Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Automatski menjač - Mondeo MK4

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
Vladapetr
Poruka: 398
Član foruma od: nedelja, 17. jun 2012. u 19:59h
Lokacija: Beograd

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Vladapetr » subota, 4. nov. 2017. u 22:06h

Pretpostavljam da je ovo isti menjač koji imam u S-Maxu (2011. god, 163ks) a pošto mi je to prvi automatik imam par nedoumica:

- Grand M je u ponudi naveo da se u njega sipa 7l ulja, taj podatak sam našao i na nekoliko sajtova. Međutim, kad ispustiš ulje iz menjača napuniš kantu od 6l (i to ne do kraja). U čemu je fora?

- osećam trzaj kad menja iz prve u drugu, sve ostale idu baš glatko. Nisam primetio trzaj kad šalta u suprotnom smeru. Jel to znak problema u najavi, i kad taj problem može da se očekuje (i kako se manifestuje)?

- hteo sam da se menjač opere prilikom promene ulja, po @Macanelijevom savetu. Gagi mi reče da se to na ovom menjaču ne radi, drugačije je konstrukcije od onog u prvom S-Maxu. Danas mi kolega sa drugog foruma prosledi klip gde peru menjač kao moj:



Šta mislite, da li bi ovo donelo neki boljitak ili je čist marketing u pitanju? Uopšte, da li neki aditiv za automatski menjač ovde ima smisla?
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't
.

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » subota, 4. nov. 2017. u 22:52h

imas dva filtera,unutrasnji i spoljasnji koji je od jebenog kartona i koji se raspadne na 50000-60000km
ulja ide 6l ali sa pranjem i ispiranjem 7-8l
ovi italijani sa klipa koriste kroon oil aditive za pranje i ulje
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od darko darko » nedelja, 5. nov. 2017. u 20:23h

ovako sam sam ja menjao na mecki samo mislim da je bio wurt aditiv, i lak je pristup filteru samo tako.
Bas sam se raspitivao za ove sa duplim kvacilom, kazu da je slicno, i da je podeljen menjac na dva dela, isto se menja ulje! Jel ovaj gore 163 duplo kvacilo ili klasican!

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » nedelja, 5. nov. 2017. u 22:14h

klasican je od 2007 do 2010 u 2.0 motorima
i od 2010 do 2012 i 2.2 motorima
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
Vladapetr
Poruka: 398
Član foruma od: nedelja, 17. jun 2012. u 19:59h
Lokacija: Beograd

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Vladapetr » nedelja, 5. nov. 2017. u 22:26h

Malopre sam se vratio kući, prešao sam danas skoro 200km - uglavnom magistrala, ali je dosta bilo i po gradu.
Nisam još u ljubavi sa ovim menjačem, pogotovo što se tripujem da je radio prilično drugačije pre nego sam bio na malom servisu u Autokomercu. Isto tako je moguće da mi se samo čini, jer mi je to prvi automatik pa tek sad otkrivam nijanse u ponašanju.

Ne odgovara mi kako menja brzine, pri nekom normalnom ubrzavanju napuni skoro do 2500 obrtaja pre nego prebaci u narednu. Kad se uzbrdo ne forsira, na dodavanju gasa ume da šeta iz jedne u drugu brzinu.

Kad ga prebacim u S pa sam šaltam, ide kao mleko. Bez ikakvog cimanja, obrtaji ne variraju, sve kako treba. Izvozao sam veću turu po gradu sve u S režimu, čisto da budem siguran. Potpuno drugo ponašanje, plus se i potrošnja nešto smanjila.

Da li ovaj menjač "uči" šta vozač traži, kako sam čitao za neke menjače sa duplim kvačilom? Ono da posle određenog vremena počne da se ponaša u skladu sa tim kako gazda vozi (brže ili duže menjanje)? Ako uči, kako se ta memorija resetuje?
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't
.

