Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
krelackobac
Poruka: 11
Član foruma od: utorak, 16. mar. 2021. u 16:14h
Lokacija: Dorćol - Beograd

ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od krelackobac » utorak, 30. mar. 2021. u 12:26h

Pozdrav svima,

Ovo mi je prvo pitanje na forumu, pa budite milostivi :). Video sam da ima sličnih tema ali za ovaj motor nisam naišao odgovor. Naime, verovatno da bi mi za auto iz naslova trebalo štelovanje ventila ali ne mogu da nađem majstora u beogradu koji to radi. Grand motors neće da dira ništa jer ima ugrađen plin, ljubinko sa starog sajmišta kaže da nema alat za to - kao ni moj lokalni majstor.

Pošto je auto na plin a znam da je jedno vreme vožen bez ulja u kapaljci, verovatno da je do nekog oštećenja došlo. Primetio sam nešto povišenu potrošnju a sa plinom je, dva majstora proveravala, sve ok. Takođe ni dijagnostika osim sonde katalizatora ne pokazuje nikakav problem.

Ne vezano za ovaj problem potrošnje, voleo bih da mi neko kaže gde bi moglo da se uradi štelovanje ventila jer ću u nekom trenutku to sigurno morati da radim. U pitanju je onaj najnezgodniji sistem sa šeširićima ili kapicama kako ih neki zovu.

Hvala unapred

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od Jozza » utorak, 30. mar. 2021. u 12:37h

Prvo i osnovno, ako motor trošucka ulje, sipajte ulje sa 1,1-1.3% sulfatnog pepela i ventilima ne treba ništa više. Ako je plin bio "zavrnut" da malo troši, to ne valja. Plina mora da troši 20% više nego benzina, ne isplati se cediti suvu drenovinu, a siromašna smesa je neprijatelj dvoseda ventila. Ako oštećenja postoje, nije ventil u problemu, već glava motora, tj sedišta ventila u glavi. Sve što je potrebno sada je "špijunima" premeriti zazore, i ako neki odstupa onda tek pristupiti što Vanju ventila. Štelovanje mogu da naprave u radionici gde se vrši obrada glave, tako što menjaju šolje spram potrebne veličine. Naravno, ukoliko su dosedi zdravi. Dakle izmeriti zazore između šolja i bregaste, pa ako se mora, ide glava dole, obrada glave, nov dihtung, hidrotest...

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od Markedjani » utorak, 30. mar. 2021. u 12:42h

Ako motor radi normalno, uglađeno i bez izraženih zvukova, nema potrebe za štelovanjem ventila.

Povećanu potrošnju tražiti na drugom mestu.

Koliko mene sećanje služi, mašinske radionice imaju te "šeširiće" u raznoraznim dimenzijama ali pošto taj posao zahteva skidanje zupčastog kaiša i bregasti, treba naći i majstora koji će to demontirati, u prevodu to je posao za majstora i mašinsku radionicu.

Pošto ste bili u Grand Motorsu i kod Ljubinka, pokušajte u RSD Ford u Pinosavi, Vukašinović u Surčinu, Ford Servis Sava da se pozabave vašim potencijalnim problemom.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od Jozza » utorak, 30. mar. 2021. u 12:45h

Da se ispravim (sad pročitah svoj post), ako je sa dosedima sve OK (ako motor radi mirno i nema problema sa kompresijom), glava i ne mora da se skida, što je bolja varijanta. Ali moraju bregaste, da bi se pristupilo šoljama.

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока


Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
krelackobac
Poruka: 11
Član foruma od: utorak, 16. mar. 2021. u 16:14h
Lokacija: Dorćol - Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od krelackobac » utorak, 30. mar. 2021. u 12:50h

Moj majstor (mala lokalna radionica), će za dve nedelje da mi proveri da li je potrebno štelovanje ali on misli da verovatno jeste. Iako on to ne radi. Što se smeše tiče, sekvent plin je i nije dodatno stegnut. Znam i ja, a i prethodni vlasnik, da suva krpa ne može da se iscedi.

Ulje troši, ali ne mnogo. možda oko 300 ml na 1000 km. Vidim da je malo prsnulo i po svećicama pa ću da menjam i njih i taj neki dihtung (nije glave ali nisam razumeo čega jeste)

Motor radi manje više OK. Mada sam ja prešao sa starog dizel pasata pa nisam baš merodavan da sudim. Ali i drugi su rekli

Hvala puno za preporuku majstora, kontaktiraću ih ovih dana.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od ljuba power » utorak, 30. mar. 2021. u 14:11h

ako su zazori ventila manji od propisanih kod zetec motora, mora glava da se skida.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od 911s [SK] » utorak, 30. mar. 2021. u 15:00h

