Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
radosavb
Poruka: 9
Član foruma od: ponedeljak, 31. maj 2021. u 08:31h
Lokacija: Beograd

Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od radosavb » četvrtak, 7. dec. 2023. u 12:16h

Pozdrav svima,
Imam nedoumicu nakon posete servisu.
Nakon treperenja lampice (zupčanik) dijagnostika je pokazala da su otšli grejači. U servisu su mi zamenili 3, dok se jedan polomio i po rečima majstora, da ne bi skidao glavu motora, da sačekam da sam ispadne (prepoznaću po zvuku kad se to desi...) i onda da dam nekom majstoru da ga zameni.
Pošto se nisam razmeo u problematiku, a servis je pouzdan, prihvatio sam i otišao.
Međutim, kasnije sam čuo da to i nije toliko bezazleno i da polomljeni grejač može da izazove havariju.
Šta da radim? Da se vratim u servis i tražim da mi to srede jer su mi uredno sve naplatili ili nema rizika od kvara i mogu da vozim pa kad ispadne da ga zamenim?
Hvala na odgovorima.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21137
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od Markedjani » četvrtak, 7. dec. 2023. u 12:24h

Vozi nekoliko dana i ako ne ispadne, onda mora na intervenciju skidanja grejača.

Oni su ti uredno naplatili skidanje grejača pod uslovom da se nije ništa zakomplikovalo ali pošto je taj jedan grejač zapekao i samim tim se polomio pri skidanju, nisu u obavezi da u istoj ceni skidaju taj zalomljeni grejač (nije realno njihova krivica, to na svakom dizelu može da se desi), postoje servisi koji se bave isključivo skidanjem polomljenih grejača ili im je to jedna od dodatnih delatnosti.

Isti takav problem sam 2020. godine rešio u Lav Autu samo na Fiesti mk5 1.6 tdci, tada je koštalo 9k din skidanje jednog zalomljenog grejača, svakako mi je 9k dinara bilo jeftinije nego skidanje glave i zamena svega što se menja pri skidanju glave, u tih 9k din su mi pored skidanja grejača i zamenili grejač koji sam im doneo.

Inače posao ekstrakcije polomljenog grejača je jako jako komplikovan zbog pozicije grejača na 1.4 i 1.6 tdci, jako nepristupačno.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2620
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od ljuba power » četvrtak, 7. dec. 2023. u 19:53h

nemoj voziti jer može da se zaglavi u pečurku ventila. ako se to desi, klip će stići ventil i udara,krivi ventil,puca klackalica ili još gore bregasta-havarija motora u prevodu.ko je slomio grejač neka ga vadi.naj lakše je vaditi grejače tako bez osećaja i bez odgovornosti...
ima neka procedura pri vadjenju grejača, da ne dodje do pucanja.pa ako baš neće napolje, a to se oseti, i ne čupa se na silu.ide dogovor sa mušterijom,da ga ne vadiš,jer će pući.taj jedan nije presudan po rad motora.ili ako pukne koliko košta da se to sredi...stvar dogovora sa mušterijom.a ne polomiš, pa kao nije to ništa-vozi,izaće sam.hoće na proleće :)

dragan explorer
Poruka: 382
Član foruma od: ponedeljak, 10. jul 2023. u 13:21h

Re: Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od dragan explorer » četvrtak, 7. dec. 2023. u 21:10h

nikad to nece izaci samo

Avatar korisnika
sarabo

 
Poruka: 1875
Član foruma od: utorak, 6. jun 2017. u 13:16h
Lokacija: Bataja

Re: Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od sarabo » četvrtak, 7. dec. 2023. u 21:46h

a i kako da izađe sam
da je tako grejači bi iskakali svaki čas :)
Fiesta 1.8 d ( 1997 )
Focus MK1 1.8 tdci 74 KW ( 2002 )
Focus MK2 1.6 tdci 80 KW ( 2005 )
C max MK1 FL 1.6 tdci 66 KW ( 2008 )

juzer034
Poruka: 72
Član foruma od: petak, 29. nov. 2019. u 16:34h

Re: Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od juzer034 » petak, 8. dec. 2023. u 00:25h

Pošto imam iskustva iz prve ruke na ovu temu,rekoh da napišem koju.
Postoji nekoliko uslova koji treba da se ispune kako bi se grejač odvio i izvadio bez pucanja. Prvi je,i osnovni,da se dijagnostikuje neispravni grejač u što kraćem roku od otkazivanja. Što što se duže vozi,to je veća mogućnost za pucanje. Otežavajuća okolnost je i što,kod mene konkretno,ne daje nikakvu grešku dok ne crknu sva 4,a onda limp mod. Meni su se zalomila tri od četiri.
Drugi uslov je kako je grejač pukao. Da li na širem delu,ispod navoja ,ili sama elektroda,tj. uži deo ili vrh. Meni su svi pucali na užem delu.
Da bi se izbeglo skidanje glave, treba vremena i poštovanja procedure,koja može i da ne upali . Vozio sam sa zalomljenim grejač ima,na sedam dana sipao ulje za kočnice u kanale i jedan je izbacio,ali dva više nisam mogao da čekam,pa mi je majstor povadio alatom koji je napravio. Bilo je povuci,potegni,ali je uspelo.
Veoma pipava operacija, naročito na tdci.
Da se zna ko trese šljive, a ko čeka u potoku.

Avatar korisnika
radosavb
Poruka: 9
Član foruma od: ponedeljak, 31. maj 2021. u 08:31h
Lokacija: Beograd

Re: Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od radosavb » četvrtak, 14. dec. 2023. u 14:03h

Hvala na odgovorima, ali meni i dalje nije jasno šta znači: to neće izaći samo. To znači da mogu da vozim bez straha od havarije? Jer mi realno taj jedan grejač i ne treba.
Ili ima realna opasnost da se desi ovo što je ljuba power napisao?
Uzeli su mi preko 11.000 rsd za 4 grejača i ruke i mnogo mi je da dajem još 50, 100 eur da vadim polomljeni. Ali ako moram šta drugo da radim.
Ili kao što su mi rekli u tom servisu da vozim pa kad čujem drugačiji zvuk tek onda da idem da ga zamene?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21137
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ostao polomljen grejač - Fiesta mk5 1.4 tdci

Poruka od Markedjani » četvrtak, 14. dec. 2023. u 15:05h

Ljuba je čovek koji ima svoj Fordov servis, pa ima ipak neko praktično iskustvo, lično bih izvadio taj polomljeni grejač.

Bez jednog grejača, činiš medveđu uslugu motoru i to na tom cilindru gde fali, postoji realna šansa da zbog lošeg sagorevanja usled nedostatka grejača oštetiš cilindar, usled neadekvatne smeše.

Pošto kod modernih dizela grejači rade i kad se upali motor, nekih 3 minuta.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“