Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Radio dugmici

Playeri, zvučnici, pojačala, kondenzatori, povezivanja, instalacije...
Odgovori
Avatar korisnika
Jeremicuros
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 21. sep. 2020. u 00:11h

Radio dugmici

Poruka od Jeremicuros » četvrtak, 24. sep. 2020. u 23:12h

Imam problem sa fabrickim radiom 6000 na focusu mk2. Kada sam ga kupio bila je neka pioneer plocica na njemu i trazio sam fabricki radio da dobijem. Sada na toj plocici naravno ne radi potenciometar tako da ne moze da se pojaca i smanji sto mene izludjuje. S'obzirom da su kablovi precvikani, ja sam to lepo sve privezao, ali javlja mi se sledeci problem. Neki dugmici rade, a neki ne. Npr. hocu da ukucam kod, prva tri broja rade, a 4,5,6 ne rade. Da li iko zna kako se resava ovaj problem ili da jednostavno ovo batalim i kupim novu plocicu? Hvala unapred, pozdrav
Ford Focus 2, 1.6 110ks

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radio dugmici

Poruka od mbole » petak, 25. sep. 2020. u 02:27h

Cek... kakva pionir plocica na fordovom radiu?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 3007
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Radio dugmici

Poruka od Aca06 » petak, 25. sep. 2020. u 09:16h

Druze aj slikaj taj radio i postavi sliku da vidimo o cemu se radi jer na osnovu tvog opisa niko ne moze da ti pomogne.
Sto je rekao cika Bole koja je to nalepnica Pionir?
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
Jeremicuros
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 21. sep. 2020. u 00:11h

Re: Radio dugmici

Poruka od Jeremicuros » petak, 25. sep. 2020. u 13:49h

Izgleda se nisam lepo izrazio. Automobil sam kupio sa nekom plocicom na kojoj ne radi potenciometar, dakle taj radio je dalje nebitan. Uz auto sam uzeo i fabricki radio koji sam juce ugradio. Problem je kod fabrickog radija Ford 6000cd, gde beki dugmici rade, a neki ne. Ne mogu da ukucam kod, jer dugmici 4,5,6 ne rade. Privezao sam struju lepo, dakle radio se upali, ali ne mogu da dovrsim ukucavanje koda. Cak sam i skidao dugmice i prao ih, opet je bezuspesno. Interesuje me, da li neko zna kako se ovo popravlja, da li je problem u struji ili bi radio trebao da se otvara da se popravi ili da samo uzmem neki drugi a ovaj batalim



Slika

Ovaj radio je u pitanju, dakle 4,5,6 ne radi kada se pritisne. Nadam se da sam bolje objasnio problem 😅😅
Slika

Poslednjibroj ne mogu da ukucam


Slika
Pretpostavio sam da ovaj radio ne radi, posto sam zice stvarno dobro privezao. Za multimediju znam, samo pare su mali problem. Samo sto sam uzeo auto, registracija, komplet veliki servis, istrosio sam se ljudi 😁 Da li imas mozda neku preporuku za neku multimediju ili makar neke modele na koje bi trebao da obratim paznju? Vidim da imaju neki 1din, 2 din sto pojma nemam sta je
Ford Focus 2, 1.6 110ks

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 3007
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Radio dugmici

Poruka od Aca06 » petak, 25. sep. 2020. u 14:12h

Овде је радио у малеру.
Боље купи неку мултимедију и угради.
Нешто овако
https://www.google.com/url?sa=i&url=htt ... AdAAAAABAS
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

Avatar korisnika
Jeremicuros
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 21. sep. 2020. u 00:11h

Re: Radio dugmici

Poruka od Jeremicuros » petak, 25. sep. 2020. u 14:16h

Uh, zbam i ja za ovakvu multilediju, ali 280e je trenutno precise za mene, do nekih 100e bi mozda i mogao da se isprsim, ali za te pare pretpostavljam da ne mozes da dobijes nikakav kvalitet
Ford Focus 2, 1.6 110ks

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radio dugmici

Poruka od mbole » petak, 25. sep. 2020. u 15:24h

Mora da se otvori, verovatno su mikroprekidaci koji su iza tastera u problemu, ili je pukao flat kabl koji ide od maske ka unutrasnjosti.
Ne mogu da se setim, moguce je da taj radio ima membransku "tastaturu", ako je ona zeznuta, gotovo je nemoguce popraviti.

