Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Dnevna svetla

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14490
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Dnevna svetla

Poruka od mbole » nedelja, 31. jul 2011. u 13:56h

dule0911 piše:Jel zna neko da li postoji takva mogucnost za Mondeo mk3, da se metne neki relej ili nesto pa da imam to? :D
Za sve postoji mogucnost :) samo je pitanje koliko hoces da se zevzecis sa tim :)

Jedna od varijanti bi bio relej, koji je povezan sa alternatorom (slicno kao lampica alternatora). Kad se alternator zavrti i da dovoljnu struju, relej "okine" i spoji srednja svetla na red. Ovo iz prostog razloga da svetla ne bi bila ukljucena u trenutku kada palis auto, to jest da ne bi bilo potrosaca koji nepotrebno vuce struju.

Kad se ukljuci prekidac oborenih svetala, on iskljuci relej i spoji svetla normalno. E sad kako ovo drugo izvesti, mora se videti konkretna sema od konkretnog vozila. Jedno od resenja je jos jedan relej koji bi iskljucivao onaj prvi koji je povezan na alternator.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » nedelja, 31. jul 2011. u 14:01h

dule0911 piše:Jel zna neko da li po zakonu za dnevna svetla mora da budu upaljene zadnje pozicije ili je dovoljno da vozilo ima samo napred upaljena dnevna svetla?
mbole piše:Zadnja svetla ne moraju da budu upaljena. Dnevno je samo prednje.
Ima sa celom tom pričom oko pozicija i dnevnih svetala još jedan "dobar" vic, pošto nam je zakon tako lepo napisan:
- ako imaš ugrađena posebna dnevna svetla, nemaš obavezu da ti gore pozicije
- ako nemaš ugrađena posebna dnevna svetla nego su ona "pod-funkcija" nekog fara (npr. prigušeno kratko svetlo), ili ako ti gore samo kratka svetla, mogu i po vedrom danu da te zaustave i nateraju da upališ pozicije, ali koliko ja gledam, mislim da ne mogu da ti napišu kaznu (sem za eventualno nepostupanje po naredbi OSL, pošto za same ugašene pozicije po danu ne postoji kaznena odredba).
- pride je posebno naznačeno da noću moraju da rade zadnje pozicije, a prednje se ne pominju... to je po meni bespotrebno, osim što su (pretpostavljam) ubacili taj stav da bi mogli da naprave kaznenu odredbu ako nije upaljena zadnja pozicija, jer ko bi inače "na blic" mogao da utvrdi da li je upaljena prednja pozicija ako je upaljeno kratko svetlo.

Ko želi dodatno štivo, evo članova zakona koji direktno regulišu ta pitanja [link].

Možda je sve u domenu urbane legende, ali kad sam kod sebe ubacivao automat za paljenje svetala, čuo sam za primere nekoliko ljudi ovde u lokalu koje su pubovi guzili zbog ugašenih pozicija... Pošto mi ne treba da me uzmu na zub za "očigledne" stvari pa da krenu da čeprkaju da li mi još nešto fali :) ostavio sam da urade tako da mi se pale kratka svetla i prednje/zadnje pozicije, a menjaću to eventualno kada malo "sazre" situacija ili ako nabavim propisna dnevna svetla.

Mada, priznajem da je zgodno kada ne moraš da razmišljaš, dan/noć/kiša/magla... svetla rade pa rade. Možda ću jedino da modifikujem stvari da mi se lampice po enterijeru (cajgeri, radio, sat, prekidači) aktiviraju tek kada ja uključim pozicije ablenderom, i to bi za moj pojam bio OK kompromis.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8164
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Dnevna svetla

Poruka od FM III » nedelja, 31. jul 2011. u 14:24h

dule0911 jednostavna montaža sa potrebnom elektronikom i osiguračem na već postojeću instalaciju
[youtube][/youtube]
i naravno i šematski objašnjeno pored karakteristika uredjaja, trebalo bi da ne pravi probleme našim instalacijama.
https://sites.google.com/site/elektronikaautomati/home
Ja sam mu već poslao email sa upitom za cenu i mogućnosti slanja brzom poštom. Čim dobijem odgovor preneću ga ovde.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » nedelja, 31. jul 2011. u 14:40h

To je prava stvar, osim što nikako ne mogu da se složim sa njihovom preporukom da se ovaj uređaj veže na dugo svetlo... jer, osim što snop dugog svetla i pri redukovanoj snazi bije previsoko i čak i po danu smeta onima koji dolaze u susret, ni po zakonu ne sme to da se radi (u pravilniku koji su citirali lepo piše da je dnevno svetlo "nezavisan svetlosni uređaj", a ne jedna od funkcija kratkog ili dugog svetla).

