Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Odgovori
Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od speccko » četvrtak, 25. nov. 2021. u 22:49h

Znam da ne moze puno da se kaze dok se ne vidi ali da je "lako" video bih ja a nisam.. zapravo ovako:

Dosli neki ljudi da nameste neki namestaj u predsoblju i (iako sam napomenuo 5x pre dolaska da ponesu uredjaj za proveru metala/zica u zidu) trebali da izbuse 2 rupe za viseci deo. Na tom zidu mi se inace nalazi i tabla osiguraca a ovo se busilo negde u produzetku ali jedno par centimetara nize od kutije medjutim kao sto sam i slutio paf.. iskoci osigurac. Zapravo pregoreo glavni od faze dole u podrumu zgrade. Moji u stanu nije iskocio :/
E sad, posto ja nisam bio prisutan u tom trenutku, oni dizali spustali moje osigurace i ja nisam znao da moji nisu iskocili pa kad bi vratio moje nije bilo struje i onda napravili malo vecu rupu da "odvoje zice". Zice, nisu ni bile spojene zapravo.. ja skontam i sredim osigurac dole i sve ok, sve radi.

E sad, posto je bio mrak, bilo tesno, jedna rupa, taj lik je malo gledao kablove, vadio malo, kao izolovao i vratio i napunio nekim betonom iz tube. Sve to ok, ali mene sad kopka, koliko mi je ostecena zica :wtf:
On kaze kao nije ostecena nego samo bila ogoljena i kratko spojena... mislim... kud nisam pogledao sam ali sad...
To su zice od 1.5, to znam, i bile su u rebrastom crevu. Imam kutiju do koje idu i znam da do kutije dolazi vise zica. Znaci to nije, ili ne bi trebalo da je zica za ceo moji donji sprat, verovatno za jedan deo uredjaja.

Moja prepostavka da posto su zice u rebrastom crevu i imaju mesta da "mrdnu" i nisu licnaste zice neko ona iz komada (nzm strucno) da ne bi trebalo puno da je ostecena vec samo kratak spoj, takodje je i struja odmah nestala pa je i busenje stalo... znam da neki ljudi buse - skoci sklopka, on promeni samo rupu...

Da li neko imao iskustvo i kako vam se ovo cini?

Jer ako je zica ostecena mogla bi da se vremenom greje... :( A inace tu sad je vec postavljen namestaj i nije bas pristupacno da se sve to vadi... ali ako bas moram...

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od oristic » petak, 26. nov. 2021. u 00:16h

To samo moze da se nagadja koliko je ostecena zica, ako je ostecena onda joj je smanjen poprecni presek, tj. vise nije 1.5 kvadrata, a to znaci da ukoliko je opteretis potrosacem moze da se desi da se prekine, a onda moras da to sve rasturis i nastavis je tako sto ces na tom mestu da napravis kutiju ili ces da je dobro izoliras buzir crevom i slicno. Meni se desilo da sam pecnuo zicu, ali posto je bakar mek video sam da to vise nije taj precnik i onda sam je seko i nastavio koristeci kutiju. Ako je zica 1.5 kvadrata to lici na instalaciju za svetlo, sto je povoljnije nego da je 2.5 za uticnice, bar su takvi standardi i nadam se da su postovani, a posto su sad sijalice sve manje snage, a to sve radi onda postoji sansa da nece da se desava nista posebno...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od mbole » petak, 26. nov. 2021. u 02:23h

Tesko da je 1.5 kvadrat ako je iskakao samo glavni osigurac.
Ili ti je neko "projektovao" instalaciju levom nogom.
Ili... imas ekser umesto osiguraca u tom lokalnom kolu.

Posto... ako iskoci samo glavni, a ne i "lokalni" to znaci da je doslo do kratkog spoja na relaciji izmedju glavne razvodne table i tvoje lokalne. A tu jednostavno 1.5 nema sta da trazi.

Koliko je i da li je provodnik ostecen... ni mi ni ti nismo "javlja mi se". A verovati "majstoru" koji je vec zasro stvar, pa se sad vadi...
Sam kratak spoj, i te kako osteti zicu, sve da nije mehanicki ni pipnuta burgijom.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od speccko » petak, 26. nov. 2021. u 09:35h

Instalacija jeste stara, zgrada je stara...
problem je sto stekeri jesu na 1.5. - i oni i sijalice. Kuhinja je na 2.5.
U svakom slucaju, kad kazem glavni - znaci imam 3 "glavna" za 3 faze i jedan od ta 3 je iskocio.