Sa druge strane, verovatno takav isti radio mozes da kupis na bubanj potoku ili slicnom buvljaku za neke sitne novce, tako da je pitanje koliko bi popravka bila isplativa.

PS
Izolir traka kojom si ovo uvezao ce se nakon nekog vremena raspetljati sama od sebe.
Jednostavno je losa traka (i takve su 99% onih koje mozes da kupis po radnjama).
Pogledaj na bubanj potoku ima, cini mi se rumun, koji prodaje dobre trake, zovu se nesto "Vongle" ljubicasta je unutrasnja strana.
Takodje kod njega imas i tesinu krpenu traku.
Generalno se prvo zaleme zice (ne samo upetljaju, to nakon nekog vremena pocinje da zeza). No, ako nisi vest sa lemilicom ili je nemas... moze i upetljavanje.
Onda se svaki spoj posebno izoluje PVC trakom (ili jos bolje termobuzirom). Ako radis PVC trakom, traku prvo malo rastegni pre nego sto umotas zicu. Traka ce se nakon toga sam zategnuti oko zice, bas kako treba.
Na kraju se ceo snop umota krpenom trakom, kako bi bio mehanicki izdrzljiv. Ili jos bolje pojedine snopove po konektorima. Recimo umotao bi sve zice koje su od zvucnika zajedno, pa sve od napajanja, pa sve koje idu na mali crni konektor, pa sve koje idu na mali beli.

PVC je dobar izolator, ali je mehanicki slabasna.
Krpena obrnuto, nije tako dobar izolator, ali je mehanicki jako izdrzljiva, i ukruti ceo snop da ne moze da se rasteze.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Jeremicuros
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 21. sep. 2020. u 00:11h

Re: Radio dugmici

Poruka od Jeremicuros » petak, 25. sep. 2020. u 19:50h

Hvala na ovako izdasnom odgovoru, iskreno da ti kazem, vratio sam ovu pioneer plocicu koja je bila, dok se ne snadjem za dalje, najverovatnije ce to biti neka multimedija, ali otom potom. Zice sam nakaradno uvio jer stvarno je jako malo prostora ostalo da bih ja to napravio bolje, posebno bez alata i ispred zgrade. Kablove od plocice sam daleko bolje uvio, jer jednostavno ima dosta vise prostora. Iskren da budem sa zicama i nisam neki majstor, a alat tek nikakav za to nemam, nego obicna kljesta, pa zubima vuci gumu 😅 Hvala svakako na izdasnom odgovoru, ako imas beki predlog za neku multimediju koja nije 300e slobodno pisi, takodje ako znas bilo sta o 1din i 2 din razlici i to bi me interesovalo, hvala, pozdrav
Ford Focus 2, 1.6 110ks

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radio dugmici

Poruka od mbole » subota, 26. sep. 2020. u 00:22h

Razlika 1 din 2 din je prosto u velicini, to jest visini uredjaja.
1 din je dimenzija 180*50mm a 2 din je 180*100mm.
U USA taj standard je sustinski isti, ali je preveden u ince (7*2 i 7*4) pa se dimenzije minimalno razlikuju (recimo 2 din nije visine 100 nego 101.6mm).
Standard je preuzet iz DIN (nemacki standard) pa je to uobicajen naziv za njega, inace je odavno preveden u ISO 7736.

Ne kapiram zasto ceo pionirov radio stalno zoves "plocica" :)

Da ti predlozim jeftinu mm... nisam taj tip :)
Jednostavno, ovde vazi, koliko para - toliko muzike. Bukvalno se to cuje.

Za tvoj auto, ne mozes da kupis bas chipo kineza, posto ti auto ima CAN i maltene sve ide preko njega.
Npr, ne mozes (ili barem ne jednostavno), da izvedes da kada ugasis auto, ugasi se i radio.
Posto kod tebe nema klasicnih prikljucaka: stalna struja, struja posle kontakta, signal osvetljenja...
Vec radio ima samo prikljucak na stralnu struju, i dve zicice koje dovode CAN-bus digitalni signal.
Kada das kontakt (ili upalis motor, stvar izbora proizvodjaca), neki racunar u autu posalje po CAN-u digitalni signal da je dat kontakt, radio ga primi, i kaze: aha... sad treba da se upalim :)
Kod klasicnih sistema si imao poseban provodnik koji dobije +12V nakon sto si dao kotakt. I on je taj koji ukljuci radio.
Kad upalis svetla (ili senzor detektuje da je pao mrak), isto tako po CAN-u protrci digitalni paket podataka, sa informacijom da su svetla upaljena, rado ga primi, i zakljuci kako bi trebalo da prigusi osvetljenje, posto je pretpostavka da je tada mrak i da bi ti jarko osvetljenje radia smetalo.
Itd, itd...

