Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Alarmi, centralne brave, blokade motora...
Odgovori
Avatar korisnika
pancerFF
Poruka: 1076
Član foruma od: utorak, 14. avg. 2012. u 14:38h
Lokacija: Macvanska Mitrovica

Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od pancerFF » četvrtak, 26. nov. 2020. u 18:23h

Molio bih za jednu informaciju. Posto moj Focus 1, 2003. godiste nije imao fabricko otkljucavanje i zakljucavanje, u servisu sam ugradio Bear ako se ne varam pre par godina i to lepo radi, a na privesku imam i Fordov kljuc sa kojim palim auto.

Ono sto me interesuje, jeste da li mogu preko Aliexpresa da nabavim kuciste sa elektronikom, tj.cipom i da na njega narezem mac sa originala, a onda da ga uparim sa zamenskim okljucavanjem i zakljuvanjem.

Ili jednostavnije, da na jednom kljucu imam sve, daljinsko otklj./zaklj. i paljenje auta. :)

Hvala.
Ford Focus MK1.5, 1.8 TDCi - 74kW, 2003.

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od Djole » četvrtak, 26. nov. 2020. u 18:56h

Sa Fordovim ključem možeš isključivo gem modulom iz kola da upravljaš samo. Te Kinezi alarme nema šanse.
Jedino što možeš je da kupiš na otpadu gem modul koji ima podršku za daljinsko zaključavanje, kupiš ključ i upariš. A Ber napolje.
Послато са Poco x3 помоћу Тапатока


:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
CyberFX
Poruka: 99
Član foruma od: četvrtak, 14. nov. 2019. u 10:42h

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od CyberFX » četvrtak, 26. nov. 2020. u 19:52h

Sto se tice programiranja i uparivanja ne znam, nemam iskustva sa tim..

Ali zasto ti ne slikas oba kljuca pa nam postavis slike, najverovatnije je da postoji kuciste u kom moze da se prepakuje elektronika od cetralnog, onda ti ostaje mac da narezes i prebacis cip..
Ford Focus Mk1 1.8TDCi Karavan 2004

Avatar korisnika
pancerFF
Poruka: 1076
Član foruma od: utorak, 14. avg. 2012. u 14:38h
Lokacija: Macvanska Mitrovica

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od pancerFF » četvrtak, 26. nov. 2020. u 20:57h

Kuciste je najmanji problem, jer moze da se nabavi i sa cipom. Narezivanje isto. Ono sto mi je bilo nepoznato, je upravo ovo sto je Djole napisao, a to je da nece raditi bez dodatnih peripetija.
Ford Focus MK1.5, 1.8 TDCi - 74kW, 2003.

Avatar korisnika
CyberFX
Poruka: 99
Član foruma od: četvrtak, 14. nov. 2019. u 10:42h

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od CyberFX » četvrtak, 26. nov. 2020. u 21:08h

Ili ja tebe nisam razumeo ili ti mene...

Ako hoces da spakujes elektroniku u kuciste kljuca tako da imas jedno kuciste sa kojim upravljas bravama i palis auto to mozes bez zamene brava i programiranja, dakle treba ti kuciste sa macem u kom mozes da prepakujes elektroniku..
- za kucista kljuceva mogu da dam toplu preporuku
Ford Focus Mk1 1.8TDCi Karavan 2004

Avatar korisnika
pancerFF
Poruka: 1076
Član foruma od: utorak, 14. avg. 2012. u 14:38h
Lokacija: Macvanska Mitrovica

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od pancerFF » četvrtak, 26. nov. 2020. u 22:01h

Sad sam se i ja malo zbunio. :D Da, hocu da imam jedno kuciste sa kojim cu moci da otklj./zaklj. auto daljinski i na brave i da mogu da palim auto.

Kada elektroniku iz mog aftermarket daljinca prebacim u novo kuciste i na novo kuciste narezem mac, radice otklj./zaklj., ali kako cu da palim auto? Jel taj cip koji se nalazi u novom kucistu moze nekako da se programira, odnosno da se kopira sa Fordovog kljuca koji vise nece biti potreban?

Gledao sam neka kucista na Aliexpresu, ali mi pusti pp, ako imas neke preporuke. :)
Ford Focus MK1.5, 1.8 TDCi - 74kW, 2003.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od mbole » četvrtak, 26. nov. 2020. u 23:33h

Prvo... elektronika daljinca nema bas nikakve veze sa cipom imobilajzera, osim sto se obe nalaze u istom kljucu.
Dva potpuno odvojena sistema.

Ono sto tebi treba je fordov blanko kljuc, koji moze da primi tvoju elektroniku od tog Bear daljinca, znaci da fizicki moze da stane unutra, da su tasteri na pravim mestima, da baterija ima leziste... To... nisam bas siguranda ima, al ne boli da se potrazi.

