Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Automatski menjač - Mondeo MK4

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Santino
Poruka: 176
Član foruma od: ponedeljak, 29. apr. 2019. u 14:23h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Santino » subota, 7. dec. 2019. u 12:40h

macaneli piše:
subota, 7. dec. 2019. u 11:08h
Pa fabrika nije projektovala ni ulje da se menja u durashiftu,zasto si ga onda promenio? hahahaha
Nisi me razumio. Da fabrika nije projektovala da se ulje ne moze mijenjati ja ga ne bih onda mogao ni zamjenuti. Sto je slucaj sa filterom koji se ne moze zamjenuti osim da se skine mjenjac i rastavi. Znaci mjenjanje filtera fabrika nije projektovala.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od mbole » subota, 7. dec. 2019. u 17:38h

Nije ni zamenu ulja, posto ne postoji cep za ispustanje (nije postojao ni na prastarim menjacima koji su imali "life time" ulje)

Sent using Tapatalk

Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Santino
Poruka: 176
Član foruma od: ponedeljak, 29. apr. 2019. u 14:23h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Santino » subota, 7. dec. 2019. u 18:49h

Cekaj ti sas hoces reci da su mene prevarili na servisu? Pa licno sam gledao da su mi odvrnuli cep nesto ulja je iscurilo a ostalo sa masinom izvukli :D

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od dax92 » subota, 7. dec. 2019. u 19:40h

A kuda mislis da se ulje sipa prilikom skapanja u fabrici? teleportuju ga u menjac?
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od mbole » nedelja, 8. dec. 2019. u 05:59h

Nisam rekao da ne postoji cep za dolivanje, vec da ne postoji cep za ispustanje.

Na svim menjacima na kojima je predvidjena zamena ulja, postoji cep na najnizoj tacki menjaca, koji kad odvrnes ulje iscuri napolje. Nikakva masina i bakraci.
Na onima na kojima zamena nije predvidjena, taj cep ne postoji, posto nema potrebe da postoji.

Na svakom menjacu postoji cep za dolivanje ulja, posto ulje se doliva i kad ti recimo procuri manzetna, a ne samo kada ga menjas.

Isto kao sto mozes masinom da izvuces ulje iz motora kroz cev meraca, mozes i iz menjaca kroz cep za dolivanje. Al to nije fabricki predvidjena procedura, vec ti je tako zgodno.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

petar1964
Poruka: 654
Član foruma od: subota, 22. dec. 2018. u 22:23h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od petar1964 » nedelja, 8. dec. 2019. u 08:12h

pogledaj You Tube prilog koji sam postavio. i na focusu mk1 sa AT menjacem nepostoji cep za ispustanje ula pa se menja ulje.

Avatar korisnika
Cuplinger
Poruka: 25
Član foruma od: sreda, 12. avg. 2020. u 12:22h
Lokacija: Smederevo

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Cuplinger » četvrtak, 20. avg. 2020. u 18:40h

Pre svega samo da navedem da cilj pisanja ovog teksta nije namera se neko ocrni, i da nije nešto dobro urađeno, samo informacije koje sam dobio i moji utisci. Ne bavim se time sa moje laičke strane.
Ćao drugari,
Evo ja bio pre neki dan u Pinosavi. Da servisiram powershift, mondeo mk4 2011. Isto kao na onom klipu sa Italijanima. Povezali su masinu ispod na menjacu samo su bila dva creva. Ništa točak skidanje za zamenu filtera. Pretpostavljam jedno za odvod jedno za dovod. I ispalo je da je mnogo prljavo i da nije menjano redovno. Nije bilo ispustanja ulja kao na klipu. Proporuceno da za 30k dodjem ponovo posto je mnogo prljavo. Nisam nikakve aditive video da su sipali. Menjač radi dobro, nema razlike pre i posle, bilo je preventivno jer ne znam kad je sta radjeno. 18k 10l ulja i filter. Nesto sam skeptičan, vise bih voleo da sam video da je ispusteno ulje i sipano novo. Deluje kao da je princip dijalize. Istovremeno ubacivanje i ispustanje jer se radi dok auto radi. Ne znači da sam u pravu, a guzva ludilo pa nisam mogao da ispitam sve. Ako pocne da trza, trokira onda ide skidanje menjača pranje, zamena oprugica nekih. 700€. Ako mora da se menja 3000€. Presao jedno 200km posle toga sve ok radi nema problema. Nadam se da će nekom da pomogne ovaj tekst.
Pozdrav

