Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » sreda, 28. okt. 2020. u 12:02h

Danas vozim, ugasi se na leru i upali lampica Check engine.
Može da upali samo sa dodavanjem gasa i radi samo kad dodajem gas.
Spojim OBDII i vidim da prijavljuje greške P0108 (MAP senzor) i P0113 (AIT senzor - senzor temperature vazduha usisa).
Za temperaturu i pritisak pokazuje sulude vrijednosti i ne mijenja se pri radu, tako da mi je jasno da motor "ne zna" koja je temperatura i pritisak vazduha, tako da ne može odrediti adekvatan odnos vazduha i benzina, pa se zato gasi.
Ali pošto nisam toliko iskusan, zanima me da li se taj senzor može očistiti, "pročačkati", da li su možda kontakti zaprljani, da li je teško doći do njega, gdje se nalazi, mogu li ja pokušati bez majstora, mora li se zamijeniti i da li je lako?
I da li je senzor pritiska i temperature jedna ista stvar (kontam da jeste jer ne vjerujem da su oba otišla istovremeno)?


Evo tih suludih vrijednosti temperature i pritiska koje se ne mijenjaju (gornja dva):

Slika


Evo kodova:

Slika
Poslednja izmena: Miđo, na dan sreda, 28. okt. 2020. u 14:38h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Jozza » sreda, 28. okt. 2020. u 13:03h

MAP senzor je na dnu usisne grane. Probaj da ga zamenis pa vidi dal' je problem rešen. Prvo pregledaj i konektor i ožičenje do senzora

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » sreda, 28. okt. 2020. u 13:50h

Haha, sad sam je opet upalio, motor mlak, radi normalno, a OBDII pokazuje normalne vrijednosti pritiska i temperature vazduha u usisu. :D
A nisam ništa dirao, nisam je ni pustio da se ohladi, dakle ili žice/konektori, ili senzor brljavi i vrijeme je za zamjenu.
Jbg, tako je to kad se vozi staro vozilo i svako malo neki problem.
Hvala, pogledao sam ispod haube i vidi se MAP, odmah ispod i sa strane klapne/leptira gasa, ne izgleda komplikovano za zamjenu, ali prvo ću provjeriti žice i konektore.

Našao sam na nekom forumu kako doći do senzora i zamijeniti ga i po tome sam gledao: https://www.team-bhp.com/forum/diy-do-y ... issue.html

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od van » sreda, 28. okt. 2020. u 14:07h

Мап сензор је мали чип са рупицом у коју улази притисак ( вакум). Сумњам да чип може да цркен , пре ће бити да се зеза неко ожићење , маса нека , конектор .
Чипа у зависности од притиска даје неки напон као вредност коју чита рачунар , слично као тпс . Иде му +5 волти, маса и сигнал који варира од притиска .

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » sreda, 28. okt. 2020. u 14:42h

Hvala, evo sad sam malo čitao o tome i skontao princip.
Ja imam iskustva sa mehanikom malih karburatorskih motocikala, ali ovo mi je prvi auto i slab sam sa elektronikom.
Sad sam detaljno pogledao i ima 4 žice, pretpostavljam da je četvrta za temperaturu jer je to brljavilo zajedno sa pritiskom.
I vjerovatno si u pravu da zeza konektor ili žice jer ne može tek tako da odjednom proradi i MAP i IAT.

Evo kako sada očitava kod malo gasiranja, realna temperatura na usisu i pritisak varira zavisno od položaja gasa:

Slika
Poslednja izmena: Miđo, na dan sreda, 28. okt. 2020. u 15:27h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od van » sreda, 28. okt. 2020. u 15:20h

Ти си супер са знањем . Човек тек кад нешто научи сазна колико не зна , тако немој да се секираш . Супер бараташ дијагностиком и знаш шта је шта ...
Мап иде од -0.6 бара ( апсолутно 0.4 ) па до близу 1 бар ( пун гас , атносферски притисак у усису ) . Мап, ако има 4 жице ,има и ИАТ у себи . Ако оба зезају , проблем је конектор , жичење , маса ...

