Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Plivajući zamajac

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 21:00h

nema tu povecanje trenja,sam materijal ne dozvoljava proklizavanje,a materijal je vrlo gladak i povrsina naleganja je manja,cela fora je u materijalu.

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Plivajući zamajac

Poruka od goja » nedelja, 19. feb. 2012. u 22:03h

sta,skace s mjesta cim dotakne zamajac?

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 22:07h

onog trenutka kada skroz sklonis nogu sa kvacila klizanja su minimalna,skoro nikakva

to se i nekoristi za komercionalnu upotrebu,tj. koristi se samo za trke jer je tesko to voziti u svakodnevnom saobracaju
Poslednja izmena: BojanM, na dan nedelja, 19. feb. 2012. u 22:10h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Ne piši post za postom u kratkom vremenskom periodu, koristi umesto toga opciju "Uredi"!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Plivajući zamajac

Poruka od BojanM » nedelja, 19. feb. 2012. u 22:09h

Ono što kolege žele da kažu (da se ne bismo vrteli još 20 poruka oko elementarne fizike), ako se pri istoj sili neki materijal, recimo to laički, bolje "lepi" (iliti "ne dozvoljava proklizavanje"), potpuno je nebitno koliko on ima vizuelno, pod prstima itd. glatku površinu -- njegov koeficijent trenja je veći nego kod nekog drugog materijala koji nema te karakteristike :)
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 22:14h

ja pokusavam laickim objasnjenjem da im objasnim o cemu se tu radi,elektromagnetna spojnica nema klizanja uopste a materijal je nebitan

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Plivajući zamajac

Poruka od goja » nedelja, 19. feb. 2012. u 22:41h

Prijatelju, nemoj vise objasnjavati...opste poznato je sta je sinter,po cemu su lamele i dobile ime.Klizanja mora da bude jer bi u suprotnom to bilo isto sto i kruta veza koja bi sve lomila,samo je klizanje krace zbog povecanog trenja,za sta je zasluzan materijal obloge,tj sinter(presovani metalni prah,u zavisnozti za sta se koristi se biraju metali)...ni u cemu drugom se ne razlikuju ove lamele od klasicnih.
uzgred receno,nema klizanja ni kod lamela za ''komercijalnu upotrebu'' kad skines sasvim nogu sa kvacila sem ako je isto potroseno. a sta si mislio reci sa ovom elektromagnetnom spojnicom,ne znam...

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:03h

po tome sto ti tvrdis na trkackim motorima bi onda koristili seriske lamele a nebi kupovali kvacila od hiljadu evra,seriska lamela nemoze da izdrzi ni jednu trku,veruj znam o cemu pricam,time se bavim "samo" 17 godina,nezelim da ulazim u detaljna tehnicka objasnjenja

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Plivajući zamajac

Poruka od goja » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:16h

neee,nemoj ici iz krajnosti u krajnost.Pricali smo o principu lamele,tj,ti si poceo ispravljati ljude po pitanju iste.Gdje i zasto se ona koristi i na kojim sredstvima je jedna druga prica.Ovo je forum na kom ljudi mogu nauciti stosta ko i ja i ti pa ako vec nesto objasnjavas i tvrdis treba da znas o cemu pricas.Ne kazem da ti ne znas sloziti kvacilo ,za motor ili automobil,bilo za sta da je namjenjen ali ima stvari koje su opstepoznate a ti se,eto, pogubio u njima.

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:21h

druze princip je isti samo je razlika u tome sto obicna obloga sto se vise greje vise kliza a kod sintera toga nema,sinter se prosto lepi za korpu i zamajac tako da klizanja nema,jesi li ikada vozio auto sa sinter lamelom?

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Vladan » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:23h

kao totalnom laiku za auto mehaniku, cini mi se da Buca ima poprilicno empirijsko znanje, tj. iskustvo, ali da nije bas pazio u skoli. Mislim da su mu saveti sasvim ok, kad se malo pronikne u "fabulu radnje".

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:25h

ja se nepravim pametan,samo pricam ono sto je tako,neznam po cemu nisam pazio u skoli,prihvatam svako objasnjenje :wtf:

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Plivajući zamajac

Poruka od goja » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:29h

Nisam nikada...mislim da ni necu imati prilike, preferiram duge,lagane voznje bez velikih trzavica.

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Vladan » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:32h

buca ford zemun piše:ja se nepravim pametan,samo pricam ono sto je tako,neznam po cemu nisam pazio u skoli,prihvatam svako objasnjenje :wtf:
Kao sto rece kolega iznad, verujem da si vrhunski majstor, i mislim da bi trebalo toga da se drzis, svi ce ti biti zahvalni i postovace te.
Da nisi pazio u skoli, kazem jer vidim da ne baratas najbolje pojmom "trenje". Ako si namerno "omasio", izvini, nisam razumeo salu. Nema potrebe da kazes: "trenje", ako mislis na nesto drugo.