Taj kljuc, ako je za tvoj model forda, dolazi sa odgovarajucim cipom imobilajzera (copovi nisu isti za sve fordove modele).
Taj cip se ne programira (programiran je jednom za sva vremena u fabrici, osim u izuzetnim slucajevima).
Programira se racunar u automobilu da prihvati taj cip (tzv. kodiranje kljuca).
Ako imas dva funkcionalna kljuca, mozes to da isprogramiras i sam za treci.

Druga opcija je da premestis cip iz svog starog kjuca u novo kuciste. Nema nikakvog programiranja, sve radi.
Cip generalno moze da se jednostavno izvadi napolje i premesti u drugo kuciste.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pancerFF
Poruka: 1076
Član foruma od: utorak, 14. avg. 2012. u 14:38h
Lokacija: Macvanska Mitrovica

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od pancerFF » petak, 27. nov. 2020. u 08:32h

Ovaj prvi pasus mi je bio jasan.

Imam dva funkcionalna kljuca obicna, i da covek ne poveruje, iz glavnog kljuca, kog sam jos pre par godina ostavio zbog pojedenog maca, sam uspeo da izvucem cip, a znam da sam ga zagledao i bio ubedjen da je uliven u plastiku.

Slika

Sad mi samo preostaje da nadjem kuciste i da u njega smestim elektroniku iz Bear-a i ovaj cip i zavrsio sam posao, plus naravno narezivanje. :D

Ali onda dolazim do sledeceg problema, da li cu ovu elektroniku moci da uklopim sa dugmicima na novom kucistu jer nije isti raspored kao kod vecine. To cemo da potrazimo.

Slika

Slika
Ford Focus MK1.5, 1.8 TDCi - 74kW, 2003.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od mbole » petak, 27. nov. 2020. u 10:13h

Ako imas dva kljuca koji su funkcionalni, bolje onda isprogramiraj sam novi.
Tako ces imati tri, jedan drzis u rezervi i taj ne izlazni nigde iz kuce.
Ako izgubis neki kljuc, tada ponovo mozes sam da isprogramiras novi.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
CyberFX
Poruka: 99
Član foruma od: četvrtak, 14. nov. 2019. u 10:42h

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od CyberFX » petak, 27. nov. 2020. u 10:35h

Kontaktirao sam kljucara od kog sam ja nabavio kuciste sa slike (skakavca) i dobio negativan odgovor za tvoj problem, odmah mi je rekao da ga svakog dana po nekoliko njih pita za te aftermarket daljince ali se oni jednostavno ne uklapaju u ova standardna kucista jer su namenjena za fabricke kljuceve...

Evo ti primer elektronskih kljuceva za mog fokusa (levi je fabricki desni je skakavac u koji sam ja prepakovao sve)
Slika

Iskreno ja sam ovakav odgovor i ocekivao od kljucara jer je sve ovo nazalost logicno... Postoji varijanta da nadjes kuciste sto pribliznije tom daljincu sa macem pa da kombinujes ali to bi bila veoma duga potraga i moguc veliki trosak sto nije resenje..

Dok sam pisao sa kljucarom razmisljam zasto ti nisi ugradio centralnu fabricku? Fokusa ima na otpadima, delova ima, svakako je bolje original polovnjak nego novo aftermarket ili male privrede...

@mbole, koliko shvatam ti si imao iskustva sa programiranjem kljuceva, sta mislis da li moze da se kopira ovaj daljinac u fabricku elektroniku?
- on ima ispravan cip, ako bi mogao da prekopira elektroniku na fabricku onda bi mogao da to spakuje u originalno kuciste i onda mu ostaje da nareze kljuc
Ford Focus Mk1 1.8TDCi Karavan 2004

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od mbole » petak, 27. nov. 2020. u 11:30h

Ne smem da tvrdim da je apsolutno nemoguce (posto, je sve moguce ako se sa time dovoljno dugo zevzecis :)), ali...

Za to bi trebao neki Baja (sa veeeeelikim B) od elektronicara, koji mooooogo dobro poznaje ceo sistem i kod jednih i kod drugih, a takvog ces jako tesko da nadjes (i ako ga je bilo ovde, taj je odavno otputovao negde).
Otprilike... bilo bi jednostavnije napraviti stampanu plocicu oblika originalne, pa na nju prebaciti sve komponente sa aftermarket daljinca, a to je besmisleno zaheban posao :)

Mnogo jeftinija i lakse izvodljiva opcija je upravo da se nabavi odgovarajuci GEM, izbaci aftermarket, i sve radi "fabricki".
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
pancerFF
Poruka: 1076
Član foruma od: utorak, 14. avg. 2012. u 14:38h
Lokacija: Macvanska Mitrovica

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od pancerFF » petak, 27. nov. 2020. u 12:04h

CyberFX piše:
petak, 27. nov. 2020. u 10:35h
Dok sam pisao sa kljucarom razmisljam zasto ti nisi ugradio centralnu fabricku? Fokusa ima na otpadima, delova ima, svakako je bolje original polovnjak nego novo aftermarket ili male privrede...
Jbg. to sam uradio jos pre par godina kad nisam bio dovoljno upoznat sa autom i elektronikom, pa nisam imao predstavu da ti GEM moduli mogu da se menjaju.

mbole piše:
petak, 27. nov. 2020. u 11:30h
Mnogo jeftinija i lakse izvodljiva opcija je upravo da se nabavi odgovarajuci GEM, izbaci aftermarket, i sve radi "fabricki".
To znaci, promenim GEM modul koji ubacuje opciju daljinskog otklj./zaklj. i kupim kuciste sa elektronikom i cipom i samo ga uprogramiram?

