Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Voskiranje

Spoljašnje uredjivanje.
Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Voskiranje

Poruka od dule0911 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 12:37h

Sta koristiti za amatersko rucno voskiranje? Znam da auto treba da bude cist pre toga, skoro je poliran i od tad je u garazi pa cenim da ce jedno laganije pranje zavrsiti posao sto se cistoce tice.
Preporucite neke preparate pa da pokusam to da nabavim danas/sutra.
Fiesta!!

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Voskiranje

Poruka od dax92 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 13:42h

Plava flasa, turtle waxa je skroz dobra. Radio sam sa njom do sad. To je nesto sto mozes naci prakticno svuda po Beogradu, a ok radi posao.
Naravno, ima boljih, definitivno, ali se i teze nalaze u Beogradu.
Npr, prijatno me iznenadio i Wax it wet, u spreju. Ocekivao sam da je los, ali kad se koristi kod svakog drugog-treceg pranja, daje skroz dobre rezultate. Ja sam cak radio i skoro posle svakog pranja, pa je sa takvom primenom, posle svake voznje po kisi bilo dovoljno da obicnim bastenskim crevom saperem auto ispred garaze, uvezem ga unutra, i sutradan bi bio na oko potpuno cist.
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9880
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Voskiranje

Poruka od sasa_f1 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 14:15h

I ja imam plavu kornjacu kao sto dax kaze, nije losa kada je amaterizam u pitanju.

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Voskiranje

Poruka od dax92 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 14:45h

Jos nisi ono potrosio??!! :D
Sad vidim svrhu pravljenja minijaturnih pakovanja :D
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Voskiranje

Poruka od dule0911 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 14:50h

Cool, bice jos bolje ako je imaju na nekoj pumpi da ne moram sutra ujutru da je jurim po radnjama, posto posle posla nikad ne stignem, svi zatvore dok ja zavrsim.
Fiesta!!

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Voskiranje

Poruka od dax92 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 16:29h

Ima na pumpama, ima u Tempu...
Lako ces naci.
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Voskiranje

Poruka od dule0911 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 20:42h

Na kraju sam kupio ovo, nadam se da nisam pogresio :)
Slika

Usput sam uzeo i ovu krpu s namerom da mi zameni jelensku kozu kad susim auto. Jel to ok?

Usput pise da se vosak nanosi sundjerom za poliranje, pa kad se osusi skida se sa mikrofiber krpom. Imam jos mikrofiber krpa ovih kucnih sto su malo grublje od ove sto sam kupio, koju da koristim? Predpostavljam finiju.
Medjutim za nanosenje takav sundjer nemam, jel moze neki drugi sundjer ili mikrofiber krpa? Ne znam da li je taj sundjer za poliranje finiji ili grublji tj da li ono sto nanosi vosak treba da bude i malo abrazivno ili finije.
Fiesta!!

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Voskiranje

Poruka od bo. » četvrtak, 16. apr. 2015. u 21:42h

Slika

Ovaj vosak si trebao kupiti (vjerujem da ga ima). S njim dobiješ sve potrebno, vosak, aplikator i MF krpu.

Ovaj vosak što si kupio nažalost nije trajan (max dva tjedna).
Mikro fibra krpa sa slike nije za sušenje, krpe za sušenje imaju drugačije pletivo.

Nju koristi za skidanje voska kad se posuši.

Ako već nemaš aplikator za vosak, uzmi najfiniju krpu što imaš i kapni par kapi na nju i onda razmaži s njom. Krpu presavini na pola 3-4 puta i onda sa tim jednim licem krpe radi.
Što tanji sloj, to je bolje. Nemoj nanositi puno voska na lak jer ima kontra efekt od željenog. Neće dati bolju zaštitu niti dugotrajniju, samo će biti teže skinuti kasnije kad se posuši.

Davno sam imao ovaj vosak pa se nesjećam najbolje, ali mislim da mu ne treba dugo da se osuši.

Nanesi vosak na haubu pa sačekaj malo da se osuši, a provjeravaš tako da pređeš po laku sa prstom i ako je još uvijek "masno", vosak nije suh i treba mu još vremena. Ako ne ostaje masno već se vosak runi, stvara se prašina, onda odmah briši.

