Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

dilema oko kupovine FOCUS-a

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
Odgovori
Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » petak, 25. sep. 2009. u 20:01h

dobijam razne, često oprečne savete pa nešto mislim da mi je najbolje potražiti odgovor na pravoj adresi, kod pravih ljudi - kod onih koji te automobile i voze :)

to bi bio prvi auto i mojoj devojci i meni. položio sam vožnju pre dva meseca (nju to tek čeka) i, da skratim priču, sigurno sam neiskusan vozač, mada kažu da prilično dobro vozim za novajliju (nisam baš ni mnogo mlad, ne zanima me da jurcam, prešao sam tridesetu). to je ujedno i razlog zašto sam se zapalio za focusa jer, ako mi se nešto i desi, računam da je bolje da mi se desi u sigurnom automobilu. međutim, mada neki kažu da je održavanje fordova generalno dosta skupo, drugi kažu da je malo skuplje od široko rasprostranjenih renoa što je valjda podnošljivo, a valjda je i izdržljiviji i ređe se kvari od konkurencije - šta je od toga tačno?

planiram da uzmem auto ne stariji od 2005. godišta. ne verujem da će auto biti naročito "gažen", nešto ne mnogo po gradu jer mi posao nije daleko a, pre svega, za povremene izlete, letovanja i tome slično i, da ne bih previše razglabao, navešću tačno šta me sve zanima, pa vas molim za pomoć u odabiru :)

1) dizel ili benzinac? voleo bih da je što ekonomičniji pošto ću sam plaćati gorivo a naročito me zanima osvrt na kvalitet goriva i da li naš eurodizel uzrokuje probleme kod ovog auta (da ne bude skuplja dara nego mera)...

2) došao sam do zaključka da je zbog upravljivosti najbolje uzeti sa motorom od 100KS pa naviše. da li sam u pravu?

3) koje kubikaže su najoptimalnije za focusa (1.6, 1.8, 2.0)?

4) s obzirom da ford ima bazu podataka o korišćenju vozila, da li je provera kilometraže moguća samo u ovlašćenim servisima ili bi to mogao da uradi i neko treći (npr. dragomir)?

5) zašto su fokusi koji se prodaju na oglasima mahom prešli 120k - 130k km - da li to znači da mu se tada srozavaju performanse pa se vlasnici odlučuju da ga prodaju, ili naši uvoznici masovno šminkaju kilometre jer i u tom dijapazonu focus ima odlične vozne karakteristike? kada smo kod dijapazona pređenih kilometara, šta bi bila sigurna kupovina (da se prođe sa što manjim početnim ulaganjem)?

6) pošto nema nikakve šanse da iskeširam celu sumu odjednom pa sam osuđen na kredit ili lizing, zanima me da li je moguće auto privatnog lica kupiti preko neke autokuće ili slično?

7) koliko se fokusi kradu?

8] šta je dovzonska klima?

mislim da je ovo već dosta pitanja za prvo javljanje i svima vam se unapred zahvaljujem na odogovorima.

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Dragomir » petak, 25. sep. 2009. u 20:20h

boggy piše:1) dizel ili benzinac? voleo bih da je što ekonomičniji pošto ću sam plaćati gorivo a naročito me zanima osvrt na kvalitet goriva i da li naš eurodizel uzrokuje probleme kod ovog auta (da ne bude skuplja dara nego mera)...
Dizel.Fokus 1.8 tdci u 2005 god. trpi dobro nas kvalitet goriva
boggy piše:2) došao sam do zaključka da je zbog upravljivosti najbolje uzeti sa motorom od 100KS pa naviše. da li sam u pravu?
1.8 TDCI pravo resenje
boggy piše:3) koje kubikaže su najoptimalnije za focusa (1.6, 1.8, 2.0)?
1.6 dizel nije za preporuku dok 1.8 i 2.0 dizeli su ok
boggy piše:4) s obzirom da ford ima bazu podataka o korišćenju vozila, da li je provera kilometraže moguća samo u ovlašćenim servisima ili bi to mogao da uradi i neko treći (npr. dragomir)?
Provera nemoguca to ko ti kaze da je moguce proveriti laze
boggy piše:5) zašto su fokusi koji se prodaju na oglasima mahom prešli 120k - 130k km - da li to znači da mu se tada srozavaju performanse pa se vlasnici odlučuju da ga prodaju, ili naši uvoznici masovno šminkaju kilometre jer i u tom dijapazonu focus ima odlične vozne karakteristike? kada smo kod dijapazona pređenih kilometara, šta bi bila sigurna kupovina (da se prođe sa što manjim početnim ulaganjem)?

