Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zima, zima...

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
IvanV
Poruka: 18
Član foruma od: subota, 27. mar. 2010. u 12:06h

Zima, zima...

Poruka od IvanV » subota, 4. feb. 2012. u 19:39h

Pozdrav,
Imam problem od kada je stegla ova zima. Odnosno, nisam palio auto(mondeo 2.0 tddi) par dana kada je poceo ovaj mraz i kada sam hteo da upalim, auto kao da upali i odmah se ugasi. Grejaci odrade posao, ali uvek isto. Da li je moguce da je zamrzao evrodizel (verovatno glupo pitanje znajuci da zivimo u Srbiji) i ima li nekog resenja jer mi auto treba, ako je zamrzavanje problem, osim da ubacim auto par dana u sobu da ga zgrejem? :D
hvala

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Zima, zima...

Poruka od FM III » subota, 4. feb. 2012. u 19:58h

Kako su ustanovio da su grejači odradili posao?
Ako misliš da sijalica radi i cakne kad prestane rad grejača, to je samo elektronika koja daje struju grejačima bili oni ispravni ili ne.
Slični simptomi su ako ne rade grejači ili neki od grejača, a ako je kompresija dobra pomoći će da kad malo motor prihvati blago dodaš gas dok ne sastave svi cilindri, nikako visoka turaža i turiranje. Probaj tako i ako uspeš auto će kasnije lakše paliti u toku dana, ali već sledeće jutro opet će biti isto.
Ako upališ, završi posao i poseti nekog majstora da proveri ispravnost svih grejača i po potrebi zameni.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Zima, zima...

Poruka od milan_gt » subota, 4. feb. 2012. u 20:00h

thumbsuph duze verglaj uz malo gasa..

Avatar korisnika
IvanV
Poruka: 18
Član foruma od: subota, 27. mar. 2010. u 12:06h

Re: Zima, zima...

Poruka od IvanV » subota, 4. feb. 2012. u 20:57h

FM III piše:Kako su ustanovio da su grejači odradili posao?
Ako misliš da sijalica radi i cakne kad prestane rad grejača, to je samo elektronika koja daje struju grejačima bili oni ispravni ili ne.
Slični simptomi su ako ne rade grejači ili neki od grejača, a ako je kompresija dobra pomoći će da kad malo motor prihvati blago dodaš gas dok ne sastave svi cilindri, nikako visoka turaža i turiranje. Probaj tako i ako uspeš auto će kasnije lakše paliti u toku dana, ali već sledeće jutro opet će biti isto.
Ako upališ, završi posao i poseti nekog majstora da proveri ispravnost svih grejača i po potrebi zameni.

Moguce je da si u pravu u vezi grejaca. Nemam pouzdan nacin da utvrdim da odradjuju posao, ali do sada nikakve probleme nisam imao. Palio je odlicno. Naravno, na vecim temperaturama. Da li se grejaci gase kada gorivo dostigne odredjenu temperaturu pa ga neki termostat ugasi, ili uvek isti vremenski perio rade? Pitam jer imam utisak da pri nizim temperaturama lampa duze sija.

Avatar korisnika
IvanV
Poruka: 18
Član foruma od: subota, 27. mar. 2010. u 12:06h

Re: Zima, zima...

Poruka od IvanV » subota, 4. feb. 2012. u 20:59h

milan_gt piše:thumbsuph duze verglaj uz malo gasa..
Ne dozvoljava duze verglanje. Jednostavno zavergla, upali se na sekund i odmah ugasi. :wtf:

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Zima, zima...

Poruka od milan_gt » subota, 4. feb. 2012. u 21:01h

idi kod elektricara da ti proveri grejace, a logicno je da se bilo sta duze greje kad je minus nego kad je plus..a prvi put cujem da ne dozvoljava verglanje..

sent from white land..

Avatar korisnika
FM III
Vremenski policajac
Poruka: 8117
Član foruma od: četvrtak, 9. dec. 2010. u 01:19h
Lokacija: Beograd-Skojevsko Naselje-Okolina Prokuplja

Re: Zima, zima...

