Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Potrebna struja ac neizmenicna za led

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » petak, 1. mar. 2024. u 19:00h

Postovanje ljudi. Stiglo mi je ambijentalno osvetljenje za vrata i vozacevu-suvozacevu stranu. U svaka vrata se ubacuje mala elektro kutijica (sub modul) na koji se kaci napajanje i led trake,led diode... a glavni (main modul ide napred i isto mu je potrebno napajanje) i preko bluttuta daje signal sub modulima u vratima.
E sad, gledao sam na jutjubu poljak je sve ugradio u Ford Edga. On je module u vratima povezao na fabricki modul koji se vec nalazi unutra za podizac stakla,bravu,fabricki led u pregradi vrata,kvaki...
a glavni(main modul) za led je povezao na kablove od prekidaca svetla.
To je Dc struja a upustvo kaze da se glavni modul mora povezati na Ac struju-neizmenicnu (koju daje alternator akumulatoru) a akumulator svim uredjajima daje Dc jednosmernu struju.
Malo sam zamrsio izvinjavam se ali gde da nadjem Ac struju kad je sve OD AKUMULATORA Dc struja?
Slika

Slika

Slika
Slika

Slika

Avatar korisnika
M.M.L.
Poruka: 2021
Član foruma od: subota, 2. jun 2012. u 22:32h
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od M.M.L. » petak, 1. mar. 2024. u 19:14h

ACC nije AC odnosno naizmenicna struja, vec akumulator odnosno stalni + i - a treci provodnik je sa brave kljuca odnosno kontakt.

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » petak, 1. mar. 2024. u 19:21h

Ahaaa brate nisam to skontao jer sam malovise glup za ovo... Onda je u redu uzeti struju sa prekidaca svetla, led ce dobiti struju kad se prekidac okrene ili na automatsko kad se svetla sama upale.
Evo upustvo sto sam preveo preko aplikacije
Slika

Slika
Ovo je moja dzeksna sa prekidaca svetla,prvi pin zuto crvena je plus,a drugi ljubicasto crna je minus
Slika

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od 911s [SK] » subota, 2. mar. 2024. u 13:59h

A i da znaš da alternator ne daje akumulatoru naizmeničnu struju već jednosmernu, pošto pretvaranje naizmenične u jednosmernu radi diodni most u samom alternatoru.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » nedelja, 3. mar. 2024. u 02:04h

Da,procitao sam to pre neko vece dok sam guglao gde je najbolje povezati da izdrzi instalacija-odredjeni kabel jos opterecenja...

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » ponedeljak, 11. mar. 2024. u 20:46h

Drustvo jos jedno pitanje. Na dzeksni kada se kaze drugi,peti ili dvanaesti pin... kako se oni gledaju,koji je prvi a koji zadnji pin? Sa koje strane se pocinje brojati prvi,drugi,treci... Da li od reda pinova pored ravne strane dzeksne ili reda pinova pored zljeba tj zakacaljke dzeksne?
Slika

Slika

Avatar korisnika
cortina.vr
Poruka: 148
Član foruma od: četvrtak, 13. avg. 2009. u 20:40h
Lokacija: Vranje

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od cortina.vr » ponedeljak, 11. mar. 2024. u 21:40h

Na prvoj slici se vide brojevi u uglovima...

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » utorak, 12. mar. 2024. u 11:38h

Ladno to nisam video zato je najbolje da elektricar to sve spoji. E sad, nedoumica,nesto mi daje crne misli...molio bih sve koji procitaju da slobodno napisu svoje misljenje... Uz led trake za tablu,vrata,svetla na rucicama,podu...dobija se i 5 modula. Glavni modul i 4 podmodula koji idu u vrata.
Glavni modul koji ce stajati ispod volana u plastici kod nogu, dobija Acc struju ,kao sto rece gore coeek, plus minus i kontakt. Jer ima 3 zice crvena,crna i zuta za kontakt. Na crvenu sam ubacio osigurac od 5A.
Ta crvena zica bi trebala biti stalni + verovatno zbog memorije boje koja je radila i koja treba opet da radi.
Da li bi ste vi verovali ovom malom kineskom sokocalu teskom 2,3 grama i isto povezali da ima stalni +?? Da je pod naponom dan,noc,uvek i zauvek?
Evo slike modula i osigiraca koji sam ja dodao na crvenu zicu
Slika

Slika

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od mbole » utorak, 12. mar. 2024. u 12:34h

Ako verujes kineskom radiju koji isto tako ima stalnu struju, sto ne bi i ovome :)

Na osnovu cega si odredio osigurac od 5A?
Pise u nekom uputstvu, ili 'nako...