Sve mi je jasno..meni je krivo sto se ja tad nisam setio... ali dobro, aj da pitam ovako... ako ne diram nista, sta je to sto moze da se desi?
Jel moze da se upali?
mbole piše:
petak, 26. nov. 2021. u 02:23h
Nisam elektricar Bole ali ako su osiguraci u stani valjda takozvani jednopolni, znaci samo faza ide na osigurac a nula direktno vezana na dovod, kontam da teoretski moze da iskoci i taj osigurac ispred stana - ako struja "nekako prvo" krene tim putem ili ipak ne?
U stanu imam automatske osigurace, stavio nove ove godine (ne ja vec elektricar) i stavljeni 13a na zice od 1.5

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od skolioza » petak, 26. nov. 2021. u 10:18h

+1 za rasturanje, pogotovo jer je stara zgrada
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od oristic » petak, 26. nov. 2021. u 11:03h

Ako su uticnice na 1.5 kabli to je neobicno skroz, standardom je predvidjen 2.5 e sad od koje god to ne znam, ali i oni pljosnati crni kablovi sto su korisceni jako davno su na 2.5 kvadrata, a tadasnjih 2.5 i sadasnih 2.5 je razlika 20 do 30% u debljini, nekada se kvalitetnije to radilo. Cudi me da je do uticnica 1.5.
Elem, zid se smatra provodnim, tako da se iz tog razloga provodnici nastavljaju u plasticnim kutijama da bi bili odvojeni od zida, plus izoluju spojevi ili klemaju. E sad, kako je taj uzolirkom odradio izolaciju to je za nagadjati, a oslabljen provodnik moze samo da se prekine pri vecem opterecenju, a kako je on izolovan u odnosu na druge, da li su jos neki iz kabla osteceni isto je upitno, to sve moze samo da se nagadja ...najbolje je da se to rasturi i napravi kutija i miran si...

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od speccko » petak, 26. nov. 2021. u 11:50h

Razumem sta je najbolje, nema greske, ili lepo "nastaviti zice" i zatvoriti rupu, jer ne mogu tu da stavim kutiju, niti bih zeleo tu.

Ali ako prilikom opterecenja zica ce se prekinuti i to je najgore sto moze da se desi, pa mozda mogu da zivim sa tim rizikom...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od mbole » petak, 26. nov. 2021. u 11:56h

Nazalost, nije najgore. Pogotovu u starim instalacijama gde niko ne zna nii u kakvom su stanju provodnici, ni da li su osiguraci adekvatni za njih.
Najgore je da se upali instalacija, posto je neka struja koja "bezi" premala da izgori osigurac a prevelika za ostecen provodnik.
Preveliki je rizik, ostaviti i nadati se najboljem
Imas uzidne kutije, jeste zajebancija, al kad prekrecis, nece se ni videti.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od oristic » petak, 26. nov. 2021. u 12:03h

Može da se stavi svaka žila nastavljenog kabla u termobužir crevo, a onda i ceo kabli tako nastavljeni u isto, pa onda u rebrasto pa da se tako zamaže u zid, da ne ide kutija...

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od Djole » petak, 26. nov. 2021. u 14:11h

speccko piše:Razumem sta je najbolje, nema greske, ili lepo "nastaviti zice" i zatvoriti rupu, jer ne mogu tu da stavim kutiju, niti bih zeleo tu.

Ali ako prilikom opterecenja zica ce se prekinuti i to je najgore sto moze da se desi, pa mozda mogu da zivim sa tim rizikom...
Izlupa se taj deo i ubaci kutija unutra, gips glet okrečiš i kao da ništa nije bilo. Ako su utičnice na 1,5 realno ne bi smeo ni jedan jači potrošač...1,5 se radi samo na rasvetu

Послато са Poco x3 помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od speccko » nedelja, 28. nov. 2021. u 01:04h

