Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » petak, 10. nov. 2023. u 17:33h

Pozdrav!

Vidim da je pisano ranije na temu vibracija u autu, ali i da je svaki problem specifičan. Ovom temom pokušavam da dođem do ideje šta dalje, ako neko od članova ima bilo kakav predlog.

Auto je Mondeo mk5, 2015. god. 2.0 tdci, sa Powershift menjačem.
Trenutno na 190.000 km, kupljen sa 130.000km. Od kada je problem prisutan, prešao sam sigurno 40.000km, bez kvarova, lomova itd.

Opis problema - pored vibracija, koje se osećaju u celoj kabini (prednja i zadnja sedišta, volan, pod, komandna tabla, ručica menjača..), čuje se i brujanje tokom vožnje. Vibracije, kao i brujanje, nekad se osećaju jače, nekad slabije, ali su gotovo uvek prisutni. Kažem gotovo, jer se povremeno u toku vožnje desi da problem nestane, i ponovo se javi posle, najviše, par minuta. Kad su vibracije prisutne, vidi se da motor trese dosta, radi 'tvrdo' i pri davanju gasa čuje se rezak zvuk i trese celu kabinu. Kada vibracija nema, motor radi tiho, i nema reskog zvuka i brujanja u kabini.
U toku vožnje, kada se iz D prebaci u N, nema zvuka brujanja, ali je osetno blago podrhtavanje na volanu i sedištima.

Šta je do sada proveravano i zamenjeno - krenuo sam od glavnog nosača motora. Jedino što je tada rešeno jeste podrhtavanje farova, vibracije u kabini su ostale. Potom su menjani ostali nosači motora i menjača. Sve iz originala. Problem je ostao. Zatim je promenjen zamajac, vrlo mala promena, vibracije i buka i dalje prisutni. Proveren sistem ubrizgavanja, pumpa visokog pritiska predihtovana, dizne proverene. Sve je to ok, problem i dalje prisutan.
Nakon nekog vremena, brujanje je postalo primetnije, tako da su promenjene remenice alternatora i radilice. Brujanje je slabijeg intenziteta ali i dalje primetno.
Proveren trap, ležajevi točkova, diskovi, gume (stavljene nove letnje pre par meseci), sve je ok.
Provereno je zupčenje motora, kaiševi (veliki servis i servis menjača je urađen kad sam uzeo auto). To je isto ok.

Proveren je menjač, rađen redovan servis pre nedelju dana. Menjač se inače ponaša kako treba, nema grešaka i u toku vožnje radi glatko, bez trzanja i slično.
Dijagnostika motora takođe čista. Auto nikad nije izbacio bilo kakvu grešku, više puta išao na duža putovanja, letos prešao u cugu preko 3000km (do Atine i nazad). Sve ok, samo vibriranje i buka u toku vožnje znaju da budu jako neprijatni, posebno na auto putu.

Pokušavajući da rešim problem, obišao sam bar 15ak servisa. Neko bi odmah rekao da ne može da se bavi time, neko je probao auto i pokušao da dijagnostikuje problem, neko je radio i zamenu delova. Kad vidimo da problem ostane, kažu da ne znaju šta i kako, i da probam negde drugde.

Zato i ovde postavljam temu, otvoren sam da čujem iskustva i predloge :)
Hvala unapred!

Dragan225
Poruka: 379
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od Dragan225 » petak, 10. nov. 2023. u 18:57h

Jesi provjerio crijeva od goriva sto idu preko pozarnog zida i onda dole po podu


Sent from my iPhone using Tapatalk

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » petak, 10. nov. 2023. u 19:12h

Provereno, jer sam nailazio na više mesta da znaju da olabave i proizvode buku ili vibracije.
Nisam siguran koliko olabavljena creva utiču na rad motora, odnosno da radi promenljivo. Kako sam napisao, trese, bučan je, sem kad nije u retkim situacijama. Nisam uspeo da utvrdim pravilnost šta može da dovede do normalnog rada motora, tj. kada nema vibracija.

