Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
studenac
Poruka: 7
Član foruma od: ponedeljak, 30. apr. 2012. u 22:04h

mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od studenac » sreda, 2. maj 2012. u 13:12h

odnedavno vozam mondea iz 98 g,1.8 td endura..nisam imao nekih problema vecih a i one manje sam rjesavao citajuci forume ovde.E sad imam problem koji ne mogu da nadjem na forumima pa ako neko zna i moze da pomogne bio bih zahvalan..na autu mi je lukasova dizel pumpa,nedavno je procurila pa sam nasao drugu koja je vozila nekih 160.000 tip i model pumpe je isti samo je razlika u tome sto je moje auto karavan a ova je sa limuzine pa neznam ima li to kakve veze.Pumpa je postavljena navodno dobro ozupcena ali auto nece da upali,ustvari upalio je i radio nekih 10 min i ugasio se,poslije toga verglaj i verglaj jedva nekako sastavi ali se i ugasi..sad me interesuje da li je ozubljena kako treba jer nije bas da vjerujem ovom majstoru.Koliko vidim na bos pumpi ima jedna oznaka i kad je okrenem na 12 sati polozaj ubacim klin i ono se lijepo poravna sa rupicom na pumpi i oznakom,medjutim na bregastoj i radilici nemam nikakvih oznaka.Na prijasnjim autima sam imao sve lijepo vidljivo medjutim na ovom mondeu nema osim na bos pumpi..Ako neko zna tacan nacin i polozaj pri ozupcavanju da mi ovde napise da to provjerim i sugestije ako bi sta jos trebao provjeriti..unapred zahvalan :ford:

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od milan_gt » sreda, 2. maj 2012. u 13:20h

mozda kod bosiste da odes..ili kod nekog ko ima komparater da ti sredi lepo paljenje..

Avatar korisnika
CrnaTica
Poruka: 363
Član foruma od: nedelja, 8. apr. 2012. u 23:49h
Lokacija: Osijek

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od CrnaTica » sreda, 2. maj 2012. u 14:43h

studenac piše:odnedavno vozam mondea iz 98 g,1.8 td endura..nisam imao nekih problema vecih a i one manje sam rjesavao citajuci forume ovde.E sad imam problem koji ne mogu da nadjem na forumima pa ako neko zna i moze da pomogne bio bih zahvalan..na autu mi je lukasova dizel pumpa,nedavno je procurila pa sam nasao drugu koja je vozila nekih 160.000 tip i model pumpe je isti samo je razlika u tome sto je moje auto karavan a ova je sa limuzine pa neznam ima li to kakve veze.Pumpa je postavljena navodno dobro ozupcena ali auto nece da upali,ustvari upalio je i radio nekih 10 min i ugasio se,poslije toga verglaj i verglaj jedva nekako sastavi ali se i ugasi..sad me interesuje da li je ozubljena kako treba jer nije bas da vjerujem ovom majstoru.Koliko vidim na bos pumpi ima jedna oznaka i kad je okrenem na 12 sati polozaj ubacim klin i ono se lijepo poravna sa rupicom na pumpi i oznakom,medjutim na bregastoj i radilici nemam nikakvih oznaka.Na prijasnjim autima sam imao sve lijepo vidljivo medjutim na ovom mondeu nema osim na bos pumpi..Ako neko zna tacan nacin i polozaj pri ozupcavanju da mi ovde napise da to provjerim i sugestije ako bi sta jos trebao provjeriti..unapred zahvalan :ford:
faza ti je promašena.

