Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Plivajući zamajac

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 03:42h

pa ja to ranije dodavanje gasa zovem 'medjugas'..

i ja sam imao mondea ko tvog, sa 3000 obrtaja mu gas pada na ler za mozda 3s a kod mog za 1s e sad ako necu 3x brze da saltam onda cu (posebno iz 4. u 5.) da zadrzim da ne padne gas i da auto preko kvacila ne dize obrtaje..(u pitanju je minimalno ali ja osetim tu neuskladjenost i smeta mi)

da ne ponavljam, lamela nanitovana na 450.000 na mondeu kao tvom a na ovom 140.000 bez problema sa zamajcem tako da opet mozda i nekako baratam kvacilom :D

sent from white land..

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od mbole » sreda, 15. feb. 2012. u 03:57h

Ih Milane, i ja svoju zenu zovem Mica Ubica, pa to ne znaci da je clan zemunskog klana :)
Medjugas smo opisali sta je, a to tvoje zadrzavanje gasa nije medjugas, pa ti ga zovi kako god hoces.

Lepo napisah, bez ljutnje. I nisam napisao da ne znas da baratas kvacilom, vec da to cudno radis. Upravo to sto ti lamela traje tako dugo govori da je ne koristis u dovoljoj meri, ma kako to sasavo zvucalo.

Ne vidim zasto je potrebno da zadrzis gas, sve i kad bi obrtaji stigli da padnu, jer 1 sekunda je po meni predugacka cak i za meko saltovanje.
Cak i da obrtaji padnu, auto se i dalje krece istom brzinom, i kvacilom/gasom bez problema postizes tecnu voznju bez cimanja.

Ti si izgleda navikao da vozis ostro, i onda ti nikako ne ide meko saltovanje. Plus auto sa velikim obrtnim momentom koji trazi fino doziranje kvacila.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 11:06h

naprotiv, bas mi ide meko saltanje jer ja jedini ovde na problematicnom za to 2.0 tdci motoru imam tu tehniku i kad vozim brzo i normalno a to ne kazem ja..

a za kvacilo valjda znaci da sam 'nezan' a ne da ga ne koristim kako treba.. :D

evo da te pitam, ides 100 i samo stisnes kvacilo, obrtaji padnu, i da bi opet pustio kvacilo moras dati gas do nekih obrtaja iako si u istoj brzini a ne samo nezno pustati kvacilo..to si objasnio pre i ne znam kako se ti i ja ne razumemo..

a senna daje medjugas ili sta na onom snimku?

sent from white land..

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Cedo » sreda, 15. feb. 2012. u 13:17h

Senna odradjuje heel toe, ali za ovu pricu je bitno da kvacilo pritiska samo jedanred dakle single clutch downshift, nema vremena ni potrebe za kamionski double clutch :D , udobnost je ustvari nus pojava koriscenja ove tehnike :) koja je pre svega proistekla iz potrebe da se na stazi, pred krivinu, prebaci u odgovarajucu nizu brzinu ali bez cimanja automobila koje izaziva standardni downshift, to bi mu poremetilo balans, nekontrolisanim prebacivanjem tezista bi izgubio grip pri tim kriticnim brzinama..znaci cilj je zadrzavanje kontrole nad automobilom tj. sto tecnija promena u nizu pred krivinu, odrzavanje idealne brzine kroz krivinu, i maksimalno ubrzanje na izlasku iz krivine, u tom odgovarajucem nizem prenosu, i kao sto rekoh udobnost je tu samo nus pojava :) ..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 13:23h

pa i senna vozi udobno bez cimanja i sto tecnije..zasto to nije udobno?

meni je udobnost da ne seckam glavom pri promeni brzina (nebitna je brzina km/h)

..a ja to zovem medjugas (bez duplog kvacila jer normalno da ne mislim na taj) jer drugi nisam nikad koristio (predhodno sam rekao na koji mislim)

sent from white land..

