Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Kuda na letovanje?

Putovanja, izleti, pitanja o izboru puta, sve na jednom mestu.
Avatar korisnika
Wellisha

 
Poruka: 467
Član foruma od: utorak, 9. nov. 2010. u 17:49h
Lokacija: Beograd - Žarkovo - Sremčica

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od Wellisha » utorak, 25. avg. 2020. u 19:34h

Preko Guče ti je put za vožnju kada si sam u kolima i voliš krivine :gears: jer ima samo jedan pravac kod Kotraže za četvrtu brzinu. Većina ivanjičana sa sporim kamiončićima idu tim putem i teško ih je obići. Okolo preko Požege i Arilja je lakši jer ga držiš veći deo u petoj i lakše obilaziš jer su pravci češći. :woohoo: Jeste smor "obilaznica" kroz ČA cekicko ali i odvajanje za Guču ti je na 70% nje tako da ti čačanski zaglav negine. mrgreen
..prdnuh u čabar sa mirisom benzina i zadnjom vučom pa sada čađavim sa lubeničarom 8)

Avatar korisnika
montoya
Poruka: 2104
Član foruma od: sreda, 24. nov. 2010. u 13:13h
Lokacija: Jagodina

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od montoya » utorak, 25. avg. 2020. u 22:27h

Prosli preko Guce, jes da je bilo krivina za krivinom i sve druga treca ali dobro ... U povratku idem preko Arilja cisto da vidimo i taj put.
Ford mondeo mk4.5 2023-
Ford Ka mk2 2021-
Volvo v50 1.6 d2 2019-2023
Ford KA 1.3 2019-2021
Maverick 2.0 Zetec 2018-2022
C Max 06. 1.8 tdci 2016-2019
Focus mk1 1.8 tdci Zetec 2010-2016

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » petak, 4. sep. 2020. u 12:17h

Stigao sinoc.
Put bez ikakvih problema.
Naprotiv, granicni policajac na kosovskoj strani je bio tri puta ljubazniji od naseg, carinici nas nisu ni gledali.
Prelazi se s licnom kartom.
Granicu izmedju Kosova i Albanije smo presli bez ikakvog pregleda, ni dokumenta nam nisu trazili, samo mahnuo da prodjemo (bila je neka guzva, i jednostavno su pustali sve da prodju).

Sto se tice puta...

Ubedljivo najgori deo je od Nisa do Merdara (Nis, Prokuplje, Kursumlija, Merdare)
Prvi deo kroz Kosovo je u radovima (prosiruju na 4 trake), ogranicenja su niska, ali se ide bez problema. Doduse, mi smo stigli oko 3 po ponoci, tako da nigde zive duse nije bilo, ne znam kako je tokom dana.
Ostatak... autoput, ne placa se putarina. Deo oko Prisitine prolazi kroz naselje, pa je ogranicenje 80, ali ide se sasvim komotno.

Albanija, placa se putarina (5 evra, placa se na ulasku na autoput).
Kuda su ga provukli, kroz one planincine... alal im pasulj.
Ima dosta krivina na njemu, cesta su ogranicenja na 80 (sasvim logicna), ali meni licno takav vise odgovara od onoga koji je samo pravo.
Kada se izadje iz planina i spusti ka Tirani, pa dalje na Drac i Valonu, ide mesano... malo "obican" put, malo vise traka... kako na kom delu, ali svuda je asfalt sasvim OK, nema rupa...

Dalje, kada se prodje Valona, put je dobar (asfalt odlican), ali ozbiljno krivudav i prilicno uzna (na nekim delovima bas uzan), sa usponima i serpentinama, prolazi kroz naselja...
Mi smo isli putem uz obalu, koji nije "default", ali nam je delovao zanimljivije.
Drugi put, koji ide preko Djirokastre, ne znam kakav je, verovatno cu njime u povratku.

Putovanje se dosta oduzilo, posto smo stajali na dosta mesta, okupali se, rucali... Tako da smo stigli tek oko 7 uvece (krenuli iz Bg oko 23), ali ko hoce da "tera u cugu" moze da stigne za oko 12 sati.
Saobracjne policije ima cesto na delu od Tirane (prolazi se pored, ne ulazi se u grad), preko Draca i do Valone.
Ogranicenja brzine su sasvim logicna i ocekivana, i ne prave problem ako se malo prekorace.
Otprilike je sistem... uhvatis kolonu koja se krece nekih 10-tak Km/h iznad ogranicenja, i niko te ne dira. Ako hoces da prozujis sa 50 preko... nadaj se kazni.

