Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Auto vuce struju?

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Sławek
Poruka: 9
Član foruma od: ponedeljak, 11. mar. 2024. u 16:44h
Lokacija: Skoplje

Auto vuce struju?

Poruka od Sławek » utorak, 19. mar. 2024. u 11:44h

Zdravo forumasi! Radi se o Ford Focus 2017 1.5tdci 88kw, kupljen prije nedelju dana, presao pravih 53000km.
Otkrio sam Test mode na instrument tabli, pa sam se malo 'igrao'. Pratio sam voltazu baterije. Sinoc prije startovanja bila je 12.2v . Provozao sam auto da se pripuni, i oko 20h sinoc nakon gasenja, voltaza je pokazivala 12.6 odmah nakon gasenja.
Danas oko 11h prije startovanja motora ukljucio sam opet Test da pogledam koliko je, bila je 11.7v ! Opet nakon voznje 20ak min iskljucio sam auto i dopunila se na 12.5v nakon gasenja. Nakon 10ak minuta opet sam dao kontakt i ukljucio Test mode, i pokazuje 12.2v. Znaci suma summarum, auto ako se vozi tokom dana voltaza je 12.2, a preko noci pada na 11.7v (mozda bi pala i vise, ukoliko se ne vozi par dana npr?)
Sta mislite, da li auto vuce/trosi struju negdje? Da li je moguce da crveno svetlo unutra od alarma potrosi toliko struje?
Jos nesto da dodam. Vidio sam da u kutiji osiguraca postoji nesto sto je naknadno prikljuceno. Prethodni vlasnik mi je rekao da je alarm i parking senzori naknadno ugradjeni. Znaci, iz kutije osiguraca kod motora izlaze tri zice, od njih je jedna crna - masa prikljucena na mjesto gdje ide i masa od baterije.
Prilikom otvaranja kutije, primijetio sam da je izolacija od dvije zice ostecena kako ju je pritiskao poklopac kutije osiguraca, i zica se vidi. Te zice su prikljucene na osigurac, a on ide u mjesto osiguraca za servo - mislim da je F38 sifra. Na tom 'prikljucku' nalaze se dva osiguraca od po 5 ampera. Zbog sumnje da gole zice vuku struju, izvadio sam taj 'prikljucak' , izvadio i jedan osigurac od 5a iz njega, i vratio ga gdje treba da bude na mjesto F38, ukljucio auto, servo i sve ostalo radi normalno, kao i alarm i parking senzori. Prikljucak, kao i gole zice, sam oblozio izolir trakom radi izolacije.
Od cega bi mogao ta bude taj naknadni prikljucak? Ocito je da je neko nesto radio tu, i to neprofesionalno, jer su zice bile gole od pritiska poklopca kutije.

Dragan225
Poruka: 375
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Auto vuce struju?

Poruka od Dragan225 » utorak, 19. mar. 2024. u 12:12h

Zamjeni aku vjerovatno je fabricki jos uvijek. Te zice izoliraj i gas dalje


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sławek
Poruka: 9
Član foruma od: ponedeljak, 11. mar. 2024. u 16:44h
Lokacija: Skoplje

Re: Auto vuce struju?

Poruka od Sławek » utorak, 19. mar. 2024. u 12:38h

Dragan225 piše:
utorak, 19. mar. 2024. u 12:12h
Zamjeni aku vjerovatno je fabricki jos uvijek. Te zice izoliraj i gas dalje


Sent from my iPhone using Tapatalk
Akumulator prosle godine stavljan novi, u garanciji 3 godine. Brine me sto ne znam od cega su te zice, mozda je nesto bitno, ne znam...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14452
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Auto vuce struju?

Poruka od mbole » utorak, 19. mar. 2024. u 14:04h

90% od alarma.
Parking senzori po pravilu uzimaju struju u zadnjem delu auta.
Opet.. svako ugradjuje... Sve je moguce
Lampica alarma nema veze sa padom napona aku.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Sławek
Poruka: 9
Član foruma od: ponedeljak, 11. mar. 2024. u 16:44h
Lokacija: Skoplje

Re: Auto vuce struju?