Montiran na kratko svetlo ovaj uređaj rešava "problem" kratkog svetla, ali treba uzeti u obzir i gore pomenutu zezanciju sa pozicijama.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
MOMO
Poruka: 311
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 23:58h
Lokacija: Travnik - BiH

Re: Dnevna svetla

Poruka od MOMO » nedelja, 31. jul 2011. u 14:52h

nesmeta to uopce jer svijetli 50% slabije iako je dugo svjetlo..

ja sam imao ideju da stavim u poziciju one sijalice od 21W sto idu u kucnu rasvjetu, halogena sijalica 12V 21W, i malo je veca od ubodne, kao H3 npr.. svijetli dosta jako a ne trosi puno..

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8164
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Dnevna svetla

Poruka od FM III » nedelja, 31. jul 2011. u 15:01h

I ja sam mišljenja da pošto je 50% umanjen intezitet uredjajem,duga svetla ne bi trebalo da prave probleme ostalim učesnicima u saobraćaju i još plus da se oborena češće koriste i samim tim one se štede preko dana.
Uostalom momak je napravio dve varijante pa kako kome odgovara.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Dnevna svetla

Poruka od dule0911 » nedelja, 31. jul 2011. u 16:22h

Odlicna zamisao, svidja mi se kako je izveo to.
Samo, da li postoji komplet za H7? Koliko vidim on je pravio za H4, a nama je na kolima H7.
Ja bih vezao na kratka svetla.
Javi kad ti odgovori koliko kosta komplet, i da li ga ima za H7 sijalice. Plus mi se nesto cini da nasi konektori u mondeu nisu bas isti, provericu posle.
Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14490
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Dnevna svetla

Poruka od mbole » nedelja, 31. jul 2011. u 16:30h

Prednja i zadnja poziciona svetla moraju da budu upaljena kada su upaljena glavna svetla.

Član 78.
Poziciona svetla moraju biti uključena sve vreme kada je uključeno dugo, odnosno kratko svetlo, odnosno svetlo za maglu.
Znaci ne pominju se posebno prednja i zadnja, vec komplet.

Nigde ne postoji odredba koja to definise za dnevna svetla. Samim tim pozicije ne moraju da gore kada je upaljeno dnevno svetlo.

Koriscenje dugih svetala kao dnevnih, cak i sa smanjenim intenzitetom, smeta, i to smeta ozbiljno. Mozda ne smeta svakome, ali recimo nama koji nosimo naocari i jednostavno smo zbog toga osetljiviji na zaslepljivanje, smeta. Smeta i nenastelovano kratko svetlo koje se koristi kao dnevno.

Nazalost definicija dnevnog svetla u pravilniku je kilava do bola, pa nigde nije opisano kakav snop ono mora da ima. Kaze se da moze biti ugradjeno u druge farove, ali u koje druge... Implicitno moze da se zakljuci da se misli na glavne farove, posto se kaze da se postavljaju po pravilima koja vaze za glavne farove.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Dnevna svetla

Poruka od dule0911 » nedelja, 31. jul 2011. u 16:54h

Sta mislite jel bi mogla kod pandura onda da prodje prica da su meni dnevna svetla zapravo ugradjena u glavne farove, i da mi zbog toga ne svetle pozicije napred/nazad? Ako treba otici cu na atest da se to sve lepo zapise da me niko ne smara, nije ni atest nesto preskup ako se dobro secam, ako je isto kao za plin, oko 50e je.
Sve to kad se sabere je jeftinije od konstantnog menjanja sijalica.
Fiesta!!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » nedelja, 31. jul 2011. u 17:07h

@mbole: To sam i kaz'o (TM) mrgreen

Ceo je štos da kruže tumačenja po principu "kako kome odgovara"... ali pravilnik je prilično jasan: samo ako se po danu koriste samostalna dnevna svetla (poseban svetlosni uređaj, odvojena sijalica ili više njih) onda pozicije nisu obavezne. Kratka svetla, kao god se koristila, po definiciji nisu "dnevna svetla" - pa uz njih moraju da rade i pozicije.