Koliko ja vidim ovo je čisto izmišljanje kvara.
Taj motor ako mu treba štelovanje njemu ventili klepeću tako da se čuje kao da je dizel.
A majstori kao majstori obožavaju posla koga nema ako mušterija insistira da se tu nešto odradi i ako se ne može dokazati da je tu nešto uradjeno ili ako se promena neće ni osetiti... takav posao prihvataju čak iako takve poslove ne rade hahahaha
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od Jozza » utorak, 30. mar. 2021. u 15:38h



Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od ljuba power » utorak, 30. mar. 2021. u 16:24h

ima istine u tome 911s...samo kod tog motora još ni jednom nisam čuo da ventili klepeću,tj da se zazor ventila povećao u toj meri da klepeću.već se dešava suprotno,zazor se smanji usled poznatih faktora sa sicevima.da bi se to rešilo mora glava napolje

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od 911s [SK] » sreda, 31. mar. 2021. u 00:05h

Recimo zakačen vakuumetar na usisnu granu bi pokazao dosta toga pa i to. Alat od 20-30€ koji majstori nemaju pa zato skidaju glave.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od ljuba power » sreda, 31. mar. 2021. u 17:18h

za te stvari je jednostavnije izmeriti kompresiju nego skidati usisnu granu

Avatar korisnika
krelackobac
Poruka: 11
Član foruma od: utorak, 16. mar. 2021. u 16:14h
Lokacija: Dorćol - Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od krelackobac » četvrtak, 1. apr. 2021. u 11:29h

Hvala ljudi, sviđa mi se energija na ovom sajtu i želja ljudi da pomognu.

Elem da kažem ako neko bude tražio sličnu stvar. Štelovanje ventila na ovom motoru se praktično i ne radi, bar ne u beogradu. Čak i kada se radi, cena je reda veličine 500e jer moraju da se naručuju te "kapice" koje koštaju 20-30e po komadu. Međutim u koliko je ipak nastao problem s ventilima, moguće ga je rešiti brušenjem glave i/ili brušenjem ventila što ispadne zatno jeftinije.

Nekim čudom, meni je motor proradio malo bolje (malkice mirnije radi na leru i malkice lepše zvuči tokom vožnje) samo nakon što ga je majstor pregledao i vrlo malo doštelovao plin. Tokom pregleda je izvadio i vratio dve svećice da vidi da li su masne i da li im treba zamena. Moguće da je jedna od njih imala slab ili nikakav kontakt pa da je baš nju pogodio i zavrnuo. Ugasila se i check engine lampica koja se palila zbog sonde donjeg katalizatora. Što se potrošnje tiče, potrebno je još par sipanja da bih proverio jer samo pola boce u međuvremenu potrošio, ali deluje da se malo unormalila.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od Jozza » četvrtak, 1. apr. 2021. u 11:49h

Potrošnja zavisi od noge na gasu i saobraćaja. Meni Mondeo 2.0 troši 13L plina po Beogradu. Mada vozim žustro, možda i može manje. Kako god, isplati se. Nemam problem sa diznama, nemam turbinu... S vremena na vreme se "produva" na benzinu, kad nestane plina ne jurim odmah da sipam, i to je to. Na satu je oko 330.000, ništa nisam radio na motoru do sada. Nemam kapalicu, popije 2L (malo manje) na 10.000km, i eto mu "podmazivanje". Mada biram Full SAPS ulje, jer taj pepeo je suvi lubrikant za dosede ventila. 1.1-1.3% sulfatnog pepela je neka mera. Sve preko toga ne valja zbog mogućnosti zapozapaljivanja smeše. Motul EcoNergy 5w30 je top ulje za tu namenu za Forda. Ja sam prešao na Shell Ultra 5w40, zbog kilometraže i teške noge na gasu. Nemojte samo drvlje i kamenje zbog "pogrešnog" viskoziteta
PS: kad se vozi na plin, struja mora biti tip-top. Kad sam zamenio bobinu, kablove i svećice (sve zajedno) auto je propevao. Bosch ili Delphi bobina, Beru kablovi i NGK ili Denso svećice, iridijumske naravno. Zazor držim na 1.1mm, jer je 1.3 previše za plin. Za plin je idealno 0.9mm, ali kako se vozi i na plin i na benzin uzeo sam neku srednju vrednost

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока



Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 1. apr. 2021. u 19:10h

Benzinu ne smeta nešto manji zazor, ali plinu odnosno komponentama paljenja smeta nešto veći.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od ljuba power » četvrtak, 1. apr. 2021. u 21:27h

za plin 1,0 je optimalno

Avatar korisnika
krelackobac
Poruka: 11
Član foruma od: utorak, 16. mar. 2021. u 16:14h
Lokacija: Dorćol - Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od krelackobac » utorak, 27. apr. 2021. u 15:20h

MIslim da je red da se kaže kad se auto sredi ili ne može da se sredi, čisto da ljudima iskoči pretraga kad budu imali sličan problem.

