Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford S-max / Mondeo Sony mp3 6CD player - ZAMJENA LASERA

Uradili ste nešto sami?
Podelite sa nama ili pogledajte kako su drugi.
Odgovori
Avatar korisnika
Marinko5
Poruka: 14
Član foruma od: utorak, 3. sep. 2013. u 18:29h
Lokacija: Dalmacija

Ford S-max / Mondeo Sony mp3 6CD player - ZAMJENA LASERA

Poruka od Marinko5 » utorak, 4. feb. 2014. u 17:03h

Evo mali foto tutorijal rješenja problema sa Ford Sony mp3xx playerom koji nije učitavao CD mp3, čulo se samo klikanje u playeru, javljao grešku o neispravnom CD-u i sl. Isprobavao sam razne varijante prženja CD-a, čitao brdo foruma, puno pokušaja i privremenih ili neuspješnih rješenja, kontaktirao nekoliko servisera u tuzemstvu i inozemstvu (nitko mi nije želio reći oznaku lasera) dok napokon nisam sam rastavio laser, vidio oznaku, pronašao na net-u, kupio i zamijenio. To je bio zadnji i najuspješniji pokušaj kojim sam riješio problem s playerom.

Kao prvo, nabavite laser KSS-662 za neku siću 
http://www.aliexpress.com/item/Sony-KSS ... 22869.html
Kada se isti pojavi na kućnom pragu, krenite u dalje čitanje tutorijala.

Dakle:
1. Počevši s desne strane ukloniti metalnu ukrasnu lajsnu pomoću plastične kartice ili nečeg sličnog!
OPREZ: pažljivo djelomično oslobađati jedan po jedan nosač (Fig_3) kako se ne bi slomili, možete početi s donje ili gornje strane lajsne ili istovremeno obostrano, kako vam je lakše, zatim odvojiti konektore (3 kom.) iz prekidača na lajsni (Fig_1, 2, 3).
Slika
Slika
Slika

2. Okvir oko mjenjača osloboditi povlačenjem prema vrhu ručice mjenjača (Fig_4).
Slika

3. Donji dio okvira od pepelnice prema naslonu ruke početi odvajati od strane naslona povlačenjem prema gore, i lagano odvajati u smjeru pepelnice (Fig_5, 6).
Slika
Slika

4. Torx odvijačem odvrnuti 4 vijka blende oko playera i klima komandi (Fig_7).
Slika

5. Odvrnuti još 4 vijka koji učvršćivaju player (Fig_8)
Slika

6. Odvojiti antenski priključak, osloboditi polugu konektora pritiskom na jezičac osigurača poluge, polugu povući prema gore ali ne do kraja, neka konektor još ostane u playeru. Zatim uljučiti CD player, dugim pritiskom na tipku "Eject" izbaciti sve CD-ove ako se nalaze u playeru i ponovo samo jedan CD vratiti u prvi nosač CD-a, pričekati dok se na displayu ne pojavi "Reading CD" i tada odmah odspojiti konektor kako bi laser ostao u položaju za čitanje. Sada možete izvaditi player. (Fig_9, 10,11)
Slika
Slika
Slika

7. Odvrnuti 4 vijka gornje ploče na playeru (Fig_12) i uklanjanjem ploče dolazimo do CD-a i mehanizma lasera (pickup). Laganim podizanjem "pritiskivača" CD-a i s malo strpljenja i spretnosti (pripazite na 2 fleksibilna jezička sa strane) izvaditi CD i to iznad prednje maske, ne kroz otvor za ubacivanje CD-a. (Fig_13)
Slika
Slika

8. Sada odstranite lim s polugama izbacivača CD-ova odvrtanjem vijaka A, B, C i D (Fig_14) , do vijaka C i D dolazite kroz otvore na kućištu kojeg po potrebi (obzirom da je mehanizam na oprugama) bez straha pogurajte u smjeru koji vam je potreban da biste nesmetano odvrnuli vijke (Fig_15; Fig_16).
Slika
Slika
Slika

9. Potom oslobodite limeni dio od ostatka kućišta (Fi_17; Fig_18). Na ovim fotorafijama CD je još uvijek u playeru jer sam naknadno fotografirao situacije tako da ne budete zbunjeni - jednostavno ga previdite!
Slika
Slika

10. Sada skinemo mehanizam pritiskivača CD-a tako da OPREZNO skinemo krhki osigurač na osovini pritiskivača vrlo tankim odvijačem ili još bolje malim skalpelom laganim istovremenim obostranim odvajanjem dok se osigurač ne odvoji (Fig_19). Izvlačenjem osovine i podizanjem pritiskivača, pazeći na oprugu, oslobodimo ga iz ležišta. (Fig_20; Fig_21)
Slika
Slika
Slika