skini poklopac remena (makni servo i vodenu posudu da imaš više prostora) i okreći motor (u smjeru kazaljke na satu), dok ne dobiješ rupu na bregastoj na cca 9 sati. lukasica bi trebala onda bit na 12 sati
blokade su ti boreri od 6mm (ja koristio od 5 i 5 ipo jer lakše idu)
ako ideš sa borerom od 5ipo mm, on uđe u glavu do "navoja", čak i dublje malo. kad blokiraš bregastu, probaj okrenit motor, ne sme da mrdne :D

poslije toga, kad vidiš da pumpa nije na 12 sati, gripcangama stisni španer (najlakše je tako, nego čupat feder i namještat ga posle), stavi pumpu na 12 sati i blokiraj ju, navuci nazad remen, pusti španer i izvadi blokadu iz pumpe. pumpa se ne smije pomaknut više od par mm

još možeš na ona 3 šarafa na remenici popustit i stavit ih na sredinu, postezat sve i probat upalit ako upali teško, a poslije radi i dimi sve moguće boje, trebaš pumpu pomaknit u desno, odnosno, popustiš ta 3 šarafa na remenici i zakreneš pumpu. šarafi će onda bit skroz lijevo na tim "plivajućim" rupama.
mora da radi tako
Ford bez hrđe je kao Mercedes bez nišana mrgreen

Avatar korisnika
studenac
Poruka: 7
Član foruma od: ponedeljak, 30. apr. 2012. u 22:04h

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od studenac » četvrtak, 3. maj 2012. u 15:34h

blackbird700 piše:
studenac piše:odnedavno vozam mondea iz 98 g,1.8 td endura..nisam imao nekih problema vecih a i one manje sam rjesavao citajuci forume ovde.E sad imam problem koji ne mogu da nadjem na forumima pa ako neko zna i moze da pomogne bio bih zahvalan..na autu mi je lukasova dizel pumpa,nedavno je procurila pa sam nasao drugu koja je vozila nekih 160.000 tip i model pumpe je isti samo je razlika u tome sto je moje auto karavan a ova je sa limuzine pa neznam ima li to kakve veze.Pumpa je postavljena navodno dobro ozupcena ali auto nece da upali,ustvari upalio je i radio nekih 10 min i ugasio se,poslije toga verglaj i verglaj jedva nekako sastavi ali se i ugasi..sad me interesuje da li je ozubljena kako treba jer nije bas da vjerujem ovom majstoru.Koliko vidim na bos pumpi ima jedna oznaka i kad je okrenem na 12 sati polozaj ubacim klin i ono se lijepo poravna sa rupicom na pumpi i oznakom,medjutim na bregastoj i radilici nemam nikakvih oznaka.Na prijasnjim autima sam imao sve lijepo vidljivo medjutim na ovom mondeu nema osim na bos pumpi..Ako neko zna tacan nacin i polozaj pri ozupcavanju da mi ovde napise da to provjerim i sugestije ako bi sta jos trebao provjeriti..unapred zahvalan :ford:
faza ti je promašena.

skini poklopac remena (makni servo i vodenu posudu da imaš više prostora) i okreći motor (u smjeru kazaljke na satu), dok ne dobiješ rupu na bregastoj na cca 9 sati. lukasica bi trebala onda bit na 12 sati
blokade su ti boreri od 6mm (ja koristio od 5 i 5 ipo jer lakše idu)
ako ideš sa borerom od 5ipo mm, on uđe u glavu do "navoja", čak i dublje malo. kad blokiraš bregastu, probaj okrenit motor, ne sme da mrdne :D

poslije toga, kad vidiš da pumpa nije na 12 sati, gripcangama stisni španer (najlakše je tako, nego čupat feder i namještat ga posle), stavi pumpu na 12 sati i blokiraj ju, navuci nazad remen, pusti španer i izvadi blokadu iz pumpe. pumpa se ne smije pomaknut više od par mm