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:34h

zelim ti da probas,ako treba organizovacemo nesto,ne da bih te nesto ubedjivao nego cisto da probas,naravno i da vidis cime se bavim,ja spremam dva trkacka fokusa ,moja dva druga voze to,zato ti i pricam da su to dva sveta razlicita

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:36h

Vladan piše:
buca ford zemun piše:ja se nepravim pametan,samo pricam ono sto je tako,neznam po cemu nisam pazio u skoli,prihvatam svako objasnjenje :wtf:
Kao sto rece kolega iznad, verujem da si vrhunski majstor, i mislim da bi trebalo toga da se drzis, svi ce ti biti zahvalni i postovace te.
Da nisi pazio u skoli, kazem jer vidim da ne baratas najbolje pojmom "trenje". Ako si namerno "omasio", izvini, nisam razumeo salu. Nema potrebe da kazes: "trenje", ako mislis na nesto drugo.
vidi trenje i klizanje je jedno te isto

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Vladan » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:45h

buca ford zemun piše: vidi trenje i klizanje je jedno te isto
Ako se dva tela klizaju jedno preko drugog,izmedju dodirnih povrsina dolazi do trenja. To je u stvari sila koja se trudi da to klizaanje spreci. Sto je ta sila jaca, klizanje je teze.

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:51h

sila je ista samo je "klizanje "manje

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Plivajući zamajac

Poruka od goja » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:52h

Ma razumijem ja tebe, druze i ne sumnjam u tvoju sposobnost,vjeruj mi...Prica je bila uglavnom zbog ovakvih izjava ko u tvom zadnjem postu ali posto,opet kazem,brljas osnovne pojmove i zakone fizike, jebi ga,ja vise necu komentarisati...

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Vladan » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:56h

buca ford zemun piše:sila je ista samo je "klizanje "manje
Kao sto rekoh, mislim da razumem sta hoces da kazes, i mislim da je to sto hoces da kazes ispravno, tj. tacno. Sto se tice pojma sile trenja, mislim da nisi u pravu. I ovim se odjavljujem iz ovog dela ove teme.

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » nedelja, 19. feb. 2012. u 23:59h

u redu je nismo se razumeli,ne zelim ni ja vise

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od mbole » ponedeljak, 20. feb. 2012. u 00:10h

Stvarno niste pazili u skoli :)
Postoji sila trenja klizanja i sila trenja mirovanja.

Primer iz skole: drvena kocka na ravnoj podlozi.
Vuces kocku kanapcetom privezanim za nju ali ona nece da se pokrene sve dok sila kojom vuces ne predje neku granicu. Sili kojom vuces kanapce, suprotstavlja se sila trenja mirovanja. Kolika ce biti ta granicna sila kada se telo konacno pokrene zavisi od normalne sile kojom je kocka pritisnuta o podlogu i od koeficijenta trenja materijala.

Prevedeno na lamelu, to je slucaj kada je kvacilo pusteno, lamela je "uhvatila" i nema nikakvog klizanja.

Vracamo se u skolu.
Kada se kocka jednom pokrenula, sila kojom je potrebno vuci kocku naglo pada, odnosno pala je sila trenja koja jos se suprotstavlja. To je sila trenja klizanja, i takodje zavisi od normalne sile i koeficijenta trenja.

To je slucaj kada lamela "hvata" ili "pusta" odnosno u trenutku kada se kvacilo pritiska ili pusta.

E sad, zasto se na trkackim automobilima koristi ovakva sinter lamela a ne obicna. Zato sto je koeficijent trenja sinter lamele daleko veci, odnosno sila trenja koju ostvaruje, bilo u slucaju trenja mirovanja, bilo u slucaju trenja klizanja je veca.
Sila kojom trkacki auto pokusava da natera lamelu na proklizavanje, je daleko veca nego kod obicnog auta. To bi mogli da resimo tako sto stavimo veooooma jaku oprugu u korpu kvacila, ali tada bi trebao neki monstrum da stiska pedalu (a svi znamo da su trkaci metar i zelja da porastu, cast izuzecima), ili tako sto nadjemo materijal sa visokim koeficijentom trenja (sinter u ovom slucaju).
Isto tako, visoka sila trenja klizanja nije problematicna pri trkackoj voznji. Bolidi se ne zaustavljaju na semaforu svaki cas, ne voze jaja u gepeku, nemaju potrebu za glatkim polascima i saltovanjima, vec upravo obrnuto, sto pre lamela "uhvati" to bolje.

Valjda je sad malo jasnije :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » ponedeljak, 20. feb. 2012. u 00:15h

lepo receno,samo sto u slucaju kod trkackog auta nece doci do klizanja lamele vec do proklizavanja tocka,veca sila treba da lamela prokliza nego da prokliza tocak,ja se izvinjavam na gresci sign0007

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od mbole » ponedeljak, 20. feb. 2012. u 00:19h

Naravno zato se i stavlja takva lamela, a ne obicna.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » ponedeljak, 20. feb. 2012. u 00:24h

ima tu jos nekih stvari,ali da ne ubijamo temu i da neispadnem neki smarac,koga interesuju te stvari oko trka i pravljenja svega toga slobodno neka pita pokazacu vrlo rado :beer:

Avatar korisnika
sasa_f1
Poruka: 9880
Član foruma od: sreda, 4. maj 2011. u 23:32h
Lokacija: Beograd

Re: Plivajući zamajac

Poruka od sasa_f1 » ponedeljak, 20. feb. 2012. u 00:27h

mbole piše:a svi znamo da su trkaci metar i zelja da porastu, cast izuzecima
Borkovic! :D

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“