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1371
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od skolioza » petak, 10. nov. 2023. u 19:26h

Probaj da prebacis u sport i menjaj ti sam brzine da vidis da li se javlja opet problem.
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » petak, 10. nov. 2023. u 19:40h

I to sam probao više puta, nema razlike.
S obzirom na predlog, zanima me veza između vožnje u S modu i promene preko šiftera, i vibracija.

Da dodam - kad se na leru, odnosno u P položaju, gas drži nešto ispod 1000 obrtaja, vibracija nema, ali je i dalje prisutan taj rezak, tvrd zvuk motora.

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4550
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od Nedeljkovic » petak, 10. nov. 2023. u 20:12h

Je l bruji i trese i u mestu i u vožnji?
Da li je u nekim situacijama trešenje slabije ili jače?

Послато са 22081212UG помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » petak, 10. nov. 2023. u 20:32h

Dok je u mestu trese, u vožnji i jedno i drugo. Odnosno, kad se doda gas dok je auto u mestu, čuje se i da bruji cela kabina. Oseća se na celoj karoseriji.
Postoji razlika u jačini vibracija i buke, samo do sada nisam uspeo da uvidim neku pravilnost, ili obrazac, kada je jače a kad slabije.
Kad su menjani nosači motora i menjača, probali smo više različitih originalnih nosača koji su tad bili dostupni u servisu. Nije bilo razlike.

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4550
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od Nedeljkovic » petak, 10. nov. 2023. u 21:05h

Verovatno je neki problem sa samim motorom, da nešto nije pričvršćeno kako treba. Ne znam šta bi drugo moglo stvoriti tolike vibracije

Jesi li išao u RSD u Pinosavu ili kod Vukašinovića u Surčin?

Послато са 22081212UG помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » petak, 10. nov. 2023. u 21:50h

Sve upućuje na neki problem sa motorom, nešto uzrokuje da motor povremeno radi kako treba. Čudno mi je da nema nikakve greške, nikad nije bilo problema sa startovanjem motora, potrošnja je normalna, ne dimi. U vožnji se primećuje da povremeno slabije vuče, odnosno da kad nema vibracija bolje prima gas.
Sve to je objašnjeno u svakom servisu koji sam posetio.
U RSD su utvrdili da je do zamajca, i tamo je i menjan. Kod Vukašinovića je bio 2 puta po par dana.

Dragan225
Poruka: 379
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od Dragan225 » petak, 10. nov. 2023. u 22:13h

Provjeri i fleksibilno crijevo na auspuhu, iako sve ukazuje na neki problem sa radom motora


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
Nedeljkovic
Poruka: 4550
Član foruma od: sreda, 27. apr. 2016. u 22:34h
Lokacija: Lazarevac

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od Nedeljkovic » subota, 11. nov. 2023. u 00:33h

Ovo baš ima logike, vrlo je moguće da izduv negde dodiruje karoseriju i stvara brundanje i vibracije

Kada sam kupio svoj auto brundao je i osećale su se vibracije u leru (ne i u vožnji). Posumnjao sam odmah na pletenicu zanemarivši da je pre 20.000km stavljen nov dpf sa novom pletenicom odem u auspuh servis i ispostavi se da jedan nosač nije vraćen kada su menjali dpf. Kupio nosač na otpadu i sve rešeno

Ono što me je navelo da posumnjam na pletenicu je to da je brundanje prestajalo čim nogom pritisnem završetak izduva

Послато са 22081212UG помоћу Тапатока

Ford Mondeo Mk4 1.8TDCi (2012 - 2020)
Ford Focus Mk2.5 1.6TDCi (2018 - ...)

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » subota, 11. nov. 2023. u 09:01h

Moguće da je to samo deo problema.
Uvek se vraćam na ono što sam već pomenuo - kad je motor bučniji u radu, slabije prima gas, više trese (što se vidi samo posmatranjem motora) - ima vibracija i brujanja. Sa druge strane, vibracije se ne osećaju kada motor radi mekše, i ne trese.
Na par mesta su sumnjali na dizne, ali su testovi pokazali da su dizne i dalje dobre.