Vracaju kilometraze
boggy piše:6) pošto nema nikakve šanse da iskeširam celu sumu odjednom pa sam osuđen na kredit ili lizing, zanima me da li je moguće auto privatnog lica kupiti preko neke autokuće ili slično?
Postoje sanse za kredit kada ti bude trebao dacu ti broj
boggy piše:7) koliko se fokusi kradu?
FORD SE NEKRADE(sem ako neko nema orginal kljuc)
Dvozonska klima ti je klima kojom mozes regulisati dve razlicite temperature (sebe hladis a devojku malo vise hladis)
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
ace1
Avenger from the past
Poruka: 1983
Član foruma od: petak, 14. nov. 2008. u 19:47h
Lokacija: izmedju (ne smem da kazem)
Kontakt:

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od ace1 » petak, 25. sep. 2009. u 21:05h

pozdrav obojci na tako dobroj i preciznoj diskusiji,vidi se da si ga tematski izucavao pred kupovinu
Opel killer , in progress autolite evolution ,then bekame restomod and eventually all supercars killer (Ferrari too)
It is 1971
Slika

Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » petak, 25. sep. 2009. u 21:14h

dragomire, hvala puno na odgovorima. možeš li još samo da mi kažeš kako stvari stoje sa cenom održavanja u nekom prosečnom slučaju, tj koliko je skupo imati focusa? moja želja je od početka i bila neki 1.8 tdci, a ako sam te dobro razumeo, zbog goriva mi sugerišeš euro3 motor (tj 2005. godište)... znači li to da noviji lakše stradaju od našeg eurodizela ili sam ja pogrešno razumeo stvari?

sada mi je palo na pamet... negde sam pročitao da focusi imaju prilično lošu preglednost pozadi... je li to baš jako izraženo ili i novi vozači mogu izaći na kraj sa time?

ono za proveru me je prilično ubedačilo i prepalo. kako da ne kupim mačku u džaku? moja ideja jeste da ga prvo odvedem u neki pouzdan servis, ali bi mi srce bilo na mestu ako bi kombinacijom servisne knjige i pretrage mogla da se utvrdi makar približna kilometraža, ili preporučuješ da odustanem od pomisli na proveru?

hvala ace, nisam ni znao koliko je zabavno voziti dok zbog novog zakona nisam uzeo časove vožnje i totalno se primio, pa sam potpuno štreberski pristupio poslu i načitao se o automobilima, možda i preko svake mere :D
Poslednja izmena: boggy, na dan petak, 25. sep. 2009. u 21:34h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Dragomir » petak, 25. sep. 2009. u 21:26h

Fokus1.8 tdci iz 2005 ima simens ubrizgavanje goriva sto je pouzdan sistem i trpi dobro nas evro dizel
Preglednost fokusa nazad nije nista manja nego kod ostali automobila ali postoje i parking senzori ;)
Cena odrzavanja je sigurno jedna od najnizi u klasi
Iskusan majstor moze da pogodi kilometrazu u 20000 km
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » petak, 25. sep. 2009. u 21:38h

rsdforddragomir piše:Fokus1.8 tdci iz 2005 ima simens ubrizgavanje goriva sto je pouzdan sistem i trpi dobro nas evro dizel
odlično. a da li je moguće instalirati siemensa na noviji motor, u slučaju da mi se ukaže dobra prilika? kakva je praksa foruma - sme li se pitati za cenu takvog poduhvata? lol
Preglednost fokusa nazad nije nista manja nego kod ostali automobila ali postoje i parking senzori ;)
Cena odrzavanja je sigurno jedna od najnizi u klasi
Iskusan majstor moze da pogodi kilometrazu u 20000 km
ovaj odgovor mi se naročito dopada mrgreen