Osigurac stavljas sto je blize moguce mestu sa koga UZIMAS struju.
Recimo da imas:
Akumulator, 3 metra zice, osigurac, sokocalo
Ako bilo gde u ta 3 metra dodje do kratkog spoja, taj osigurac nece uraditi nista, posto kroz njega nece teci struja kratkog spoja. Rezultat... veseli plamicak :(

ako je obrnuto:
akumulator, 5cm zice, osigurac, 3 metra zice, sokocalo
nezasticeno je samo tih 5cm, a ako bilo gde na ovih 3 metra dodje do kratkog spoja, osigurac ce odreagovati.
Rezultat: crko osigurac, auto nije sprzen.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » utorak, 12. mar. 2024. u 19:57h

Ono jes u pravu si,sve je Kina,Koreja... ali opet mi nesto nije svejedno.
Ovo za osigurac nisam tako kontao, hvala ti sto mi objasni. Ja sam stavio osigurac bas blizu modula-sokocala reko ako dodje do nekog picvajza u njemu...odmah je blizu osigurac izgorece i samo tih par cenata kabela ce se grejati,zapaliti...
A stavio sam osigurac od 5A zato sto je slab malo moze da izdrzi. Kontam da je bolje tako nego da je npr 20 pa da tesko izgori jer vise moze da trpi.
Upustvo kaze ovako:
Napajanje ACC 10-15A fabricki osigurac (preporucujemo dodavanje 5A izvorne struje osiguraca)
tako mi je prevod rekao jbg evo slika
Slika
Malopre sam probao. Ne treba stalni + jer sam ukljucio glavni modul i modul za vrata povezani su preko blututa...izabrao sam 4 boju po redu tj zelenu, skinuo pluseve sa aku oba modula,sacekao 2,3 min,vratio pluseve na aku i opet se upalila zelena. Sto znaci da je modul zapamtio boju i ako je izgubio napajanje na tih 2,3 min.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od mbole » utorak, 12. mar. 2024. u 21:08h

2-3 min je malo
Potrosnja toga moze da bude ekstremno mala kada je u iskljucenom stanju, i to kondenzatori mogu daizdrze.
Ostavi ga nekoliko sati
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » utorak, 12. mar. 2024. u 21:28h

Au brate koji si ti mozak za ovo a ja duduk tutum mrak... Probacu tako. Zaboravio sam na kojoj sam ga boji danas iskljucio da bih video sutra koju ce upaliti ali provericu i tako na par sati. Ako i gubi memoriju nije toliko bitno jer prva boja nakon paljenja je crvena a ja bih nju i hteo da svetli.
Trebam samo naci u dzeksni od prekidaca svetla koja zica dobija struju kad se otvore vrata pa se upali plavo osvetljenje prekidaca i kad se upale farovi.
A mozda i povezem modul na vec postojece ambientalno osvetljenje nogu a module u vratima na amb osvetljenje u kvakama i pregradi vrata.
De leba ti sta mislis da li mogu preopteretiti kabel od kojeg budem uzimao +?
Npr ako kabel vec daje nekome 12v a ja jos na njega prikacim modul koji radi od 6-18v
da li ce taj kabel biti preopterecen? Na dzeksni od prekidaca svetla kablovi su tanki a isti su i na ambientalnom osvetljenju. Da li ih mogu opteretiti ovim dodavanjem modula kome treba 6-18v napajanja?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od mbole » sreda, 13. mar. 2024. u 03:09h

Tek sad gledam ovu slikicu (prethodnu poruku sam kuckao sa tupavog telefona).. batali prevod, daj samo originalni tekst.
Ni on obicno nije kako treba, al tek google prevod je...
A ima nas koji se "dosta dobro" snalazimo sa engleskim, al sa google prevodom na neki od naskih jezika, kada je tehnicki tekst u pitanju... niko ne moze da se snadje :)

Usput.. sad videh, nisam ranije obracao paznju..
ACC NIJE stalna struja.
ACC je struja nakon kontakta, ustvari cak i na onoj poziciji izmedju pre kontakta, od Accessory (pomocni uredjaji), koji tek tada dobijaju struju.
Stalna struja se obicno obelezava sa VCC (vihecle constant current) ili sa BAT (battery).

NIsam ja preterani mozak, samo nisam bezao sa bitnih casova :) i to me je interesovalo.
Sa onih drugih, koje nisam smatrao za bitne.. mislim da i dan danas drzim rekord u broju neopravdanih za jedno polugodje, a da me nisu izbacili iz skole, nesto tipa 600 i kusur :) (imam negde u "arhivi" i dokaz, dnevnik svog odeljenja iz 3 srednje)
To su jednostanvo stvari koje se uce. I za to nikada nije kasno.