Kutija mi nije odgovarala tu da dodje. Najbolje da stavim nove zice i to sam i zeleo jer sam mislio da mi te zice idu do sledece kutije, medjutim ne, te zice izgleda idu do kuhinje - svetla i verovatno neki utikac. Posto u kuhinji sporet, masina za sud, mikro tal. idu na posebne osigurace.
U svakom slucaju morao sam to nekako danas da zavrsim... ipak sam uzeo i razbio ponovo zid.. drugar elektricar nije mogao da dodje pa sam uzeo sam.
Posto imam na isti osigurac (to sam sad video) 2 zice, jedna je ova a druga ide za dnevni boravak, skontao sam da verovatno i nece biti ili ko zna kad nesto preopterecena, ali na leto cu da je prebacim na poseban osigurac kad vec moze. Zasto stekeri nisu na 2.5 NE ZNAM... ko god je gradio tad zgradu izgleda mu bilo zao da stavi 2.5. Mozda nekad promenim... ali mislim da na 1.5 mogu da ukljucim preglu.. max je 2000w sto dodje oko 9a, osigurac je na 13a za te zice. Ostalo mi je tu TV i sijalice. Naravno niti radi pegla ceo dan, niti konstanto vuce 2000w. Za sad nije iskocio jos zbog toga ali vodim racuna da ne ukljucim istovremeno nesto vise jacih uredjaja.. jbg.. tako je...


Da se vratim na zice. Evo sta sam uradio. Inace, dobro je da sam ipak otvorio i video sam... nula je bila dosta ostecena a i sve ostale. (a i skontao sam da mi ove zice idu posebno za kuhinju, to nisam znao, samo dele isti osigurac sa dnevnom) Lik koji je ovo probio rekao mi je da je "SAMO JEDNA ZICA " i to uzmeljenje kao malo ostecena, kad mi to rekao, skontao sam da nema pojma, jer ne moze biti samo jedna tako da sam morao da vidim sam.


Slika

Slika

Slika

Slika

Zategao sam tj obavio koliko god sam mogao ovu zicu okolo. Jednim klestima drzao drugim okretao, i trebalo bi da je koliko toliko nategnuto. Stara zica nije nigde prekinuta, nijedna. Da je samo malo vise prostora bilo ja bih ih vise izvukao ali morao sam ovako. Onda sam udario izolir traku pa sam ih uvukao u jedno gumeno crevo tj kabl (kabl kroz koji su isle 3 zice). U svakom slucaju sto se tice kontakta nema sanse da dodje. Onda sam stavio onu paprinu traku preko da ne bi gips dosao na njih. Nisam uspeo da vratim sve u rebrasto tj jesam ali sa ove strane stavio sam traku.

Roknuo sam gips koji se osusio za 5min. Nadam se da ce ovo malo potrajati. Verujem da je bolje nego sto je bilo, znam da nije po PES-u nego malo nabudzeno ali... jedino mi palo na pamet zbog vlage nesto ili ohidacije... ali kako zice u razvodnoj kutiji... kontam da ni ovde nece biti problem.. ovo je u hodniku, nije spoljni zid...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od mbole » nedelja, 28. nov. 2021. u 01:20h

Ne kapiram zasto bezis od uzidne kutije (u sustini najobicnije uzidne dozne)... al ajd.. tvoja avlija...
To sto su potrosaci u razlicitim prostojrijama na istom osiguracu.. nista neobicno.

Ono sto se meni ne svidja u tvom razmisljanju je sto je sve: verovatno...

Bavis se zajebanim stvarima, kod kojih i najmanja greska moze da dovede do toga da neko pogine.
Tu nema "verovatno je ovako", vec moras da tacno znas kako je.
Jbg... ja mislio da je ovako... a neko izginuo... ne verujem da ce ti predstavljati satisfakciju.
A zamisli da to moze da bude i neko od clanova tvoje najuze porodice.

Ako ti ne znas kako da tacno odredis sta je.. trazi profesionalca.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od speccko » nedelja, 28. nov. 2021. u 12:35h

Naravno da hocu i to u narednom periodu. Nisam ja gradio stan tako da se upoznajem sa njim. Pre 4/5 meseci smo se uselili u njega. To verovatno odnosi se na to da zice idu u kuhinju, znaci 99.9% ali ne igram se sa tim, verovatno ovde nema struje pa da nekog rokne. U krajnjem slucaju, znam 100% da ne ide na velike potrosace. A 99% kazem dok ne ubacim instrument.

Tu da napravim kutiju, pogotovo sto ispod ovih zica ide jos jedno rebrasto. Znam da postoje i ugradne ali, treba da se cepa beton, posto je tu beton sa kamenom, dakle treba dosta veca rupa od ove, treba sve iz predsoblja izbaciti da se ne bi ostetilo, treba doci neko i tu raditi ceo dan sa mnom... trenutno ovde vlada i lockdown pa niko ne ide ni kud. Imamo malu bebu i gledam sa smanjim poslove tipa da se sve cisti, skuplja, usisa nakon tog cepanja itd. kako god... opet kazem daleko od toga da ne znam sta je najbolje i nisam bas toliko glup da ne vidim niti prihvatim realnost...

