Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od bojcistv » nedelja, 27. avg. 2017. u 09:37h

Kao što sam već pomenuo u temi zanimljivih fotografija, u petak sam se vraćao s mora i odlučio da usput stanem i posjetim Vrelo Une. Jedno od najljepših mjesta koja sam vidio u životu.
Elem, u povratku kada sam nakratko stao da nešto izvadim iz gepeka primjetim da se upalila lampica akumulatora na instrument tabli. Ugasim kola i ponovo upalim i vidim da više ne gori. Nastavim put i sve ok. Dođem do izvora Une i prilikom parkiranja (kad auto radi na leru manje više) vidim da se lampica ponovo upalila. Ajd rekoh vjerovanto slabije puni na manjim obrtajima pa ću moći da se dovućem kući (nekih 210 km).
Krenemo dalje i primjetim da čim auto stoji na mjestu upaljen duže od 10 sekundi (na granici smo stajali jedno 15 tak minuta) lampica se upali i ne gasi se kada dodajem gas. Jedino da ugasim i upalim auto.
Dođemo do Ripča (mjesto pored Bihaća) i poče da se pale lampice na instrument tabli, ABS, ESP i sl.
Slika
Ajd rekoh možda se i dovučemo kući jer je bio dan, pa sam mislio da ne palim svjetla iako su po zakonu obavezna, ipak ona troše najviše struje. Ali jbg nakon samo 10 km auto je počelo da trza i bio sam primoran da stanem. Na Petrovačkoj cesti.
Akumulator skroz mrtav, ni da se javi.
E sad ono što me je stvarno razočaralo kod ovog auta je da iako alternator evidentno nije punio nekoliko dana kako treba nije bilo nikakve signalizacije da me na to pripremi i upozori. Pa džaba svi računari i elektronika kada se tako nešto desi, jer je na autima starim 40 godina takva stvar bila prosto riješena, čim altenator ne puni ili slabije puni svijetli lampica i znaš da nešto moraš da riješiš. Ovdje ništa. Još što je zbunjujuće samo je gorila dok je auto na leru iako je jasno da za tih 15 min max koliko je gorila nije mogla isprazniti akumulator jer sam odmah kada sam to primjetio ugasio svjetla i sve potrošače u autu. Isfur totalni.

Da se vratim na moje putešestvije, ustopam dečka sa kombijem i on me vrati u Ripač na pumpu da kupim akumulator. Naravno, nemaju odgovarajućih dimenzija (mislim na visinu) pa uzmem koji ima...Topla 75Ah Ca/Ca tehnologija (srećom). Poslije toga stanem tu na pumpu da ustopam nešto da se vratim nazad, ali nema pojma da me neko poveze. Prolaze kao pored turskog groblja.
Srećom uprati me konobar iz jednog restorana pored pumpe i jedan od gostiju (Bog mu dao sreće i zdravlja) poveze me gore. Kako nisam imao čim da skinem kleme, lik ode kući i uzme alat pa onda gore. Montiramo aku i krenem dalje. Jbg skoro pola osam, nemam još puno vremena, jer je dan okraćao.
Akumulator je bio jak i nije bilo puno policije na cesti, pa sam uspio da se dovučem kući. MIslim da sam usput postavio i brzinski rekord , 133 km za sat i 15 min....
Kod majstora ustanovimo da je jedna od bakarnih piksni na osovini rotora potpuno pojedena i da mora da se mijenja roto i četkice. Naravno ne može taj dan ništa da se riješi jer je alternator VIsteon (kad je vidio da je taj majstoru je pao mrak na oči jer su nezgodni za raditi, nemaju oznaka za identifikaciju, a dijelove da ne pominjem, preda mnom je zvao trojicu koji rade s tim dijelovima i svi su mu rekli da imaju samo četkice i eventualno diode i to je sve) pa se mora dovijati i tokariti to sve.
U svakom slučaju tri dana sam bez auta, a da napravim alternator trebaće i 100 KM :)...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od milan_gt » nedelja, 27. avg. 2017. u 11:23h

Problem je sto on i dalje puni samo trunku ispod onog sto treba pa elektronika kaze da je sve uredu al ustvari nije, to ti je na svakom autu i mislim da do sad ni jedna marka nije nasla resenje jer je jednostavno tako, sa je spao kajis il crkla remenica upalilo bi se ali kad tako dodje alternatiru kraj onda te samo ostavi..zato sam ga do sad dva puta preventivno radio :)

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od Lucky » nedelja, 27. avg. 2017. u 11:37h

Kolektor tog alternatora je 400din a nosac cetkica sa sve cetkicama je 700din, tako da ne vredi razmisljati uopste, vec ga preventivno pretereses

Avatar korisnika
Rih
Poruka: 217
Član foruma od: nedelja, 6. nov. 2011. u 10:35h
Lokacija: Užice

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od Rih » nedelja, 27. avg. 2017. u 11:45h

Ne shvatam, na osnovu čega si ovo zaključio:
bojcistv piše:
nedelja, 27. avg. 2017. u 09:37h
...alternator evidentno nije punio nekoliko dana kako treba...
Zar ne postoji mogućnost da je crkao (prestao da puni delimično, ili čak skroz) baš tu kad se upalila lampica (na vrelu Une)?