još možeš na ona 3 šarafa na remenici popustit i stavit ih na sredinu, postezat sve i probat upalit ako upali teško, a poslije radi i dimi sve moguće boje, trebaš pumpu pomaknit u desno, odnosno, popustiš ta 3 šarafa na remenici i zakreneš pumpu. šarafi će onda bit skroz lijevo na tim "plivajućim" rupama.
mora da radi tako
hvala na pomoci..malo sam zraknuo to sto si mi napisao ima ta rupica na 9 sati,samo kod mene je remenica po izgledu petokraka znaci samo jedan saraf koji se uvrce na bregastu i pet proreza bez one koja ima za blokiranje pri ozubljivanju sto znaci da ja motor mogu okretat do besvijesti ako nemam s cim uporediti poziciju bregaste,cudno je to da nema bas nikakve oznake ili na zupcima ili drugacije.ja uguram borer u tu rupicu ali tamo nikad uletit u neku rupicu kao sto ima npr kod lukasice,znas li slucajno kako da blokiram radilicu mozda bi tako islo..pozz
Pomazite ljudi svi smo fordisti :D

Avatar korisnika
CrnaTica
Poruka: 363
Član foruma od: nedelja, 8. apr. 2012. u 23:49h
Lokacija: Osijek

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od CrnaTica » četvrtak, 3. maj 2012. u 17:36h

je, kontam, baš sam otvorio etis i ne mogu vjerovat da su toliko toga (nepotrebno) izmijenili na endura motoru...

na linku dolje imaš kompletan slikokaz
http://dl.dropbox.com/u/2721154/mondeo%20remen.pdf

kod mene je na eskortu ona "puna" remenica, sa 4 proreza (za poštimavanje) i 1 rupom za blokadu
Ford bez hrđe je kao Mercedes bez nišana mrgreen

Avatar korisnika
studenac
Poruka: 7
Član foruma od: ponedeljak, 30. apr. 2012. u 22:04h

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od studenac » četvrtak, 3. maj 2012. u 22:49h

blackbird700 piše:je, kontam, baš sam otvorio etis i ne mogu vjerovat da su toliko toga (nepotrebno) izmijenili na endura motoru...

na linku dolje imaš kompletan slikokaz
http://dl.dropbox.com/u/2721154/mondeo%20remen.pdf

kod mene je na eskortu ona "puna" remenica, sa 4 proreza (za poštimavanje) i 1 rupom za blokadu
ma druze ovo mi sve onak izgleda komplikovano,sve je to lijepo pokazano na ovim slikama ali vidim i dosta zezancije tu ima,zakon su stari motori gdje sve lijepo je oznaceno i samo picis,ovo je malo teze za mene...odoh ja lijepo bosisti i nek se on zeza sa tim..tebi hvala puno na ovim objasnjenjima pozz thumbsuph

Avatar korisnika
CrnaTica
Poruka: 363
Član foruma od: nedelja, 8. apr. 2012. u 23:49h
Lokacija: Osijek

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od CrnaTica » petak, 4. maj 2012. u 07:55h

i drugi put thumbsuph
al stvarno su ga zakomplicirali...
Ford bez hrđe je kao Mercedes bez nišana mrgreen

Brijanje
Poruka: 19
Član foruma od: subota, 6. jan. 2018. u 17:05h

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Brijanje » subota, 6. jan. 2018. u 17:43h

Zdravo društvo. Zovem se Milan. Imam jednu dilemu. U pitanju je ford mondeo 1998 god. 1,8 td 66 kw. Kako da uzubim bregastu , dali da je stavim paralelno sa alatom za blokadu (šparing od 5 mm) ili da je na četiri štafa podesim da ide napred za koji mm. Kako se dobijaju bolje performanse. Pošto mi je potrošnja 7 na otvoreno a 10 grad

Nikola312
Poruka: 1113
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Nikola312 » subota, 6. jan. 2018. u 18:49h

Ne znam za potrošnju da li se hvališ ili žališ, ali mislim da je skroz ok za auto star 20 godina.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od mbole » subota, 6. jan. 2018. u 21:39h

Sta tebe ustvari muci?
Hoces bolje performanse ili manju potrosnju?
Posto oba zajedno ne idu.
A bregastu zupcis kao sto je predvidjeno da se zupci. To sto si video da neko negde pomera ugao, je za vrlo specificnu namenu, gde juris dobar rad u tacn oodredjenom rezimu, i ne interesuje te sto je u svim ostalim losiji... bla bla...
A 7/10 sa diznama koje su zamenjene "nikad", klipovima, karikama, ventilima, koji su davno videli lepe dane... ne vidim gde je problem?