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Dragomir » petak, 25. sep. 2009. u 21:52h

Kod svih fokusa je simens
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » petak, 25. sep. 2009. u 21:57h

rsdforddragomir piše:Kod svih fokusa je simens
znači, nema ograničenja za godište u smislu osetljivosti motora, mogu da gledam i novije od 2005og godišta, ili su ovi iz 2005. imali specifičnu pumpu koja "trpi" više?
Poslednja izmena: boggy, na dan petak, 25. sep. 2009. u 21:58h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Dragomir » petak, 25. sep. 2009. u 21:58h

Da ;)
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » petak, 25. sep. 2009. u 21:59h

pa to je odlično :)

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5034
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Neša » petak, 25. sep. 2009. u 22:46h

1.8 TDCi je provereni fordov motor sa izdrzljivom turbinom i dobro podnosi nase gorivo,ugradjuje se od 2002.g i dan-danas u nove Focuse
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21149
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Markedjani » petak, 25. sep. 2009. u 22:51h

Da budemo još precizniji... taj motor vuče korene iz 80-ih godina. (osnova motora)

Što znači da je proveren,pouzdan i generalno najjeftiniji za eksploataciju od svih dizela kod nas.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » petak, 25. sep. 2009. u 23:11h

a kako stoje svari sa 2.0 tdci motorima ?

mene pre svega zanima hečbek verzija a vidim da su kod nas 1.8 tdci hečevi veoma retki, ili smatrate da vredi loviti baš 1.8? voleo bih da čujem i neka mišljenja vlasnika focusa (koliko su zadovoljni, na šta da obratim pažnju, šta da očekujem, itsl). hvala vam svima još jednom na toplom dočeku i na brzini kojom ste ponudili odgovore :)

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Dragomir » petak, 25. sep. 2009. u 23:34h

2.0 tdci je motor radjen U saradnji sa PSA.Nemogu reci da nije dobar ali nesto mi smrdi
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » sreda, 30. sep. 2009. u 16:57h

zdravo svima, ponovo :)

dragomire, može li samo još jedno pitanje: u čemu je problem sa 1.6 tdci modelima (mnogo više ih ima u ponudi na oglasima pa je verovatno lakše naći bolji primerak) i ako može kratak osvrt na benzince. okvirno govoreći koliko troše dizelaši a koliko benzinci?

hvala unapred!

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Dragomir » sreda, 30. sep. 2009. u 19:26h

Veca je ponuda 1.6 tdci zato sto se ljudi odlucuju da ga prodaju posto znaju za problem.Njihova slabost je dugacak vremenski period zamene ulja u inostranstvu pa kao posledica toga habaju se bregaste i turbina(normalno je na tih 120000km koje stoje na satovima tih vozila da se to ne desava ali kada se doda jos toliko i dobijes pribliznu stvarnu kilometrazu shvatis da je kasno za kajanje)Potrosnja dizela je oko 5-7l a benzinca oko 7-10 l sa mogucnosti da trosi jos 1-3l ulja
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Avatar korisnika
boggy
Poruka: 11
Član foruma od: petak, 25. sep. 2009. u 16:53h
Lokacija: beograd

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od boggy » sreda, 30. sep. 2009. u 21:13h

hvala dragomire. za slučaj da mi se dopadne neki 1.6 tdci a zapravo se pokaže da mu motor pati od opisanih problema - koliko košta iole trajno saniranje tih problema vezanih za raubovane 1.6 tdci motore (je li to generalka motora?) i da li se ti problemi sa zupčanicima, potrošnjom ulja itd uopšte daju sanirati kako treba? može i na PM, mada verujem da nisam jedini kojega zanima tako nešto :)

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: dilema oko kupovine FOCUS-a

Poruka od Dragomir » sreda, 30. sep. 2009. u 22:21h

Bregaste su oko 500 e lanac spaner 120e remont turbine oko 300 e ali ako ikako mozes da izbegnes 1.6 tdci izbegni ga
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“