Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Scorpio 2.9 by Brojčile

Nakon što predstavite sebe, predstavite naravno i vašeg ljubimca.
Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » nedelja, 7. nov. 2021. u 20:47h

Konačno sam našao mašinu koju sam tražio već duže vremena :D
U pitanju je Scorpio 2.9 12v(mogao bi i 24 ali jbg) iz 90' godine automatik sa Ghia opremom!
Auto je u solidnom stanju sa manjim oštećenjima na limariji!
Ima na obe sajtne po rupu stim što je na jednoj rupa malo veća ali to se lako sredi,svakako ide komplet farbanje! Na gepeku ima jedno ulubljeno mesto!
Ovako izgleda pravo što se kaže nije vrljav!
Za početak smo ga oprali u perionici pa sutra sledi pokušaj paljenja jer ga vlasnik nije palio godinu dana!
Zatim servis menjača,ulje motora filteri kontrola trapova/kočnica i sve što su grubi radovi pre početka rada na limariji!
Šta kažete na ulov a😁
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Ako neko iskusan ima da doda šta bi trebalo da se radi na autu pre paljenja jer auto je u poslednje 2god paljen svega par puta!
Neko me je posavetovao da obavezno sredim menjač,zamenim ulje!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Scorpio 2.9

Poruka od van » nedelja, 7. nov. 2021. u 21:39h

Сипаш мало уља у цилиндре пре паљења , и проверглаш мотор тако да подигне притисак уља . Ако је ауто нормално остављен и само угашен , ни после 10 године нема проблема са паљењем.
Могуће да дизне запекну , али то се лако очисти

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9

Poruka od Brojčile » nedelja, 7. nov. 2021. u 21:52h

Skinuću sutra svećice pa ću ga malo zamazati😁
Ne znam tačno kada ga je poslednji put palio ali svakako treba sve prekontrolisati!

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9

Poruka od FiestaBG87 » nedelja, 7. nov. 2021. u 22:25h

Rukom okrenes motor tj kljuc na radilicu ili podignes tocak pa probas tako, ako se okrece ostalo ti je lako, zameni ulje za svaki slučaj, uzmes neko najjeftinije sta ide u taj motor, skinu mu svecice, sipas malo ulja u cilindre i verglaj bez svecica cisto da odmah nema opterećenje, ako ugasi lampicu od ulja vrati svecice i pali, palio sam auto koji je stajao 12 god i to sa gorivom koje je bilo unutra, motor se okrece i upali sa par verglanja.
Sretno.

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9

Poruka od Brojčile » ponedeljak, 8. nov. 2021. u 08:35h

Stavio sam akumulator i vergla normalno!
Izgleda da nema goriva,koliko se sećam tako mi je rekao čovek od koga sam kupio!
Svakako ću poslušati vaše savete pa se kuckamo kad dobijem neke rezultate 😁

Zanima me jedna stvar u koju nisam upućen;
Da li ovaj model ima šper diferencijal?
Vlasnik kaže da ima,još jedan momak koji ima ovakvog kaže da njegov takodje ima!
Da li je to standardna oprema kod ovakvih modela?

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od FiestaBG87 » ponedeljak, 8. nov. 2021. u 10:48h

Podignes oba tocka i ako se vrte u istom smeru imas i ti

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 8. nov. 2021. u 16:34h

Ne može to tako da se proveri na ovom autu pošto diferencijal ima visko spojnicu u sebi.
Ovaj auto i kada je nov se ponaša tako što jedan zadnji točak šlajfuje neko kratko vreme dok drugi stoji i tek onda i drugi točak počinje da se okreće odnosno prvi prestaje jer se obrtni momenat rasporedjuje na oba kako se zagreva gel unutar visko spojnice.
Šper diferencijal nije standardna oprema, samo ga 4x4 imaju, a ostali skoro pa nijedan nego ljudi ne znaju i pogrešno pretpostavljaju pošto nisu vozili više automobila sa zadnjim pogonom i različitim snagama pa misle da oba točka šlajfuju zato što imaju šper dok u realnosti na klizavoj podlozi i bez špera hoće oba točka da šlajfuju na malo jačem motoru. Jedini metod (pored otvaranja diferencijala) je na osnovu oznake koja piše na pločici diferencijala, ako u oznaci ima AAA (tri slova A uzastopno) onda je šper. Pritom, taj viskozni šper kao i svaki drugi ima svoj radni vek nakog koga se ponaša samo kao otvoreni čak i kada se gel u njemu zagreje usled proklizavanja samo jednog točka.
Dizne neće da zapeknu ali pumpa itekako hoće.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » utorak, 9. nov. 2021. u 08:42h

911s [SK] piše:
ponedeljak, 8. nov. 2021. u 16:34h
Jedini metod (pored otvaranja diferencijala) je na osnovu oznake koja piše na pločici diferencijala, ako u oznaci ima AAA (tri slova A uzastopno) onda je šper.
Gde da očekujem tu pločicu,da li je vidljiva od dole?