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od bojcistv » nedelja, 27. avg. 2017. u 14:24h

Lampica se upalila jedno 30 km prije Vrela Une prvi put. Upalio i ugasio kola i ništa, vozio do tamo kako sam već pisao, ali sam odmah isključio sve potrošače. Na osnovu činjenice da se akumulator ispraznio za jedno 45 minuta vožnje od Vrela Une do Ripča, a svi potrošači su bili isključeni (uključujući i svjetla, nisam palio ni poziciju) zaključio sam da alternator nije punio duže vremena kako treba, ali da to "pametna" elektronika nije skontala. I na osnovu činjenice da me je novi akumulator dovezao kući sa upaljenim svjetlima za jedno dva sata vožnje. Kad je akumulator koliko toliko napunjen može da drži i svjetla makar sat, sat i po.
Upravo je izgleda u pitanju ovo što kaže Milan. Stara analogna tehnologija bi ti odmah javila da ne puni kako treba, ali moderna elektronika za to nema rješenja :lele: ....ne kontam gdje je tu napredak...
Zato sam i pokrenuo temu, jer je očigledno da ta elektronika ne vrijedi ništa nego se sam moraš sjetiti i (iako je sve u redu) da auto odvezeš majstoru da ga skine i uradi ti to bez obzira u kakvom je stanju alternator. Ono na 60.000 km razvaliti alternator i sve pretresti! Ipak je to par sati posla za majstora.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od milan_gt » nedelja, 27. avg. 2017. u 14:49h

Bar na 100-150.000

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od nikola_focus » nedelja, 27. avg. 2017. u 15:15h

Meni je pre nekoliko godina pukla prirubnica alternatora, i ostao sam bez punjenja.. Presao nekih 20, mozda 25km, u gradu i lokalnim putem, bez potrosaca bas kao i ti, i auto je jednostavno stao. Akumulator je bio solidan, tek sam kupio auto tako da nisam bio 100 % siguran u kakvom je stanju :) Nedavno mi se isto to desilo tokom noci, na 5km od kuce, dovezao auto, parkirao i ujutro nije mogao ni da okrene krug, sada je bila Varta stara pune 4 godine u tom trenutku.. Poenta je da ne mora da znaci da si tako vozio dugo, ako nije u dobrom stanju akumulator moze vrlo lako da se isprazni.. Sa druge strane, moze da se desi da je duze vremena slabije punio, recimo izmedju 13 i 14 V, pa da ga je to zeznulo, ali to je vec lako da se otkrije :)

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od milan_gt » nedelja, 27. avg. 2017. u 16:03h


bojcistv piše:Stara analogna tehnologija bi ti odmah javila da ne puni kako treba
Ne bi, svakoj tehnologiji je problem kad su te granicne vrednosti

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od bojcistv » nedelja, 27. avg. 2017. u 18:22h

Bi. Počne lagano da treperi, vidi se naročito noću. Govorim iz iskustva.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od milan_gt » nedelja, 27. avg. 2017. u 18:24h

Meni se isto desilo kao tebi al na mondeu 2 1.8td 99.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od bojcistv » nedelja, 27. avg. 2017. u 18:26h

I taj mondeo je imao tzv smart charging tako da i ta tehnologija nije analogna.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

roger78
Poruka: 76
Član foruma od: četvrtak, 29. maj 2014. u 22:30h
Lokacija: Sombor

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od roger78 » nedelja, 27. avg. 2017. u 18:58h

ista priča, prvo lampica akua pa abs i ugasio se. i dim iz haube. namotaji skroz izgoreli, ovo je drugi za tri godine koji sam kupio. s tim sto je drugi polovan radio pet dana.

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od Lucky » nedelja, 27. avg. 2017. u 20:07h

imas neki problem sa instalacijom definitivno..

