Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od dule0911 » utorak, 5. feb. 2019. u 22:56h

Ukratko:
Cime zalepiti prskalice za brisace koje nisu fabricke, a fizicki staju u rupu na haubi?

Duze:
Kacenje nije isto tako da ne mogu da ga adaptiram, pride nikako nece dihtovati cak i da se zakace (a nece, probao sam). Posto fizicki kuciste prskalice prekrije celu rupu na haubi, samo ne stoji sasvim fiksno, dolazim na ideju da ih zalepim necim. Par uslova:

1. Ne sme da bude agresivno da osteti lak/boju na haubi.
2. Da dihtuje u relativno tankom sloju, fabricke prskalice imaju gumu za tu namenu.
3. Da se iole lako skida sa plasticnom spahtlom ili tome slicno, kada dodje vreme da se menjaju.
4. Da trpi spoljne uticaje

Ideje?

Meni su na pamet pale tri stvari, silikon, poliuretan, ziva guma. Poliuretan (tj wurth k+d lepak) znam da ne ostecuje boju, ali ne znam kakav je za naknadno skidanje. Silikon ne znam koji ne ostecuje i da li trpi spoljne uticaje. Ziva guma ne znam da li dihtuje dovoljno. Predlozi dobrodosli.
Fiesta!!

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od DonKihot » utorak, 5. feb. 2019. u 23:02h

Diht masa, za dihtovanje motora, za visoke temperature. Saratogina recimo. Lepi dobro kad se stegne, prilicno lakonse moze skinuti, nije agresivna, a trpi temperaturne dilatacije vrlo je elasticna...
K+D ces tesko skinuti, silikon mora neki specijalan inace ce da nagriza a hoce i da budja, a ziva guma bi od ta tri po meni bila najbolja.

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od FM III » utorak, 5. feb. 2019. u 23:10h

Nekako mi lepljenje i pored toga što ima raznih skidaača svih tih stvari nije primamljivo.
Ja bih probao: odozgo iskrojiš od tanke gume dihtung po uzoru na prskalicu, proturiš kroz haubu, odozdo opet neka tanka guma pa šira podloška kroz koju prolazi prskalica i hvata preko rupe i onda vezicom stegneš što jače da fiksiraš sve to.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od 911s [SK] » sreda, 6. feb. 2019. u 17:53h

Sve što je elastično nije baš najbolji lepak, a tu spadaju sve diht mase. Prskalice moraju biti vrhunski fiksirane inače mlaz neće biti tamo gde treba. Živa guma tek ne drži ništa jer se ni ne stvrdnjava, time "zalepljenu" prskalicu ćeš oduvati pri sledećem pranju puškom.
Poliuretan bi bio odličan, a skida se fizički - isto kao i svaki drugi "lepak" koji se stvrdnjava sušenjem.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
DonKihot
Poruka: 649
Član foruma od: utorak, 1. sep. 2015. u 11:13h

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od DonKihot » sreda, 6. feb. 2019. u 18:05h

Potpuno netacno, ne znam da li si nekad razdvajao nesto sto je zalepljeno diht masom? Diht masa moze razne vibracije i opterecenja da podnese.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od 911s [SK] » sreda, 6. feb. 2019. u 18:20h

Lepio sam druže više stvari nego izlazaka sunca koliko si ti video, pa se zato i čudim idejama da živa guma koja ostaje mekana može da zalepi dve stvari totalno različitih oblika i površina, pa plus to iznad motora koje se dobrano greje i tu živu gumu ima da napravi još mekšom, pa još kada auto stoji na suncu u sred leta, pa plus što je svaka hemija za brzo pranje (posebno ona na žeton) razgradjuje kao ništa??? Zdrav razum, što bi se reklo. Pošto postoji milion varijanti diht masa, od onih koje se suše do onih koje se nikad ne suše, pa zato i kažem da nije isto lepiti medjusobno dve podjednake površine i lepiti po principu pljuni pa zalepi. Zbog fizičkog opterećenja samog lepka odnosno diht mase. U ovom slučaju će to što lepi popunjavati i nedostatak prostora i time samim sobom fiksirati prskalicu. Hauba je mnogo tanja nego što je prskalica. Ljudi svašta nešto što je inače dobro fiskirano otkinu sa kola kada čiste zavejan ili zaledjen auto, pa zato je vrlo poželjno da i ta prskalica bude dobro zalepljena.
Reinzosil je recimo apsolutno neutralan prema farbi a ima solidna svojstva lepljenja dve površine (što su površine veće to bolje), najbolji je medju svim silikonima, skida se lako (može i noktom sa uglačane površine), tako da ništa ne šteti da se proba zalepiti njime.
A što se konkretnog slučaja tiče, lepio sam ili fiskirao totalno drugačije prskalice na dosta automobila iz istih pobuda kao Dule, pa i fejlovao dok nisam video šta u zavisnosti od oblika prskalice može najbolje da zalepi/fiksira, kada za neki auto ne postoje nigde da se nadju ni nove ni polovne prskalice onda čovek mora da pribegne drugim rešenjima i pritom svašta nešto nauči.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 971
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od Tiler » četvrtak, 7. feb. 2019. u 08:26h

Ljepilo za šajbe ? Držalo je zadnji spojler na MK1 mogao si cijelo auto da okačiš na njega....
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od dule0911 » četvrtak, 7. feb. 2019. u 10:06h

Treba nekad i skinuti prskalice, ne bih bas da ih totalno kidam kad ih skidam :) Hvala svima na savetima, probacu sa poliuretanom, valjda ce moci posle toga da se skine... Da drzi nadam se da hoce na osnovu ranijeg iskustva sa poliuretanom.

Inace sam juce od kolege 911s saznao da postoje i univerzalne prskalice sa navojem sa donje strane i maticom, tako da cu to istraziti/poruciti, a za sada ce poliuretan zavrsiti posao jer ne zelim vise da se patim sa postojecim, makar to bilo jos mesec dana dok ne stignu te druge.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od Lucky » četvrtak, 7. feb. 2019. u 17:32h

Neutralni silikon?

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od FiestaBG87 » četvrtak, 7. feb. 2019. u 19:04h

Na čemu ti trebaju prskalice, ja sam uzeo od Niive sa navojem i prskaju kao maglu, imaju po dva izlaza.

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od dule0911 » četvrtak, 7. feb. 2019. u 21:43h

Na Lanceru. Cekaj, te od Nive imaju navoj sa donje strane sto bi znacilo ako prolaze kroz rupu mogu da se zategnu sa donje strane?

Neke sa maglom sam i mislio da nabavim, takve su npr na Kugi 2013+, odlicna stvar.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4494
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od Nedeljkovic » četvrtak, 7. feb. 2019. u 21:57h

Ja sutra za Focusa narucuje prskalice od mk3 koje bacaju maglu

Sent from my SM-A605G using Tapatalk

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od FiestaBG87 » četvrtak, 7. feb. 2019. u 22:01h

Aha, slikam ti čim pronadjem gde sam ostavio jednu, nije baš maglu ali rasprsava tečnost po staklu, nije mlaz.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od 911s [SK] » petak, 8. feb. 2019. u 06:01h

Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
FiestaBG87

 
Poruka: 5828
Član foruma od: nedelja, 13. okt. 2013. u 20:25h
Lokacija: Beograd

Re: Fiksiranje nestandardnih prskalica za brisace

Poruka od FiestaBG87 » petak, 8. feb. 2019. u 18:41h

Ima i to al ne kod nas :-P

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“