Da li se šper po izgledu razlikuje od otvorenog tipa ili ne?
Ako da,onda uporediti slike na netu!

Znači prvo pumpu da pronadjem i testiram!
Ima li joj pomoći mislim na servisiranje ili mora druga?
U kontaktu sam sa nekim tipom(možda ga ima i ovde) koji mi je rekao citiram;"Ako je dosao iz nemacke imao je sigurno sper ako je automatik"
Svakako ću danas saznati taj podatak pa javljam😁

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Markedjani » utorak, 9. nov. 2021. u 08:51h

Na samom telu diferencijala, uglavnom je vidljivo.

Ne razlikuju se vizuelno

Druga pumpa.

Nema to veze sa vezom ta konstatacija.

P.s skini taj spojler sa gepeka, grozan je.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od van » utorak, 9. nov. 2021. u 09:39h

Скинеш црево са повратног вода на магистрали ,сипаш гориво , даш контакт пар пута и видиш да излази гориво из повратног вода . Стави неку теглицу да годиво не прска по моторном простору .
Можеш за пробу паљења тако што набавиш потапајућу пимпу , навучеш на црево за гориво на пумпу и црево монтираш на магистралу . Уложак у бидон , 1 литром бензина и повратно црево исто у бидон . Пумпу спојиш негде на контакт или директоно . Ово је довољно да пробаш да упалиш мотор . НАравно ако ниси вичан мајсторији и не можеш да сагледаш шта су опасности и проблеми при овоквом покушавању , немој ни да покушаваш .
И за крај , мотор може и да се проба са пиштољем за фарбање , у коме је бензин .
Онај ко оперише лептиром и пиштољем , мора да зна шта ради и како ради мотор . И ово ти је чисто да мотор проради , на 10-20 секунди да видиш да ли ради .
Ако му је компресија добра , нема разлога да не упали .

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » utorak, 9. nov. 2021. u 13:13h

Spojler leti u kantu odmah..užasno ružan detalj! :blink:

Poznajem mehaniku,bavim se motorima ceo svoj život i imao sam dugo godina servis motora! To nije problem!
Nego volim da pitam iskusne za prave savete čisto da ne pogrešim negde!

Sad pakujem alat pa idem da ga probam..pošto se nalazi kod drugara u servisu!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od 911s [SK] » utorak, 9. nov. 2021. u 16:47h

Na tom autu bi trebalo da je spoljna pumpa (izvan rezervoara ispod rezervnog točka) i sa njima nema tolikih problema i filozofije - ako se čuje da zuji znači radi i to je to.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » utorak, 9. nov. 2021. u 21:34h

Nisam stigao danas ništa da uradim povodom paljenja!
Sredjivao sam brave na levim vratima i sredjivanju tapacira..

Kada sam ga verglao pre neki dan,pre verglanja se nešto čulo ali nisam siguran da je pumpa jer mi se činilo da se čuje od napred!

Sutra se bacam na paljenje pa javljam! :D

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od 911s [SK] » sreda, 10. nov. 2021. u 00:17h

Napred se slično pumpi čuje da zuji motor visokog pritiska ulja kočionog sistema, pošto taj auto nema klasičan vakuumski kočioni servo uredjaj.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » sreda, 10. nov. 2021. u 07:28h

Aha..hvala na info 😁

Pošto planiram da ga restauriram kako valja,znači kozmetika prvo kao prioritet onda ne bih sad menjao nikakve fluide/ulja svih sistema da ne stoji za džabe u autu jer ko zna koliko će mi trebati da ga finiširam do početka vožnje!

Imam želju da ga upalim da čujem kako radi pa zatim rasturanje komplet radi limarijskih poslova😁
Možda bih prvo odradio servis automatskog menjača iz razloga da bi auto bio pokretljiv jer u radionici gde će biti se radi i trebam ga pomerati nekada radi drugih mušterija!