Poruka od FM III » subota, 4. feb. 2012. u 22:22h

Na osnovu temperaturnog senzora koji daje temperaturu, elektronika odredjuje i dužinu grejanja. Čak i kada se lampica ugasi grejači rade još neko vreme kako bi paljenje bilo olakšano.
Verglanje mora da je omogućeno i duže sem ako ti u trenutku prihvatanja motora misleći da će upaliti ne pustiš ključ. Onda se mora opet ponoviti cela ''operacija'' paljenja.
Pokušaj duže verglanje sa dodatkom malo gasa i malo zadrži gas ako prihvati dok se ne ustabili rad motora.
Prvo proveri da li grejači uopšte dobijaju struju, a posle i samu ispravnost istih. Grejače možeš proveriti i sam ili ispitnom lampom na 12V ili unimerom. Pre provere grejača moraš sa svih dkinuti žicu kojom su svi povezani i onda svaki ponaosob ispitati, tako da jedan kraj lampe dodje na masu a drugi na sam vrh grejača gde se šrafi skinuta žica. U slučaju da meriš unimerom provodljivost ili otpor mora postojati neka vrednost. U slučaju da ti probna lampa ne svetli da unimer ne daje provodljivost ili nema otpora grejač je crkao. pošto su grejači iza usisne grane malo je otežano skidanje žice i pazi na matice da ne pogubiš. Ako nisi vičan majstorisanju idi kod nekog majstora.
Focus mk 3.5 1.5 TDCI 88 kW (120 ks) 2016. god. 2021-
Panter black Ford Mondeo MK3 2.0 TDDI 115KS 2002. 2010-2021
NE BRŽE OD ŽIVOTA!
(23:48:25) Iosis: njeeeh saću ja van iz ćenife pa za komp

sinisam
Poruka: 126
Član foruma od: nedelja, 18. dec. 2011. u 19:11h
Lokacija: žabalj

Re: Zima, zima...

Poruka od sinisam » subota, 4. feb. 2012. u 23:14h

FM III piše:Na osnovu temperaturnog senzora koji daje temperaturu, elektronika odredjuje i dužinu grejanja. Čak i kada se lampica ugasi grejači rade još neko vreme kako bi paljenje bilo olakšano.
Verglanje mora da je omogućeno i duže sem ako ti u trenutku prihvatanja motora misleći da će upaliti ne pustiš ključ. Onda se mora opet ponoviti cela ''operacija'' paljenja.
Pokušaj duže verglanje sa dodatkom malo gasa i malo zadrži gas ako prihvati dok se ne ustabili rad motora.
Prvo proveri da li grejači uopšte dobijaju struju, a posle i samu ispravnost istih. Grejače možeš proveriti i sam ili ispitnom lampom na 12V ili unimerom. Pre provere grejača moraš sa svih dkinuti žicu kojom su svi povezani i onda svaki ponaosob ispitati, tako da jedan kraj lampe dodje na masu a drugi na sam vrh grejača gde se šrafi skinuta žica. U slučaju da meriš unimerom provodljivost ili otpor mora postojati neka vrednost. U slučaju da ti probna lampa ne svetli da unimer ne daje provodljivost ili nema otpora grejač je crkao. pošto su grejači iza usisne grane malo je otežano skidanje žice i pazi na matice da ne pogubiš. Ako nisi vičan majstorisanju idi kod nekog majstora.
a ako nemas nista od navedenog alata,kad skines zice s grejaca das kontakt kao da grejes i onu zicu prislonis na vrh gde je bila stegnuta,pa ako zavarnici znaci vuce struju i ok je.

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Zima, zima...

Poruka od darko darko » subota, 4. feb. 2012. u 23:20h

postoji sansa da je zaledio i taj evro dizel, al to nije evro dizel nema veze to su sipali, video sam jedan takav u servisu kod mene u kraju, da ne poverujes :( , stavi ga malo u garazu pa probaj opet, mozda i nije isto kao kod ovoga, samo postoji mogucnost

Avatar korisnika
sOmir
Poruka: 165
Član foruma od: subota, 8. okt. 2011. u 23:45h
Lokacija: Tuzla

Re: Zima, zima...

Poruka od sOmir » nedelja, 5. feb. 2012. u 01:09h

Čitam o istim problemima i kod nas na forumu, različita auta, i svima je nafta zaledila. Naravno moguće je da je kod tebe nešto drugo, ali opet nije loše provjeriti i to.