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od darko darko » ponedeljak, 6. nov. 2017. u 13:47h

Ovako, posle zamene ulja ako si menjao treba mu vermena da uhvati nove parametre novog ulja. Bar sam ja slicno uhvatio razliku u nijansama mada kod mene pozitivnu (kretanje iz mesta, kraci start, mirnije u nizu)! Drugo on uci kaav ti je stil voznje tako je i mene nervirao nisam bio siguran u njega kada sam ga kupio. Ali isto i ti ucis kako on funkcionise, opusti se, shvati ces da u odredjenim situacijama bolje presaltuje nego so bi ti saltovao! Kod mercedesa postoji nesto kao das kotakt, drzis pun gas 15 sekundi i jos neka bajalca i onda se resetuje nacin saltovanja, verujem da postoji i kod forda isto. Pa ce nauciti kako saltujes!
To sto seta iz brzine u brzinu i sto trza bas izmedju prve i druge mi se ne svidja! Ako saltuje tako dok je hladan izmedju prve i druge, na malim obrtajima je ok. Meni mecka bukvalno saltuje na 1500 obrtuja u vislju, al ima torka na 1500 da izcupa banderu, tako kada presaltuje laganom voznjom na 1300 1400 obrtaja iz prve u drugu, bukvalno je vec na leru!
Ako je setanje iz druge u trecu, ponekad je ok.
Ti neko vreme vozi i privikni se na njega kao i on na tebe. I ja sam imao milijardu tripova, sato sto verujem da sam osetljiv na svaki detalj, polako, probas i neki drugiu isti i shvatices mozda da tako on funkcionise!
Saltanje se koriguje na polozaju papuce gasa, znaci uzbrdo duplje stisnes papucu gasa on ide nizu, popusti ide vislja ....

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od SCORPIO123 » ponedeljak, 6. nov. 2017. u 15:54h

prvo bi trebalo utvrditi koji je tacno menjac awf21 AISIN JAPAN ILI Ford powershift. oba su sa 6brzina

Avatar korisnika
Vladapetr
Poruka: 398
Član foruma od: nedelja, 17. jun 2012. u 19:59h
Lokacija: Beograd

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Vladapetr » utorak, 7. nov. 2017. u 00:39h

@darko: hvala za detaljan info ;)
Danas je vožnja već bila osetno lepša i tečnija, imao sam i nekoliko uspona koje smo prošli bez problema. Čak sam ga malo i forsirao da vidim kako će da se ponaša, nabio sam potrošnju na skoro 10l :)

Ostaviću ga jedan dan u Pinosavi, treba da se sredi retrovizor. Taman da pogledaju i da li je ovo ponašanje menjača normalno, pa ako jeste onda ću morati da mu se prilagodim... ili da ga malko čačnem čipom :)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't
.

SCORPIO123
Poruka: 1029
Član foruma od: sreda, 11. nov. 2015. u 20:43h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od SCORPIO123 » utorak, 7. nov. 2017. u 11:49h

i onda se resetuje nacin saltovanja????? na gore opisani nacin kod forda moze samo da resetuje oil service

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » utorak, 7. nov. 2017. u 12:59h

vlado previse se opterecujes
vozi to pun gas
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
Vlada pop
Poruka: 900
Član foruma od: subota, 30. apr. 2016. u 00:26h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Vlada pop » sreda, 4. dec. 2019. u 12:02h

Da li se u Mondea mk4 i S Max prve generacije ugrađivao neki automatski menjač da valja, da nije powershift koji se pokazao kao loš?
Focus 1.8 TDCi 74 kW 2004 karavan

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Markedjani » sreda, 4. dec. 2019. u 12:02h

Jeste... durashift.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Vlada pop
Poruka: 900
Član foruma od: subota, 30. apr. 2016. u 00:26h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Vlada pop » sreda, 4. dec. 2019. u 12:09h

A kako znati koji je koji, na prvi pogled, kod kupovine auta?
Focus 1.8 TDCi 74 kW 2004 karavan

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » sreda, 4. dec. 2019. u 12:25h

Od 2007 do 2010 durashift
2010 powershift,durashift je isao samo u 2.2 do 2012 ili 2013 ne secam se
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Markedjani » sreda, 4. dec. 2019. u 12:27h

Ako gledaš primerke do 2010. skoro pa 100% je durashift... od 2010. pa nadalje skoro pa 100% je powershift.