Prvo presavini krpu 2 puta na pola pa sa tim jednim licem pređi lagano cijelu površinu. Zatim okreni čistu stranu krpe i lagano sa njom briši dok lak ne bude čist, da nema više tragova voska. Radi vodoravne i okomite pokrete, nemoj kružno i nemoj jako stiskati krpu.

Za vosak treba što finija krpa jer u protivnom se može izgrebati lak i uzalud poliranje.

Prije stavljanja voska operi auto sa deterdžentom za suđe, napravi sapunicu od njega i radi panel po panel, čim opereš odmah isperi sa puno vode. Ako možeš radi to sa crijevom, bolje nego miniwashem.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Voskiranje

Poruka od dule0911 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 21:58h

Hvala puno na detaljnom opisu bo!
Finiju krpu od ove sto sam kupio sumnjam da imam, jedino da uzmem jednu mikrofiber pa sa njom da nanosim vosak?

Za vosak, jel trajniji ako se auto ne vozi cesto? Posto je fiesta ipak vikend vozilo, sad cak i redje od toga zbog stanja karburatora. Hocu da kazem, da li se skida pranjem ili prosto ispari/sta god posle odredjenog vremenskog intervala?

Ovaj vosak s tvoje slike danas nisam video, jer nazalost radno vreme mi se poklapa sa bolje snabdevenim radnjama auto-delova pa sam ovo kupovao u supermarketu :) Bio je samo ovaj i neki sto isto izgleda pakovanje sam kao gusci i sluzi kao politura i vosak.
Nije bio preterano skup, 1000 i kusur din (8.5e), tako da cu preziveti ako nije puno trajan. Koliko inace trajniji voskovi traju, kao ovaj sto si okacio?

Takodje pitanje vezano za ovu krpu, mogu i izbliza sa fotoaparatom sutra da je slikam, da li nju da koristim za susenje ili jelensku kozu za sad, posto bolje nemam? (niti para da se opremam u skorije vreme opet)
Fiesta!!

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9880
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Voskiranje

Poruka od sasa_f1 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 22:48h

Cekaj, ne kapiram gde je logika da se vosak nanosi sundjerom?

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Voskiranje

Poruka od bo. » četvrtak, 16. apr. 2015. u 23:14h

Saša u ravnomjernijem nanošenju i manjoj potrošnji jer se ne upije u krpu.
Postoje jako fine spužve/sunđeri s kojima se to radi.
Jedna od najboljih firmi je Lake County.
dule0911 piše: Finiju krpu od ove sto sam kupio sumnjam da imam, jedino da uzmem jednu mikrofiber pa sa njom da nanosim vosak?

Za vosak, jel trajniji ako se auto ne vozi cesto?
Hocu da kazem, da li se skida pranjem ili prosto ispari/sta god posle odredjenog vremenskog intervala?

Koliko inace trajniji voskovi traju, kao ovaj sto si okacio?

Takodje pitanje vezano za ovu krpu, mogu i izbliza sa fotoaparatom sutra da je slikam, da li nju da koristim za susenje ili jelensku kozu za sad, posto bolje nemam? (niti para da se opremam u skorije vreme opet)
Kupi onda još jednu takvu, ili ako možeš kupi ovu Sonax crvenu MF krpu.

Naravno da je trajniji ako se auto ne vozi. Atmosferiliji utiču na vosak, najviše kiša i prljavština sa ceste (jer na cesti ima svega i svačega od kemikalija).
Naravno da se skida sa svakim pranjem, e sad koliko to ovisi od pranja i kvalitete voska. Samoposlužne praone su uglavnom smrt za voskove radi agresivnih šampona.

Koliko traje ovisi o uvjetima u kojima je auto vožen. Meni je trajao i po mjesec i pol dana (uz ne baš kvalitetnu pripremu).
Ima čak i jako dobrih skupih voskova koji ne traju dugo (Dodo Juice npr.) A najtrajniji "vosak" koji sam do sad vidio/probao je Soft99 Fusso 12 months coat.
Izdržao mi je 102 dana u jako teškim zimskim uvjetima, pun kilometrara sam prešao.
I sumnjam da ga je ubila cementna prašina. Da nije nje bilo, ko zna do kad bi trajao (testiraću ga slijedeće jeseni/zime). Inače košta cca 30 eura.
Je skupa investicija ali kad znaš da možeš s njim održavati 2-3 auta 3-5 godina, onda i nije tako skup. Jako malo ga se troši, nevjerojatan je.

