Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Dali je emulator neophodan na stariji tip auto

LPG, TNG, plin, AutoGas.
Odgovori
wishmaster36
Poruka: 2
Član foruma od: utorak, 8. nov. 2022. u 01:57h

Dali je emulator neophodan na stariji tip auto

Poruka od wishmaster36 » utorak, 8. nov. 2022. u 03:08h

Zdravo, imam auto Ford Cougar 2.0 1999 sa ugradjen plin.
Kupio sam ga u ratnicko stanje (motor je zamenet sa neki zetec 1.8 od mondeo 16v 4cil. a plinski ured je od onih najstariji (monopoint ili kako se to kaze) rasplonjaca - isparivac, crevo, mikser (oni metalni prsten ugradjen u rezonator) i sve to ide na usis.

Dugo vreme sam mislio da halucinitam zato sto cesto sam primecivao da benzin nestaje posle izvesna vremena voznja na plin i konacno pred nekoliko dana sam proverio da injektori rade i kad je u rezim plin, samo pumpa benzina je stopirana.

Prefrlanje je rucno sa prekidac 1-0-2, sa uzet + od neki osigurac pod haubi a fabricka zica + na pumpa gorivo je prekinuta. Tako da 1 daje + na pumpa, 2 daje + na ventil plina. Imao sam i problem kada od plin prebacim na benzin trebalo bi par sekunda za da pocne da normalno radi.

Uradio sam modifikacija (isto na ratnicki nacin zato sto sam vec dao previse para po auto - samo za popravke klima oko 500eu). Spoio sam fabricka zica pumpe goriva tako da ona radi konstantno kad je auto upalen.
Dovod + je zajednicki za svi 4 injektori i ventil ler gasa. Prekinuo sam dovod samo za injektori (ostavio fabricki + da ide kod ler ventil) i ubacio novu zicu koja donosi + na injektorima kad je prekidac na pozicija 1 i oni rade, a kad je na 2 rade samo plinski ventil.

Izvozio sam auto neki stotina kilometara i sve radi (prilicito dobro) samo stvara se veliki trzaj kad se prebace od benzin na plin, taj momenat kad se injektori ugase, a kada opet zelim da vratim na benzin, prelazak se nimalo ne oseti.

Dobio sam ideju da ubacim vremenski rele modul (koj kosta neki 2eura na aliexpress i koji ce podesim da gasi injektori kasnije oko 0.5 sekunda nakon prekid signal i napon dok plin stigne na usis.

Pitao sam jedan LPG serviser i rekao mi da taj problem se resava u nekoliko minuta, samo ce da ugradji emulator (50 eura).

Glavno pitanje je: Dali ce se nesto kompjuter pokvari (zato sto bi bili injektori ugaseni, a emulator kao sto sam googlao sluzi za da daje lazan signal kao da su u radno stanje) ako izberem ovu prvu opciju sta bi me kostalo 2 eura? Hvala puno, Marjan - Makedonija

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Dali je emulator neophodan na stariji tip auto

Poruka od 911s [SK] » utorak, 8. nov. 2022. u 04:37h

Emulator neće ništa pokvariti.
Ali ako voziš na plin dok pumpa za benzin radi na takvom sistemu ćeš ubrzo imati dva problema zato što pumpa radi bez rasterećenja: pumpa će postepeno davati sve manji pritisak i procureće regulator pritiska benzina koji se nalazi na magistrali kod dizni. To su vrlo česti kvarovi koji se mogu preduprediti konverzijom plinskog sistema na sekvencijalni gde bi benzinske dizne pomalo radile i time delovi benzinskog sistema bili sačuvani od kvarova.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Dali je emulator neophodan na stariji tip auto

Poruka od van » utorak, 8. nov. 2022. u 07:55h

Био ти је зетек 2.0 сада је зетек 1.8 , иста ствар .
Неће се покварити рачунар ако не види дизне , али ће пријавити грешку , јер не може да види струјно коло , пријавиће да је отворено, јер нема +12 волти на дизнама
Уместо да си дао 500 евра за климу могао си да преправиш систем да буде секвент , да имаш убризгавање плина и да не мислиш .
Ја возим 10 година такав 1.8 зетек само у фокусу , на секвент плин , 180 000 км сам прешао на гас све ради ок . Потрошња од 9-11 литара гаса.
Тај вентури плин не може да се наштелује да ради у свим режимима како треба и не може да избаци максималну снагу због рестрикције мешача

Odgovori

Povratak na „AutoGas sistemi“