Evo i jedan zanimljiv post u vezi "kvalitete" goriva :)

"U tri flase smo nasuli razlicite vrste goriva. U jednu EVRO DIZEL, u drugu DIZEL D2 a u trecu LOZ ULJE. Sve tri flase ostavimo na istom mestu da prenoce, i ujutru neocekivana situacija EVRO DIZEL zaledio, DIZEL D2 zaledio, a LOZ ULJE kao da sam ga sad nasuo.... U obe vrste DIZELA se sizdvojio parafin i smrzlo sve, LOZ ulje, normalno. Sledece vece u flasu LOZ ULJA sipamo ADITIV i ostavimo je da prenoci a pored stavimo flasu u kojoj je samo LOZ ULJE... Ujutru situacija sledeca:
LOZ ULJE u koji smo nasuli ADITIVA je u sebi stvorio parafin i skoro smrzao, ali je u stanju kao med, a ova druga flasa u kojoj je samo loz ulje NORMALNA.

Nego... Uteraj ti auto u garazu i slobodno mu naspi 15-20% benzina na tu kolicinu dizela koju imas u rezevoaru, i onda ljuljaj auto jako da bi se to promesalo kako valja i da benzin malo razredi taj parafin sto ti se stvorio. Valjalo bi da izbacis naftu koja ti je u filteru, pa ce posle pumpa ubaciti grugu koja je pomesana sa benzinom. NE BRINI ovolika kolicina benzina ti nece nimalo naskoditi motoru, moze samo da poboljsa situaciju dizni."

edo82
Poruka: 16
Član foruma od: četvrtak, 2. feb. 2012. u 11:55h

Re: Zima, zima...

Poruka od edo82 » nedelja, 5. feb. 2012. u 01:19h

Ne dozvoljava duze verglanje. Jednostavno zavergla, upali se na sekund i odmah ugasi. :wtf:[/quote]



to isto se meni desava na focusu...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zima, zima...

Poruka od mbole » nedelja, 5. feb. 2012. u 04:00h

Da je nafta parafinirala (posto dosta tesko moze da zaledi), ne bi radio nikako, a ne tu jednu sekundu. Kako mislite da bi parafin prosao kroz diznu, a pogotovu kako bi se upalio na tu jednu sekundu? Nama mozda jedna sekunda deluje kratko, ali auto napravi 15 obrtaja za tu jednu sekundu kada je na leru, sto ce reci da 15 puta ubrizga gorivo i uspe da ga upali.

Naravno nafta je gusca na niskim temperaturama, teze prolazi kroz filter i dizne, losije se rasprsuje u cilindru, akumulatorima pada napon... sve zajedno doprinosi da auto ima problema.

Grejaci koji su losi, al nisu bas crkli do kraja, dizne koje su u prosecnom stanju ali vec se blize kraju radog veka, malkice vazduha u instalaciji... dok je toplo i nema ovih gore problema, rade. kad im dodas jos malo muke, oni vise nemogu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Zima, zima...

Poruka od bojcistv » nedelja, 5. feb. 2012. u 13:34h

Evo moje iskustvo od danas vi za vi te parafirane nafte. Jutros krenem da kupim nesto do supermarketa i auto normalno upali i sve ok. Medjutim prilikom dodavanja gasa na oko 1900 obrtaja malo "okliljeva" i onda povuce ali nije to to. Nista se ispocetka nije palilo od signalnih lampica ali nisam ni ja vozio nesto brzo jer kroz selo nije bas ocisceno kako treba pa sam isao stvarno polako. Uglavnom svratim i do pumpe da naspem aditiv protiv smrzavanja nafte. Poslije ga izvezem na auto put ali auto jednostavno nece da ide kako treba. Nece da povuce i oklijeva kad se doda gas. Utom pocne paliti i lampicu grijaca i da se gasi u voznji, poslije jednog takvog gasenja u voznji upalila se i lampica "check engine".
Medjutim nakon voznje od jedno 20-tak kilometara uz povremeno stajanje uz cestu da se ponovo upali sve je izgledalo u redu. Auto je poceo da radi savrseno normalno i ispravno kao i do tada.
Sve mi ovo cudno jer naftu sipam uvijek na istoj pumpi (Petrol) i ranije je bilo hladnoca ali nikada nije bilo ni naznaka da se nesto desava sa naftom u tom smislu. Veoma cudno ako se uzme u obzir da je Euro5 u pitanju. Mada s obzirom da zivimo tu gdje zivimo nista me ne cudi.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

sinisam
Poruka: 126
Član foruma od: nedelja, 18. dec. 2011. u 19:11h
Lokacija: žabalj

Re: Zima, zima...

