Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » sreda, 16. jun 2010. u 15:29h

samo da dodam za ljude koji ovo prate....evo predjoh oko 1.000 km i sve se cini u redu....prije ovoga nakon ove kilometraze bi opasno tresli......eto rekoh samo da javim
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
kubura16v
Poruka: 1841
Član foruma od: četvrtak, 20. avg. 2009. u 20:49h
Lokacija: Cacak

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od kubura16v » sreda, 16. jun 2010. u 15:30h

Ajd srecno,valjda ce biti ok. redbullw

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » četvrtak, 8. jul 2010. u 08:24h

za one kojima se ovo isto desavalo (mada nisam jos nikoga upoznao) evo da obavijestim da i nakon 2400 predjenih km nema problema nikakvih...izgleda da su glavchine stvarno bile problem....
Izlgeda da je rijeseno....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od dule0911 » četvrtak, 8. jul 2010. u 10:42h

Aj i ovde da ti cestitam, bas mi je drago clap
Znam kako to ume da nervira, namenjao sam se diskova i diskova :)
Fiesta!!

makarije
Poruka: 34
Član foruma od: ponedeljak, 3. avg. 2009. u 19:21h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od makarije » četvrtak, 8. jul 2010. u 15:20h

bojcistv piše:za one kojima se ovo isto desavalo (mada nisam jos nikoga upoznao) evo da obavijestim da i nakon 2400 predjenih km nema problema nikakvih...izgleda da su glavchine stvarno bile problem....
Izlgeda da je rijeseno....
Možda nisi upoznao, ali nas ima. lol
Meni se problem javio posle promene kočionih pločica sa starim diskovima. Posle nešto pređenih kilometara počeo je volan da trese pri kočenju, prvo na većim brzinama a potom sve više.
Pokušaj sa zamenom kočionih pločica, pa potom obradom diskova nije dao rezulatate.
Novi diskovi i pločice za sada daju rezultate, a kako će nadalje... cekicko

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » četvrtak, 8. jul 2010. u 21:21h

Ako si citao temu znas da sam se ja namjenjao tih diskova i plocica ali uvijek je bilo beskorisno dok god nisam promijenio glavchine....kazu da se znaju iskriviti na tim velikim autima sa jakim dizel motorima...zamor materijala sta li ne znam...uglavnom cim se mogu kupiti odvojeno vjerovatno je to poznato kao kvar ili nedostatak....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

vojo.bogdanović
Poruka: 140
Član foruma od: nedelja, 2. maj 2010. u 14:30h
Lokacija: Banja Luka

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od vojo.bogdanović » petak, 9. jul 2010. u 11:45h

Makarije,
koliko dugo već nemaš problema, tj. koliko kilometara si prešao sa tim novim kompletom diskova i pločica?
Gdje si kupio komplet i koliko te je koštao, ako nije tajna?

edison
Poruka: 94
Član foruma od: ponedeljak, 19. okt. 2009. u 22:42h
Lokacija: zenica

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od edison » petak, 9. jul 2010. u 20:07h

spominjao majstoru tvoj problem oko vibriranja volana prilikom kočenja,čovjek kaže da je taj auto prešao sigurno dosta kilometara,jer ako ode glavčina na auto starom 5 godina to je znak da je dosta prešao.koliko je tvoj prešao kada su ti se javili ti problemi,vozim i ja focusa 2004.

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od dule0911 » petak, 9. jul 2010. u 20:19h

Nema to puno veze sa kilometrazom, vise sa kvalitetom proizvedenog dela i nacinom kocenja. Ako je prethodni vlasnik kocio svaki put naglo kao konj sa tipa 160-170, plus materijal od kojeg je napravljena glavcina je tek jedva ispunjavao normu, nije ni cudo sto se iskrivio.
Ovo samo kazem jer je i moj Mondeo presao dosta i star je 6 godina, ali nema ni naznake da su krivi diskovi, iako su posle cirka 200k km, koliko vidim i dalje fabricki.
Sve zavisi kako ti se zalomi.
Fiesta!!

vojo.bogdanović
Poruka: 140
Član foruma od: nedelja, 2. maj 2010. u 14:30h
Lokacija: Banja Luka

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od vojo.bogdanović » petak, 9. jul 2010. u 22:08h