Poruka od Sławek » utorak, 19. mar. 2024. u 14:44h

mbole piše:
utorak, 19. mar. 2024. u 14:04h
90% od alarma.
Parking senzori po pravilu uzimaju struju u zadnjem delu auta.
Opet.. svako ugradjuje... Sve je moguce
Lampica alarma nema veze sa padom napona aku.
I ja sam pretpostavio da je od alarma, ali on i dalje radi normalno i nakon sto sam iskljucio te zice iz kutije osiguraca

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Auto vuce struju?

Poruka od van » utorak, 19. mar. 2024. u 18:58h

Остави 15 -20 дана ауто са алармом , дјоку ћеш да га упалиш . Можеш да ставиш унимер редно , да мери милиампере па да видиш колико вуче струје .

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8144
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Auto vuce struju?

Poruka od FM III » utorak, 19. mar. 2024. u 20:17h

Sławek piše:
utorak, 19. mar. 2024. u 11:53h
Od cega bi mogao ta bude taj naknadni prikljucak? Ocito je da je neko nesto radio tu, i to neprofesionalno, jer su zice bile gole od pritiska poklopca kutije.
To niko ovako na nevidjeno preko interneta ne može da ti kaže.
Ili sam da ispratiš gde vode te žice ili idi kod autoelektričara.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Sławek
Poruka: 9
Član foruma od: ponedeljak, 11. mar. 2024. u 16:44h
Lokacija: Skoplje

Re: Auto vuce struju?

Poruka od Sławek » sreda, 20. mar. 2024. u 13:18h

Hvala na odgovorima!
Update - otkrio sam da se ipak radi o parking senzorima, ali prednjim. Zadnji su napravljeni tako da se ukljuce kad ubacim u rikverc, dok za prednje je napravljeno dugme kod mjenjaca, i dugme se ukljucuje/iskljucuje prema potrebi. Provalio sam da dugme svijetli, iako je prikljucak bio izvadjen iz kutije osiguraca, znaci dugme ima struju, lampica radi kad se pritisne, ali senzori ne reaguju, tj nema nikakvog zvuka.
Sad kad sam vratio prikljucak gdje je i bio u kutiji, prednji senzori se oglasavaju normalno. Zice sam dodatno izolirao, kao i plastiku poklopca radi manjeg pritiska na zice.

Baterija i dalje kada se ostavi preko noci spusti napon na 11.7v prije paljenja, a onda tokom voznje se napuni normalno na 12.5-12.6v, ali izgleda da ne moze da zadrzi tu voltazu nego se 'isprazni' do nivoa 11.7v. Sjutra letim van zemlje na 3-4 dana, pa kad se vratim provjericu opet da li drzi 11.7 ili ce pasti jos vise.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14452
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Auto vuce struju?

Poruka od mbole » četvrtak, 21. mar. 2024. u 20:20h

Najprostije...
Uvece otkaci klemu sa aku.
Ako je ujutru napon nizi.. aku je u problemu (ne za 0.1V, dovoljan je pad temperature u motornom prostoru da ga pomeri za toliko)
Ako nije., istrazuj dalje sta vuce struju.
To sto je aku nov.. nebitno. I brendiran tv nekada vrisne treci dan nakon sto si ga kupio...
A stvari mogu da budu kompletno sasave.. imali smo jednom neki wrangler, koji je iz cista mira zakljucivao da u 3 po ponoci treba da pusti ACC struju... Jedva smo ga, i to slucajno provalili, trazili 4 meseca zasto ponekad isprazni aku (bila gomila dodataka u njemu)
Reprograniran bcm.. nikad vise..
Dal se neko igrao il je bila fab greska.. nikada nismo ustanovili, a i nebitno...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“