Ali to sto kazes da se nekom od mojih nesto desi sa tim verovatno, ne razumem bas, jer ovo nije izlozeno nigde niti nesto sto bi neko mogao da dotakne, nije bas primer... ovo nije primer kako radim sa drugim stvarima.

U svakom slucaju zanimalo me ovo oko izolazije i oksidacije

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od mbole » ponedeljak, 29. nov. 2021. u 00:52h

Nije jedina opasnost od struje strujni udar :)
Isto tako postoji i opasnost od pozara. I ovako ostecena plava zica, kojoj je poprecni presek bio ozbiljno smanjen, je upravo to na sta sam mislio kad sam napisao "nemoj na verovatno, nego na sigurno".
Sa slike se ne vidi bas dobro koliko je ostecena zelena, al pretpostavljam da si i to sredio kad si vec razbucao.

Kada se zice dodirnu.. to je najcesce manji problem. Tada ispali osigurac i stvari su manje vise pod kontrolom.
Problem je kada se zici smanji presek, makar na samo jednom jedinom mestu.
A osigurac je ostao kao da je za pun presek te zice.
Tada, kada kroz zicu tece struja koja je niza od one na kojoj pregoreva osigurac, ali visa od one koju moze da trpi sada smanjeni presek provodnika... to mesto pocinje da se greje. Stvar je srece dal ce se ugrejati dovoljno da plane.

Da li ces stavljati kutiju ili ne... ko sto napisah... tvoja stvar.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od speccko » ponedeljak, 29. nov. 2021. u 10:38h

Jasno... zato sam i otvorio ponovo rupu.
Da, sve 3 zice sam ovako obavio novom zicom, ne samo nulu. Mada ova je bila najvise ostecena.
Zato samo i obavio, da smanjim tj da eliminesm bar na ovom mestu najtanji deo, da ukupan presek bude veci na tom delu. Pogotovo posto zica nije presecena tu plus ova dodatna, i mislim da tu nece imati razloga da se greje. Mozda za par godina, svejedeno razvucem nove 2.5 ali do tad, mislim da ovo je sasvim ok. Pritom na ovu zicu mi ide kuhinja, kao sto rekoh pa najjace sto radi moze biti kuvalo za vodu na par minuta...

znam... ja sad pravdam ovaj postupak :D koji nije najsrecnije resenje ali mislim da je poenta bila da eliminisem taj tanki presek i mislim da sam dodavanjem ove zice uspeo.
Ne bih preporucio naravno drugom ovako da uradi ako moze nove zice ili kutiju - to je jasno.

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od oristic » utorak, 30. nov. 2021. u 08:00h

Ja ovakvo rešenje ne smatram dobrim, niti sam vidjao da neko ovako radi "pojačavanje" provodnika koji je oštećen. Ajd za izolivanje si se i potrudio, pa da kazem da je ok, ali u ovakvim situacijama se provodnik seče i montira dozna-kutija. Ovako si povecao prelazni otpor na mestu uvrtanja dodatne zice, meni se ovo uooste ne svidja niti sam video slično budženje nekada ovakvim dodavanjem parčeta žice. Neka me ispravi neko ako grešim, pogotovu sto je 0 u pitanju.

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od speccko » utorak, 30. nov. 2021. u 09:58h

Pa kako kad se uvijaju zice u razvodnoj kutiji? Ja sam ih ovde takodje prilicno zategao..
A inace, kako sam povecao otpor kad najveci otpor bi trebao biti bez ove moje zice na delu gde je zica ostecena, zar dodavanjem zice nisam smanjio otpor posto struja moze da tece sa preko deblje povrsine?

Pa zar ne postoje ovako uvijene zice cak i u nekim debelim kablovima?

Avatar korisnika
oristic
Poruka: 1041
Član foruma od: subota, 12. dec. 2009. u 21:21h
Lokacija: Nis

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od oristic » utorak, 30. nov. 2021. u 14:06h

Mislim da se mnogo bolji spoj napravi kad se zice u kutiji vezu tako sto se blankiraju jedno 4cm obe pa se uprede lepo i cvrsto, pa se presavije na pola, pa opet dotegne. Ne znam koliko su cvrsto ovo mogo da upredes ovako zbog nepristupačnosti, poredio sam sa takvim nacinom stezanja.

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Prespojene zice prilikom busenja zida - nmg da spavam

Poruka od Djole » utorak, 30. nov. 2021. u 21:28h

Najbolji spoj je kad uvrneš onda lemilica.

Послато са Poco x3 помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“