Priroda je divlje prelepa.
More je cisto (kao i plaze).
Smestaj, perfektan.
Ljudi ljubazni, briga ih odakle si.
Cene nize nego u Srbiji (tipa 4 espresa u motelu pored auto puta 2 evra, pivo 1 evro, pica 4.5...)
Kurs leka je 122 za evro, tako da je maltene isti ko dinar, cisto jednostavnije da imas osecaj koliko nesto kosta.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 4988
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od Sharpshooter » petak, 4. sep. 2020. u 19:31h

Nije albanija toliko loša, jedini je problem što niko živ engleski ne govori. :)

Saobraćaj je prilično divlji, bar iz mog iskustva.
Nagledao sam se preticanja preko pune i debelih prekoračenja, koliko hoćeš.
U osnovi posle voziš kao i svi. Divlje.

Pandura ima, ali radara nisam video, pa mislim da više služe za ukras. ;)

Naravno iskustvo od prošle godine.
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » petak, 4. sep. 2020. u 21:57h

Kao i na drugim mestima, mladji govore, stariji ne znaju.

Saobracaj.. barem ja nisam video nikakve probleme. Naprotiv, mnogo cesce ce neko da te propusti nego kod nas.
Par njih je preteklo preko pune, al na mestu gde bih i ja pretekao. Serpentine, nizbrdo, tako da vidis kilometar unapred jel imas nekoga sa druge strane, a ispred tebe kilavac koji polako ali sigurno spaljuje kocnice.
U sustini slicno kao i kod nas... imas ponekog koji divlja, al uopsteno je saobracaj normalan.

Ima radara, ne preterano cesto, ali vidjao sam da zaustavljaju one sto su "prozujali" pre toga pored nas.
To na delu Tirana-Drac-Valona, na drugim mestima ih nisam video, a i generalno je u ostalim delovima mnogo manje patrola
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » petak, 11. sep. 2020. u 19:25h

Krf je na oko 2 kilometra. Samo pustaju dronove :(
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Sent using Tapatalk


Sa moje tacke gledista.. Albaniji bas nista ne fali.
Ja za bolje nisam :)
Slika

Sent using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1623
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od acadimke » subota, 12. sep. 2020. u 11:20h

Treba samo obratiti pažnju da se sipa gorivo na Kosovu jer je jeftinije nego u Albaniji, nekih 0.95 e ja evrodizel.



Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока

Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » subota, 12. sep. 2020. u 12:14h

Da...
Pri tom, sipajte u okolini Podujeva, kad izadjete na autoput, imaju mozda dve pumpe do granice (nisam bas brojao, posto smo nasuli na prvoj selovoj po 95)
U Albaniji je dizel oko 150 leka, tj oko 145 din

U al je plin doduse jeftin, ispod 50 din. Nism gledao koliko je na kosovu

Sent using Tapatalk


Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » utorak, 15. sep. 2020. u 11:35h

Sta li sam ja gledao u odlasku... bice da sam ipak bio malo umoran i previse skoncentrisan na sam put :)
Pumpi ima takodje na potezu izmedju Pristine i Prizrena, i to dosta njih.
Cene dizela su razlicte, od 85 do 95 centi, zavisno od pumpe.

Takodje u Albaniji, treba pogledati vise pumpi, cene se krecu od 145 pa sve do 163 leka (u sustini isto toliko dinara)

Vece pumpe u Albaniji primaju kartice, manje ne. Na Kosovu... iskreno... nisam probao, a nije mi palo napamet da pitam, mada pretpostavljam da bi recimo Shell morao da prihvata.

Kada placate karticom u Albaniji, skidaju po kursu 1:1 (lek - dinar), sto je malo losije nego kada menjate kes (120-122 leka za evro, odnosno 117 din kod nas), ali tih par procenata i nisu nesto strasno bitni posto su to generalno mali iznosi (na 1000 din si "kraci" za nekih 30-40 din).
Podizanje gotovine sa bankomata je vec druga prica, provizija je 500 leka bez obzira na iznos koji podizete. Plus provizija koju vam odreze vasa banka. Opet... verovatno zavisi i od banke ciji je bankomat, i od one kod koje imate racun, ja sam podizao samo jednom, nisam imao potrebe vise.
Manje radnje ne primaju kartice, vece obicno imaju minimum od 1000 leka.

