Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » nedelja, 8. jan. 2017. u 01:37h

Pozdrav svima! Izvinjavam se ako postavljam slicnu temu, ali nisam mogao svoj odgovor da pronadjem u njoj jer imam bas specifican problem. Dakle, radi se o ford mondeu mk3 restyling modelu 2005. godiste u TITANIUM opremi. Problem mi predstavlja menjac prilikom prebacivanja u drugu brzinu dok je hladan, pretesko ide (skoro na silu), kao da kvacilo nije pritisnuto. Isto tako, dok drzim kvacilo, normalno ubacuje u prvu i rukverc, a kada ga pustim i opet pritisnem, to ide tesko, isto na silu. Pre 20-ak dana, zamenio sam ulje u menjacu (MOTUL 75w90 100% sintetika). Kvacilo mi ima mali luft, prvih 3-4cm je prazan hod, koji se u 70% slucajeva vraca nazad, a u ostalih 30% ne, pa ga vracam sam, mehanicki. Majstor mi je u dva navrata ozracivao kvacilo i jednom dolio ulje i bilo je na samom pocetku bolje, a kasnije je kvacilo opet lepilo i taj luft morao sam da vracam. Rekao mi je da je otisao unutrasnji cilindar kvacila i da mogu ovako da vozim. Ulje u kabini na kvacilu ne curi, sve je cisto. Moram da napomenem da je zamajac i set kvacila dobar, lepo odvaja, nema promena zvuka motora prilikom pustanja i pritiskanja kvacila. Menjac je savrsen sto se tice preciznosti i utegnutosti, iskreno nisam jos vozio auto sa menjacem kao sto ima ovaj mondeo, a bili su i noviji, cak 2011. Da li je neko imao ovaj problem i sta se dalje raditi? Da li ovo moze stetiti menjacu posto prelaz u drugu brzinu tesko ide? Unapred beskrajno zahvalan Stefan na odgovoru! pozz za admine i drustvo! :D

Beki
Poruka: 127
Član foruma od: subota, 23. jan. 2016. u 21:20h

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Beki » nedelja, 8. jan. 2017. u 07:55h

Imam sličan problem na mondeo 2.0 tdci 2006. 6 brzina isto tako u drugoj teze ulazi, naročito kada je hladan. Mislio sam da zamenim ulje u menjacu i da ce to pomoći ali sad vidim da tebi nije pomoglo. Ako ima neko malo strucniji da nesto predlozi.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Markedjani » nedelja, 8. jan. 2017. u 07:58h

Ako je samo malo teže ubacivanje, to je samo do ulja... ako je jako teško ubacivanje u brzinu kao u ovom slučaju, to je već problem do sistema aktiviranja kvačila.

@Stefan91

Dva scenarija rešavanja problema.

Prvi jeftiniji, zamena cilindra kvačila.

Drugi jako skuplji, problem sa setom kvačila.

Da, šteti sinhronima i zupčanicima vožnja sa problemom sa sistemom aktiviranja kvačila.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Daki_81
Poruka: 2600
Član foruma od: subota, 23. mar. 2013. u 17:56h
Lokacija: Beograd / Voždovac

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Daki_81 » nedelja, 8. jan. 2017. u 09:20h

Da nije neki nosač motora ispustio dušu?
/ Focus / 2007. / 1.6 TDCi /

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:29h

Markedjani, hvala puno na odgovoru! Kada je hladan, ubacivanje je jako tesko. Napominjem da imam probelem samo sa ubacivanjem u drugu brzinu prilikom voznje, a kad stojim, problem je sa rikvercom i prvom. Kada bih znao sta je problem da odmah to menjam i zavrsim pricu! Daki_81, nosaci motora su dobri, to je sve ok..

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Lucky » nedelja, 8. jan. 2017. u 10:47h

Daki_81 piše:Da nije neki nosač motora ispustio dušu?
nosaci nemaju veze sa tim, jer je salterica vezana sistemom sajli na menjac, nije na poluge

Avatar korisnika
Daki_81
Poruka: 2600
Član foruma od: subota, 23. mar. 2013. u 17:56h
Lokacija: Beograd / Voždovac

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Daki_81 » nedelja, 8. jan. 2017. u 11:19h

Ne znam da li je na fokusu mk2 onda drugačije rešeno ali ja sam dobio bolju prvu i treću od zamene donjeg nosača (koska) i gornjeg hidrauličnog...
/ Focus / 2007. / 1.6 TDCi /

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » nedelja, 8. jan. 2017. u 13:59h

Samo jos nesto da napomenem.. kad je auto upaljen, stojim u mestu sa pritisnutim kvacilom prvi put ima poteskoca sa ubacivanjem u brzinu, nakon toga ne pustam kvacilo i mnogo lakse ide prilikom ubacivanja. Kada pustim kvacilo pa ga opet pritisnem opet ide tesko. Nadam se da je cilindar koji mi lepi, skoro sam siguran da je set kvacila dobar.. jos jednom hvala na pomoci i odgovorima!

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 8. jan. 2017. u 14:50h

Ako je posle ozračivanja neko vreme bilo sve u redu a ona opet ne valja onda je jasno da je problem u cilindru kvačila. Ne mora cilindar da procuri da bi bio loš.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od FM III » nedelja, 8. jan. 2017. u 15:16h

Posle zamene ulja u menjaču jedno vreme šaltanje ide otežano, još na sve to udari i ovaj minus. Pošto kod tebe je ustanovljen i problem sa cilindrom kvačila, promeni ga što pre što kaže Mare prvi scenario je jeftiniji, a sprečavaš i da scenario dva dodje pre nego što treba.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » nedelja, 8. jan. 2017. u 20:22h

Hvala puno ljudi! Sve najbolje vam zelim u ovoj godini! ;)

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od SCORPIO123 » nedelja, 8. jan. 2017. u 22:21h

ako uzimas cilindre kvacila samo luk ili sachs. letos kad sam radio u austriji coveku su tri puta skidali menjac za 15 dana a sve je stavljeno novo i nisu resili problem. problem je bio u gornjem cilindru kvacila,divljak placen 40eur.

