Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Povezivanje radia

Playeri, zvučnici, pojačala, kondenzatori, povezivanja, instalacije...
Odgovori
PeroFocus
Poruka: 61
Član foruma od: subota, 16. jan. 2021. u 10:56h

Povezivanje radia

Poruka od PeroFocus » ponedeljak, 19. dec. 2022. u 14:08h

Pozdrav,nije ford u pitanju ali mi treba pomoc
Imam neki radio viska i hocu da ga ubacim u auto.Kada sam pokusao da to spojim nasao sam masu i jednu 12v zicu koja non stop daje napon,nebitno je li dat kontakt ili nije.Zabuna nastaje kada treba da nadjem onu 12v zicu koja ide sa brave,koja ima na semi euro dzeka ali je u autu nemam.Znam da ona sluzi da odrzi memoriju u radiu i to mi nije bitno.Moze li radio da radi bez nje (da samo spojim masu i ovih konstantnih 12v na pin 4 euro dzeka) i hocu li imati problema sa praznjenjem akumulatora bez te zice

Kao sto rekoh memorija stanica i paljenje radia kada se da kontakt mi nisu bitne stvari,treba mi samo da upalim radio na dugme kada hocu i to je to.I najbitnije da ne izvuce akumulator

Hvala

Auto je staro,80 i neko godiste,ne znam ima li ove sisteme da ugasi struju nakon nekog vremena,ako to ikako postoji

Avatar korisnika
cortina.vr
Poruka: 148
Član foruma od: četvrtak, 13. avg. 2009. u 20:40h
Lokacija: Vranje

Re: Povezivanje radia

Poruka od cortina.vr » ponedeljak, 19. dec. 2022. u 15:12h

Koji je auto u pitanju?

PeroFocus
Poruka: 61
Član foruma od: subota, 16. jan. 2021. u 10:56h

Re: Povezivanje radia

Poruka od PeroFocus » ponedeljak, 19. dec. 2022. u 15:32h

Mercedes t1 kombi,80 i neko godiste

Avatar korisnika
cortina.vr
Poruka: 148
Član foruma od: četvrtak, 13. avg. 2009. u 20:40h
Lokacija: Vranje

Re: Povezivanje radia

Poruka od cortina.vr » ponedeljak, 19. dec. 2022. u 16:03h

U suštini, moraš da dovedeš struju na oba pina (4 i 7, žuta i crvena žica) da bi radio mogao da radi, možeš i sa te koja ima stalni napon, ako je radio ispravan neće ti prazniti akumulator. Jedino nećeš imati komfor da se radio sam pali i gasi sa davanjem/gašenjem kontakta.

PeroFocus
Poruka: 61
Član foruma od: subota, 16. jan. 2021. u 10:56h

Re: Povezivanje radia

Poruka od PeroFocus » ponedeljak, 19. dec. 2022. u 16:21h

Je li opcija da nadjem nekih 12v koje rade samo na kontakt kao npr sa upaljaca(ako mu tako radi,nisam siguran dok ne vidim) i da to povezem

Avatar korisnika
cortina.vr
Poruka: 148
Član foruma od: četvrtak, 13. avg. 2009. u 20:40h
Lokacija: Vranje

Re: Povezivanje radia

Poruka od cortina.vr » ponedeljak, 19. dec. 2022. u 16:30h

Jeste opcija, pošto ti nije bitna memorija stanica (a i svih ostalih podešavanja). Možeš verovatno sa brave za paljenje da uzmeš (skineš oblogu volana pa nađeš odgovarajuću žicu), ali bi morao da staviš osigurač na početku, mada, mislim da je nepotrebno komplikovati. Zakači radio na predviđenu žicu, ako je ispravan nećeš imati problema sa pražnjenjem akumulatora...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Povezivanje radia

Poruka od mbole » petak, 23. dec. 2022. u 18:06h

Nesto si pobrkao :)
Kpnstantnih 12v sluzi da odrzi memoriju stanica i sl.
12v koje dobijes posle davanja kontakta, sluzi da ukljuci radio, i upravo da on ne moze da nastavi da radi i trosi aku kad motor ne radi.
U prevodu.. mozes da ga spojis na stalnih 12v, ali onda moras da vodis racuna da ti radio ne ostane ukljucen kad izadjes iz auta.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

PeroFocus
Poruka: 61
Član foruma od: subota, 16. jan. 2021. u 10:56h

Re: Povezivanje radia

Poruka od PeroFocus » petak, 23. dec. 2022. u 21:13h

Mbole,ja sam spojio na konstantnih 12v oba pina,jbg nisam trazio taj sa brave
Je li ok ako je radio ugasen a ostane upaljena ona mala signalna lampa,kao da je na standbyu poslije gasenja kontakta,oce li mu to izvuc akumulator?
On se i bez kontakta moze upaliti sada.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Povezivanje radia

Poruka od mbole » subota, 24. dec. 2022. u 11:23h

Najverovatnije jeste OK, al posto ne znam koji je radio u pitanju.. ne mogu da tvrdim.
Iskreno i da vidim radio, ne bi mi puno znacilo, ne pamtim takve stvari, jednostavno izmerim.

Prilicno je retko da stariji automobili nemaju tu zicu sa naponom posle kontakta (kod novih je uobicajeno, posto oni idu preko CAN-a). Potrazi malo bolje, verovatno se zavukla negde.

Upaljac najcesce ima stalnu struju, osim na novijim modelima gde su poceli da pokusavaju bezuspesni "idiot proof" sistem, pa se on ipak ugasi nakon nekog vremena. Tako da sa njega ne mozes da uzmes napon nakon kontakta.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

PeroFocus
Poruka: 61
Član foruma od: subota, 16. jan. 2021. u 10:56h

Re: Povezivanje radia

Poruka od PeroFocus » subota, 24. dec. 2022. u 11:56h

Juce smo to skopcali,jutros je kombi upaljen bez problema,samo je radio ugasen rucno pri izlasku.
Ovo je kombi iz 87. godine,nit je tu pola struje fabricko em su neki stari osiguraci nisu ovi standardni.Nasao neku 12v zicu koja nije bila koristena i skopcao.Radio je noviji neki,ima usb,aux itd.
Hvala na pomoci

Odgovori

Povratak na „Sound“