Inače nema prepreke da dnevno svetlo bude ugrađeno i u glavne farove... Već je pomenut primer, kod skupljih Audija je to nezavisan LED svetlosni segment u sklopu glavnog svetla; ne znam da li se slično mogu tretirati i npr. "angel eyes" na BMW-ima. Snop i druge karakteristike dnevnog svetla su sadržane u ECE propisu 87 (i njegovim revizijama), a način njihove montaže u ECE propisu 48 (i njegovim revizijama i amandmanima).

http://live.unece.org/trans/main/wp29/w ... 41-60.html
http://live.unece.org/trans/main/wp29/w ... 1-100.html

@dule0911: Ne mogu da tvrdim, mada sumnjam da će da prođe samo priča... ali ako im tutneš papir pod nos to je nešto drugo. Ruku na srce, ni to neće da spreči nekog prekomerno-užasno savesnog žandara da te otera na vanredni tehnički (tj. da ti ospori atest), ali da ne bi time doveo sebe u nezgodnu poziciju (zbog varijante "a šta ako je ipak vozač u pravu") sumnjam da će to uraditi.

Među nama rečeno, a striktno po slovu gorepomenute tehničke norme: ako na faru pored (E) oznake nemaš izlivenu i oznaku "RL" (Running Light) to ne pije vodu, jer onda far nije prošao kroz ECE 87 homologaciju. Sa druge strane, naš zakon i pravilnik to nigde ne spominju direktno, tako da... ;)
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Dnevna svetla

Poruka od dule0911 » nedelja, 31. jul 2011. u 17:28h

Ma otici cu na atest, i valjda resiti svoj problem sa nadrkanim pandurima, ako budem ugradio ovaj sistem koji pali oborena svetla sa smanjenim intenzitetom. Onda neka salju na vanredni tehnicki koliko hoce, ja sam miran. A na atestu ce valjda to uvesti kao dnevno svetlo, posto fakticki iako ja koristim oborena svetla, ona su smanjenog intenziteta, i samim tim mogu da se tumace kao dnevna svetla "ugradjena" u glavni far, zar ne?

Cisto razmisljam na temu, nisam siguran u ovo sto sam napisao da dnevno svetlo moze tako da se zavede :)
Vidis, to ne bi bilo lose pitati nekoga ko radi ateste da li je to dozvoljeno, tako zavesti dnevno svetlo. Mada ne bi trebalo da bude problema, realno, jer se zna da su takvi farovi postojali i dalje postoje u okvirima EU (mislim na farove sa redukovanim naponom za oboreno ili dugo svetlo koje izigrava DRL). Znaci koncept je isti, jedino sto oni na atestu trebaju da utvrde da je to to, i da li je instalacija sprovedena uredno i bezbedno, a sa ovim sistemom cini mi se da instalacija nije problem.

edit:
mnogo konfuzno pisem sad kad procitam svoj post, nadam se da me kapirate... sign0007
Fiesta!!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » nedelja, 31. jul 2011. u 18:26h

Skapirao sam te... Koliko sam ja upoznat sa procedurom (a nisam), ako si zaista zagrejan za tu priču proveri npr. sa CMV AMSS ili na Mašinskom fakultetu sa laboratorijom CIAH (mada kapiram da su oni sad kolektivno na odmoru), ili CMV Instituta u Vinči... da ti kažu koliko bi to para izašlo, za početak. Za Vinču u stvari nisam 100% siguran, ali AMSS i CIAH su - ako sam dobro obavešten - opremljeni da mogu da testiraju da li oprema zadovoljava ECE R48, a onda valjda mogu i ECE R87.

Usput im usmeno iznesi koja je ideja, pre nego što se baciš u neki dublji trošak (nabavka uređaja, stvarni odlazak na atest itd.). Sad ti i ja pišem kao da ti to sve ne znaš, jbg, izvini. :D
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Dnevna svetla

Poruka od dule0911 » nedelja, 31. jul 2011. u 18:33h

Bas tako sam i mislio :)

Inace sam ovom liku koga je FM III spomenuo malopre pustio mail sa problematikom za mondea mk3, da li moze nekako da se adaptira na fabricki konektor. A verovatno moze, ako ne bude on mogao snaci cu se vec sam nekako :) Mada sam davno drzao lemilicu u ruci :D
Fiesta!!

