Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

kako popraviti karburator na autu

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » nedelja, 19. jun 2016. u 00:33h

Hvala dule11, koja verzija moze da se skine, ja pokusavam preko ruskog sajta sa torrenta da skinem etis za 2015 godinu. Ako uspem i proradi dacu Vam forumasi tacan link za skidanje...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od mbole » nedelja, 19. jun 2016. u 01:14h

911s [SK] piše:Tom idejom što generalno medju majstorima raznih zanata možda 20% njih zna šta radi...
Ok, to sam znao i sam, al zasto uopste dave vazduh? Sta, bolje ide na plinu ako mu ne das vazduha? Pa valjda se to regulise kolicinom plina, a ne smanjivanjem vazduha?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » nedelja, 19. jun 2016. u 01:37h

Проблем је што плин каче без дифузора , тј. вентурија , па морају нон стоп да имају жешћи вакум да би он вукао плин . Код карбуратора је најбоље да се плин уведе тамо где и дифузор уводи смешу бензина и ваздуха . Код ефи мотора , најбоље је да имају убризгавање плина , остало је све свирање у фрулицу

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od mbole » nedelja, 19. jun 2016. u 04:10h

:doh: jbt, stvarno se svaka budala danas samoproglasava za majstora.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » nedelja, 19. jun 2016. u 09:24h

van piše:Проблем је што плин каче без дифузора , тј. вентурија , па морају нон стоп да имају жешћи вакум да би он вукао плин . Код карбуратора је најбоље да се плин уведе тамо где и дифузор уводи смешу бензина и ваздуха . Код ефи мотора , најбоље је да имају убризгавање плина , остало је све свирање у фрулицу


Neznam da li je van mislio na mesac plina kad je spomenuo kace bez difuzora. U principu na plinske sisteme koje sam ja do sada nailazio imaju sve i relativno pravilno postavljena instalacuja. Ali cemu prigusenje dotoka vazduha nije mi jasno. Nezmam da li bi i na svom autu isto tako odradili plin sa nenormalnim zatvaranjem dotoka vazduha. Imam u blizini kolegu plinadjiju, ali iskren da budem u dobim sam odnosima sa njim i zao mi je da ga ne uvredim. Doduse veca je verovatnoca da takve smicalice i ne ugradjuje, barim ne u tom obimu. Vec kako clanovi kazu mladi i nabedjeni majstori, kad vide da auto slabije vuce daj zatvaraj dotok vazduha...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » nedelja, 19. jun 2016. u 20:43h

Vracam kuciste filtera ali, ovog puta u fabrickom stanju bez ikakvih dodataka sa novim uloskom filtera za vazduh. Kad je dovod vazduha kompletan zamolim vlasnika da prebaci prekidac u neutralni polozaj i da upali motor. Kako bi se iz lonceta karburatora potrosio benzin i na taj nacin motor spemio za prihvat gorivne smese plina i vazduha.

Kad se preslo na paljenje plina, vidim da vlasnik sa ventilom prinudnog dodavanja plina, ubacuje u mesac plin. Pitam ga sta to radi kad je motor na radnoj temperaturi. Ja to uvek tako palim auto, jer na drugaciji nacin nemogu da ga upalim ( i jako je pre mesec dana isao na reatest plina ) kaze vlasnik.

A, nece moci, moramo da resimo ovaj problem i nema da fali. Sa unimerom izmerim pad napona na glavnom elektro ventilu tecne faze. Jer su prilikom reatesta menjali bocu i el. ventil na boci, koji je povezan istim kablom sa el. ventilom tecne faze na isparivacu. Posto je ostao stari el.ventil na isparivacu koji je star i pohaban i sa padom sruje, nije moguce da se podigne kotva u el. ventilu kad se da kontakt.

Iskljucio sam komandu i posebnim kablom napravio most izmedju + kleme i el. ventila tecne faze na isparivacu. Jasno se culo da se kotva podigla i zamolim vlasnika da sad upali auto na plin. Auto je upalio i nemirno radio, uz pomoc analizatora izduvnih gasova podesim plin da na auspuhu imam 2 - 2,5% CO. Motor je progledao, mirno radi na svojih 970 - 980 O/min., podignem obrtaje na 3000 O/min., i podesim sagorevanje na 0,5 - 0,6% CO. Ponovo prekontrolisem sagorevanje na leru i zamolim vlasnika da ugasi motor.

Sad upalite motor a da pri tome ne dodajete gas ili prinudno dodajete plin. Tako je vlasnik uradio, auto je proradio na " pola kljuca". Pritom odmah je postigao zadate obrtaje i miran rad, zamolim vlasnika da ponovo ugasi motor i da ga oped upali. Tako je i uradjeno, motor je sa lakocom upalio i odlicno prima gas kada se dodaje. Zamolio sam ga da ode kod kolege i da proveri el. ventil na boci. Ocigledno nije postavljen adekvatan kad jako povlaci struju...