Šta predlažete da uradim sa menjačem,jel ima neki filter ulja i neke dodatne stvari na koje trebam obratiti pažnju?

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od 911s [SK] » sreda, 10. nov. 2021. u 16:45h

Da bi bio pokretljiv ne treba mu ništa osim da auto pali i radi.
Da bi uradio servis menjača moraš znati koliko je ispravan, a taj menjač je jedan od najnesretnijih automatskih menjača koji je Ford ikad ugradjivao. Šta može da mu fali? Podešavanje birača i kaiša kočnice. Semerinzi i dihtung kartera sigurno za dalje. Nova električna instalacija menjača, možda i nov senzor brzine. Napraviti da auto radi i da može da se provoza, pa videti kako šalta ka višim i ka nižim brzinama, da li ima cimanja i udara prilikom šaltanja, kao i da li radi i električni kickdown dve niže i vakuumsko šaltanje jednu niže. Zatim da li će prebaciti u četvrtu brzinu kada se za to steknu uslovi. Da li je popustila membrana vakuumskog modulatora. Da li je konvertor obrtnog momenta oslabio (prvi simptom je da ler dosta opadne kada se iz N ubaci u D ili R)....
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » sreda, 10. nov. 2021. u 19:55h

Uff svašta tu ima na tom menjaču🤔
Biće kako kažeš..prvo proba pa ćemo videti kako radi!
Slikaću ovo što si napisao da imam kao referencu za sve poslove oko menjača kada on dodje na red!

Ja inače planiram da ako mi se ne svidi automatik da ga zamenim za manuelni a sad posle ovog tvog pisanja..sve više sam ubedjen da će biti tako!
Ali ajde da vidimo kako se prvo ponaša u vožnji..
Vlasnik je rekao da menjač radi savršeno e sad......
Danas pokušao paljenje i ustanovim da ne radi pumpa za gorivo! Ne čuje se da je živa😏 ne baca gorivo na dovodno crevo! Možda nema goriva ali bi trebalo da se čuje pumpa!
Upalili smo ga na sprej i javio se da je živ😁

Pumpu nisam mogao da nadjem bar da je vidim,jer je neko napisao da se nalazi tu oko rezervoara!
Moram dalje rasturati😏
Mislio sam da je ovo pumpa ali nije..ne znam šta je ovo!
U njega ulazi jako malo crevo pa izlazi malo deblje!

Slika
Jel može malo više detalja o tom kaišu kočnice?
Zanima me baš😁

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Markedjani » sreda, 10. nov. 2021. u 21:07h

to je kanister benzinskih isparenja iliti EVAP kanister.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » sreda, 10. nov. 2021. u 21:13h

Markedjani piše:
sreda, 10. nov. 2021. u 21:07h
to je kanister benzinskih isparenja iliti EVAP kanister.
Hvala!
Trebam li mu nešto raditi? Svakako ću ga otvoriti..moram😜😆
Zna li neko gde mu je pumpa za gorivo?
Video sam neke kablove u gepeku na desnoj strani kako se spuštaju na dole u pravcu rezervoara! Sutra napadam rezervoar,nadam se da se šrafovi neće buniti! Sve je dole prilično zapeklo od rdje😏

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1273
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Scorpio 696 » sreda, 10. nov. 2021. u 21:19h

Slika

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 11. nov. 2021. u 06:28h

Brojčile piše:
sreda, 10. nov. 2021. u 20:17h
Ja inače planiram da ako mi se ne svidi automatik da ga zamenim za manuelni a sad posle ovog tvog pisanja..sve više sam ubedjen da će biti tako!
Ako pumpe nema pored rezervoara onda je potapajuća u rezervoaru, a da bi se do nje došlo mora se skinuti rezervoar.
Nije taj auto baš pogodan za igranje i prepravke jer ne možeš naći delove ni kada ti nešto treba što je često, a kamoli specifično.
Drugar ima takvog sa automatskim menjačem i sa malom originalnom kilometražom (ispod 150.000km), recimo da nisam video perfektnije očuvanog Scorpia ali i taj auto već nosi treći po redu automatski menjač (prvi je zamenjen dok je auto još bio nov u garanciji).
Vozio sam kratko baš ovakvog limuzinu i iskreno preseo mi je pošto šta god da mi je trebalo nisam mogao naći a da je potpuno ispravno, čak ni meni koji znam sve koji su rasturali te automobile. Spisak deficitarnih delova koji je imao svaki takav a koji se opet ne mogu naći ispravni polovni jer su čest kvar je podugačak, počevši od kilometar sata, preko prekidača za električne prozore, reflektora farova, levih stop lampi, elektromotora za otvaranje gepeka, kućišta plovka i pumpe za gorivo, bilo koje komponente ABS sistema ili klime... Još sam ja kupio registrovan "potpuno" ispravan auto koji je bio koliko toliko i održavan.
A da je komplikovan auto sa tri milijarde delova i delića - komplikovaniji je od svakog manjeg auta koji vidiš na ulici nebitno od godišta...
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » četvrtak, 11. nov. 2021. u 07:12h