U povratku smo isli drugim putem, preko Djirokastre.
I dalje postoji deo koji je krivudav i uzbrdo-nizbrdo, ali je to mnogo krace (mozda nekih 30-tak Km), i "neznije" su krivine nego putem uz more. Ostatak, do Valone je sirok put, bez velikih uspona i nizbrdica, sa mnogo blazim krivinama... recimo nesto tipa ibarske magistrale s tim da je put siri.
Prizori nisu ni blizu lepi kao kada se ide uz more, ali je mnogo lakse za voznju.
Takodje na tom putu je bilo nekoliko radara, moguce i da je pojacano zbog kraja vikenda i vece guzve na putu.

Gledajte da se ne vracate nedeljom uvece :)
Ozbiljna je guzva negde od Valone pa sve do Pristine.
Imali smo doduse samo jedan zastoj u okolini Tirane, na delu gde autoput od Draca prelazi u "obican" put. Potrajalo je nekih pola sata-sat, dok smo se izvukli odatle.

Granica... Albanija-Kosovo, kao i pri odlasku, samo su mahnuli da prodjemo. Kosovo-Srbija, pregedali licne karte, dovidjenja srecan put...
Cela tura... Ksamil-Bataja oko 14 sati, uz nekoliko zaustavljanja za kafu, odmaranje dupeta :)... (cenim da smo stajali reda 2 sata).

Sve u svemu... vise nego zadovoljan, ozbiljno planiram da idem ponovo naredne godine.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od dule0911 » utorak, 15. sep. 2020. u 11:52h

Provizija za karticu zavisi od same kartice/banke, npr Mastercard ako nema provizije banke uzima za konverziju svoj kurs, koji je bolji od gotovo svih menjacnica i banaka kod nas, pa i preko. Samo je sustina placati u lokalnoj valuti, definitivno se najvise tako isplati. Od kako sam sa Visa kartice presao na Mastercard pre 4 godine, zaboravio sam na menjanje para u inostranstvu, sem sitnijih iznosa da imam ako mi se bas zadesi da nemaju negde citac za karticu, sto je sve redje.
Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » utorak, 15. sep. 2020. u 12:23h

Prilikom placanja u radnji nema provizije ni sa vizom. To nije problematicno. I kurs je sasvim OK.
Jedino sto u Albaniji ne primaju kartice u maltene svakoj radnji kao kod nas, vec samo u vecim.

Podizanje gotovine na bankomatu ima proviziju osim u specijalnim slucajevima (recimo ako podizes na bankomatu lokalne Unicredit banke, a imas racun kod nase Unicredit, ne znam kako je kod ostalih banaka).

Pricam o debitnim karticama, kreditne nisam koristio, koliko sam gledao, kod njih se opet razlikuje od banke do banke...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od dule0911 » utorak, 15. sep. 2020. u 12:55h

Placanje u stranoj valuti sa Visa karticom koristi kursnu listu maticne banke, koja iako ok, zavisi o banke i gotovo nikad nije bolja od mastercard kursne liste. Bar iz mog iskustva dok sam koristio Visa karticu u kombinaciji sa Intesom. Trenutna banka (soge tj otp) nema dodatnih provizija na koriscenje Mastercard-a i svuda placam u domacoj valuti zemlje gde placam, ne razmisljajuci o kursu.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od Djole » utorak, 15. sep. 2020. u 15:57h

Takođe Visa u Intesa banci top kurs... Plaćao po BiH,Mk,Gr...

Послато са Mi 6X помоћу Тапатока

:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » utorak, 15. sep. 2020. u 20:50h

Dule... jel taj master credit ili debit?

Ovo ne kapiram:
"svuda placam u domacoj valuti zemlje gde placam, ne razmisljajuci o kursu."

Naravno da svuda placas u valuti zemlje u kojoj si, u kojoj bi drugo?
I kada amer, kinez, rus, indijac... ko god, dodje kod nas, placa u dinarima.

Ali jednog trenutka ta transakcija mora da dodje na konverziju u valutu tvog racuna. Da li ce ta konverzija biti sa deviznog (euro, dolar...) ili sa dinarskog racuna... stvar je kako je koji racun uvezan sa karticom (najcesce ide prvo konverzija sa deviznog racuna, pa tek ako na njemu nema nista onda sa dinarskog).
Naravno ako placas eurima (daklem u drzavi kojoj je valuta euro, bila to nemacka ili crna gora ili koja god sa eurom kao valutom), a imas euro racun, prvo se skidaju evrici, pa tek ako njih nema, onda recimo dolari (ako imas i dolarski racun), pa tek na kraju dinari.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
sarabo

 
Poruka: 1856
Član foruma od: utorak, 6. jun 2017. u 13:16h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od sarabo » utorak, 15. sep. 2020. u 20:53h

Meni se čini da je credit

Poslato sa HRY-LX1T pomoću Tapatoka

Fiesta 1.8 d ( 1997 )
Focus MK1 1.8 tdci 74 KW ( 2002 )
Focus MK2 1.6 tdci 80 KW ( 2005 )
C max MK1 FL 1.6 tdci 66 KW ( 2008 )

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od dule0911 » utorak, 15. sep. 2020. u 21:19h

Ne, debitna je kartica. Ne znam kakve to veze ima.