11. Potom odvrnite vijak koji drži bakrenu zaštitu pomaka osovine lasera pored mehanizma motora (Fig_22) te podizanjem kompletnog mehanizma prema gore izvucite osovinu vodilice lasera preko ruba kućišta i njenim odvrtanjem oslobodite lasersku glavu (Fig_23). Polugu flat kabela sa laserske glave otvorite u smjeru strelice (Fig_24) i izvucite kabel (Fig_25). Sada "stari" laser izvucite pažljivim izvlačenjem ukoso u smjeru gdje se nalazila zupčasta osovina jer se ispod lasera nalazi jezičac koji klizi ISPOD ravnog metalnog klizača.
Slika
Slika
Slika
Slika

12. OPREZ: Pažljivo prebacite dio sa "stare" na "novu" lasersku glavu. Nemojte prstima dodirivati leću "novog" lasera niti vijak sa suprotne konektora za flat kabel za namještanje jačine lasera - on je tvornički namješten u redu!
NIJE OBVEZNO: Jastučiće od filca (4 kom) smještene oko leće lasera možete (ali i ne morate) skalpelom skinuti sa stare glave i premjestiti na novu a oni hrabriji (kao ja ) mogu pokušati skinuti kompletan limeni dio s jastučićima i zamijeniti stari-novi.
Sa "starog" lasera ovrtanjem vijka skine se bakreni dio sa "zubom" pomoću kojeg se vrši pomak glave (Fig_26 "A") i premjesti se na "novi" laser, laser vratimo na svoje mjesto pazeći pri tom da jezičac koji se nalazi s donje strane lasera (Fig_26 "B") podvučemo ispod ravne metalne vodilice (Fig_27 "C").
Slika
Slika

13. Na kraju vratimo flat kabel na svoje mjesto i s jednom kapi "cijanofix"-a zalijepimo jednu stranu kabela sa suprotnom na mjestu označenom strelicama (Fig_28) kako se tijekom vremena pomicanjem lasera flat kabel ne bi prelomio. To bi trebalo na kraju izgledati kao na (Fig_29).
Gotovo, laser je promijenjen! Sada ponovo na sklapanje, vratiti zupčastu osovinu u ležište, vratiti bakreni graničnik zupčaste osovine pored motora, vratiti pritiskivač CD-a s oprugom na svoje mjesto (Fig_30), osigurač vratiti na osovinu pritiskivača (osigurač na jagodicu prsta, držati "kontru" da se osovina ne pomiče u suprotnom smjeru dok osigurač ne "sjedne").
Slika
Slika
Slika

14. Prilikom vraćanja lima s polugama izbacivača CD-ova pripazite da plastične jezičke postavite u pravom smjeru (Fig_31) te njihovim istovremenim pogurivanjem u smjeru stralica postavite na svoje mjesto. Pri tom pripazite da se na obje strane plastični dijelovi izbacivača "A" nalaze ispred L-profila poluge izbacivača na kućištu "B" (Fig_32). Prije zatvaranja poklopca playera možete isprobati radi li sve u redu i nakon provjere vratite poklopac, player, plastične lajsne na svoje mjesto i uživajte u slušanju MP3-ca!
Slika
Slika

Ja svoj problem riješio, nadam se da će još netko! Hvala na čitanju...i do slijedećeg problema.....iskreno se nadam da ih neće biti :ford:
Mislim, dakle jesam...ili možda nisam...ili mislim da nisam...ma kome je uopće stalo do mog mišljenja!

Avatar korisnika
Daniel
Poruka: 6046
Član foruma od: ponedeljak, 18. okt. 2010. u 10:27h
Lokacija: Ljubljana/Novi Sad/Mokrin
Kontakt:

Re: Ford S-max / Mondeo Sony mp3 6CD player - ZAMJENA LASERA

Poruka od Daniel » utorak, 4. feb. 2014. u 20:45h

svaka cast! thumbsuph
Focus mk1 1.8 TDCi ~ 150ks Zetec 2002
Mondeo mk3 2.2 ST TDCi ~ 200ks Titanium 2004
Mondeo mk4 2.5T LPG ~ 260ks Titanium 2008
Mondeo mk4 2.0TDCi ~200ks, Titanium S 2011

Avatar korisnika
Marinko5
Poruka: 14
Član foruma od: utorak, 3. sep. 2013. u 18:29h
Lokacija: Dalmacija

Re: Ford S-max / Mondeo Sony mp3 6CD player - ZAMJENA LASERA

Poruka od Marinko5 » utorak, 4. feb. 2014. u 21:55h

Thx, zadovoljni forumaši moja su najveća i najbolja nagrada :beer:
Mislim, dakle jesam...ili možda nisam...ili mislim da nisam...ma kome je uopće stalo do mog mišljenja!

Avatar korisnika
davidbgd
Poruka: 24
Član foruma od: utorak, 26. feb. 2013. u 08:51h
Lokacija: Beograd

Re: Ford S-max / Mondeo Sony mp3 6CD player - ZAMJENA LASERA

Poruka od davidbgd » nedelja, 2. mar. 2014. u 09:34h

najače upustvo IKADA! TO potpisujem!
E kada bi ovi u fordu u Kelnu videli ovo upustvo - prebacili bi proizvodju ovde na balkan! ;)


e sada napokon mogu da rešim moj proble sa muzikom!

HVALA i BRAVO! :clap: :clap: :clap:

Odgovori

Povratak na „Uradi sam“