Avatar korisnika
goja
Poruka: 1186
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 13:17h
Lokacija: bg

Re: Plivajući zamajac

Poruka od goja » sreda, 15. feb. 2012. u 13:34h

Pa,sinko,sto onda tvrdis nesto sto ni sam ne znas,lijepo sam ti rekao da ti ni ne znas sta je medjugas a ti upro u senu pa senu... to sto ti, to sto radis, zoves medjugasom je ko i ona taraba sa nekom stvari ali ima i onih koji su probali j..ati pa slomili k...c.
Ti si motorista gdje je ''igranje'' sa gasom potrebnije i gdje je izrazenije cimanje pri saltanju u nize...kontam da odatle polazi potreba da se isto radi na mondeu...

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 13:38h

pa nisam ja stavio Dajic pa da pricam o medjugasu da duplim kvacilom sta vam je? :D

ja ne cimam ni sa motorom ni sa mondeom, putnici ne znaju da li je uopste promenjen stepen u bilo kom rezimu voznje..osim na motoru jer cuju po zvuku..

sent from white land..
Poslednja izmena: milan_gt, na dan sreda, 15. feb. 2012. u 13:44h. Ukupno izmenjeno 3 puta.

Avatar korisnika
Pančevac
Poruka: 1294
Član foruma od: subota, 13. mar. 2010. u 21:57h
Lokacija: Banat

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Pančevac » sreda, 15. feb. 2012. u 13:39h

[youtube][/youtube]
MONDEO 2.0 tdci mk4 titanium x

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 13:47h

goja piše: Ti si motorista gdje je ''igranje'' sa gasom potrebnije i gdje je izrazenije cimanje pri saltanju u nize...kontam da odatle polazi potreba da se isto radi na mondeu...
ti pricas o cimanju, ja o ne cimanju..znaci ne razumemo se :D

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od mbole » sreda, 15. feb. 2012. u 13:53h

Koliko mene secanje sluzi (jos sa stare formule VW), ovo istovremeno gazenje kocnice i gasa na formuli odradjuje sasvim drugi posao, i nema mnogo veze sa padanjem obrtaja, cimanjem itd. Formulom se ne upravlja samo volanom vec i gasom. Stiskanjem gasa izbacuje se zadnji spoljasnji kraj (preupravlja), oduzimanjem uvlaci (podupravlja).

Mislim da je dzaba da dalje pricamo, videcemo se na nekom skupu, pa cemo uzivo probati, i valjda izmudrovati sta i kako. Niko od nas nema savrsenu tehniku voznje, niti mislim da tako nesto uopste postoji. Ono sto je jednome perfektno, drugome je dosadno, i obrnuto, trecem se ne zuri nigde vec gleda da minimizuje potrosnju, cetvrti bi samo da stigne sto pre, peti vozi jaja u gepeku...
Uglavnom, uzivo svako od nas moze po nesto novo da nauci.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 14:00h

thumbsuph

nema snimak pedala samo sa medjugasom (obicnim bez duplog kvacila) i na snimku treba da se vidi upotreba pomenutog medjugasa u voznju..'prsti-peta' se ne pominju ovde..

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Cedo » sreda, 15. feb. 2012. u 14:05h

Da Bole ali ovde se radi o kocenju i promeni prenosa u istom trenutku (heel toe) pa doziranje gasa na pritisnuto kvacilo nema uticaj na ponasanje vozila, prckanje gasa kroz krivinu je naravno sasvim druga stvar...
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 14:11h

thumbsuph

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od mbole » sreda, 15. feb. 2012. u 14:18h

Gledam sad ovaj snimak i ovo na 0:43 je klasican medjugas sa kocenjem. Kvacilo je pustio samo koliko da uhvati naravno, ne do kraja, posto ionako je gornjih 2cm prazan hod.
Ovde se medjugas kosisti posto jednostavno sami sinhroni ne mogu da stignu da odrade posao dovoljo brzo pri ovakvoj promeni broja obrtaja (oko 2000 rpm za mnogo manje od sekunde).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » sreda, 15. feb. 2012. u 14:27h

mora skup pa da pricamo..

sent from white land..

