Stranica 1 od 1
Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 15:27h
od archiedado
Pozdrav ekipi
Imam problema sa svojim ljubimcem, radi se o tome da unazad 2 mjeseca auto slabije vuče i tek poslije 2200 obrtaja osjeti se ubrzanje, a do 2200 lijen kao ljenivac.
Prije toga je auto ubrzavao super od nekih 1700-1800 obrtaja sam smio da prestižem svakoga jer nisam imao problema sa vučom i primao je gas kao lud,
dok sada i na 2500 obrtaja tri puta razmislim prije nego li krenem u prestizanje
Da li je neko imao sličan problem na svom autu i kako se riješiti ovoga belaja?
Hvala unaprijed

Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 15:49h
od Ford_III
Gledaj da ti se ono malo tanko crevo nije otkacilo.
Ide na turbinu tako je barem bilo kod mene.
edit:
evo prelistaj ovu temu kada je mene zezalo ima i slike
http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... &start=125
ali 100% je nesto sa turbinom i oko nje.
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 15:57h
od Cedo
Liči na problem sa geometrijom turbine.
Lumia 830
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 16:45h
od archiedado
Sva crijeva spojena ali se dešava kao što sam opisao.
Takođe kako se to počelo dešavati nema puno dima iz auspuha na velikim obrtajima kao što je bilo prije dok je dobro vukao.
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 16:50h
od Ford_III
Onda geometrija turbine kao sto i nesa kaze ili neko crevo od turbine puklo jer sisti?
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 16:53h
od archiedado
Ništa ne šišti nema nikakvih nepoznatih zvukova.
Pošto nisam neki veliki stručnjak za mehaniku

može li mi neko u najkraćim crtama objasniti šta je to geometrija turbine?
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 17:21h
od mbole
Turbina sa promenjljivom geometrijom.
Uprosceno, kako se menjaju obrtaji tako se menja ugao lopatica turbine, i time pritisak koji postize na nekim obrtajima. Sluzi da bi turbina bila efikasnija na nizim obrtajima, a da ne pretera sa pritiskom na visokim (jako grubo receno).
Jedan prsten koji se zakrece za odredjeni ugao u zavisnosti od broja obrtaja i time menja ugao lopatica.
Kad zaglavi, najcesce od djubreta koje se tu nakupilo, nastaju problemi u nekom rezimu. U kom... zavisi gde glavi.
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 18:40h
od acadimke
Lopatice na osovini turbune ne menjaju ugao, one su fiksne.
Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: subota, 26. nov. 2016. u 19:59h
od vidovac
A mozda neki vakuum negde popustio pa zeza, proveri i onaj ventil za geometriju turbine, ne znam gde se tacno nalazi kod mondea. Isprati crevo od turbine, do tog ventila, otkaci ga, uzmi spric od 50ccm, zakaci na crevo, povuci spric da na pravis vakuum, i ako se pomera onaj aktuator na turbini geometrija radi. Onda trazi problem negde posle toga oko vakuuma
Sent from my Coolpad E501_EU using Tapatalk
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: nedelja, 27. nov. 2016. u 02:48h
od mbole
acadimke piše:Lopatice na osovini turbune ne menjaju ugao, one su fiksne.
Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
Napisao sam: jako uprosceno i grubo receno. Da ne razvlacimo sad detalje, to je osnovni princip, a konkretno kako je izvedeno... to jest sta se tu pomera, manje je vazno.
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: nedelja, 27. nov. 2016. u 15:40h
od archiedado

Ovako mi stoje crijava od vakuum, nisam ništa dirao, kada skinem crijevo koje ide na turbinu nema uopšte nikakvog signala niti vuče niti ispušta zrak, dakle nula samo je tu da kažem da ga ima.
Nakon te provjere uradio sam kako slijedi na ovoj slici 2.

Dakle premostio sam crijeva i gle čuda auto je vratio onu staru vuču
Sada pitanje za iskusne i koji se razumiju u mehaniku, smijem li to tako ostaviti ili bi trebao da vratim crijeva kako su bila?
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: nedelja, 27. nov. 2016. u 16:08h
od Ford_III
Kod mene je kao na prvoj slici
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: nedelja, 27. nov. 2016. u 16:36h
od archiedado
Još jedna stvarčica mi malo upala u oči i molio bih pomoć ako je neko imao nešto slično.
Dakle prateći kablove došao sam do vakuum ventila i tu nastaje problem. Naime imam dva vakuum ventila jedan spojen na kablove i prikopčan na struju,
dok je drugi samo spojen na struju i nisu ukopčana crijeva, ima 3 ulaza. Da li treba da budu 2 vakuum ventila i kako se prikopčavaju.
Imam 2 ulaza za ventile i 2 vakuum ventila i ne znam kako je pravilno spojiti. Evo ispod i slike da malo pogledate.

Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: nedelja, 27. nov. 2016. u 20:20h
od acadimke
Jedan je od egr ventila a drugi od turbine.
Probaj da vratis creva na ventile, ne verujem da mozes da ubides naopacke zbog duzine samih creva.
Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
Re: Problem sa ubrzanjem Mondeo 2001 godište 85kW
Poslato: sreda, 30. nov. 2016. u 20:24h
od archiedado
Braćo forumaši pomagajte ako znate, provjerio crijeva sve ispravno, provjerio aktuator ispravan, nema nikakvih rupica na crijevima nigdje.
Spojim ventilod EGR-a i ventil od turbine, turbina radi (broj 2 na slici) ali mi se pojavljuje drugi problem, stvara mi pritisak u onom dijelu što ide crijevo za kočnice (broj 1 na slici).
Nabija mi neki pritisak i promjei zvuk, kada skinem crijevo izbije zrak i pođe normalno radit (br:1)i. Zna li iko šta bi to moglo biti, šta bi moglo izazvati taj problem?