Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
nikouro
Poruka: 253
Član foruma od: utorak, 5. dec. 2017. u 09:58h
Lokacija: Beograd

Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od nikouro » ponedeljak, 14. dec. 2020. u 14:07h

Sobzirom da sam morao dobro da procesljam internet da bi nasao detalje o anlaseru za Ford Focus tddi mk1, kako skinuti, rasklopiti, koji su koji delovi i kako iste zameniti, resio sam da na ovom forumu iznesem svoje iskustvo .
Naravno, odmah na pocetku ogradjujem se i sve sto radite radite na svoju odgovornost ! Ako niste vicni, potkovani nekim osnovnim znanjem, ne znate da koristite potrebne alate onda bolje odvezite auto kod auto elektricara da vam problem sa anlaserom resi.
Problemi teskog paljenja tj dugog verglanja pre paljenja motora ili, kao moj slucaj, da motor nece ni da zavergla jeste problem anlasera ( izmedju ostalih, kao na primer slab akumulator, osiguraci, releji i jos mnogo toga). Da se manem strucnih objasnjenja o radu anlasera, dijagnoza, nekih resenja i svega sto profesionalni majstori poseduju, nisam jedan od njih, al se nadam da ce iskusniji clanovi taj deo popuniti u narednim porukama te da ce meni, a i vama, olaksati dalju pretragu za informacijama.
Elem, kada se ustanovi da je problem anlaser, sa istim treba biti izuzetno pazljiv jer je jedan od delova auta koji je pod stalnim naponom tj u direktnoj vezi sa akumulatorom.

Napomena :
Pre skidanja anlasera treba otkaciti kleme sa akumulatora i iste obezbediti da slucajno ponovo ne dodju o kontakt sa polovima akumulatora.

Od alata za pocetak vam je potreban kljuc 13,10, 8 i 6. Gedora sa nastavcima je idealna. Kasnije ravan srafciger, krpa, cetka a ako planirate da perete onda i malo nafte.
Kanal je pozeljan, pogotovo kada se vraca isti na mesto, a i zbog pogleda radi vizuelnog pregleda zumpcanika na zamajcu. Ako nemate kanal onda ce biti malo otezano al ne i nemoguce skidanje i vracanje anlasera. Prilaz sa gornje srtrane ne preporucujem jer je anlaser zuvucen.
Kljucem 13 i 10 osrafite kablove sa anlasera. Drugu maticu 13, do kucista, nema potrebe da skidate. Zatim osrafite 3 srafa sa kljucem 13 koji drze anlaser za blok motora.

Slika

Slika

Kada skinete anlaser ocistite isti i pregledajte da nema octecenja sa spoljne strane kucista, bendiks, automata ili kako ga drigi nazivaju Selenoid, konektore i deblju zicu da nije u prekidu.
Najbolje je anlaser postaviti na stegu, ili u stegu, okrenut sa bendiksom na dole. Sa suprotne strane je poklopac i na njemu 4 srafa. Dva veca srafa drze sklop anlasera a druga dva manja srafa drze nosac cetkica. Ta dva manja ne skidajte. Dva veca srafa sa kljucem 8 osrafite. Pripazite da nisu zapekli a postoji mogucnost i da je prljavstina zapala oko navoja. Ne bi bilo nimalo dobro da ih precvikujete !

Slika

Slika

Anlaser se ovde odvaja na dva dela. Polako vucite kontra. Mozda malo zapne osovinica sa zupcanikom ali generalno nema potrebe za nekom vecom silom.

Slika

Stator , rotor , nosac cetkica i poklopac sa biksnama tj caurama su u jednom delu a bendiks, osovina, lezaj, kvacilo, automat itd na drugu stranu.
Da bi se rotor oslobodio iz statora potrebno je da prvo sklonite poklopac sa nosacem cetkica. Pokusajte ravnim srafcigerom da na sastavu izbijete a ako nece onda postavite parce drveta na osovinu rotora i necim lagano udarite.
Moj problem tj problem zbog cega je anlaser "crkao" jeste upravo u statoru i magnetima. Da li je prljavctina tj neki "sitan deo" zapao izmedju rotora i statora ili je predhodni vlasnik ima problema sa paljenjem pa je cekicem ubedjivao anlaser da proradi ... ko ce ga znati. Sve u svemu jedan od magneta je totalno rasturen, rupa u biksni ispod cetkica postala je jajasta.