Meni je tajauto umeo da trosi 5.5 na otvorenom, al u doba kad zive duse nije bilo na putu, i kad vozim onako... bez nekog jurcanja, ne penzoski, ali ne ni sa naglim ubrzavanjima - kocenjima. Al to je bilo kad je imao 5-6 godina, a ne kada je napunio 20.
5.5-7 dovoljna je malo drugacija noga na gasu.
10 pa i vise je sasvim normalno za Bg u 4 popodne.
Na autoputu... ume i 12 samo ga poteraj dovoljo brzo.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Markedjani » subota, 6. jan. 2018. u 21:46h

Izmeri kompresiju i samo će ti se kasti.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Brijanje
Poruka: 19
Član foruma od: subota, 6. jan. 2018. u 17:05h

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Brijanje » subota, 27. okt. 2018. u 18:36h

Pozdrav drugari . Evo i mene posle dužeg vremena . Ima problem sa mondeom MK2 1,8TD. Pukao mi je zupcasti kais. Bregasta nije pukla .Dali se nekada desilo da taj motor ne pokrivi ventile. Kad je pukao bilo je negde oko 1250 o/min. I sto se tiče menjaca. Koje ulje se sipa u te menjace, gde se sipa i gde se proverava nivo ulja. Hvala i pozzzzzzzzzzzzzzzz

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Markedjani » subota, 27. okt. 2018. u 18:41h

ne nadaj se.

pitanje u vezi menjača tj ulja nema veze sa temom... nađi odgovarajuću ili otvori novu.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od ljuba power » nedelja, 28. okt. 2018. u 11:19h

kad pukne z.kaiš mora glava da se skida,krivi ventile 100%.pričamo o velikom z.kaišu,od bregaste.

Brijanje
Poruka: 19
Član foruma od: subota, 6. jan. 2018. u 17:05h

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Brijanje » sreda, 31. okt. 2018. u 19:35h

VEROVALI ILI NE . Drugari poz...Da podelim iskustvo sa vama. Pukao mi je veliki zupcasti i na svu sreću samo je jedan ventil malo iskrivio. Prošao sam sa hiljadu dinara .Samo su mi zamenili jedan ventil i naštelovali ga. Pošto je sve drugo bilo kažu ok.Proverili su ventie na vakum i kažu da su dobru. Ford mondeo mk 2 1.8 td.Kako su mi rekli da lomi sve živo ja sam dobro prošao.

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2601
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od ljuba power » četvrtak, 1. nov. 2018. u 08:43h

:eek:

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Markedjani » četvrtak, 1. nov. 2018. u 09:04h

Zamenili ti ventil sa sve skidanjem glave i ponovnim zupčenjem za 1000 dinara ?

Vau, ala neko baš mrzi sebe i ne ceni uopšte.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Brijanje
Poruka: 19
Član foruma od: subota, 6. jan. 2018. u 17:05h

Re: mondeo 1.8 TD endura98g...ozupcenje

Poruka od Brijanje » petak, 2. nov. 2018. u 07:40h

Samo su zamenili ventil i naštelovali za 1000 dinara. Skidanje glave, nameštanje i zupčenje sam sam uradio. Plus novac za delove za veliki servis, tako da sam super prošao.
Edit administracije: Ne piši velikim slovima, poročitaj opet pravila foruma, a naročito pravilo br. 14: https://www.fordclubserbia.org/forum/vi ... ?f=33&t=49

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“