Kolega kaže da je imao sličan problem kada mu je prsla radilica na Pasatu, samo što su njemu i obrtaji skakali dok je na leru.
Kod mene toga nema.

Hvala svakako svima na savetima!

Dragan225
Poruka: 379
Član foruma od: petak, 9. mar. 2018. u 08:15h

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od Dragan225 » subota, 11. nov. 2023. u 09:10h

Imao sam skoro problem sa vw 2.0tdi, nema greske nikakve ali slabo pali, slabo vuce i cudno radi motor. Posumnjao na bregastu ili klipnjacu, na kraju dihtung glave izgorio izmedju klipova. Provjeri bregaste lanac da nije prezubio


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14492
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od mbole » subota, 11. nov. 2023. u 16:18h

Kada su menjani nosaci motora.. jel ispostovana procedura?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » subota, 11. nov. 2023. u 16:34h

To ne bih znao.. verujem da jeste, ali šta su posledice ako nije poštovana procedura?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14492
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od mbole » nedelja, 12. nov. 2023. u 12:21h

Da nosac "ne radi" kako treba, to jest da se vibracije prenose sa motora na karoseriju.

Uprosceno receno, nosac je "nategnut", i nema svoj pun hod koji bi trebalo da ima.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2029
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od bojcistv » nedelja, 12. nov. 2023. u 20:33h

Jesi li provjerio unutrasnje homokineticke zglobove odnosno poluosovine? Na poluosovinama takodje ima jedan gumeni teg koji koliko me sjecanje sluzi ima funkciju slicnu utezima na tocku. A to je da umiri eventualne vibracije na poluosovini. Takodje moze biti da ti je leziste lii sam lezaj neke od osovina u mjenjacu (mozda na spojnickoj osovini dobilo luft) i zato se cuje vibracija i na leru i u voznji pod opterecenjem. Na mom autu postoji brujanje kada motor radi izmedju 2000 i 2600 obrtaja ali to ima nekakve veze sa stanjem DPF, kada odradi regeneraciju postaje malo bucniji odnosno dobije to brujanje u tom rasponu. Mislim, i ja i zena to cujemo i bas nam je bilo cudno da takvo auto ima zvuk kao da mu je busan auspuh.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » ponedeljak, 13. nov. 2023. u 20:44h

mbole piše:
nedelja, 12. nov. 2023. u 12:21h
Da nosac "ne radi" kako treba, to jest da se vibracije prenose sa motora na karoseriju.

Uprosceno receno, nosac je "nategnut", i nema svoj pun hod koji bi trebalo da ima.
Hajde proverićemo ponovo nosače i kako su montirani, hvala! Znam da smo, između ostalog, probali da motor i menjač sami nađu svoj položaj, i onda učvrstili nosače.
bojcistv piše:
nedelja, 12. nov. 2023. u 20:33h
Jesi li provjerio unutrasnje homokineticke zglobove odnosno poluosovine? Na poluosovinama takodje ima jedan gumeni teg koji koliko me sjecanje sluzi ima funkciju slicnu utezima na tocku. A to je da umiri eventualne vibracije na poluosovini. Takodje moze biti da ti je leziste lii sam lezaj neke od osovina u mjenjacu (mozda na spojnickoj osovini dobilo luft) i zato se cuje vibracija i na leru i u voznji pod opterecenjem. Na mom autu postoji brujanje kada motor radi izmedju 2000 i 2600 obrtaja ali to ima nekakve veze sa stanjem DPF, kada odradi regeneraciju postaje malo bucniji odnosno dobije to brujanje u tom rasponu. Mislim, i ja i zena to cujemo i bas nam je bilo cudno da takvo auto ima zvuk kao da mu je busan auspuh.
Homokinetički i polusovine su ok, bar tako kažu u servisu. Da imaju lufta u granicama normale.
Auto je ponovo u garaži, skidamo motor i menjač, baš zbog toga da proverimo ležajeve, usisnu, izduvnu granu, itd.
Hvala na sugestijama, nadam se da ću uskoro moći da zatvorim temu, a nakon što rešim problem :)

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » subota, 25. nov. 2023. u 13:01h

Stigle nove informacije iz servisa - zamajac je za zamenu, inače je stavljen nov januara 2021. To je skoro pouzdan izvor vibracija.
Ostaje da se provere ležajevi u menjaču i na osovinama..