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Plivajući zamajac

Poruka od totti » sreda, 15. feb. 2012. u 15:07h

party0021
Slika

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Plivajući zamajac

Poruka od BojanM » sreda, 15. feb. 2012. u 15:26h

:dd1: :beer: :prodato:
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
dax92

 
Poruka: 7473
Član foruma od: ponedeljak, 11. apr. 2011. u 13:12h
Lokacija: Beograd (Ostruznica)

Re: Plivajući zamajac

Poruka od dax92 » sreda, 15. feb. 2012. u 22:02h

milan_gt piše:mora skup pa da pricamo..
totti piše:party0021
A i Boki diplomirao... mrgreen
Focus ST170
Focus SVT
Markedjani piše:druže ford je to... mogu da uđem kroz pod ko dingospo hahahaha
macaneli piše:ide bolje zato sto mk1 ima dusu lol
totti piše:Vidi... Ti bi sa tvojom kornjačom mogao da igraš kolo oko ove, ne bih se potezao ni na 20 metara lol

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Plivajući zamajac

Poruka od van » četvrtak, 16. feb. 2012. u 19:46h

Милане , ако тако брзо падају обртаји , даћу ти пнеуматски убалживач затварања лептира , да не мораш да задржаваш гас . То су имали стари фордови са шестацима .Једна мембрана са федером и малом рупицим за излазак ваздуха . Ради исто што и амортизер на вешању . Не даје лептиру да се затвори одмах , него после 1-2-3 секунде . Други крај има навој па може да се наштелује до ког дела отворености лептира делује .
А можеш и пригушивач за затварање фиоке да ставиш .

Што се тиче технике прсти-пета , она много везе мењањем степена преноса , него са контролом аутомобила кроз кривину . При преласку са педале на педалу губи се делић секунде , па када се помножи са бројем кривина , види се разлика . Друга ствар је играње са балансом аутомобила , што је веома битно за лаке аутомобиле са моћним моторима и кочницама

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Plivajući zamajac

Poruka od milan_gt » četvrtak, 16. feb. 2012. u 20:14h

hvala puno ali sam se lepo navikao.. :D

sent from white land..

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » četvrtak, 16. feb. 2012. u 23:36h

dule0911 piše:To ti je lamela sa ojacanim oprugama, nista vise. Znaci kao na obicnom autu sa fiksnim zamajcem, samo je lamela izdrzljivija (i skuplja).
sinter lamela nema opruge,tj.postoje verzije ali se koriste samo za reli,inace siter lamela umesto klasicne frikcione obloge ima plocice od sinter bronze koje smanjuju trenje i povecavaju prenos sile.

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Plivajući zamajac

Poruka od dule0911 » četvrtak, 16. feb. 2012. u 23:56h

Rekoh u nekom od prethodnih postova da ne razumem tacno kako to radi sign0007
Eto objasnjenja, hvala na ispravci thumbsuph
Fiesta!!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Plivajući zamajac

Poruka od van » petak, 17. feb. 2012. u 13:35h

buca ford zemun piše:
dule0911 piše:To ti je lamela sa ojacanim oprugama, nista vise. Znaci kao na obicnom autu sa fiksnim zamajcem, samo je lamela izdrzljivija (i skuplja).
sinter lamela nema opruge,tj.postoje verzije ali se koriste samo za reli,inace siter lamela umesto klasicne frikcione obloge ima plocice od sinter bronze koje smanjuju trenje i povecavaju prenos sile.

Мислиш повећава трење ? Смањење силе трења доводи лакшег проклизањања , а повећање до тежег .

buca ford zemun
Poruka: 20
Član foruma od: utorak, 14. feb. 2012. u 01:20h

Re: Plivajući zamajac

Poruka od buca ford zemun » petak, 17. feb. 2012. u 19:12h

pod smanjenje trenja misli se da nema klizanja jer sinter obloga se lepi za potinu plocu sa jedne i zamajac sa druge strane

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Plivajući zamajac

Poruka od Dragomir » petak, 17. feb. 2012. u 22:41h

to je ipak povecanje trenja
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“