Jelenska koža skida vosak i gruba je.
A možeš probati i sa ovom MF krpom brisati ali sumnjam da će biti dobra.

Da li možeš naručivati preko ebaya?
Ako možeš, onda ćemo lako..
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Voskiranje

Poruka od dule0911 » četvrtak, 16. apr. 2015. u 23:24h

Imam "vezu" za narucivanje preko e-baya :D Mada za te jeftine stvari mogu da probam i direktno u Srbiju da porucim, valjda nece da zakinu astronomsku carinu...
Ni ova krpa za moje pojmove nije bila bas jeftina za jednu krpu (nesto ispod 4e), svakako cu sad sa njom probati jer drugu nemam, mislim za pranja nakon sto izvoskiram auto. Za nanosenje, cini mi se da imam slicnu takvu krpu u kuci kao ta sa slike, probacu da je nadjem (isto MF).

Auto ne perem na samousluznim, tacnije fiestu sam samo jednom oprao i nikad vise, u to sam siguran. Pre ce biti prljava dok ne stignem da je operem nego da je opet perem tamo i unistim boju. Tako da za to ne brinem, a generalno se trudim i kad je vozim da je perem dovoljno cesto, pa mi nece valjda biti problem da nanesem vosak opet posle nekog vremena kad vidim da slabije deluje.

Jel moze ovaj vosak i za stakla da se koristi ili da tu koristim rain repelant? Imam turtle wax ja mislim. Ne vozim je po kisi pa mi to nije bitno, vec sam primetio da lakse cistim bube i slicno sa stakla kad je namazan.

Taj tvoj vosak je realno dzabe ako toliko traje i toliko kosta. Onda ovaj sonax ispade preskup za ono sto nudi a nije mi se cinio mnogo skup haha :doh:
Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Voskiranje

Poruka od mbole » četvrtak, 16. apr. 2015. u 23:56h

sasa_f1 piše:Cekaj, ne kapiram gde je logika da se vosak nanosi sundjerom?
A sta bi bio problem sa sunderom?

Svojevremeno sam kupio neki Thurtle Carnauba Emerald Series (muski skup), koji je dosao bas sa sundjerom za nanosenje.
Davno bese, al kolko se secam, trebalo je nakvasiti sundjer, dobro ga iscediti da bude samo vlazan, i onda njime naneti vosak.
Sundjer je bio lepo fine sturkture, bas nekako mekan na dodir, ko neko jastuce da tako kazem.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Voskiranje

Poruka od dule0911 » petak, 17. apr. 2015. u 10:15h

A da uzmem onaj fini sundjer sto se koristi za odmagljivanje stakala? Imam ga negde u nekom budzaku sigurno, a dosta je fin. Mislim, da ne smaram, naci cu sta vec imam jer sumnjam da cu opet stici da idem u kupovinu pre skupa, a hteo bih da to zavrsim pre nedelje jer ce biti kise u subotu pa da ne userem odmah sveze ispoliran auto.
Fiesta!!

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9880
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Voskiranje

Poruka od sasa_f1 » petak, 17. apr. 2015. u 10:18h

Pa cekaj, ako izbegavas sunjder pri pranju, logicno je da ga izbegavas i za svaku drugu radnju na autu? Nesto sumnjam da taj sundjer moze biti meksi od bilo koje normalne krpe.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Voskiranje

Poruka od mbole » petak, 17. apr. 2015. u 10:42h

Sundjer pri pranju izbegavas iz drugih razloga. Pri pranju imas zrnca peska i ostalo djubre, koje se lepo zavuce u sundjer i grebe.
Vosak nanosis na potpuno cist auto, i nema sta da se zavuce u njega.
Sundjer sam po sebi, ako nije neki ekstremni primerak, nece naskoditi nicemu, jednostavno je premekan za tako nesto.
I naravno, ima sundjera i sundjera, nisu ni oni svi isti.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Voskiranje

Poruka od bo. » petak, 17. apr. 2015. u 18:02h

mbole thumbsuph

Spužva/sunđer za pranje i nanošenje voska su razlika nebo i zemlja.
Za nanošenje voska su "pjenasti" ili kao bi englezi rekli foam pad.