Hvala puno😁
Kod mene na satu piše 180000km..dugo sam tražio ovaj auto za pare koje sam odvojio a to je jednostavno bilo nemoguće za male pare naći iole pristojan auto!
Ko je pratio oglase mogao je videti jednog ovakvog(bez Ghia opreme) na oglasima zlatne boje za 1000e....to je bilo pre 2god!
Pošto sam naletao samo na orlušine u raspad stanju,pustim poruku tom "zlatnom" jer sam slikao oglas i tip mi kaže da ga je na kraju dao za 500e koliko sam ja inače odvojio za ovaj sad auto😳

Ali kao što kaže 911s..milion stvarčica ima na sebi za koje trebam očekivati da su neispravne i treba sve to juriti što ovde što preko neta preko!

Ono što mene u životu zanima to su projekti!
To je ono što me privlači..jurnjava delova čekanje pošiljke zvanje telefonom slanje poruka i sve ono što nosi jedan hobi!

Bavim se železničkim maketarstvom,imam maketu železnice u kući i taj hobi je samo jedan umanjeni život! Možete zamisliti šta je sve tu potrebno nabaviti a da ničega nema u srbistanu!
Na kraju sam shvatio da mene ustvari samo i privlači taj rad i to cimanje oko nabavke!
Privlače me projekti,gotove stvari ne i tu ne vidim čari života!
Takodje se bavim akvaristikom imam i jezero vani znači imam volje na pretek pa ako nekom zatreba volje,javite slobodno😆
Što više komplikacija-to veći adrenalin i loši snovi kao nus efekat (navikao sam)

Što se tiče ulaska u auto restauracije..najbolji drug limar/farbar..ja poznajem mehaniku dobro,imamo alata za sve,gomilu ljudi imamo preko tako da igra može da počne😎

Svakako bez članova ovog foruma nismo ni hteli da krećemo u bilo šta oko ovog Forda!
Maketarstvo mi je donelo prijatelje sa cele planete,očekujem i ovde da upoznam milion ljudi!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 11. nov. 2021. u 15:29h

Ako te loži rad više nego finalni proizvod... onda je to sve sasvim OK :)
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Brojčile
Poruka: 63
Član foruma od: petak, 13. sep. 2019. u 17:04h
Lokacija: Obrenovac

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od Brojčile » četvrtak, 11. nov. 2021. u 18:23h

Svakako jedva čekam da se vozikam sa njim ali naučio sam se u maketarstvu strpljenjem 😁

Uspeo sam danas da skinem rezervoar i da lociram pumpu koja se nalazi u rezervoaru!
Kasnije je testiram da li radi direktno na napon!

Inače sam našao i pločicu od diferencijala..pao je osmeh kada ugledah ta AAA😁
Neko napisa da je to oznaka za šper!
Slika

Slika
Evo je pločica..jedino ako je neko stavio drugu pločicu pa se džabe radujem😆
Slika

Slika

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Scorpio 2.9 by Brojčile

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 11. nov. 2021. u 23:06h

Zašto si odsekao poliamidno crevo visokog pritiska? Zašto nisi lepo raskačio brzu spojku izmedju tog creva i metalne cevi kućišta plovka? Kako misliš to da posle spojiš a da može da dihtuje skoro tri bara pritiska i da pritom spoj bude otporan na alkohol u gorivu to jest da to bude trajno i pouzdano dugotrajno rešenje, posebno kada je na tako nepristupačnom mestu? Vidjao sam puno puta da je to neko uradio na raznim kolima i uvek sam se pitao - zašto. Iz mog gorepsomenutog Scorpia sam prodao kompletnu strujnu instalaciju čoveku kome je majstor isto tako isekao isto to poliamidno crevo dovoda goriva u motornom prostoru pa posle spajao i nastavljao gumenim crevo.... i auto se zapalio jer tu posle curelo gorivo.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Odgovori

Povratak na „Automobili članova“