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8164
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Dnevna svetla

Poruka od FM III » ponedeljak, 1. avg. 2011. u 00:14h

Dule momak sam pravi ove uredjaje i verovatno bi mogao da odradi i sa konektorima za H7 umesto za H4.
Samo izgleda da je odmoru trenutno.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Dnevna svetla

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 1. avg. 2011. u 00:47h

Nije problem konektor za H7 toliko.
Da pojasnim zasto. Mondeo ima konektore za sijalice u samom faru, a jedan konektor za ceo far tj sve komponente u njemu... Znaci oboreno, dugo, migavac i poziciju. Moja je ideja bila da fabricki konektor za ceo far koristim kao K1 u njegovim klipovima, pa u automat samo one 2 zice koje su zaduzene za oboreno svetlo, a ostale samo da produzim u jos jedan isti takav konektor, naravno uz dve koje ce doci iz automata... Jer ako idem direktno na sijalu sa tim konektorom, onda far nece zaptivati kako treba, vrv ce ulaziti voda i prljavstina... Posto su sijalice za oboreno i dugo svetlo u mondeu ispod poklopca...

Evo i slika nije me mrzelo danas da poslikam:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Prve dve slike su sam konektor, druge dve poklopac, i na poslednjoj konektor od same sijalice....

Inace, tema premestena gde treba, posto se ne radi samo o styling-u vec o dnevnim svetlima...
Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14490
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Dnevna svetla

Poruka od mbole » ponedeljak, 1. avg. 2011. u 02:58h

Kako izgleda njegova sema, ti mozes da povezes uredjaj bilo gde na zice koje idu do farova.
Uopste nije neophodno da to bude na samoj sijalici, moze da bude i na ablenderu.
Zicu u nekom omskom kolu moze da posmatras i kao tacku i kao beskonacno dugacku, funkcija joj je ista.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » ponedeljak, 1. avg. 2011. u 08:24h

Taj rad, njegov princip samo obezbeđuje da svako sa "narodskim" kolima (Zastava, Dacia...) može to da ubudži bez pomoći majstora i prevelikog razumevanja "kako radi struja".
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Dnevna svetla

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 1. avg. 2011. u 12:14h

Znam sve to, nego sam hteo da se izvede elegantno resenje da ne moram da budzim konektore/produzavam/lemim itd, ako je ikako moguce... Mada na kraju krajeva nista me ne kosta da nabavim par polovnih Ford konektora takvih i igram se, pa cu ih i sam napraviti da budu lepo spakovani a ne skarabudzeni :D
Fiesta!!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Dnevna svetla

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 1. avg. 2011. u 12:37h

Ja sam jednu sezonu vozio sa custom dnevnim svetlima, dve pravougaone maglenke ispod branika, svaka sa po 105 tih dioda u toj silikonskoj traci (to su inače 3mm LED ali svaka u silikonskom sočivu). Pošto je pola pocrkalo i generalne te diode su s### , rasturio sam ih i spremio 5mm LED, toplo bele, biće ista količina u pitanju. Ugao vidljivosti nije veliki i ni ne treba da bude, izuzetno uočljive danju, noću ne smetaju drugim vozačima, pale se na prvi položaj ključa, mogu se isključiti po potrebi, picikato spakovano u kućište maglenke. Zaustavljali me radi redovne konttrole dosta puta, samo bi bacili pogled, videli da je to to, da zadovoljava sve kriterijume i nisu pravili probleme. Jedino je noću izgledalo odvratno sa običnim žutim sijalicama u farovima i umrlim sočivima, ali će nova sočiva i xenoni taj problem rešiti.
Na slici ispod se vidi razlika sa upaljenim i bez.

Slika
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Nozzlezator
Poruka: 418
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:12h

Re: Dnevna svetla

Poruka od Nozzlezator » ponedeljak, 15. avg. 2011. u 16:50h

Evo sa jednog drugog foruma o dnevnim svetlima lepo objasnjeno. ;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dnevna svetla; upotreba; pregradnja; ZOBS

Nakon sve vise pitanja vezanih za upotrebu dnevnih svetala resio sam da otvorim ovu temu i sve potrebne informacije, radi lakseg trazenja, skupim na jedno mesto. Obzirom da je tema u bliskoj vezi sa tuningom (stajlingom) postavicu je upravo ovde.


