Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

kako popraviti karburator na autu

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od mbole » petak, 26. jun 2015. u 10:35h

Sv 87a piše:Napisao si nesto sto nema veze sa vezom ( lepo ja kazem da ima puno nekorisnih postova koji pune forum bespotrebno a zbunjuju odredjene clanove )., u momentu verglanja ni kod onog sitema se ne pomera. Ne bih da dajem odredjene teorijske casove besplatno, istinitost moje tvrdnje ( celo vreme ) je da je clan sad zadovoljniji sa svojim autom.....
O cemu ti pises? Kakav trenutak verglanja? Ko je pisao o verglanju?

A za teorijske casove... bojim se da ces morati jos malo da zagrejes stolicu :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » subota, 27. jun 2015. u 10:42h

Slika
Паљење на -45 степени



Slika
Паљење на 0 степени .

Ово сликовито одражава колики је притисак у цилиндрима . Тај притисак прави рад .
Наравно да је све ово повезано брзином клипа , тј. бројем окретаја мотора .
Сем преомене угла паљења због броја окретаја мотора , угао се мења и у зависности од волуметријумске ефикасности , тј. колико сте притисли педалу гаса . Што је пунији цилидар ваздухом , угао паљења мањи и обрнуто .

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 27. jun 2015. u 12:30h

van piše:
Је не спорим да то може да се наштелује да ради оптимално са оним што располаже , него је проблем да то што располаже је далеко од оптималног .

Друга ствар је питање смеше или смесе ако терамо мак на конац . Укашењено паљење , што је овде више него евидентан случај , доводи до каснијег сагоревања , где гориво не може да сагори да краја , јер је касно почела реакција . Онда траба да се приступи којекаквим керефекама , да би брзина сагоревања била каква таква . Питање је колико може да извуче корисног рада из таквог сагоревања .
Тај мотор треба да има негде око 22-25 угао предпаљења на неких 2500 обртаја при нормалној вожњи , а он има 10 ! . На 3500 мора да има 32-34 на пуном гасу и још више лаганој вожњи .
Изучавао сам ову материју и теоретски и емпириски јер на колим има систем да преко преко кућног рачунара мењам мапе паљења . 2 степена може да прави осетну разлику како мотор повлачи , а 20 степни разлике се мери еквивалентом како мотор повлачи у 1. и у 2. брзини или можда 3-ој.
Колико је угао предпаљена битан за лагану вожњу могу да посведоче сви који су возили каприја . Иде 5 брзином 45-50 уз благу избрдицу и не оклева при додавању гаса . Са фабричким разводником то не може . А карбуратор и није неки . Није ремонтован.

Imao sam danas priliku da na autu ( posto sam se setio ove teme ) sa elektronskim paljenjem, proverim ugao paljenja sa stroboskopom. Pratio sam paljenje na 2000 O/min , 2500 O/min, 3000 O/min i na 3500O/min. thumbsuph Provericu jos na nekom autu razlicitih marki sa elektronskim paljenjem. Koliko sam imao prilike da uporedim sa prvom proverom, ni priblizno nije tacno kako je predstavio van. Nadam se da necu zaboraviti da ispratim jos na nekom autu i da dam tacan i proveren zakljucak :bravo: . Sto bi nas narod rekao, iz prve ruke. Molim pojedine clanove da budu korektni u pisanu i ako nemaju iskustva, da ne pricaju ( lupetaju ) gluposti. :ozid:
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » subota, 27. jun 2015. u 12:59h

Прво , који је ауто које је проверен . Ако је неки који има хемисферичну комору сагоревања и свећицу на средини , какви су модерни 4вентилски мотори , код њих је угао предпаљења мањи . Максимално 26-28 степени , јер код њих се брже распростире пламен , креће са центра . Друго је што такви мотори имају већи зазор ма им је и само сагоревање брже .
И која су вредности предпаљења које су очитане ,како су очитане када генорелно подеоци на ременици показују од 0 до максимално 12 нпр ,једино да се обележи на ременици угао од 15,20, 25, 30 Јел може да се подели та информација , а не да се крије као жаба ноге . Је не морам ништа д акријем ,
И трећа ствар , ко од чланова говори ствари које нису истините , а не да се пише неки . Када се неко прозове , он се прозове лично , и због неког разлога . Не може прозивка да буде неименована као и разлог .