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od bojcistv » nedelja, 27. avg. 2017. u 20:42h

Ili to ili nema sreće sa alternatorima...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od mbole » ponedeljak, 28. avg. 2017. u 00:26h

bojcistv piše:
nedelja, 27. avg. 2017. u 18:26h
I taj mondeo je imao tzv smart charging tako da i ta tehnologija nije analogna.
Nema. Analogni regler, nista smart. Fakat, nije bas ko na fici sa namotajima i kontaktima :)
Plus i za njega vazi:
When the generator is not generating power, with the ignition turned on, a warning lamp will illuminate in the instrument cluster.
If, however, there is an open circuit in the regulator or generator rotor circuits, the warning lamp will not illuminate.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 28. avg. 2017. u 10:07h

E to je poenta cijele ove teme. Jbs napredak kada se ne moze napraviti da svijetli lampica koja upozorava vozaca da alternator ne puni kako treba. Ljudi napravili raketni motor i idu na Mjesec 60 godina, a ne mogu napraviti ovako prostu stvar, nego moras stavljati reminder da je vrijeme za remont alternatora! Ma katastrofa.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1623
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od acadimke » ponedeljak, 28. avg. 2017. u 13:51h

Tako meni na fokusu, primetio sam nocu na svetlima veriranje napona kad oduzmem gas i obrtaji padnu.
Merenjem sam video da napon padne na 12.5 pa se nakon 2-3 sek vrati na 14.3.
Lampica nije svetlila.


Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 28. avg. 2017. u 18:50h

Ništa nego uvesti sebi obavezu praćenja napona punjenja sa nekim voltmetrom pa s vremena na vrijeme provjeriti kako to sve radi....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od milan_gt » ponedeljak, 28. avg. 2017. u 19:18h

To treba shvatiti kao zanenu pk remena, jer ce on da puni dobro i onda odes na more i onda crkne, samo preventiva..

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2994
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od Aca06 » subota, 2. sep. 2017. u 20:56h

Ajd da se nadovezem na ovu temu.
Danas sam merio napon punjenjenja alternatora na leru koji iznosi 13,62.
Kada sam popalio sve potrosace (sva svetla, klimu, grejac zadnjeg stakla) punjenje je bilo 12,96.
Jel mi alternator za remont i koliko ce me to kostati?
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od duratecHE » subota, 2. sep. 2017. u 21:07h

14,3- 14,7 bez potrošaca.
Dobro je i toliko izmerio, založio si sve najjače potrošače i to na 800o/min :-)
Dobro je. Tek na oko 2000 o/min ima neko punjenje značajno.
Zato na leru, kada upališ jači potrošač primetis izvesno povećanje obrtaja (smart charging sistem) mondeo ga ima.
Proveri kleme kad si već pod haubom, očisti oksid ako ga ima i stegni kleme. Slab kontakt je smrt. I proveri nivo tečnosti u acu, da ne ostane suv.
I da, ako na verglanju svlači na 10 i manje volti, smeđi ti se nov acu. Ako u vožnji imaš oko 13 sa svetlima- alt dobar


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od Jozza » ponedeljak, 4. sep. 2017. u 08:01h

Ja sam prošlo leto remontovao alt. Nije palio lampicu, samo neće da upali, ni CKK da se čuje, koliko isprazni aku. Zameni majstor četkice i biksne, nakon 7 dana opet prazan. Odem da se svađam, kaže majstor ne valja ti nešto drugo. Ja ga pitam jel menjao regler, kaže ne treba. E, tu za malo da se pobijemo, ali bukvalno. Predamnom je testirao diodnu ploču, i onda naručio drugi regler. Nakon druge popravke proradio. Čaka je bila u regleru, koji je po ko zna kakvom pravilu, samo ponekad, PRAZNIO aku kad je auto ugašen! Regler stavljen neki zamenski, oriđiđi nije mogao da nađe jer je alt 120 ili 150A kako reče majstor.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2994
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od Aca06 » ponedeljak, 4. sep. 2017. u 09:11h

Da li znas mozda cenu reglera?
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od duratecHE » ponedeljak, 4. sep. 2017. u 09:29h

Možda oko 2000...
Sto, koliko ti meri u vožnji?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2994
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Alternator ne puni - nema signalizcije na instrument tabli

Poruka od Aca06 » ponedeljak, 4. sep. 2017. u 10:43h

Ne znam koliko meri u voznji (nemam voltmetar , ali mi se desilo juce da nisam mogao da upalim auto jer mi se iz nekog razloga ispraznio akumulator.
Nista od potrosaca nije ostalo upaljeno.
Upalio sam auto na kablove i odmah uzeo da izmerim punjenje kad ono opet 13.62 na leru bez potrosaca.
Kao da sam predvideo da je problem u alternatoru ili akumulatoru, koji me djavo terao da pre neki dan merim punjenje. :doh: :doh: :doh:
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Odgovori

Povratak na „Instalacije“