Volti nisu bitni... Oni su na celom autu, uvek 12V (ok... ima par izuzetaka, al nisu iz ove price). I to sto pise da je sokocalo 6-18V, samo kaze koliko mu je minimum da bi radilo, i koliki mu je maksimum da ne cikne. A bas nista ne govori o tome koliko ce struje "povuci" iz instalacije.
Bitni su amperi. Prema njima se uvek, ne samo na autu, odredjuje debljina zice (vise ampera, deblja zica). Pa bila na 12V ili na 2000V sve jedno je. Samo je pitanje koliko ampera tece kroz nju.

Posto to tera nakakav LED, koliko god da ga bilo, cisto sumnjam da vuce bilo sta jace od par ampera.
Lepo pise da ga povezes u kolo koje fabricki vec ima osigurac od 10-15A, i da dodas ovaj od 5 (to je cak i glupavi google kolko tolko preveo shvatljivo). Sto ce reci da sva ta skalamerija ne vuce vise od recimo max 3A.

Ni jedno kolo u autu nije projektovano "na zilet", tako da ako je u njemu osigurac od 10A, nominalna struja koja kroz njega treba da tece kada je sve zivo na njemu popaljeno je recimo tipa 6-7A, mozda i manje (mrzi me da jurim standarde). A zica je uvek deblja tj. moze da istrpi vise nego sto je osigurac na njoj. Npr ako je osigurac 10A racunaj da zica na kojoj je bez greske moze da istrpi bar 15A, a verovatno i 20A.
Prosto receno... osigurac je namerno oslabljena tacka, da bi sigurno crkao prvo on. A i on je predimenzionisan u odnosu na regularnu struju koja tece kroz taj deo kola.

Tesko ces naci zicu koja dobija struju kad se otvore vrata :)
Kad se otvore vrata, neki prekidac tipicno daje masu, a struja je stalna. Recimo tako rade skoro sva plafonska svetla koja sam video (a video sam ih poprilicno).
Naravno.. to je moguce resiti sa prostim relejem, tako da kad prekidac pusti masu, tvoj relej pusti struju.

I ne trazi to na konektoru prekidaca svetla.
To jeste nekakvo svetlo, ali veze nema sa prekidacem svetla.
Jel se lampa na plafonu upali kad otvoris vrata, bez obzira gde i kako stojao prekidac svetala?

Sad.. moze da ta skalamerija svetli samo kad se otvore vrata, ili da svetli i kad se otvore vrata ili kad upalis svetla na autu (za to vec treba izvuci signal sa prekidaca svetala), ili da svetli i kad radi motor/dat je kontakt, ili u nekoj cetvrtoj varijanti.. sve moze, samo da prvo znas koje su sve moguce varijante, pa onda tacno koju od njih hoces, pa tek na kraju trazis koja ti zica treba.
Generalno... moze da se namesti da se pali ili gasi, na bilo koje "desavanje" u autu, paljenje/gasenje svetala, radija, klime, motora, otvaranje kasete za rukavice, kad ubacis u rikverc, kad neko sedne na zadnje levo sediste, kad se zakopca suvozacev pojas, kad otvoris pepeljaru, kad... sta god ti padne napamet... samo da u tom trenutku negde neka struja ili potece ili prestane da tece, ili da je relativno jednostavno dodati nekakav prekidac koji ce na "nesto" da reaguje, ako vec ne postoji.

NIgde ne napisa u koji auto to ugradjujes... mnogo je lakse ako imas semu instalacije. Ja nemam za modernije, al imam za negde do kraja 2004.

Iskreno.. licno se prilicno gadim svih tih fazona sa ambientalnim svetlom. Nije da to nisam ugradjivao, u tudj auto naravno, al to mi bio posao, vezi konja gde musterija trazi, u moj nikad ne bi ni prislo...
Jednostavno smatram to za cist kic, al svako ima svoje veselje... ne branim nit zameram.. samo nije moj fazon.