Dao sam predlog da se provozamo i to malo gradske i malo otvorene voznje. Vlasnik se odusevio kako mu auto odmah povlaci kod dodavanja gasa. Majstore nepamtim da mi je auto isao ovako, svaka cast za rad...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » nedelja, 19. jun 2016. u 22:19h

https://en.wikipedia.org/wiki/Venturi_effect
Сваки мешач је са Вентури ефектом , али је проблем што треба да буде што ближе лептиру и што мора идеално да дихтује и да буде довољно мали да би брзина ваздуха била довољна да се појави вакум .Како то мајстори на резумеју , онда гушењем праве вакум .Зато је набоље да се плин уведе постављањем дизне у дифузор , тамо где и карбуратор успушта смешу . Једини проблем што може да се поремети рад карбуратора на безин . Карбуратори имају више система за увођење и мешање горива , док плински мешач има само један . Он може да се наштелује да лепо ради у неком опсегу , али не и у свим , сем да има неки регулатор и ламбда контролу . -обично се наштелује да лепо ради између 2000 и 3000 обртаја и онда се намести лер , и то је 95 посто режима рада у нормалној вожњи . Постоје и плински карбуратори који имају више кола мешања па лепо могу да раде у свим режимима . Све је то технологија од пре 20 година, секвент реши све проблеме помоћу пар кликова мишем

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 20. jun 2016. u 07:58h

Razumem te van sta majstori sve rade da bi dobili rad motora na plinu. Ali mi jedno nije jasno, da ja sve te gluposti poskidam i plin nastelujem uz pomoc analizatora. A auto tada odlicno ide na benzinu i plinu, pri tom trosi sasvim korektno i pravilno povlaci kod dodavanja gasa...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
nikola_focus
Poruka: 1454
Član foruma od: petak, 2. mar. 2012. u 11:58h
Lokacija: Pukovac

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od nikola_focus » ponedeljak, 20. jun 2016. u 11:56h

Koliko vremena tebi treba da nastelujes rad plina preko analizatora?? :)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od mbole » ponedeljak, 20. jun 2016. u 13:03h

Analizator? Sta, ko, gde... to se bre radi na uvce, nisi ti nikakav majstor :)

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 20. jun 2016. u 20:17h

Izgleda da si upravu mbole, jos kad drmnes 3 - 5 casica domace loze, ma auto ima sam da se nasteluje.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » sreda, 22. jun 2016. u 21:03h

Dragi moji forumasi, drago mi je kad sam pogledao koliko ova tema ima pregleda. Bas sam ponosan zbog toga. :jeeej: thumbsuph
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 27. jun 2016. u 20:40h

Drugari hajde da Vas priupitam za savet, auto tesko upali na benzinu ili plinu bilo da je motor hladan ili topao. Ali kad upali radi ko sat, sta bi po Vama moglo biti i dali se takvo cudo desilo nekom?
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od FM III » ponedeljak, 27. jun 2016. u 20:43h

Mislim da bi pomoglo kada bi naveo koji je motor i ubrizgavanje ;) .
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 27. jun 2016. u 21:03h

U principu nebitno, jer ce takav kvar napraviti isti problem na bilo kom sistemu ubrizgavanja goriva...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » petak, 1. jul 2016. u 22:22h

Pa da Vam otkrijem u cemu je bio kvar na golfu III 1,8l mada ovakav kvar moze da se desi kod svih sistema koji pored gorivne smese benzina i vazduha, koriste gorivnu smesu plina i vazduha.

Problem je bio u glavnom elektro ventilu tecne faze plina i samog isparivaca. Kad motor radi na benzinu ili plinu i ugasite ga, muka nastaje kad zelite ponovo da ga upalite. Morate 10 - 15 sekundi neprekidno verglati pod punim gasom jer je u usisnu granu neprekidno ulazila mala kolicina plina, ijako je motor predhodno normalno ugasen. Naime elektro ventil tecne faze nedihtuje i na taj nacin propusta plin u isparivac. A u isparivacu nedihtuje reducir ventil i plin polako i nekontrolisano ulazi u usisnu granu.

Kad zelite da upalite motor nemozete jer je u usisnoj grani toliko plina jos kad krene dotog benzina, motor jednostavno presisa na kvadrat.

Plin tecne faze zamenjen sa novim a isparivac skinut i otvoren ( zao me je sto Vam nisam slikao ). Nisam mogao da verujem sta je sve bilo i da li je moguce da toliko prljavstine moze biti u plinu. Zamislite da ste uzeli dvesta grama grafitne masti pomesane sa finom strugotinom. Povrh svega kao slag na torti jos i zapeceno od uticaja rashladne tecnosti, koja prolazi u vodenom delu isparivaca.