Upotreba dnevnih svetala u Republici Srbiji regulisana je Zakonom o bezbednosti u saobracaju (skraceno ZOBS) i to clanom 77 objavljenim u Sl. Glasniku R. Srbije dana 02.06.2009. godine. koji glasi

Slika

U nekoliko navrata ovaj clan je dopunjavan podzakonskim aktima da bi u konacnoj verziji objavljenoj 08.08.2010. u obliku Pravilnika o tehnickim uslovima gde se upotreba dnevnih svetala regulise clanom 51 koji glasi:

Slika

Sta su dnevna svetla pokusacu da objasnim na nekoliko primera.
Pre svega, treba definisati dnevno svetlo. Ono se po nasem ZOBSu definise na 2 nacina:

1. Dnevno svetlo je oboreno svetlo koje se pali danju. Pri tome, ono moze biti tako izvedeno da sija zasebno bez upaljenih drugih svetala: znaci bez pozicije napred i nazad, a moze biti tako postavljeno da se automatski gasi (prekida „dnevni rezim“ kada se upale jedno od drugih svetala, odnosno da se automatski pali kada se startuje motor.

2. Posebno ugradjeno dnevno svetlo koje moze biti fabricki isporuceno sa vozilom (u okviru dugog svetla, odnosno kao posebno LED svetlo), ili se moze naknadno ugraditi. Takodje, u okviru jednog od postojecih svetala, ili kao posebno svetlo.

Nas trenutno zanima ovo poslednje: naknadna ugradnja.
Da bi dnevno svetlo imalo svoju funkciju potrebno je da bude pravilno ugradjeno, a da bi ono to bilo, potrebno je ispostovati odredjene norme i kriterijume u skaldu sa Direktivom Saveta 76/756/EEC koji pozicioniranje dnevnih svetala propisuje na sledeci nacin:

Slika

Funkcioniisanje jednog ovako ugradjenog dnevnog svetla u praksi izgleda ovako:




Ukoliko se dnevno svetlo postavlja u okviru postojecih farova, na primer u refraktor dugih svetala onda se to izvodi na 2 nacina:
1. Ugradnjom posebnog lezista za sijalicu jacine od 21 do 25 W (halogena) ako je to izvodljivo, ili
2. Pregradnjom dugih svetala tako da u „dvevnom rezimu“ rade u rednoj vezi sto znaci umanjenom snagom dok bi se u „nocni rezim“ automatski prebacivale paljenjem jednog od drugih svetala (pozicije, oborenog, ili dugog svetla) kao sto je to prikazano na ovom prakticnom primeru:



Ovo bi ukratko bilo o upotrebi dnevnih svetala.

Jos samo da dodam,
zbog sarolikog trzista i prodaje neadekvatnih i neatestiranih proizvoda sa Istoka, najverovtnije ce biti uveden atest kako bi se regulisala naknadna ugradnja dnevnih svetala, a ujedno sprecila nepravilna i nestrucna ugradnja.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Izvor: EliteSecurity forum - http://www.elitesecurity.org/t418198-Dn ... adnja-ZOBS
Poslednja izmena: Nozzlezator, na dan ponedeljak, 15. avg. 2011. u 17:06h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Dnevna svetla

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 15. avg. 2011. u 17:05h

Odlično, bolje biti ne može.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14490
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Dnevna svetla

Poruka od mbole » ponedeljak, 15. avg. 2011. u 17:06h

2. Pregradnjom dugih svetala tako da u „dvevnom rezimu“ rade u rednoj vezi sto znaci umanjenom snagom dok bi se u „nocni rezim“ automatski prebacivale paljenjem jednog od drugih svetala (pozicije, oborenog, ili dugog svetla) kao sto je to prikazano na ovom prakticnom primeru:
Ovde je malo lose definisano.
naime:
"paljenjem jednog od drugih svetala (pozicije, oborenog, ili dugog svetla)"
najpre ova tri nisu "duga svetla", vec su dugo i oboreno svetlo GLAVNA svetla, a pozicija je svetlo za oznacavanje vozila.

Drugim recima mislim da bi ovo trebalo da glasi:
Pregradnjom GLAVNIH svetala tako da u „dvevnom rezimu“ rade u rednoj vezi sto znaci umanjenom snagom dok bi se u „nocni rezim“ automatski prebacivale paljenjem jednog od GLAVNIH svetala (oborenog, ili dugog svetla) ILI POZICIONOG SVETLA kao sto je to prikazano na ovom prakticnom primeru.