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1371
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od skolioza » subota, 25. nov. 2023. u 13:09h

Koliko si platio taj sto je za promenu,koliko km si presao od tada i koji je proizvodjac bio?
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2620
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od ljuba power » subota, 25. nov. 2023. u 14:56h

darepsy piše:
petak, 10. nov. 2023. u 17:33h
Pozdrav!





Šta je do sada proveravano i zamenjeno - Zatim je promenjen zamajac, vrlo mala promena, vibracije i buka i dalje prisutni.


koliko vidim,nisi ništa dobio promenom zamajca.tako da je upitno da li je zamajac uzrok...
zamajc hoće da lupka i treska motor u leru.kao da je motor van balansa,ali da prenosi vibracije na sedišta i celu karoseriju-to neće.zato služe nosači motora/menjača da se te vibracije ne osete u kabini.dobro razmisli pre zamene zamajca.treba dobro pregledati taj zamajac koji je relativno mlad.da li je za zamenu

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » subota, 25. nov. 2023. u 17:10h

ljuba power piše:
subota, 25. nov. 2023. u 14:56h
darepsy piše:
petak, 10. nov. 2023. u 17:33h
Pozdrav!





Šta je do sada proveravano i zamenjeno - Zatim je promenjen zamajac, vrlo mala promena, vibracije i buka i dalje prisutni.


koliko vidim,nisi ništa dobio promenom zamajca.tako da je upitno da li je zamajac uzrok...
zamajc hoće da lupka i treska motor u leru.kao da je motor van balansa,ali da prenosi vibracije na sedišta i celu karoseriju-to neće.zato služe nosači motora/menjača da se te vibracije ne osete u kabini.dobro razmisli pre zamene zamajca.treba dobro pregledati taj zamajac koji je relativno mlad.da li je za zamenu
video danas u kakvom je stanju, otprilike ovako,


a trese celu karoseriju ovako,


Nosači su ponovo provereni.Kako sam pisao ranije, testirano je par komada nosača i motora i menjača, i uvek je bilo vibracija.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2620
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od ljuba power » subota, 25. nov. 2023. u 17:49h

ovaj zamajac na videu je raspad,prešao 170kkm.očigledno je u kvaru.tvoj je menjan 2021g i "vrlo mala promena, vibracije i buka i dalje prisutni."kako si napisao.zato mi je sumnjivo..

darepsy
Poruka: 28
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 18:18h
Lokacija: Beograd

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od darepsy » subota, 25. nov. 2023. u 19:44h

ljuba power piše:
subota, 25. nov. 2023. u 17:49h
ovaj zamajac na videu je raspad,prešao 170kkm.očigledno je u kvaru.tvoj je menjan 2021g i "vrlo mala promena, vibracije i buka i dalje prisutni."kako si napisao.zato mi je sumnjivo..
Ne isključujem mogućnost da je zamajac bio fabrički defektan, što se dešava.
Moja logika je sledeća - da je do nosača, vibracije bi se prenosile koliko god da je sve ostalo u redu sa motorom, zamajcem, itd.
Ovde je reč o dovoljno jakim pokretima motora da nosač ne može da ih ublaži i izoluje.

bojcistv
Poruka: 2029
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Mondeo mk5, problem sa vibracijama u kabini

Poruka od bojcistv » nedelja, 26. nov. 2023. u 18:56h

Slazem se s Ljubom. Mislim da zamajac ima drugacije simptome. Na mom starom Mondeo Mk3 zamajac je bio bas bas bas katastrofa, lupao je u leru cuo se na kilometar. Rece mi moj majstor Vlado da je u mjenjacu bilo spene kila i da je cudo da sam uopste mogao da vozim tako. I nije pravio takve vibracije kakve ti opisujes na tvom autu. Ali mi je pravilo problem kada su otisli lezajevi na unutrasnjem zglobu poluosovine.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“