Sto se valute placanja tice, do sada su mi u dve zemlje nudili izbor u placanju:
- Svajcarska: chf ili eur
- Oman: omr ili usd
Nema svaka prodavnica/pumpa taj izbor, neke su imale. Npr u Omanu na aerodromu mozes da platis nesto u usd, sto je korektno (rial se seta u odnosu na usd, kao dinar u odnosu na eur).

Naravno uvek se isplati vise lokalna valuta jer stranu valutu uvek zacene (prodavci), pa mi se vise isplati da mastercard uradi konverziju iz npr eur u chf (jer mi skidaku sa eur racuna) nego da direktno skidam u eur. Poenta price je da banka nema veze sa konverzijom, niti naplacuje bilo kakvu proviziju za transakciju. Mastercardov kurs je najblizi srednjem od svega sto sam probao. Intesa ima ok kurs ali opet nije ni blizu ovome bio dok sam je koristio aktivno, ne znam sad kakvo je stanje. Razlika je bila 2-10% za Intesu, a mastercard je uvek ispod 1% u odnosu na srednji.


Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od mbole » sreda, 16. sep. 2020. u 03:36h

Ima veze... razlicita su "pravila igre" i provizije kod debitnih i kod kreditnih kartica. Naravno, opet zavisi i od banke do banke.

Npr, ovo je kod Unicredit:
"Podizanje gotovine na bankomatima UniCredit grupe u inostranstvu je bez naknade za korisnike debitnih kartica, dok se korisnicima kreditnih kartica ta usluga naplaćuje"

Fakat... nisam dosad naleteo na mogucnost placanja u razlicitim valutama. Davno sam zadnji put bio na Ciriskom aerodromu (reda pre 20 godina), tada je svuda blo samo u CHF.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Simma
Poruka: 153
Član foruma od: nedelja, 24. nov. 2019. u 19:50h
Lokacija: Novi Sad

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od Simma » nedelja, 17. jul 2022. u 02:43h

Zna li neko da li traže u Hr međunarodnu vozačku ili zeleni karton itd? Hteo bih da se provozam na par dana do Rijeke pa ne znam šta sve od papira traže?
Ford Focus mk2 Trend 1.6 DURATEC SFI :ford2: 2008

Avatar korisnika
Markkoni
Poruka: 132
Član foruma od: ponedeljak, 6. jul 2020. u 19:49h

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od Markkoni » nedelja, 17. jul 2022. u 06:06h

Ne traže.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Avatar korisnika
Simma
Poruka: 153
Član foruma od: nedelja, 24. nov. 2019. u 19:50h
Lokacija: Novi Sad

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od Simma » nedelja, 17. jul 2022. u 16:41h

Hvala! redbullw
Ford Focus mk2 Trend 1.6 DURATEC SFI :ford2: 2008

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1623
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od acadimke » nedelja, 17. jul 2022. u 19:24h

Pozdrav i Pefkohorija.
Ovogodišnja ruta Novi Sad-Prohor Pčinjski-Stari Dojran i noćenje u tom mestu. Sutra ujutru Solun i Pefkohori. SlikaSlika

Poslato sa YAL-L21 pomoću Tapatoka

Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od skolioza » nedelja, 26. feb. 2023. u 20:43h

Planiramo neko porodicno letovanje u CG tamo negde u septembru. Da li ce da nam prave problem cika policajci ako na zadnjem sedistu mondea sede 2 osobe+decije sediste?
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9635
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od macaneli » nedelja, 26. feb. 2023. u 20:57h

Zasto bi?Jel auto registrovan na 4 ili 5 sedista?
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od skolioza » nedelja, 26. feb. 2023. u 21:14h

Pa pitam zbog tog sedista za dete. U danasnje vreme svi postali ekperti za sve,svako je negde nesto procitao,cuo,video i naravno sve razlicito. Po meni zdrava logika-3 pojasa=3 osobe i kraj.
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1623
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Kuda na letovanje?

Poruka od acadimke » nedelja, 26. feb. 2023. u 21:32h

Ja sam pozadi vozio dvoje dece u sedištima i odrasla osoba između njih.
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Odgovori

Povratak na „Putovanja“