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » petak, 30. okt. 2020. u 19:28h

Hvala i saglasan sam, medicina mi je struka, mehanika mi je hobi, pa volim kada nešto novo naučim.
Evo i u današnjoj vožnji se ugasio, to sam i čekao pa sam tek onda pogledao konektore da eliminišem gdje je problem.
A problem je bio u tome da je konektor na MAP-u bio labav, samo sam ga izvukao i gurnuo do kraja da "škljocne".
Dobro je, ne moram stavljati novi i nešto sam naučio. :D

Karburatorski motori su bili neefikasni i neprilagodljivi, ali su zato jednostavni i laki za popravak (trokiranje, gušenje, boja svjećice, falš vazduh).
Motori već decenijama su "glupi", ne mogu da rade ako ne znaju položaj radilice, pritisak, temperaturu vazduha i ko zna koje još parametre.
Sada ne znam zašto se ugasi na leru, da li je smjesa prebogata, presiromašna, ili jednostavno prepozna da MAP ne radi i "namjerno" isključi motor?
A druga stvar, kako može da upali i radi sa gasom (doduše neujednačeno radi, ili ipak ide)?
Koje parametre tada koristi, da li posljednje zapamćene ili nekako nasumično?
Ovo je pitanje za inženjere i vjerovatno je teško precizno odgovoriti, ali eto sad me zanima.
Ah, da, možda koristi podatke sa lambde, pa može koliko toliko da koriguje stehiometrijski odnos benzina i vazduha "u hodu".

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od van » petak, 30. okt. 2020. u 19:41h

МАП је есенцијални сензор ако га мотори имају . Он говори које је оптерећење мотора а остали сензори се само каче на његове вредности .
Која је стратегија рада и како рачунар ради када му фали неки од података , то мора да ти каже онај који је писао програм .
Иначе када вергла , рачунар убризгава фиксну количину горива , која зависи само од температуре . Тек када се покрене мотор , он крене са оперативним радом .

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » utorak, 5. jan. 2021. u 08:23h

Hvala, imam još jedno pitanje.
Čačkao sam oko konektora, provjeravao ih, čistio ih, skinuo klapnu/leptir gasa da je očistim, izvadio MAP da ga pogledam, itd.
Na donjoj strani klapne gasa ima vijak koji određuje koliko je klapna otvorena na leru (otvorena je nešto malo, nekih pola milimetra).
Onda sam iz je iz radoznalosti zatvorio do kraja i motor nije mogao upaliti.
Sreća pa sam zapamtio koliko sam krugova okrenuo vijak, pa sam ga vratio na staro i sve je ok. :D
Opet kažem da sam prešao sa karburatorskih motociklića na auto, a na karburatoru imate vijak smjese i vijak ler gasa.....
Na elektronski kontrolisanom motoru nisam to očekivao.
E sad mene zanima čemu služi taj vijak, zašto bi se trebalo to podešavati i kako se podesi odgovarajuće?
Zar to ne bi trebalo biti "fabrički" ili da motorić klapne sam odredi koliko treba biti otvoren kad je već sve elektronski?

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od 911s [SK] » utorak, 5. jan. 2021. u 15:30h

Ako bi klapna zatvarala na nulu tj hermetički vrlo brzo bi se javili problemi kada se cilindar okolo zaprlja. Neke klapne nemaju taj šraf i zatvaraju se potpuno ali zato imaju probušenu rupicu na sebi.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » utorak, 5. jan. 2021. u 16:08h

Ova nema rupu, ima mali otvor (zazor) za ler gas kako sam skontao.
Evo kako izgleda sa prednje i sa zadnje strane (ovo zlatno na drugoj slici je vijak za zazor klapne):


Slika

Slika

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od 911s [SK] » utorak, 5. jan. 2021. u 16:30h

Nije nikakav problem ako malo otvoriš klapnu, to će računar znati preko senzora pozicije klapne plus MAP senzora te će diznama
dati malo više goriva i to će savršeno raditi.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od ljuba power » utorak, 5. jan. 2021. u 17:25h

nebih se složio sa diranjem šrafa....to je kalibrisano fabrički i ako malo čakneš praviće oscilacije u leru kad je vruć motor ili kontra produktivno kad je hladan(mali ler gas).sve iz razloga zato što nemaju TPS senzor pozicije klapne.već samo motorić klapne gasa.vrati kako je bilo i očisti klapnu ako imaš problem sa ler gasom

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » sreda, 6. jan. 2021. u 13:42h

Hvala na odgovorima, mislim da ovaj motor ima senzor klapne.
OBD prijavljuje "learning new throttle body position" ili tako nešto, znači da se prilagođava.
Dakle, definitivno mora biti malo otvorena, koliko, pa vjerovatno je to fabrički, a sreća pa sam vratio vijak onako kako je i bio.
Nemam problema sa lerom, samo iz radoznalosti gledam kako izgleda i htjedoh da očistim (negdje piše da to treba povremeno).
Čak mislim da malo bolje radi sada nakon čišćenja kad je hladan, a kad je vruć ler je uvijek zakovan na 750 obrtaja (toliko i treba).