Durashift

Slika




Powershift

Slika

edit: preteče me macan
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
Vlada pop
Poruka: 900
Član foruma od: subota, 30. apr. 2016. u 00:26h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Vlada pop » četvrtak, 5. dec. 2019. u 04:05h

Hvala vam za info...
Focus 1.8 TDCi 74 kW 2004 karavan

Santino
Poruka: 176
Član foruma od: ponedeljak, 29. apr. 2019. u 14:23h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Santino » četvrtak, 5. dec. 2019. u 05:53h

Ja imam isti mondeo samo durashift menjac. Menjac nije nesto brz kao dsg ali kod mene ima 370 000km na satu i dalje radi bez problema. Uglavnom mislim da ga nikad niko nije servisirao. Ja sam mu na 345 000km mijenjao ulje i kada su ga ispustili ti u servisu su mi rekli da ulje nikad nije mijenjano. Uglavnom meni su isprali menjac, dodali neki aditiv i oko 5-6l ulja sve ukupno 150€. Filter se ne menja jer je u menjacu. Moj majstor koji radi samo fordove mi je rekao da je taj menjac dosta bolji nego ovaj noviji powershift. Dosta sam citao da je powershift los menjac, dosta ljudi iz iskustva mi se zalilo na taj menjac ne znam zasto. Vozi to i uzivaj ako ode za 1000€ sredis sve i ima da ga gonis opet 200-300 hiljada a na manuelnom bi do tad 2x mijenjao zamajac sa setom kvacila tako da ti je to skoro isto :D

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » četvrtak, 5. dec. 2019. u 07:04h

Ajmo jopet
Ulje u durashiftu nije predvidjeno da se menja nikad po fabrici i da bi ga promenio moras ga skinuti sa auta.Filtera nema u prodaji,ne postoji
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Santino
Poruka: 176
Član foruma od: ponedeljak, 29. apr. 2019. u 14:23h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Santino » petak, 6. dec. 2019. u 20:59h

macaneli piše:
četvrtak, 5. dec. 2019. u 07:04h
Ajmo jopet
Ulje u durashiftu nije predvidjeno da se menja nikad po fabrici i da bi ga promenio moras ga skinuti sa auta.Filtera nema u prodaji,ne postoji
Ulje u durashift se mijenja normalno kao i na svakom drugom menjacu. Sad sam pisao da sam ja mjenjao. Trebaju ti strucni ljudi koji imaju onu masinu za mijenjanje ulja u mjenjacima. Spoji masinu i izvuce staro ulje, onda sa litar dva ispere mjenjac i onda ulije novo ulje. Licno sam prisustvovo zamjeni :D
Filter se ne mjenja jer bi morao mjenjac da se rastavi da se zamjeni filter

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9876
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od sasa_f1 » petak, 6. dec. 2019. u 21:05h

Istu pricu sam prosao sa vagenom skoro i CVT menjacem, isto skidanje, filter i ulje. Da li je moguce da niko nije napravio filter za taj durashift?

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » petak, 6. dec. 2019. u 21:39h

Naravno da ima,ali ga ne prodaju,prodaju ga samo autoindustriji,a kosta tipa 30e
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od 911s [SK] » subota, 7. dec. 2019. u 00:08h

Stvar je u licenci za proizvodnju i (malo)prodaju dela.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Santino
Poruka: 176
Član foruma od: ponedeljak, 29. apr. 2019. u 14:23h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Santino » subota, 7. dec. 2019. u 08:13h

Ako fabrika nije projektovala da se mijenja filter onda vijerovatno i ne treba mijenjati. Vozi i uzivaj. Evo ovaj kod mene vec 370 000km ima i dalje radi dobro iako mu je prvo mijenjanje ulja bilo na 345 000km. Samo mijenjaj redovno ulje i kod nekog ko ima onu masinu i zna to da odradi kako treba i ne sikiraj se. Mjenjac ces najvise ubiti ako ga silis tipa da se potpisujes na asfaltu, non stop agresivna voznja, ako ga saltas iz D u R a da auto nije potpuno stao i obrnuto. Vozi ga normalno kad ga hoces izduvati gledaj da to radis na otvorenoj cesti nemoj nikako iz starta da ga cupas i trajace.

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9633
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » subota, 7. dec. 2019. u 11:08h

Pa fabrika nije projektovala ni ulje da se menja u durashiftu,zasto si ga onda promenio? hahahaha
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

petar1964
Poruka: 654
Član foruma od: subota, 22. dec. 2018. u 22:23h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od petar1964 » subota, 7. dec. 2019. u 11:34h

https://www.drive2.com/b/1901362/?page=0 automatski menjac 6 brzina awf21

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“