Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Povezivanje zvucnika

Playeri, zvučnici, pojačala, kondenzatori, povezivanja, instalacije...
Odgovori
Avatar korisnika
daki_st
Poruka: 455
Član foruma od: nedelja, 2. mar. 2014. u 16:38h
Lokacija: Beograd

Povezivanje zvucnika

Poruka od daki_st » utorak, 3. dec. 2019. u 08:24h

Pozdrav svima.
Imam kuci neku mini liniju, ima 2 izlaza za zvucnike mislim da je 2x60 rms. 8-16 oma
I imam ovakve zvucnike 4 kom
Tip zvučnika: 3-sistemski
Maksimalna snaga: 260 W
Deklarisana snaga: 30 W
Impedansa: 4 ohm
Senzitivnost: 89 dB
Da li mogu ja da ih vezem redno, dobicu po paru zvucnika tacno 8 oma.
Da li moze ovako da se upare zvucnici i pojacalo, jel ce doci do nekih ostecenja?

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Povezivanje zvucnika

Poruka od duratecHE » utorak, 3. dec. 2019. u 09:04h

Možeš, samo sec im oboriti snagu


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
daki_st
Poruka: 455
Član foruma od: nedelja, 2. mar. 2014. u 16:38h
Lokacija: Beograd

Re: Povezivanje zvucnika

Poruka od daki_st » utorak, 3. dec. 2019. u 14:28h

Zvucnika? Ili izlaznu snagu pojacala?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Povezivanje zvucnika

Poruka od mbole » utorak, 3. dec. 2019. u 14:54h

Pojacalo je jace od zvucnika, to ce reci, ako ga odsrafis do kraja, nesto ce da ispusti beli dim :)
Vezivanjem na red ne obaras snagu vec efikasnost

Sent using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Povezivanje zvucnika

Poruka od duratecHE » utorak, 3. dec. 2019. u 17:49h

U principu možeš, gleda se uvek da se uhvati sredina impedanse pojačala zbog kvaliteta i grejanja izlaza. Kvalitet i snagu ćeš videti šta dobijaš i zavisi od vise faktora- nema pravila. Otpor jeste bitan i to:
Evo ovako

http://wwwserviszvucnika.blogspot.com/2 ... o.html?m=1

Kada se juri velika snaga u kontinuitetu ide se na manju impedansu a gornja samo ako mora
Naravno, da si u deklariranom otporu pojačala, ono je prioritet i mora da radi kako zahteva!
Kod ozb razglasa su zvučnici potrošna robaSlika


Kao klinac sam radio na razglasima i rasveti i vilo je raznih situacija gđe je moralo da se reaguje brzo i kombinuje... Slika bilo je i crkavanja, paljenja.. al prostor mora da bude ozvučen Slika
Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
daki_st
Poruka: 455
Član foruma od: nedelja, 2. mar. 2014. u 16:38h
Lokacija: Beograd

Re: Povezivanje zvucnika

Poruka od daki_st » sreda, 4. dec. 2019. u 00:15h

Hvala na trudu. Koji je vas savet sada kako ovo da povezem a da sve bude u nekom balansu? Ako bih isao samo redno povezivanje 2 zvucnika na jedan izlaz da li bi to zadovoljilo potrebe zvucnika i pojacala tj. izlaznu snagu? Slabije se razumem u ovo ali se trudim sto vise da naucim i da razumem neke osnovne stvari. U pocetku sam mislio da mi je problem samo 4 oma na zvucniku i za to sam mislim nasao resenje.Sada mislim da imam jos problema kao sto rece kolega da mi je jace pojacalo, sada s'tim ne znam sta da radim tj. da li to moze da se resi i da li je problem? Jer valjda kada povezem zvucnike redno i jacina zvucnika se duplira ili ja to nisam lepo razumeo. Jel moze neko malo bolje da mi objasni ili jednostavnije

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Povezivanje zvucnika

Poruka od duratecHE » sreda, 4. dec. 2019. u 08:57h

Nećeš ništa puno dobiti osim dodatna 2 izvora zvuka, snagu ne. Ovo se radi i većim prostorijama zbog raspodele/ pokrivenosti i u prostorijama gđe ima vise prepreka ili boravi vise ljudi.
Staro pravilo, snaga i kvalitet = 1 kutija po kanalu/ izlazu ( u hifi kućnoj varijanti na 8 ohm)
Obaranjem otpora stvaraš uslov za nešto veću isporuku snage pojačala ali u nekom drugom opsegu.... a da li to nose ti zvučnici?
Slikaj to pojačalo prvo da vidimo

Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Povezivanje zvucnika

Poruka od mbole » sreda, 4. dec. 2019. u 09:13h

Generalno gledano, kada dva zvucnika od 30W/4oma spojis u seriju, oni se ponasaju kao jedan zvucnik od 60W/8oma.
To bi uopsteno trebalo da bude odgovarajuca kombinacija za ono sto tvoje pojacalo zahteva, ali je na ivici, posto zavisi i od stvarne impedanse koju zvucnici imaju (koja iako je deklarativno 4 oma, moze da bude i manja).