To moze da se "budzi", prevezuje na razne nacine, ali je sve to i dalje budzevina.
Na takvim automobilima je tesko pronaci recimo "struju posle kontakta", treba da imas semu konkretnog auta, i da raskopas pola instalacije da bi dobacio do mesta gde je provodnik koji se tako ponasa, onda provlacis nove zice do radia... sex u boji :)

Postoje CAN moduli, koji moraju da budu specificni za dati model auta (kako bi prepoznali signale na CAN-u, koji se razlikuju od auta do auta), i "prevode" signale sa CAN-a u obicno: ima napona-nema napona.
Ili namenski uredjaj koji taj modul vec ima u sebi.

Sad ... kod Alije ima i relativno jeftinih namenskih varijanti.
Kakve su... zaista ne znam. Ima ih milion, a lice ko jaje jajetu, iako unutra umeju da budu sasvim razlicite.
Vidjao sam i jako dobrih, i jako losih. Mada sikreno, nisam ih bas previse ugradio u fordove, obicno su dolazili likovi sa benkicama, mecicima i slicnim.

PS
Nisi ti nakaradno uvio zice. Jednostavno traka koju si koristio je losa. Previse kruta.
Traka mora da bude tanka, mekana, i sa jakim lepkom, a najcesce je upravo obrnuto, debela i kruta ali sa slabim lepkom.
Da znas sta sam sve vidjao... ovo je odlicno.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Jeremicuros
Poruka: 11
Član foruma od: ponedeljak, 21. sep. 2020. u 00:11h

Re: Radio dugmici

Poruka od Jeremicuros » subota, 26. sep. 2020. u 03:17h

To me svi ispravljaju stalno, meni je neka navika da to zovem plocicom, ziveo sam kod saborne crkve u Bg, gde su konstantno cukali kola da izvuku radio i onda pred svaki odlazak od auta sam se prebrojavao da li sam poneo plocicu od radia i tako mi je to i ostalo - je*iga 😄

Iskren da budem u Octaviu sam stavio neku multimediju po principu ugradi sta imas najbolje kod onih "xenonsijalice" sa kp, jos pre par godina i nisam imao problema. Naravno tada sam bio bez zene i sitne decice, tako da su se stvari malo promenile 😅 E sada gledam malo i vidim da u principu ista specifikacija ima i za 100e i za 200e, a posto nisam vican za bilo kakvu elektriku, zice itd, zato i pitam sve ovo. Sastavljanje kompjutera i menjanje ekrana na telefonu mi je mnogo lakse nego ovo 😄

Iskren da budem ja sam ovo sve razumeo sto si mi napisao i stvarno ti puno hvala na ovim odgovorima, ali s'obzirom na manjak vremena i novca makar trenutno, ostace ovaj radio koji i jeate u kolima, pa za mesec dva cu ugraditi multimediju cerovatno tamo gde sam otisao i prosli put i to je to. Zeni sam sada sam privezao parking senzore, posto je ogulila onu mucemu Toyotu yaris kao krastavac, valjda ce joj to biti dovoljno.

Bitno je da sam kupio stvarno odlican auto, sto mehanicki, sto limarijski, tako da cu preziveti mesec, dva sa ovom muzikom. Ako nadjem u medjuvremenu pisacu na forumu da mozda i neko drugi koji nije pri novcu moze da uradi isto kao i ja.

Jos jednom hvala puno na odgovorima, pozdrav
Ps sto se tice te elektrike ako u to mogu da svedem i muziku i razvlacenje zica sam stvarno duduk, dok mi mehanika stvwrno ide od ruke i dosta stvari sam menjam na automobilu, pritom sam vozac po profesiji, stalno na tockovima i veruj mi i da necu-moram da znam neke stvari. A ove zice sam sada uvio mnogo bolje, moracu da slikam sutra, cisto da me ne bude sramota one prve slike 😅😅 Salim se naravno, sutra je subota, ako se smiri ova kisa, oticicu na bubanj da potrazim tu traku i jos par nekih stvarcica koje mi trebaju
Ford Focus 2, 1.6 110ks

Odgovori

Povratak na „Sound“