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od ljuba power » sreda, 6. jan. 2021. u 14:41h

nema senzor klapne

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » sreda, 6. jan. 2021. u 16:32h

Vjerovatno si u pravu, još jednom kažem da sam hobista/početnik u vezi čačkanja oko auta.
Onda ima throttle position sensor, iliti senzor pozicije pedale gasa pa se prema tome prilagođava.
Pedala gasa, pritisak u usisu, temperatura u usisu, motorić klapne, dovoljno mu je da fino radi.
Kod karburatora je bilo hoće-neće, ali u 21. vijeku sa svim tim ima da hoće. :)
Bitno je da sam vratio vijak otvorenosti klapne kako je i bio.

Evo jedan video o tome koji kaže da se vremenom nakupljaju razni depoziti na klapni.
Nakon čišćenja, klapna je lakša i drugačije se ponaša.
Da li ima senzor klapne ili senzor gasa nebitno, ECU se prilagođava novim vrijednostima i oscilira sa obrtajima odmah nakon čišćenja.
Kratko, ali suštinski i fino objašnjeno:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od van » sreda, 6. jan. 2021. u 21:46h

Хм , клапна нема ТПС , као на старијим аутомобилима којима се покреће клапна педалом . Код тебе је то на педали , а рачунар види твоју жељу и додаје гас онако како је програмиран , да ли је то линеарно или некако другачије, не битно је . Клапна има свој ход и рачунар мора да има повратну информацију колико је отворена да би знао да утврди разлику између своје жеље и стварног стања ( исто ради ламбда сонда са сагоревањем ). Клапна даје неку повратну информацију рачунару али то није тпс , пре ће бити неки сезор угала , заокрета , положаја , јер сам рачунар управља клапном . Да ли је то серво мотор или степ мотор са граничним стањем , не битно је за проблематику.
Негом ,не разумем , теби ради лепо загејан а хладан се гаси ?

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od ljuba power » sreda, 6. jan. 2021. u 23:28h

Miđo piše:
sreda, 6. jan. 2021. u 13:42h

Nemam problema sa lerom, samo iz radoznalosti gledam kako izgleda i htjedoh da očistim (negdje piše da to treba povremeno).

Avatar korisnika
Miđo
Poruka: 50
Član foruma od: utorak, 11. feb. 2020. u 11:18h
Lokacija: Banja Luka

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Miđo » četvrtak, 7. jan. 2021. u 21:25h

Da, čačkam iz radoznalosti, da nešto naučim, a i imao sam taj problem sa početka teme gdje se MAP otkačio pa se motor gasio na leru, ali to sam riješio jako brzo čim sam pogledao konektor.
Nego, ponekad se dešavalo da varira ler i hoće da se ugasi kad je hladan (samo tokom prve minute).
Zapravo on drži ler, ali čim malo dodam gas, počne da trza kao da hoće da se ugasi i padaju obrtaji, pa onda sam pojača ler i lagano spušta.
Sada sam i to riješio, vjerovatno čišćenjem klapne i MAP-a (njega sam našpricao brake cleaner-om, bio je mastan).
Zapravo možda nije do toga, jednostavno sam ga bolje uglavio i zategnuo, očistio klapnu, očistio kontakte i sada je sve ok.

Avatar korisnika
DzoniPv
Poruka: 1409
Član foruma od: subota, 8. dec. 2012. u 01:50h
Lokacija: Podgorica

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od DzoniPv » subota, 8. maj 2021. u 13:47h

Ljudi sta je ovo zaokruzeno na klapni, je li motor ler gasa ili neki se senzor?Slika

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока

2007 Ford Fiesta 1.3

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od Markedjani » subota, 8. maj 2021. u 19:37h

Tps

Samo što to nije klapna od 1.4 duratec fieste, pošto ona nema sajlu nego elektronsku klapnu gasa
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
DzoniPv
Poruka: 1409
Član foruma od: subota, 8. dec. 2012. u 01:50h
Lokacija: Podgorica

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od DzoniPv » subota, 8. maj 2021. u 22:57h

Kod 1.3 je na sajlu, kontao sam da i 16v imaju istu. Kod mene skacu obrtaji pa onda padaju i gasi se, te sam skidao danas ovu klapnu da cistim, isto je i dalje. Taj tps vjerovatno nema veze sa tim.
2007 Ford Fiesta 1.3

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od 911s [SK] » subota, 8. maj 2021. u 23:02h

Može imati ako je zaprljan odnosno potrošen klizni kontakt u senzoru.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
DzoniPv
Poruka: 1409
Član foruma od: subota, 8. dec. 2012. u 01:50h
Lokacija: Podgorica

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od DzoniPv » subota, 8. maj 2021. u 23:04h

Moze li mi sta dijagnostika pomoci?
2007 Ford Fiesta 1.3

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Fiesta se gasi na leru, 2004. 1.4 benzin

Poruka od 911s [SK] » subota, 8. maj 2021. u 23:27h

Naravno da može... samo je kao i uvek pitanje ko kako ume da tumači ono što njome vidi.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“