Ja sam, recimo, auto kupio sa 167K na satu i kočio je kako treba, bez ikakvih vibracija.
Prije nekih 2-3000 Km, na cca 179K, počeo je da vibrira.
Prije nekoliko dana sam išao EU (sve auto put) i bilo je jako neugodno kočiti.
Diskovi su fabrički i vidi se da su potrošeni, ali su pločice bile u dobrom stanju kada sam kupio auto.
Nadam se da nisu u pitanju glavčine, mada mislim da je moguće da su i one nastradale djelovanjem nekoliko udarnih rupa koje sam pokupio koliko je auto kod mene.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » petak, 9. jul 2010. u 22:52h

hm..koliko vidim na stranim forumima takav problem je nepoznat kod mondeo-a....
majstor koji mi je popravaljao kola kaze da se glavchine znaju iskriviti iz dva razloga
1. naglo kocenje sa velikih brzina a onda stajanje u mjestu (isto je pogubno i za motor..ako neko vrijeme vozite velikom brzinom a onda stanete i ugasite motor)....ovo je najcesce slucaj kod vozila koja se voze u pratnji (kod nas je to slucaj sa Audijem 3.0 TDI ciji vozaci veoma brzo voze i naglo koce vise puta a prelaze mnogo kilometara)...
2. prilikom promjene lezaja....ako vam je majstor skidao lezaj bez odgovarajuceg alata...u principu kod mondea prilikom promjene lezaja unutrasnja kosuljica lezaja ostaje na osovini i potrebno je skinuti ili specijalnim alatom (radapcigerom) ili majzlom ili sjecenjem brusilicom...e sada ako se prilikom tog skidanja glavchina osteti onda se automatski krivi u odnosu na osu vrtnje tockova sto znaci da vam diskovi ulaze krivo u klijesta i naravno veoma brzo se iskrive

Ja sam na svom autu mijenjao lezaj nakon sto sam ga kupio i moguce je da je majstor koji mi je to radio iskrivio glavchinu...
Auto nije mnogo presao za svoje godiste, 103 000 je bilo na satu kada sam ga kupio.....ja pretpostavljam da je u pitanju majstor koji mi je to mijenjao i za kojeg sam se bas cudio sto kosuljicu koja je ostala na glavchini reze brusilicom...pitao sam ga zasto to tako radi...a on mi kaze da je to jedini nacin...naravno znao sam da nije ali sta sam mogao da uradim u tom momentu jer je vec prerezao kosuljicu...
uglavnom...pravi uzrok mogu samo da nagadjam ali je cinjenica da sam te glavchine i tokario ali da su se nakon mjesec dana ponovo iskrivile i to u istoj mjeri u kojoj su bile krive sto meni ukazuje na zamor materijala (koji se iskrivio i kojem se unutrasnja kristalna struktura promijenila)....
uglavnom i nakon skoro 2500 km i stvarno opakog kocenja koje sam imao ovih dana nema nikakvih problema...stavise vozio sam mondeo od kolege koji je diskove i plocice mijenjao u ovlastenom servisu (znaci originalni dijelovi) i mogu bez pretjerivanja reci da moj koci osjetno bolje nego njegov (Brembo diskovi i Bosch plocice)....

U svakom slucaju prilikom potrage za tim glavchinama pricao sam sa nebrojeno mnogo mehanicara i prodavaca dijelova...ako vam ista znachi za manje vise sva novija auta ljudi drze te glavchine na lageru i kazu da se prililicko cesto prodaju sto znaci da je taj problem poznat i na drugim autima....recimo u jednoj od najvecih prodavnica autodijelova u Banja Luci imaju tih glavchina za Fokusa koliko hoces....takodje i za Golfa IV i Passata....

eto....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

edison
Poruka: 94
Član foruma od: ponedeljak, 19. okt. 2009. u 22:42h
Lokacija: zenica

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od edison » subota, 10. jul 2010. u 11:52h

neka je sa srećom i drago mi je da si problem riješio

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od Dusan64 » subota, 10. jul 2010. u 12:02h

bojcistv piše:(isto je pogubno i za motor..ako neko vrijeme vozite velikom brzinom a onda stanete i ugasite motor)
Koliko ja znam stetno je za turbinu,ne za motor.

Avatar korisnika
quando
Poruka: 155
Član foruma od: četvrtak, 11. feb. 2010. u 19:50h
Lokacija: BG - LO

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od quando » subota, 10. jul 2010. u 12:11h

I meni trese pri kocenju, pri vecim brzinama...Mislim da mi isto trese i na 100kmph i 190kmph. Pri manjim brzinama, do 50kmph tresenje se ne oseca (95% vremena vozim do 60kmph). Takodje, auto mi nekako deluje osetljivo na kocenje na neravnim povrsinama, tj deformisan asfalt...

E sad jedino sto nisam razmatrao da li mi vise trese kad blago kocim ili naglo...

Ako ima ikakve veze, sajla za rucnu mi je malo popustila, tj majstor mi rece da se kao oljustila unutar kosuljice...