Ako je snop dnevnih svetala definisan u ovom ECE... trebalo bi videti da li sme da se preradi dugo svetlo.
Ako nije definisan, onda moze i dugo i oboreno.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13585
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Dnevna svetla

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 15. avg. 2011. u 17:12h

Extra je tekst, a i ovo sto bole pita isto i mene zanima.
Jer bih ja uvek pre dnevno svetlo stavio na mesto kratkog, a ne dugog.

Mada sam primetio da je na nekim stranim trzistima skoro uvek bilo prepravljeno dugo svetlo za DRL, mozda ima neke veze sa snopom. Posto vecina dnevnih svetala kod novih vozila, koja su fabricki ugradnja, ima malo drugaciji snop od kratkog svetla. Sta hocu da kazem, vise "bije u oci" od kratkog svetla, iako je intenzitet svetla manji nego kod dugog svetla.
Zakomplikovah, nadam se da razumete.
Fiesta!!

Avatar korisnika
gazda
Poruka: 15
Član foruma od: subota, 14. maj 2011. u 20:43h

Re: Dnevna svetla

Poruka od gazda » petak, 19. avg. 2011. u 07:21h

Po pitanju redne veze sijalica, mislim da postoji jedan problem, a to je da im se smanjuje vek trajanja ako rade na manjem naponu, što je ovde slučaj(6V). Znam 100% da za sijalice na 220V ovo važi, ali ću proveriti još za 12V da li je tako.
Slika

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » petak, 19. avg. 2011. u 09:57h

Kod gradske struje od 220V/50Hz može koješta da bude uzrok da sijalica krene da žmirka (neusklađenost faze, varijacije u frekvenciji, "pikovi" u struji ili naponu...) i to ume da "ubije" žarulju. Sad, koliko se ja sećam elektrotehnike (davno beše), na 12V jednosmernom naponu tiče ne bi trebalo da bude negativnih uticaja, osim u slučaju kada taj izvor napona pravi neke divlje oscilacije. Uzgred budi rečeno, što se suštine tiče nemam neku primedbu - kod redne veze dve sijalice gde je izvor napajanja auto-akumulator, pad napona na svakoj od njih je stvarno 6V - ali, zarad preciznosti treba reći i da napon na krajevima kola ostaje 12V, a pravu razliku čini to što pretvaranjem paralelne u rednu vezu četvorostruko povećavaš otpor u kolu, a to bi u teoriji trebalo da znači da će pojedinačno vlakno da se "troši" 4x sporije.

Za gasne ili poluprovodničke izvore svetlosti važe neka druga pravila.
mbole piše: "paljenjem jednog od drugih svetala (pozicije, oborenog, ili dugog svetla)"
najpre ova tri nisu "duga svetla", vec su dugo i oboreno svetlo GLAVNA svetla, a pozicija je svetlo za oznacavanje vozila.
Pogledaj bolje, u tekstu i piše: "paljenjem jednog od drugih svetala..." - dakle, nekog koje nije "u dnevnom režimu".

@dule0911, treba imati na umu da su za nas relevantna samo evropska tržišta, pošto ta pojava prerade dugog svetla u DRL - koliko je meni poznato - mahom egzistira u Kanadi i SAD... a oni imaju značajno drugačija pravila koja se tiču tehničkih karakteristika (oblika snopa, snage, prateće opreme) svetlosnih uređaja na vozilu. Ja i dalje tvrdim da je opcija sa smanjenom voltažom (rednom vezom) na kratkom svetlu prijatnija za oči onih koji dolaze u susret (blještanje iz bilo kog izvora svetla je skriveni ubica), ali pošto zakon kod nas uopšte i ne pominje smanjenu voltažu kao opciju izvedbe DRL verovatno je fora ko koga za... ovvvajj, ubedi u ispravnost svojih tvrdnji. S druge strane, zakon prilično jasno kaže da kod nas (sem za ablendovanje) ne sme da se koristi dugo svetlo tokom dana, i nigde se ne pravi razlika da li je ono "DRL-ovano" ili regularno... i meni je to dovoljan razlog da ni ne razmatram modifikaciju dugog svetla za "dnevni režim".
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Odgovori

Povratak na „Instalacije“