Isparivac sam grubo sastrugao i totalno rasturio u najsitnije delove. Telo isparivaca postavljen u veliku ultra zvucnu kadu koju koristim za pranje karburatora, sipana tecnost za pranje karburatora ( koja nije agresivna na obojene metale ) i ostavljeno petnaest minuta da se pere. Za to vreme ociscene membrane i proverene u kakvom su stanju, posto su solidne ostavljene su da se vrate na isparivacu ( nastavicu ).
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 15. okt. 2016. u 19:53h

Odavno nisam imao priliku da vidim izuzetno los rad motora na autu. Od vlasnika saznajem da je pre mesec i nesto dana odradio veliki servis kod svog majstora u Vrscu. Od tada nastaju problemi sa radom motora koji se ogleda:

- u losem startovanju motora,
- otezanom povlacenju,
- prilicno lenjom autu u svim brzinama i
- povecanoj potrosnji.

Majstor koji odrzava taj auto konstatovao, problem lezi u karburatoru, jer nikad nije ozbiljnje pregledan. Pa je dao predlog da se uradi remont.
Zato je vlasnik resio da potrazio pomoc i dovede rad svog ljubimca u ispravno stanje.

Sta mislite, gde je bila najveca greska u radu motora?
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Markedjani » subota, 15. okt. 2016. u 20:42h

pogrešno uzupčen motor.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » subota, 15. okt. 2016. u 21:10h

:)

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 15. okt. 2016. u 21:24h

Auto je pravilno uzubljen, pa greske po tom pitanju nema. Saslusavsi vlasnika iz daleka puta, predlozio sam da se skine karburator i da ga detaljno pregledam. Tako bih video u kakvom je stanju i da li je stvarno potreban remont. A kad vratim karburator na svoje mesto, trebalo bi uz pomoc ispitne opreme odraditi moto test njegovog motora. Odnosno, tacno podesiti rad na leru i turazi kako je proizvodjac predvideo. Vlasnik je bez razmisljanja prihvatio i uz kafu i hladnu kiselu vodu gledao sta se desava.

Karburator skinut sa motora i rastavljen u sitne delove, nadjene sledece neispravnosti:

- zaptivka poklopca ispucala na dva mesta i jako istanjena ( zamenjena novim zaptivacem ),
- membrana brizgaca ispucala ( samo sto nije procurela ) i tvrda ( zamenjena novom membranom ),
- vakum aparat sauha odvaljen u delu gde se spaja sa poklopcem i nefunkcionise ( zamenjen sa remontovanim vakumom ),
- drugo grlo blokirano jer se verovatno nije dugo ni koristilo ( razradjeno da vakum aparat lako pomera leptir drugog grla ) i
- proverena prohodnost svih kanala i ekonomajzer.

Karburator sklopljen i postavljen na usisnoj grani. Kad sam zavrsio sa povezivanjem, zamolim vlasnika da upali svog ljubimca i pusti motor da se zagreje na radnu temperaturu. Kako bih mogao da odradim fabricko podesavanje sistema sagorevanja gorivne smese.
Motor je neznatno bolje upalio i radio na nakih 720 O/min, kad sam poceo sa moto testom video sam sledece:

- neverovatno kasno paljenje ( oko 12 stepeni iza gornje mrtve tacke ) i
- nenormano bogata smesa na leru ( zavrtanj za regulaciju skinut kad sam radio pregled ali, tacno vracen kako je bijo ( predhodno izmereno sa kljunasti merilom ) ).
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » nedelja, 16. okt. 2016. u 10:19h

Главни проблем је бу било паљење , тј. 12 степени иза горње мртве тачке и још 8 испред . Грешка од 20 степени , питање како је тај мотор уопште могао да се догега до мајстора 3 степена горе доле могу да приметно да се осете у вучи мотор а 20 је катастрофа .

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » nedelja, 16. okt. 2016. u 13:52h

Tako je van...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 17. okt. 2016. u 07:13h

Prvo sam smanjio kolicinu ugljen monoksida ( CO% ), motor je vidno dobijo lepsi - pravilniji rad. Kad sam podesio paljenje po fabrickim podacima, motor je podigao obrtaje na 1470 O/min. Tek tad je motor dobijo svoj pravilan rad, spustio sam obrtaje motora na 800 O/min. Ponovo prekontrolisano paljenje, zatim sam uz pomoc analizatora izduvnih gasova podesio gorivnu smesu benzina i vazduha. Tako da sam na izlazu iz auspuha u izduvnim gasovima dobijo 2,4% CO. Na turazi od 3000 O/min, smesa je korektna od 0,6 - 0,7% CO.

Predlozio sam da sada provozamo auto po gradu i van naselja, sto je vlasnik rado i prihvatio. Posle prvih dvades - trideset metada voznje vidim osmeh na vlasnikovom licu. Majstore, to je taj auto kojeg znam. Jos kad smo se provozali van naselja, sta reci za dobar i zavrsen posao...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » sreda, 25. jan. 2017. u 19:20h

Drugari da li ste imali priliku da vidite ovakvo resenje za smanjivanje potrosnje goriva:


Slika



Slika
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1441
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od fordicmk3 » sreda, 25. jan. 2017. u 19:32h

Taj ga je bas dobro smanjio :rotfl: :rotfl: hahahaha
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“