Slika

Мапа паљења коју користи мотор у мом каприју .
Ефективно мотро ради 0.6 до 1 бара апсолутног притиска , где je 0.6 затворен лептир а 1 пун гас , тј. атносферски притисак у усису . Гледају се редови од 60 до 100 у вожњи .
Мотоr ради са 32-33 степена претпаљења на 3500 обртај .За оптимално штеловање треба ми динамомер

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » subota, 17. okt. 2015. u 07:34h

Evo dragi moji clanovi slika jednog dvogrlog Pierburg 2E karburatora. Koji je zahvaljujuci jednom majstoru dosta unisten, jer nije imao odredjene delove koji su vremenom propali da ih zameni. Najbolje njegovo resenje je da upotrebi bakarnu zicu kao zamenu...


Slika


Slika


Slika


Postavicu slike daljnjeg toka dovodjenja karburatora u fabricko - ispravno stanje...


:rally:
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » nedelja, 18. okt. 2015. u 23:41h

taj pierburg e2 je obicno djubre od karburatora.

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 19. okt. 2015. u 06:36h

Mnogo gresis zeteks, verovatno imas lose iskustvo sa tim karburatorom. Ili bolje receno, verovatno imas lise iskustvo sa pravilnim odrzavanjem tog karburatora.

Po meni familija Pierburg karburatora je odlicna ili ti najbolja. Odlicno je osmisljen za odrzavanje - popravak, karburator koji u sebi nema bespotrebnih vakuma i tome slicno...

Ne bi se ugradjivali ugradjivali u: VW, Opel i Ford grupaciju automobila. Karburator je lak za odrzavanje ( naravno ako ga dobro znas ), izuzetno tacan u radu i pouzdan...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » ponedeljak, 19. okt. 2015. u 12:28h

Зависи од модела карбуратора а не од марке . По мени су вебер и солекс бољи карбуратори . Имају већи избор модела

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 19. okt. 2015. u 15:39h

Ne bih se slozio sa tvojom tvrdnjom, imao sam prilike kao majstor da se odlicno upoznam sa svim markama i modelima karburatora. Moram priznati da pojedini karburatori posle duzeg vremena koriscenja, stvaraju mehanicke greske, koje se nemogu popraviti.
Dok sa PIERBURG familijom karburatora, tih problema nema. Ocigledno je da su konstruktori razmisljali na sve moguce kvarove, koji se vremenom mogu stvoriti. I, kako ih na lak nacin popraviti sa odedjenim podesavanjem, ili zamenom odredjenog dela...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » ponedeljak, 19. okt. 2015. u 16:03h

НА каприју са шестаком је пиербург карбуратор , додуше да не грешим душу исти је као и солекс за поменути модел . Похабаност синхрон зупчаника и још по који механички квар их мучи . Тако да не стоји тврдња да су бољи од осталих .

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » ponedeljak, 19. okt. 2015. u 18:53h

Moja, 100% tacna tvrdnja, odnosi se na sve ukupni rad sa karburatorima. Nemoj zbog jednog modela, ignorisati celu marku. Pitanje je kako se taj karburator odrzavao na tom kapriju? Ne zelim da me pogresno shvatis, licno nemam lose misljenje ni o jednoj marki karburatora.

Generalno gledano sa Pierburg karburatorima, najmanje sam imao mehanickih problema, koji su se lako resavali. Delovi koji se menjaju tokom remonta ili prilikom intervencije na autu, su jako pristupacni. Mnoge stvari se odrade na licu mesta...
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » ponedeljak, 19. okt. 2015. u 19:16h

Mnogo se ljudi zalilo 90 tih na Golfovima na taj Pierburg. Isto i na Sierri 1.8 OHC. Nisu majstori imali pravo resenj za njega, ili nije bilo delova a i service manuala za taj karburator.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 19. okt. 2015. u 20:46h