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od mbole » četvrtak, 20. avg. 2020. u 22:38h

Ko zna sta sam ja uspojio kada sam kucao ove prethodne poruke :wtf: :punnish:

Verovatno uopste nisam obratio paznju da se radi o automatskom menjacu.
Kod njega je procedura sasvim drugacija nego kod manuelnog, i najcesce se upravo svodi na "dijalizu", no to naravno zavisi od konkretne konstrukcije menjaca.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11516
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od 911s [SK] » petak, 21. avg. 2020. u 02:08h

Ne može to tek tako da se ispusti komplet ulje iz tog menjača i celog sistema. Zato se i radi dijaliza.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Andreja84
Poruka: 54
Član foruma od: sreda, 23. dec. 2020. u 20:03h
Lokacija: Kladovo

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Andreja84 » nedelja, 7. feb. 2021. u 10:14h

Da malo dignem ovu temu.
Čitao sam i ovde na forumu i po drugim inostranim forumima. Neko preporučuje zamenu ulja u Durashift menjaču, neko pak tvrdi da nema potrebe jer je ulje "lifetime".
Ja rešio da ipak zamenim, svakako ne može da škodi. I baš tako, ne da nije škodilo, čak sam se oduševio koliko auto bolje menja brzine, čak i onaj blagi trzaj iz druge u prvu je skoro neprimetan. Potpuno drugi auto. Iskrena preporuka svakome ako nije menjao ulje, ili je kupio auto sa ovim menjačem a ne zna šta da radi da obavezno zameni ulje, nije velika cifra a mnogo znači. Kod mene je dva puta ispran i treće ulje ostalo u menjaču (10 litara).
Slika

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9635
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » nedelja, 7. feb. 2021. u 10:27h

Zar nije 7l za durashift?
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Andreja84
Poruka: 54
Član foruma od: sreda, 23. dec. 2020. u 20:03h
Lokacija: Kladovo

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Andreja84 » nedelja, 7. feb. 2021. u 10:56h

Ukupna količina ulja koja staje u menjač je 7 litara. Medjutim količina koja može da se ispusti je 3.5 litara.
Evo je izvučena tablica sa procentom novog ulja nakon određenog broja ispiranja.

Slika

A evo i videa zamene kod istog menjača doduše u Volvo-u. Taj se menjač ugradjivao još i u Citroene, Pežoe, Mazde i u još neke automobile iz tog doba.

Slika

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9635
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » nedelja, 7. feb. 2021. u 11:12h

Ja sam skinuo menjac i zamenio komplet ulje
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Andreja84
Poruka: 54
Član foruma od: sreda, 23. dec. 2020. u 20:03h
Lokacija: Kladovo

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od Andreja84 » nedelja, 7. feb. 2021. u 11:26h

To je varijanta sa skidanjem menjača i njegovim rasklapanjem. Mislim da je ovakva priča jednostavnija i da tih 12% ulja koje nije zamenjeno, odnosno 3 litra više ulja jeftinija varijanta nego skidanje i rasklapanje menjača.
To je moje mišljenje, ne mora da bude ispravno.
Slika

VladanS
Poruka: 30
Član foruma od: utorak, 17. jan. 2012. u 01:56h

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od VladanS » ponedeljak, 15. mar. 2021. u 23:23h

Zdravo ljudi,
Imam priliku da povoljno dodjem do focusa karavana 2.0 dizel 2010.god sa automatskim menjacem.
Nisam ga jos uvek ja probao, ali drug je gledao i kaze da ne oseca menjanje brzina.
Posto videh u nekom postu ranije da je aut.menjac na Mondeu bolji od onog na Focusu,
I posto je prodavac rekao da je Focus imao nekih problema sa menjacem ali da su ga resili na ovom 2.0 motoru i da je los samo na 1.6.
Verovatno bi bilo obrnuto da on ima 1,6, ali, sta je tu je samo me interesuje vredi li se upustati u ovakvu kupovinu?
Ford Mondeo karavan MK2 1.8zetec+TNG 1998god

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9635
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od macaneli » ponedeljak, 15. mar. 2021. u 23:32h

Ja bi ga zaobisao
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Automatski menjač - Mondeo MK4

Poruka od dule0911 » utorak, 16. mar. 2021. u 01:37h

Preskoci
Fiesta!!

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“