Jel opasno ovo tresenje volana? Meni iskreno ne smeta...

makarije
Poruka: 34
Član foruma od: ponedeljak, 3. avg. 2009. u 19:21h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od makarije » subota, 10. jul 2010. u 12:26h

vojo.bogdanović piše:Makarije,
koliko dugo već nemaš problema, tj. koliko kilometara si prešao sa tim novim kompletom diskova i pločica?
Gdje si kupio komplet i koliko te je koštao, ako nije tajna?
Nema tajni za učesnike ovog forumua ;)

Problem je, nadam se, otklonjen pre nekih dva mesece. Budući da ne prelazim mnogo, to je za sada oko 1000 km.
Kupio sam Delphi diskove i kočione pločice kod njihovog zastupnika (Euro....). Cenu ne pamtim (komplet je nešto preko 100 €), ali je bila negde u sredini, od nekih 5-6 prodavnica koje sam kontaktirao.

makarije
Poruka: 34
Član foruma od: ponedeljak, 3. avg. 2009. u 19:21h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od makarije » subota, 10. jul 2010. u 12:46h

bojcistv piše:Ako si citao temu znas da sam se ja namjenjao tih diskova i plocica ali uvijek je bilo beskorisno dok god nisam promijenio glavchine....kazu da se znaju iskriviti na tim velikim autima sa jakim dizel motorima...zamor materijala sta li ne znam...uglavnom cim se mogu kupiti odvojeno vjerovatno je to poznato kao kvar ili nedostatak....
Tvoju, pa hajmo reći, golgotu sa trešenjem volana pri kočenju i pokušajima da to rešiš pratio sam vrlo pažljvo, budući da su se moji problemi delom preklapali vremenski sa tvojim.

Budući da su moji problemi počeli nekih dva meseca pošto sam zamenio pohabane kočione pločice, logika je bila da je problem tu. Prvo smo pokušali sa obradimo diskove budući da su bili prilično pohabani (nisam im izmerio debljinu pre obrade budući da je to zamenu i obradu odradio majstor). Pošto su se problemi javili ubrzo posle obrade, rešio sam da problem uzmem u svoje ruke. Izmerio sam debljinu diskova i ustanovio da su im debljine ispod preporučenih 22 mm (jedan je bio 20 mm a drugi 19 mm).
Osnovni razlog uzimanje u svoje ruke je bilo to što mi je majstor : "Ajmo da ih ponovo obradimo", što me je naravno iznerviralo i pokopalo poverenje u njega.
Inače, ko nije video na diskovima je ugravirano da debljina mora da bude više od 22 mm!

Budući da su bili tanki (sigurno i pre obrade) vrlo je lako moguće da su prilikom kočenja sa novim kočionim pločicama iskrivili i da obrada tu nije ništa pomogla. Ili je obrada bila loša ili su oni zbog još manje debljine nastavili da se krive.

Inače u mom slučaju u pitanju je Mondeo restilizovan MK3 sa benzinskom motorom od 92 kW i petostepenim ručnim menjačem.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » subota, 10. jul 2010. u 22:31h

quando piše:I meni trese pri kocenju, pri vecim brzinama...Mislim da mi isto trese i na 100kmph i 190kmph. Pri manjim brzinama, do 50kmph tresenje se ne oseca (95% vremena vozim do 60kmph). Takodje, auto mi nekako deluje osetljivo na kocenje na neravnim povrsinama, tj deformisan asfalt...

E sad jedino sto nisam razmatrao da li mi vise trese kad blago kocim ili naglo...

Ako ima ikakve veze, sajla za rucnu mi je malo popustila, tj majstor mi rece da se kao oljustila unutar kosuljice...

Jel opasno ovo tresenje volana? Meni iskreno ne smeta...
Da krenem od kraja...Svako tresenje volana prilikom kocenja je opasno jer produzava zaustavni put te zbog u konacnici cinjenice da se time ubrzano trose dijelovi ovjesa (kugle, krajnice i spone narocito...da ne govorim o servo letvi kojoj mogu da stradaju puzevi ili piksne unutar nje).....
sto se tice brzine pri kojoj trese upravo to sto ti osjecas i kod mene je bio slucaj...dakle opasno je treslo na 100 ili vise na sat dok na 50 ili 60 km/h to se nije osjecalo....
to sa rucnom nema nikakve veze......