Slika

Slika

Slika

Slika

Ovde leka nema. Novi stator ili polovan tesko je naci. Pogotovo uz sve ove mere zbog kovida. Tako da sam se odlucio za kupovinu polovnog anlasera.
Takodje, odavde problemi se granaju. Mozda problem budu samo potrosene cetkice, stradale caure tj biksne, pojedeni zupci na bendoksu, stradao automat tj selenoid.
Polovan anlaser sam takodje otvorio, pregledao, ocistio, podmazao, sklopio i vratio na mesto. Sto se kaze, motor pali na pola kljuca iako znam da mi je akumulator na pola snage.

Slika[/img]

Par detalja jos.
Pre nego sto vratiti cetkice na rotor, povrsinu gde nalegaju cetkice ocistite smirglom. Sto sitnija granulacija to bolje. Takodje, mnogo je lakse vratiti nosac cetkica sa cetkicama ako pre toga na to mesto ugurate kanalizacionu cev od 3.5cm.

Slika

Slika

Obrise se sve od necistoca, podmaze, sklopi.

Slika

Slika

Kao sto sam napisao na pocetku. Nisam profi majstor za alansere, nisam auto mehanicar, elektricar, tako da se nadam da ce me iskusniji clanovi ovog foruma ispraviti, dopuniti, precizirati neke detalje, resiti neke druge probleme.
:ford: Slika :ford:
:poke: - Ford Focus mk1 90ks 2000 - :poke:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od van » ponedeljak, 14. dec. 2020. u 15:53h

Купи нове четкице , око 1000-1200 динара су , када си све скину да будеш миран 150 000 км ( мој просек за четкице ).
Има на Новом Београду ,преко пута Ђоковићевог хотела, продавиница са електро деловима за аутомобиле .

Avatar korisnika
nikouro
Poruka: 253
Član foruma od: utorak, 5. dec. 2017. u 09:58h
Lokacija: Beograd

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od nikouro » utorak, 15. dec. 2020. u 14:52h

@van, kako sam tesko sabio cetkice u nulti polozaj mislim da ce trajati narednih 100000 km.
:ford: Slika :ford:
:poke: - Ford Focus mk1 90ks 2000 - :poke:

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2994
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od Aca06 » utorak, 15. dec. 2020. u 15:37h

Jel mozda ovako bez kanala hahahaha
viewtopic.php?f=6&t=34131&start=25#p604111
Inace ta prljavstina koju si ocistio je od zamajca koji se trosi i sve opiljke skuplja anlaser.
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od mbole » utorak, 15. dec. 2020. u 17:52h

nikouro piše:
utorak, 15. dec. 2020. u 14:52h
@van, kako sam tesko sabio cetkice u nulti polozaj mislim da ce trajati narednih 100000 km.
Ti to ozbiljno?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od ljuba power » utorak, 15. dec. 2020. u 18:30h

šta je tu čudno?s"obzirom na debljinu četkica i da imaju "mesa",ozbiljan je 100%.jest da ih je montirao na teži način ali se snašao i uspeo.svaka čast nikouro

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od mbole » utorak, 15. dec. 2020. u 18:44h

Jel ti ne citas sta je napisano, ili ne kapiras kako cetkice funkcionisu?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od van » utorak, 15. dec. 2020. u 19:36h

nikouro piše:
utorak, 15. dec. 2020. u 14:52h
@van, kako sam tesko sabio cetkice u nulti polozaj mislim da ce trajati narednih 100000 km.
Ја бих променио да не морам за годину-две да их мењам поново , и то вероватно негде у Грчкој.
Мени су летос ,док сам био на Тари, отишле четкице на алтернатору . Мењао сам их на паркингу пуме у Б.Башти , од 8 ујутру па до неких 3 поподне .
Скини ( померај мотор и мењач ) , тражи четкице , буџи , тражи ко ће да залеми , ко ће да напуни акумулатор...
Дивно

Avatar korisnika
nikouro
Poruka: 253
Član foruma od: utorak, 5. dec. 2017. u 09:58h
Lokacija: Beograd

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od nikouro » četvrtak, 17. dec. 2020. u 09:02h