Nisu kod nas V6 Fordovi bili toliko česta vozila, kao neka druga, da bi se na našim prostorima mogao dati neki sud o njihovim karburatorima. Ali danas imamo upravo sa tim karburatorima daleko više problema nego sa bilo kojim drugim koji su na druge Fordove išli istih tih davnih godina. A kad potražimo savet preko Interneta u onim zemljama u kojima su baš takva vozila česta kao kod nas Yugo i Golf, a pritom i bolje održavana nego 99% Yuga i Golfova kod nas, opet dobijamo savet da se zamene Solexom ili Weberom jer su osetno pouzdaniji i lakši za remont i održavanje (štelovanje). Skoro sam upoznao čoveka koji je takav Pierburg remontovao pre par godina ali ga nije vozio i potrebna je dobra provera, pa sam mislio da mu preporučim osnivača ove teme. To je onaj karburator na kome se, pored odnosa u smeši, šteluje i količina smeše i to posebno na svakom od oba grla.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » sreda, 4. nov. 2015. u 21:28h

Izvinjavam se sto je dosta proslo vremena od postavki slika Pierburg 2E karburatora, koji je solidno unisten. Evo nastavka:

Slika


Slika



evo slike rastavljenog karburatora sa delovima koji su bili na karburatoru:


Slika



ovde se vidi tacno sta fali od delova koji su vremenom propadali:


Slika
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 5. nov. 2015. u 19:17h

Priprema za pranje u ultrazvucnoj kadi:

Slika


oprani delovi, isprani i izduvani:


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » nedelja, 8. nov. 2015. u 13:54h

Evo izgleda kompletiranog i spremnog karburatora za postavljanje na motoru:



Slika


Slika


Slika


Slika
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Milos90
Poruka: 55
Član foruma od: utorak, 7. apr. 2015. u 12:14h

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Milos90 » sreda, 2. dec. 2015. u 18:30h

Dobri gospodine, odgovorite na PP :)

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » sreda, 2. dec. 2015. u 19:22h

Odgovoreno Milose....
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 17. dec. 2015. u 07:06h

Svaka cast za ovoliki broj pregleda ove teme koju vodim :bravo: ! Moram priznati da sam iznenadjen kad sam cuo od nekolicine clanova, kakvo misljenje ima nas clan Van o meni.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od van » četvrtak, 17. dec. 2015. u 08:36h

Стварно ? Ко би рекао ....

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » četvrtak, 17. dec. 2015. u 17:07h

Moram priznati da sam se zdravo jako iznenadio :bravo: .
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od zeteks » četvrtak, 17. dec. 2015. u 17:29h

Samo ti kaci slike karburatora koje radis i svi ce da :bravo: :clap:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » petak, 1. jan. 2016. u 09:10h

Svim clanovima foruma zelm secnu i uspesnu 2016 godinu!!!
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » utorak, 12. jan. 2016. u 14:11h

Sve i svasta sam video ali, ovakvo konstruktivno resenje, odavno nisam imao prilike da vidim. Slikacu i postaviti slike na forumu da vidite o cemu se radi.
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Avatar korisnika
Sv 87a
Poruka: 290
Član foruma od: sreda, 20. nov. 2013. u 18:22h
Lokacija: mala krsna - veliki idjos
Kontakt:

Re: kako popraviti karburator na autu

Poruka od Sv 87a » nedelja, 7. feb. 2016. u 14:27h

Mnogi vlasnici automobila zanemaruju kontakte - spojeve na struji visokog napona. Odnosno na bobini, evo jednog primera gde je remontovan karburator na audiju 80 ( poznat kao jaje ) 1,6l motor. Motor posle sredjenog karburatora odlicno radi ali, oseca se povremeno seckanje - prekidanje na praznom hodu ( leru ). Uzrok tome je:


Slika Slika Slika




Evo slike ispravnog spoja na kablu visokog napona: Slika




Kad sam ugradio novu bobinu i zamenuo kabal koji povezuje razvodnu kapu sa bobinom, nestalo je prekidanja rada motora naleru.





Ovaj tip karburatora sa rucnim sauhom, ugradjuje se u pomenuti auto: Slika
Eh, sto volim ovaj svet! :jeeej:

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“