Dule, samo gledaj da je što mekše/finije.
Preporučio bi ti da uvatiš neku mačku pa nju utrljaš u vosak i onda razmažeš vosak sa njom mrgreen

Uzmi neku debelu pamučnu majicu i odreži komad pa snjom razmazuj (presavij ju par puta da bude deblja), samo nemoj jako stiskati thumbsuph
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Voskiranje

Poruka od dule0911 » petak, 17. apr. 2015. u 23:15h

Posto me kisa omela u zamisli morao sam u garazi, odradio sam oko pola auta veceras, sutra drugu polovinu i da popravim gde sam preskocio. Nanosim nekom finom mikrofiber krpom koju sam nasao novu, belu, cistu, i vrlo vrlo malo pritiskam dok razmazujem. Posle sa ovom zutom krpom pokupim kad se osusi, mora malo vise da se trlja da bi skinuo ali mislim da je to vise do voska nego do krpe, krpa je bas fina (inace je u pakovanju bilo 3 komada).
Inace mi se cini da ovaj vosak nesto vrlo blago i polira, ali bas slabo. Generalno se pod prstom najvise oseti razlika, tamo gde je polirano a nije voskirano prst hoce da zapne, dok na voskiranim delovima ide bas glatko.
Sutra da zavrsim ostatak tj drugu stranu i zadnji kraj, pa da stavim nesto na stakla (vrv turtle wax rain repelant ako ga imam jos uvek).
Random fotka tokom radova.
Slika
Fiesta!!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Voskiranje

Poruka od BojanM » petak, 17. apr. 2015. u 23:17h

Vosak ispuni sve neravnine i daje ti glatku površinu... zato ti se čini da "polira" :)
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Voskiranje

Poruka od bo. » subota, 18. apr. 2015. u 09:38h

Samo nemoj puno stavljati, vrijedi pravilo Manje je više.
Ne polira ovo nista, bojanm je dobro rekao.

Sto se tice trljanja, to je i do voska i do krpe.
Jbga, ima krpa za svaku namjenu..
Razlika je u pletivu i tezini (koliko ima grama po kvadratnom metru).

Samo polako i bez nervoze.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11516
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Voskiranje

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 29. sep. 2016. u 03:28h

Interesuje me mašinsko voskiranje, neke preporuke za proizvode i saveti za rad? Naravno ugaonom polirkom sa regulacijom obrtaja bez ekscentra, istom onom kojom sam i polirao.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Voskiranje

Poruka od mbole » četvrtak, 29. sep. 2016. u 04:26h

A sto bez ekscentra?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Enio

 
Poruka: 1047
Član foruma od: nedelja, 5. okt. 2014. u 09:11h
Lokacija: Temerin

Re: Voskiranje

Poruka od Enio » četvrtak, 29. sep. 2016. u 08:16h





Evo ti par prijedloga
This is just a dream, for now:
Novi Mezimac 2.0 A8 "V"

Slika

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Voskiranje

Poruka od bo. » četvrtak, 29. sep. 2016. u 08:25h

Od koliko okretaja počinje polirka?
Koje spužve imaš?
Koji voskovi/sealanti su ti dostupni?

Za strojno nanošenje su najlakši tekući voskovi/sealanti, tvrdi nisu baš praktični ali mogu i oni.

Za strojno nanošenje zaštite je ipak bolja dual action mašina.

Enio, prvi link je DA mašina i stavio je previše voska, a drugi link.. Lik radi sa prevelikom brzinom.
Za rotacijske mašine max okretaji za vosak su 600-800. Naravno, bez pritiska.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11516
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Voskiranje

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 2. okt. 2016. u 00:57h

Od 600 obrtaja počinje.
Nemam ni spužve ni voskova, dostupni su mi Sonax i Kornjača, kupio bih vosak i po njemu odgovarajuću spužvu. Nešto skuplje odnosno bolje ne bih ni umeo da iskoristim kako treba...
Mašina takva je kakva je.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Odgovori

Povratak na „Styling eksterijera“