Drugim recima, ne teraj pojacalo do kraja i radice.

Ko sto napisa duratec, neces dobiti "vise snage". Snaga zvucnika samo govori koliko oni mogu da istrpe, ne koliko su glasni.
Npr ako iz istog pojacala od 60W poteras zvucnik od 60W i zvucnik od 120W (sve na recimo 8oma), oba ce se cuti isto (cak onaj od 120W malo slabije, al da ne ulazimo u detalje).

Ako hoces jaci zvuk iz istog pojacala, trebaju ti efikasniji zvucnici (koji i dalje moraju da zadovolje minimum snage i odgovarajucu impedansu).

Sve vreme sam ovo citao na telefonu, pa nisam odmah skontao sta ustvari hoces.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
daki_st
Poruka: 455
Član foruma od: nedelja, 2. mar. 2014. u 16:38h
Lokacija: Beograd

Re: Povezivanje zvucnika

Poruka od daki_st » sreda, 4. dec. 2019. u 10:01h

mbole piše:
sreda, 4. dec. 2019. u 09:13h
Generalno gledano, kada dva zvucnika od 30W/4oma spojis u seriju, oni se ponasaju kao jedan zvucnik od 60W/8oma.
To bi uopsteno trebalo da bude odgovarajuca kombinacija za ono sto tvoje pojacalo zahteva, ali je na ivici, posto zavisi i od stvarne impedanse koju zvucnici imaju (koja iako je deklarativno 4 oma, moze da bude i manja).

Drugim recima, ne teraj pojacalo do kraja i radice.

Ko sto napisa duratec, neces dobiti "vise snage". Snaga zvucnika samo govori koliko oni mogu da istrpe, ne koliko su glasni.
Npr ako iz istog pojacala od 60W poteras zvucnik od 60W i zvucnik od 120W (sve na recimo 8oma), oba ce se cuti isto (cak onaj od 120W malo slabije, al da ne ulazimo u detalje).

Ako hoces jaci zvuk iz istog pojacala, trebaju ti efikasniji zvucnici (koji i dalje moraju da zadovolje minimum snage i odgovarajucu impedansu).

Sve vreme sam ovo citao na telefonu, pa nisam odmah skontao sta ustvari hoces.
Hvala puno, dosta mi je pomoglo, bitno je da to moze da se upari i da radi normalno samo da se ne ide do kraja.
duratecHE piše:
sreda, 4. dec. 2019. u 08:57h
Nećeš ništa puno dobiti osim dodatna 2 izvora zvuka, snagu ne. Ovo se radi i većim prostorijama zbog raspodele/ pokrivenosti i u prostorijama gđe ima vise prepreka ili boravi vise ljudi.
Staro pravilo, snaga i kvalitet = 1 kutija po kanalu/ izlazu ( u hifi kućnoj varijanti na 8 ohm)
Obaranjem otpora stvaraš uslov za nešto veću isporuku snage pojačala ali u nekom drugom opsegu.... a da li to nose ti zvučnici?
Slikaj to pojačalo prvo da vidimo

Sent from my iPhone using Tapatalk
To je mini linija evo slike sa neta kako izgelda
https://tveur.info/sites/default/files/ ... G220-2.jpg
https://tveur.info/sites/default/files/ ... G220-1.jpg
Imam ja zvucne kutije original, sve to zvuci fenomenalno sa njegovim zvucnicima, ali trenutno renoviram sobu i posle toga necu imati mesta gde da stavim te kutije i jedino sto mi pada na pamet je da zvucnike ubacim u spusteni plafon a ovo "pojacalo" sakrijem negde.

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Povezivanje zvucnika

Poruka od duratecHE » sreda, 4. dec. 2019. u 10:32h

Zato se kaže, recimo 2x 50 a ne 100w
Ostavi to na fabrickom ozvučenju nije to neka “ mazga” za upgrade

Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
daki_st
Poruka: 455
Član foruma od: nedelja, 2. mar. 2014. u 16:38h
Lokacija: Beograd

Re: Povezivanje zvucnika

Poruka od daki_st » sreda, 4. dec. 2019. u 10:37h

Znam, ali nemam mesta za kutije moracu da stavljam zvucnike u plafon pa tako nesto da improvizujem

Odgovori

Povratak na „Sound“