Aca06 piše:
utorak, 15. dec. 2020. u 15:37h
Jel mozda ovako bez kanala hahahaha
viewtopic.php?f=6&t=34131&start=25#p604111
Inace ta prljavstina koju si ocistio je od zamajca koji se trosi i sve opiljke skuplja anlaser.
Znas sta, skidanje je lako. Nisam mogao kao sa tvojih slika da se zavucem toliko pod auto( prosla samo glava i ruka hahahaha ) al je jedna ruka zavrsila posao. Medjutim, vracanje na mesto je bila gimnastika. I nogom, i rukom, psovanje ... ko god me gledao iz zgrade mislim da se nasmejao dobro. Kanal je majka mara i mislim da cu brzo naci jos komsija pa da napravimo od profila nesto. Za sitne intervencije :)
Ovo za opiljke mi nije jasno odakle toliko ? Ako ulazi od zamajca, mora da prodje bendiks, osovinu ( a nema velikog zazora ) ... mozda, ko zna ? Ja kada sam otvorio pored silne pracsine bilo je dosta i parcadi magneta. Naravno, koji su pokupili svu mogucu metalnu prasinu.
mbole piše:
utorak, 15. dec. 2020. u 17:52h
nikouro piše:
utorak, 15. dec. 2020. u 14:52h
@van, kako sam tesko sabio cetkice u nulti polozaj mislim da ce trajati narednih 100000 km.
Ti to ozbiljno?
Nesto razmisljam, koliko puta startujem motor tokom dana, za nedelju dana ... otkud znam ? Mozda i stignem tih 100000 redbullw ? Sa druge strane, da sam taksista verovatno bih se slozio sa tobom. Koliko traju cetkice od montaze do gubljenja kontakta, ne znam. Nadovezao se na onih 150000. Sa druge strane kada sam viseo slike novih cetkica ....

Slika

Bez obzira na tih 100000, da li ih presao ili ne, zbog onolike prasine mislim da je pametno kada bi svako, barem na neko odredjeno vreme, otvorio anlaser i ocistio isti. Za ovih par dana posle ciscenja prosto ne mogu da verujem kako focus pali na "pola kljuca". Da napomenem da je jos uvek stari akumulator u njemu ( novi je u kupatilu lol ).
:ford: Slika :ford:
:poke: - Ford Focus mk1 90ks 2000 - :poke:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od mbole » četvrtak, 17. dec. 2020. u 12:35h

Pisem o necemu sasvim drugom
Ako je potrebna velika sila da bi montirao cetkice, to znaci da je njihov pritisak na kolektor preveliki.
To dalje znaci da ce se cetkice i sam kolektor jako brzo trositi.
Jel si siguran da si uzeo odgovarajuce cetkice?

Sent using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
nikouro
Poruka: 253
Član foruma od: utorak, 5. dec. 2017. u 09:58h
Lokacija: Beograd

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od nikouro » četvrtak, 17. dec. 2020. u 13:49h

Nije toliko velika sila koliko je nezgodno sto ima 4 cetkice. Kada ima nesto dve cetkice ( kao alternator ) onda se to lakse postavi na mesto. Ovo sa cetri ipak "zeznuto". Pritom, kada imas krupnije prste pa treba da uvuces dva prsta da bi pritiso cetkicu ... te sitnice su to "veci pritisak"
:ford: Slika :ford:
:poke: - Ford Focus mk1 90ks 2000 - :poke:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od mbole » četvrtak, 17. dec. 2020. u 14:25h

To je vec druga stvar.
Kako si prvo napisao, shvatio sam da si bas morao da nategnes opruge, a onda bi posledice bile ovo gore.

Ne koristi prste tamo gde mozes spicangle, pincetu, srafciger... :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2994
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od Aca06 » četvrtak, 17. dec. 2020. u 15:43h

mbole piše:
četvrtak, 17. dec. 2020. u 14:25h

Ne koristi prste tamo gde mozes spicangle, pincetu, srafciger... :)
Čika Bole zaboravio si još jednu stvar a to je LUPA
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od mbole » četvrtak, 17. dec. 2020. u 16:50h

To ja sad moram da koristim, do pre 4-5 godina mi nije trebalo ni za najstitnije detalje :oldman: :(

Vi jos ima da peglate do lupe... :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
nikouro
Poruka: 253
Član foruma od: utorak, 5. dec. 2017. u 09:58h
Lokacija: Beograd

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od nikouro » petak, 18. dec. 2020. u 08:23h

Za prvo skidanje i rasklapanje mislim da sam se dobro snasao :ford: . Sada da rasturam anlaser neke detalje rasklapanja i sklapanje, skidanja zasigurno bi promenio. Simtoome prljavog anlasera i neispravnog, sta da kazem :eek: . Dobro su poznati :lele:
Lupa ... Bogami, blisu sam. Nedostaje samo da obavim pregled i odaberem okvir :eek:
:ford: Slika :ford:
:poke: - Ford Focus mk1 90ks 2000 - :poke:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Skidanje anlasera Focus mk1 tddi/ci

Poruka od mbole » petak, 18. dec. 2020. u 09:24h

Ma mene hebe doktorka, ne da mi naocari, kaze tebi to jos uvek ne treba. :wtf:
Fakat, citam knjigu bez njih, jos uvek mogu i mikrometar da ocitam, ali subler je vec problem :'(

Pa za takav rad koristim:
Slika
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“