sa uvozom auta? Konkretno iz Švicarske. Kakva je procedura, šta se sve radi, kako dobiti EUR1 obrazac... Svaka pomoć i savjeti su dobrodošli!

I na kojim švicarskim web stranicama da tražim auta osim autoscout24.ch i ricardo.ch?
Poslednja izmena: Mirza_Capri_MK1, na dan petak, 21. apr. 2017. u 18:52h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1347
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od skolioza » petak, 21. apr. 2017. u 18:36h

Neko je pisao o tom obrascu,znam da sam citao probaj da potrazim po forumu
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo MK3

Poruka od duratecHE » petak, 21. apr. 2017. u 18:59h

Euro obrazac se traži u ford garaži ili salonu a oni od generalnog importera za tu zemlju. Ja sam trebao da uvezem auto takodje iz ch, i to bas mondeo mk3 benz ili focusa mk2, i razlika sa obrascem je bila 550-800e, zavisno od godišta, modela. ( informacije dobio od carinika u subotici). E sad, ima malo gimnastike oko euro obrasca, mrzi ih da se cimaju, a samo treba da pošalju dopis importeru.
Ricardo i autoscaut su ti najjači oglasi.
Ako planiraš u svojoj režiji uvoz, znaj da će ti izaći dosta više od cene koja je ovde, ako hoćeš dobar auto iz ch. Na onu cenu gore dodaj 1500-1800e za registrovan auto kod nas.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » petak, 21. apr. 2017. u 19:10h

Da, shvatam.

Znači sa tim obrascem razlika u cijene carine i poreza bi bila toliko u tvom slučaju? I kako misliš u mojoj režiji? MIslim ja da odem gore, kupim i dovezem ga.

Vidim i ja da uopšte nisu tako jeftini kao što sam ja mislio. Mada usotalom ovi što se uvezu kod nas, pa malo koštaju, su prešli ko zna koliko, ja bih da uvezem normalno auto, pa makar me i više koštalo.

Je li čitav proces kupovine i izvoza komplikovan?

I vrlo malo ih ima na te dvije web stranice koje stalno pratim, posebno Mondea...

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo MK3

Poruka od duratecHE » petak, 21. apr. 2017. u 19:18h

Ka sam jurio i skoro kupio mk3 2.0 benz 2002, koštao oko 1300chf, računao sam ga na 3000 ovde
Evo ovako, moja tema

https://r.tapatalk.com/shareLink?share_ ... Ft%3D25289

Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » petak, 21. apr. 2017. u 19:32h

Sad mi je jasnije. Ti sa "puno" kilometara si jako jeftini, ja bih ipak sa nešto manje kilometara, recimo do 140.000. Jako korisna tema, hvala ti!

i šta im je ovo Carving? Neki paket opreme? Vidim dosta uata sa Carving u naslovu.

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od duratecHE » petak, 21. apr. 2017. u 19:38h

Da za ch, nešto ni ramo ni ovamo. Za mene ford mora biti ghia plus ostalo :-).
Ne boj se kilometara ako je održavan auto.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
Mirza_Capri_MK1
Poruka: 496
Član foruma od: ponedeljak, 16. dec. 2013. u 22:45h
Lokacija: Sarajevo

Re: Pomoć oko kupovine 2.0 benzinca - Focus MK2 ili Mondeo M

Poruka od Mirza_Capri_MK1 » petak, 21. apr. 2017. u 19:40h

Ma i meni je Ghia ona prava stvar. :) Mada se ni protiv Titaniuma ne bih bunio. :D Bitno mi je da ima osnovna moderna pomagala, a ne mora sada imati svu tu fancy opremu.

I šta si kupio na kraju?

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“