Drugo.. Nemam pojma odakle je izraz "dzeksna" iskocio, decenijama se zavitlavam sa autima i tehnikom uopste, i nisam to cuo nikad do relativno skoro na forumima. Lici mi na neku modernu sklepacinu...
Postoji sasvim lep "domaci" izraz konektor koji je upotrebljavan bar zadnjih 40 i kusur godina, od kad se zanimam bilo kavom tehnikom.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » sreda, 13. mar. 2024. u 11:59h

Au druze sta da kazem,sta da pitam 😄
Hvala ti za ampere, ja sam sve pogresno kontao...jbg kad nemam blage veze sa strujom. Kad otvorim vrata bilo dan ili noc, sa prekidacem na nuli,svetlima ili automatska svetla...sva dugmad mi svetle plavo pa i taj prekidac svetla a ujedno se uvek i upali svetlo na plafonu. Sve gori nekih 10-15 sek i onda se gasi ako je dan tj nisam upalio svetla.
Zato sam ja mislio struju sa prekidaca uzeti jer je dobija kad se otvore vrata ili kad se upale svetla ili auto-senzor kad ih ukljuci. Imam ja fabricko amb osvetljenje cije boje mogu menjati na ekranu, u podu,ruckama i pregradam u vratima a ovaj led sto sam kupio ima led trake za vrata,ispred vozaca levo i ispred suvozaca (koje pasu da se ugrade u vrata i tablu kao da su stvorene za mondea) plus sam dobio led za pod,led za kvake i led za pregrade u vratima. Fakticki meni samo trebaju led trake u vrata i inst tablu.
Mogao bih samo led trake bez modula, ubaciti u vrata i povezati na vec fabricku instalaciju jer mi vec svetle kvake i pregrade. A led trake ispred mene i suvozaca povezati na fabricki led u podu. To cu pokusati pa ako izgore izgore...
Auto je Mondeo mk5 st line 2017god
A za dzeksnu jbg... nekako mi lakse izgovoriti 😄

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » sreda, 13. mar. 2024. u 20:03h

Probao sam led traku povezati direktno na fabr osvetljenje nogu. Na autu su crvena,crna i bela u sredini. A na led traci crvena,crna i zelena u sredini. Na autu crvena je plus kad je ukljuceno ima nekih 14,15v probao sa unimerom. Crna i u sredini bela su minusi. Jer svaki led ima jedan plus i vise minusa. Minusi menjaju boju.
Ali kad povezem crvenu na crvenu a minuse ovako ili onako...svaki put mi se ugasi svo podno osvetljenje na nekih min,dva kao da iskoci neki vremenski osigurac i posle ponovo proradi. Kao da auto ne da da se prikopca nesto drugo a drugog nacina nema osim crvena na crvenu a minusi jedan na drugi ili kad i obrnem ali led traka ne svetli a taj neki vremenski osigurac reaguje na autu.
Odakle si ti druze? Ja dolazim u sub ujutru za srb. Lepo ti platim ugradi ovo i cao

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od mbole » četvrtak, 14. mar. 2024. u 00:39h

Sory.. ne radim vec nekoliko godina taj posao...
Omatorelo se :oldman: nemam vise kicmu za tako nesto, a nemam ni gde da radim.
Uz to.. sadasnjeg posla imam preko glave, jedva disem sto bi kazli :(
A inace sam iz Batajnice, pise ispod avatara.

Najverovatnije postoji neko ogranicenje struje koju fabricki LED moze da povuce.
Pa kad prikljucis i ovo, to povuce previse, i neka elektronikica kaze.. stoj, nesto ne valja...

Neko resenje bi mozda moglo da bude da se stavi malecki solid state relej, koji bi vukao jako malu struju iz kola fabrickog LED-a, a na izlazu bi mogao da prekida napajanje tvog sokocala.
Ali to bi moralo da se proba... nije garantovano da ce uspeti, posto nemamo pojma kako izgleda elektronika koja tera fabricko amb svetlo.

Ili... da se nadje kompletna sema pa da se vidi sta i kako okida paljenje tih fabrickih LED-ova, mada je najverovatnije da je to na CAN-u.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 188
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od limun86 » četvrtak, 14. mar. 2024. u 11:57h

Ma de druze kakve god bre ne daj se i meni je ovo 38 a osecam se ko sa 20 😄
Ti izgleda hoces da ja sam sebi sprzim auto 🤣
Salim se...ok je,ja reko da pitam...
Videcu jos sta i kako,dje... nace neki elektricar kabel sa strujom kad se upale svetla pa nije Boing 747 vec auto ko auto. Hvala tebi za svo objasnjenje. Ziveo.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14453
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Potrebna struja ac neizmenicna za led

Poruka od mbole » četvrtak, 14. mar. 2024. u 13:18h

Eh.. osecam se i ja ko da mi je 25 a ne 61, al kolena, kicma i ostali "potrosni delovi" imaju drugacije misljenje :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Instalacije“