Sad sam pricao sa covekom iz Fordovog servisa, moze sve da se sredi. Sto kaze CyberFX, da sam tada znao ili barem pitao, sad bi to bilo mnogo jednostavnije.

U svakom slucaju hvala na pomoci. Javljam kad sve za zavrsim.
Poslednja izmena: pancerFF, na dan petak, 27. nov. 2020. u 12:16h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Ford Focus MK1.5, 1.8 TDCi - 74kW, 2003.

Avatar korisnika
CyberFX
Poruka: 99
Član foruma od: četvrtak, 14. nov. 2019. u 10:42h

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od CyberFX » petak, 27. nov. 2020. u 12:15h

Dakle eto najboljeg resenja u kome se slazem sa boletom... Kupis na optadu fabricku centralnu i izbacis tu after market, e sad je tu malo podpitanje da li bi ti prodavac dao uz nju elektronski kljuc to ces morati da vidis sa prodavcem jer je taj isti kljuc potreban i za sam kontakt i paljenje...

A inace, za izradu stampane ploce se ja spremam da kupim sve potrebno i da se okusam vise iz znatizelje (zapravo ja sam po struci elektrotehnicar a radim i raznu elektroniku)
-ne treba mnogo tu cega evo ga primer

Da bi sada shvatio konkretno sta tebi treba:
1. Fabricka centralna brava/GEM modul
2. Elektronika za taj GEM modul
3. Kuciste (jedno sa slike, ja sam skakavac platio 1000 dinara ali je prazno tako da ti trebaju i 2 polugice za bateriju i eventualno plastika ispred dugmica)
4. Cip od starog kljuca (rekao si da imas jedan izlizan mac tako da odatle izvadi ampulicu)
5. Poslednji korak kada sve prepakujes u kucistu i sve testiras na kraju ides da ti nareze kljucar mac prema najboljem kljucu koji imas.

Da dodam mada verovatno znas i sam (a i vidi se na slici) fabricki postoje 3 opcije/dugmeta na elektornici otkljucavanje, zakljucavanje i otkljucavanje gepeka

Deluje ovo sve kao nesto komplikovano a zapravo je najkompliovanije naci GEM i zameniti ga, oko zamene kucista i izrade kljuca nema mnogo mustre...
Ford Focus Mk1 1.8TDCi Karavan 2004

Avatar korisnika
pancerFF
Poruka: 1076
Član foruma od: utorak, 14. avg. 2012. u 14:38h
Lokacija: Macvanska Mitrovica

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od pancerFF » petak, 27. nov. 2020. u 12:19h

Jasno sve kao dan. Upravo mi je javljeno da mogu sve da mi urade u servisu, sa sve zamenom modula, original kljucem, macem, programiranjem, pa cu da vidim.

Hvala jos jednom.
Ford Focus MK1.5, 1.8 TDCi - 74kW, 2003.

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od Djole » petak, 27. nov. 2020. u 16:12h

Šta ima da bude gem komplikovan ima nekoliko dzekova koje počupaš i vratiš nazad ček su i različiti da ne gurneš pogrešno

Послато са Poco x3 помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
pancerFF
Poruka: 1076
Član foruma od: utorak, 14. avg. 2012. u 14:38h
Lokacija: Macvanska Mitrovica

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od pancerFF » petak, 27. nov. 2020. u 20:26h

Pa mozda bih mogao i sam da ga promenim, ali nisam bas nesto raspolozen za cerupanje. Samo mi izbija novce ovaj auto. :D
Ford Focus MK1.5, 1.8 TDCi - 74kW, 2003.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Daljinac i kljuc za paljenje u 1 kuciste?

Poruka od mbole » petak, 27. nov. 2020. u 22:40h

@syberFX...
Izrada stampane ploce nije rocket science, naravo... (prvu sam napravio negde tamo davno... 1977, naravno pojacalo sa TBA800 :))
Fakat... godinama se nisam zanimao sa time.

Ali.. u varijanti smd-a i cipicica sa brdom taaaaankih nozica..., treba prilicno iskustva u izradi da bi uspelo, dosta kvalitetnog materijala, opreme...
A onda jod preseliti kompnente, a ne spaliti ni jednu...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Security“