Ja svoje probleme nisam do kraja rešio, pa se nisam javljao. Daklem uradio sam mali servis, zamenio dihtung poklopca (ne glave), sve svećice i sondu katalizatora (donjeg). Radio je fino, mislim radi i dalje ali i dalje troši puno. Čisto gradske sigurno 13 a ni na otvorenom ne ide mnogo ispod 9. A bilo je manje. Što se ventila tiče, rekao mi je majstor da je jedan usisni prilično zatvoren ali da nije skroz i da u vožnji ne bi trebalo da se oseti. Može "malo da trese u leru". Postoji neki način da se sredi, ali mora ceo motor da se razupčuje (ili kako se već piše ta reč) pa je savet da čekam veliki servis.

S obzirom da mi sve vreme šišti neko crevce koje moj majstor nije hteo da menja i da mi se opet upalila check engine lampica, danas sam ga odneo do čuvenog Ljubinka na starom sajmištu da pretrese i čekam da mi javi šta i kako. Ne znam da li je bilo potrebe da se otvara nova tema.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od Jozza » utorak, 27. apr. 2021. u 15:54h

Ako šišti na crevce, znači da vuče falš vazduh. Ima li taj motor lanac ili kaiš? Ako je lanac, otvaraj to već sad, ne mora da se čeka veliki servis, jer lanac se menja kad se istegne

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока

Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od 911s [SK] » utorak, 27. apr. 2021. u 16:13h

Ne sme da šišti ništa, falš vazduh kvari smešu odnosno predstavlja višak vazduha koji u motor ulazi posle protokomera te osiromašuje smešu, što dovodi do povećane potrošnje i check engine lampice zbog slabe smeše.
Nema taj motor lanac.
Potrošnja tog auta i u Beogradu ne bi trebalo biti veća od 10 litara, a na otvorenom ne više od 6.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
krelackobac
Poruka: 11
Član foruma od: utorak, 16. mar. 2021. u 16:14h
Lokacija: Dorćol - Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od krelackobac » sreda, 28. apr. 2021. u 11:19h

U bre što vas volim što odmah odgovarate i dajete savete. :)
Nema ovaj lanac, kajš običan ide. S tim što, koliko sam razumeo, nema ni protokomer/maf nego smešu pravi po podacima sa sondi i MAP senzora.
Apsolutno se slažem da ne treba da šišti ništa, jer nije pravljeno da šišti. Samo što ja nisam ustanovio koje crevce šište. Jedan majstor kaže da je valjda crevo za dovod benzina a drugi da je vakuum. A buni me što stvarno lepo ide.

Neverovatno mi je da Ljubinko i ekipa, koliko sam ih razumeo, nisu ni počeli juče da gledaju auto jer "ima tu da se istražuje". Nije mi jasno zašto majstori uopšte uzmu kola ako znaju da neće da ih rade. Ali ajde... Na dobrom je glasu radionica, ljubazni su vrlo i deluje da znaju šta rade.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21065
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od Markedjani » sreda, 28. apr. 2021. u 11:49h

Ima protokomer/maf
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
krelackobac
Poruka: 11
Član foruma od: utorak, 16. mar. 2021. u 16:14h
Lokacija: Dorćol - Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od krelackobac » sreda, 28. apr. 2021. u 11:57h

Ozbiljno? Ja se ubio tražeći ga po netu i autu, hteo sam da ga očistim, i nisam ga našao. Mislim da mi je i neki majstor rekao da ga nema.
Kontam da je negde zavučen kod usisne grane? Prljav ili pokvaren MAF može itekako da utiče na potrošnju, na starom vw-u mi je baš pomoglo kad sam ga očistio.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14392
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od mbole » sreda, 28. apr. 2021. u 12:45h

Prvo resi sistanje.
Sve ostalo tek nakon toga.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od zeteks » sreda, 28. apr. 2021. u 15:13h

Prema fabrickom uputstvu za Sigma motore kada su se pojavili, stelovanje ventila je bilo predvidjeno svakih 90.000 km. Nije neophodno skidati glavu niti skidati bregaste prilikom stelovanja. Prema Haynesovom uputstvu pozeljno je imati poseban alat za vadjenje podloski za stelovanje, ali moguce je i bez njega, uz opreznost pri radu. Prilikom odredjivanja odgovarajucih debljina podloski ima izracunavanja. Nije neophodno imati veliki broj razlicitih podloski, kupuju se samo one koje su potrebne za eventualnu korekciju.
Ne iskljucujem mogucnost da je na tvom motoru drugacije.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od ljuba power » sreda, 28. apr. 2021. u 15:31h

to uopšte nije tačno

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: ford fusion 1,6 16v 100ks 2003 benzin/plin - štelovanje ventila

Poruka od 911s [SK] » sreda, 28. apr. 2021. u 16:05h

Taj motor ima protokomer, a ne MAP. Da ima MAP ne bi mu falš vazduh smetao, ovako mu smeta.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“