Ja bih to rijesavao sto prije....

makarije....meni su diskovi pocinjali da tresu nakon 1000 ili 1500 km poslije zamjene....u mom slucaju ja tu razdaljinu predjem za 15 do 20 dana tako da je vrlo brzo dolazilo to toga...to je bilo nevjerovatno..mislim da su kocnice tresle uvijek nakon sto predjem 1000 km poslije zamjne i to tako da pocnu da tresu kada kocim sa vecih brzina (120 do 160) da bi se to snizavalo tako da bi nakon 2000 do 2500 km tresenje pocinjalo da se osjeca i pri kocenju sa 70 km/h....
nadam se iskreno da si to uspio da rijesis sa diskovima i novim plocicama jer ako nisi onda ti mijenjanje glavchina i lezajeva ne gine...
daj Boze da nije to...

ne pisi post za postom u tako kratkom periodu, korisi opciju uredi ako hoces nesto da dodas
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

makarije
Poruka: 34
Član foruma od: ponedeljak, 3. avg. 2009. u 19:21h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od makarije » nedelja, 11. jul 2010. u 09:34h

Posledice mogu da budu slične ali uzroci ne moraju.
Mislim i nadam se, da nije kod svakog trešenje volana pri kočenju izazvano glavčinama.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » nedelja, 11. jul 2010. u 10:30h

slazem se s tobom....uzrok mogu biti i losi amortizeri pa kada kocis na losem putu trese ti volan....
ja sam samo govorio za moj slucaj koji je povezan sa diskovima i tim stvarima oko toga....naravno prije toga sam provjerio kompletan trap da bih iskljucio amortizere, krajnice, spone, gume, feluge, kugle, stabilizatore..uglavnom sve....i ako je to sve u redu a tockovi tresu onda nazalost rjesenje je kao u mom slucaju da das par stotina maraka i to popravis
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
quando
Poruka: 155
Član foruma od: četvrtak, 11. feb. 2010. u 19:50h
Lokacija: BG - LO

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od quando » nedelja, 11. jul 2010. u 11:06h

Stvar je u tome sto nekad trese, nekad ne trese, nekad izrazenije, nekad slabije...Ali sam primetio da asfalt ima zestok uticaj. Ne trese mi ceo auto, samo na volanu osecam... Danas/sutra cu testirati. A nadam se da me nece radar snimiti dok testiram :D

Inace, jedan disk ima blage neravnine...Ali koliko se secam, kad sam ga kupio (pre god dana) neravnine su bile mnogo vise izrazene, sad je mislim samo jedan prsten, jedva osetan pod prstom.

vojo.bogdanović
Poruka: 140
Član foruma od: nedelja, 2. maj 2010. u 14:30h
Lokacija: Banja Luka

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od vojo.bogdanović » nedelja, 11. jul 2010. u 14:15h

Možda bi bilo dobro da nekako rezimiramo ovu temu, radi drugih korisnika foruma koji će je kasnije pratiti i tražiti odgovore ovde.

Znači:
-poznat problem kod Mondea MK3 je da diskovi znaju da tresu kada je auto prešlo više od 150K;
-mogući razlog trešnje je da su diskovi stari i da su potrošeni na dimenziju koja je ispod min. deklarisane od 22 mm;
-dodatni razlog trešnje može biti to da se glavčine iskrive usled zamora materijala te ih je tada neophodno zamjeniti;
-način utvrđivanja kvara glavčina je mjerenje komparatorom površine na koju naliježu diskovi, s tim da rezultat mora biti ispod 0,15 zakrivljenosti (oscilacije prilikom okretanja) po fabričkim specifikacijama.

Ako neko od korisnika foruma misli da treba dodati još nešto na ove teze neka doda u sledećim postovima.

2bojcistv
Ono što mene još zanima, a vjerujem i ostale, je da li si ti diskove, koji su ti poslednji tresli prije zamjene glavčina, vratio na auto i montirao na nove glavčine ili si opet kupio nove diskove?
Poslednja izmena: vojo.bogdanović, na dan nedelja, 11. jul 2010. u 14:28h. Ukupno izmenjeno 2 puta.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » nedelja, 11. jul 2010. u 14:24h

dobar rezime...
samo jos da dodam...tolerancija oscilacije diska prilikom mjerenja na disku iznosi 0,15 po fabrichkom uputstvu...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od Neša » nedelja, 11. jul 2010. u 20:09h

-Mislim da diskovi NE SMEJU da se iskrive ako su kvalitetni pa makar i potroseni. Kocnice moraju da budu na visini zadatka i sa 200km/h do 0km/h(sta rade na testovima kad deset puta uzastopno koce maksimalnom silom...)

-Problem kod @bojcistv je napravio MAJSTOR pri promeni lezaja na prednjem tocku.

-Glavcine se NE krive pri kocenju,nikako.

Ja sam privremeno resio problem tako sto sam vratio stare originalne i istrosene diskove i nema ni T od tresenja ni pri najjacem kocenju.
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

makarije
Poruka: 34
Član foruma od: ponedeljak, 3. avg. 2009. u 19:21h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od makarije » ponedeljak, 12. jul 2010. u 08:25h

Po tvom mišljenju od čega se krive?
Od stajanja ili nešto slično?

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od Neša » ponedeljak, 12. jul 2010. u 09:28h

Zbog kvaliteta celika diskova. Tacka. ;)
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“