Permetal nije kiselina nego baza
Sadrzi oko 5% natrijum hidroksida
Nagriza aluminijum, bakar, cink... generalno obojene metale.
Celik i boju ne napada.
Genralno sva kuhinjska sredstva za odmascivanje, sadrze neki procenat natrijum hidroksida, koji je tu aktivan sastojak, ostalo su parfemi eventualno neki dodaci za zastitu koze, rastvaraci i voda.
Opet... ima nekih "modernih" koji su na organskoj bazi (organska hemija, ne ove gluposti sa "organskom" proizvodnjom, hranom...), samo generalno mnogo slabije rade.
Konverter rdje je u 90% slucajeva upravo kiselina (fosforna), koja prevodi Fe2O3 (crvenu rdju) u gvozdje-fosfat. (e2O3 + 2H3PO4 → 2FePO4 + 3H2O)
Radi za povrsinsku rdju.
Za "deblju", ili mehanicko odstranjivanje, ili potapanje u neku blazu kiselinu uz naknadnu neutralizaciju (recimo rastvor limuntusa, ili blag rastvor sone kiseline, i naknadna neutralizacija rasstvorom sode bikarbone), ili elektroliticko uklanjanje... zavisno sta je komad, tj da li je dovoljno mali da moze da se kompletno potopi (kiseline, izuzev konvertera ne rade "mazanjem" vec totalnim potapanjem tako da nema prisustva vazduha).
Postoje i namenska sredstva, koja je kod nas gotovo nemoguce nabaviti, tipa evaporust-a.
Izopropil je OK, kada se radi o "blagoj" masnoci. Mada ga nije bas najjednostavnije ni pronaci po radnjama (ima ga najcesce u prodavnicama koje drze potrepstine za kozmeticke salone).
Druga varijanta je perhloretilen, koji je tesko pronaci su slobodnoj prodaji, ali mozete da zamolite obliznju radnju za hemijsko ciscenje da vam proda litar-dva.
Najveci problem su upravo silikoni, koji se jako tesko rastvaraju, a jos teze uklanjaju (rastvori se, ali se samo razmaze unaokolo, a ne ukloni).
Postoje za njega namenski razredjivaci (farbare koje drze auto program).