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 09:28h

Hvala na odgovoru! Ne odvaja lepo, imam pritisak na menjacu, valjda je cilindar kvacila u pitanju..

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od SCORPIO123 » ponedeljak, 9. jan. 2017. u 09:31h

imas dva cilindra jedan u menjacu a jedan van menjaca. samo je pitanje koji je u problemu.

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » četvrtak, 19. jan. 2017. u 01:19h

Samo da sumiramo utiske. Zamenjen glavni cilindar kvacila, sachs 7200 dinara, promenjeno kociono ulje (ATE), dosta bolje salta osim u drugu brzinu koja je uvek i bila problem. Kad se ulje zagreje, sve ide lakse. Sta kazete ljudi, sta je sledece za pregled? Hocu da to sve bude full. :D Hvala na odgovorima, pozdrav! ;)

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od milan_gt » četvrtak, 19. jan. 2017. u 01:37h

Ma to je standardan problem po minusu koji nestaje nakon 10ak km, nemoj to da te sekira i da trosis pare dalje..sad ce prolece :)

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » četvrtak, 19. jan. 2017. u 07:25h

Hvala Milane, tako cu verovatno i uraditi. :D

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od bojcistv » četvrtak, 19. jan. 2017. u 19:08h

Samo Castrol Syntrans FE 75W i problem prebacivanja je rijesen. Moj isto pravi problem kad je ledeno da drugom ali nista strasno. Ja cu promijeniti ulje i stavicu pomenuti Castrol. Što se tiče tog nevracanja pedale kvačila bojim se da je to prvi znak da ti je otišao zamajac. Hoće to od toga da se dešava.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od milan_gt » četvrtak, 19. jan. 2017. u 19:12h

Meni je i pre i posle zamene kvacila po nekad ostane papucica santim-dva pre vrha, pa je vratim nogom, i dalje vozim tako..msm da je problem u cilindru iznad papucice valjda, zamenicu kad crkne..

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od duratecHE » četvrtak, 19. jan. 2017. u 19:48h

Ja sam primetio samo kada je bilo ono -20 da sporo vraca kvacilo i da grublje ulazi u 2, ali posle 5 min sve ok

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » četvrtak, 19. jan. 2017. u 20:59h

Problem i jeste bio u cilindru kvacila, sada je to dosta bolje, mada opet nije kako bi trebalo da bude. Taj luft u kvacilu se vracao u 50% slucajeva na -20. Sada kad se zagreje posle 15 minut a voznje ide ok. Preporuceno mi je da menjam oba cilindra kvacila, medjutim finansije mi nisu dozvolile. Ulje u menjacu je sipano pre 1000km, sad jedino ako MOTUL nije dobar. Nikakve promene zvuka nema prilikom pustanja kvacila, mozda malo dok je motor hladan, tacnije kad pustim kvacilo podigne obrtaje za 100 do 200 i naravno pri radu od 2-3 min spusti na optimalan broj. Perfektno odvaja, a poteskoca ima sa prvim ubacivanjem u brzine. Malo cas dok je bio hladan, radio 5 min, stisnem kvacilo da ubacim u prvu on zapne, nadrukam par puta, probam opet, teze ali ubaci. Nakon toga nije bilo problema. Pocinje malo da iritira, ali vremenom cu morati da saniram to. Hvala na odgovorima i sugestijama. Veliki pozdrav! :)

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od milan_gt » četvrtak, 19. jan. 2017. u 21:20h

Moras prvo u trecu da bi otkljucao ostale brzine :)

Avatar korisnika
Fordeki Leskovac
Poruka: 10
Član foruma od: nedelja, 15. jan. 2017. u 23:50h
Lokacija: Leskovac Gornje Sinkovce (lebanski put)

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Fordeki Leskovac » četvrtak, 19. jan. 2017. u 23:24h

Koliko ja znam mondeo ima stelujucu korpu kvacila i tebe druze verovatno zeza ona.Ispravite me ako gresim...?

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od bojcistv » petak, 20. jan. 2017. u 13:03h

Mogao si da sipas sta hoces, ali ako nije odgovarajuce ulje, zapinjace mjenjac na hladno prilikom ubacivanja u prvu, drugu i rikverc. Motul je super ulje ali ako ne odgovara za taj mjenjac onda ne odgovara, nije to do Motula.
Nije to samo kod tebe belaj, puni su strani forumi vlasnika Mk3 Mondeo-a kojima se to desava i uglavnom se rjesava sa Castrol Syntrans FE 75w uljem.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Stefan91
Poruka: 70
Član foruma od: nedelja, 8. jan. 2017. u 00:42h
Lokacija: Velika Plana

Re: MANUELNI 6 STEPENI MENJAC, PROBLEM!?

Poruka od Stefan91 » petak, 20. jan. 2017. u 17:10h

Hvala na odgovorima! Vozicu jos neko vreme ovako, pa cu nekom prilikom jos jednom zameniti ulje, sipacu taj kastrol pa cemo videti. Jedan od prijatelja mi je rekao da korpa nije dobra i raspitaon se za cenu seta kvacila i glava me zabolela. 17300 set kvacila + 16400 druk lager hidro + 27500 zamajac=61200. Radi se o Luk setu.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“