Poruka od sinisam » nedelja, 5. feb. 2012. u 18:47h

meni se juce zamrzao lozak u voznji.samo se ugasio.krpa oko filtera,2 litre vruce vode , 3-5 minuta i idemo dalje.posle sam otisao kuci i sipao petroleja u rezervoar pa na pumu da dospem lozaka ne bi li se to sve izmesalo.sipam 1l petoleja na 40-50 l nafte.sigurniji je od benzina(zbog pumpe).a i konacno stavih zimske gume,posto sam se doooooobro isklizao i izzagljavljivao(moja lenjost nista vise) :mad:

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zima, zima...

Poruka od mbole » nedelja, 5. feb. 2012. u 23:33h

bojcistv piše:Evo moje iskustvo od danas vi za vi te parafirane nafte. Jutros krenem da kupim nesto do supermarketa i auto normalno upali i sve ok. Medjutim prilikom dodavanja gasa na oko 1900 obrtaja malo "okliljeva" i onda povuce ali nije to to.
Kad si menjao filter goriva? Ovo su tipicni simptomi da mu je vreme za zamenu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
sOmir
Poruka: 165
Član foruma od: subota, 8. okt. 2011. u 23:45h
Lokacija: Tuzla

Re: Zima, zima...

Poruka od sOmir » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 00:45h

Evo danas i kod mene je zakazao, prenoćio skoro 24h i to je i bilo. Filter već ima 25.000 km na sebi, a pošto sam slušao majstora koji je rekao da nije poželjno mijenjati filter jer mi malo curi na pumpi(što mi je bilo nelogično), danas nisam mogao upaliti. Vergla ali ništa, pa ni na trenutak da krene sastavljati, bit će da je do filtera i kod mene.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zima, zima...

Poruka od mbole » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 04:48h

Neka moja filozofija je da filter menjam svake dve promene ulja.
Nije nesto skup, pa se ne isplati razmisljati da li je ili nije.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
sOmir
Poruka: 165
Član foruma od: subota, 8. okt. 2011. u 23:45h
Lokacija: Tuzla

Re: Zima, zima...

Poruka od sOmir » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 05:47h

Tako i ja radim, prije je bilo i uz svau promjenu ulja, ali eto, ovaj put ne uradih jer poslušah majstore. Ništa, fen u ruke i lagano :)

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Zima, zima...

Poruka od darko darko » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 08:36h

NEMOJTE DA SIPATE BENZIN u dizel i ed, BAR NIKAKO PREKO 4 % ili se oprostite od pumpue i dizni, pa i od dihtunga glave, da je leto...
obavezna zamena filtera, zbog vode, euro d i aditivi od poznatih proizvodjaca, loz ne sme da zamrzne, i mora biti crvene boje kao vino, ako je zute boje ne sipati, nafta crne providne boje je dobra nfta, u svakom sluvcaju nevalja zuto mutno nista pa ni ED, od toga na minusu bezite, izbegavajtre bio dizel, i privaten pumpe po vojvodini...

Avatar korisnika
japanac
Poruka: 232
Član foruma od: četvrtak, 2. dec. 2010. u 20:46h
Lokacija: apatin

Re: Zima, zima...

Poruka od japanac » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 09:36h

pa mozes sam da proveris grejace parcetom zice...raskacis onaj glavni dovod do grejaca-neznam sta imas deblji kabal ili kao lim koji spaja sve grejace,nebitno...i stavljas zicu na jedan grejac a drugim krajem predji preko + kleme na aku,ako ne varnici prdno je tako ti je najlakse da ih proveris...jedan po jedan grejac

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Zima, zima...

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 12:29h

Kad si menjao filter goriva? Ovo su tipicni simptomi da mu je vreme za zamenu.
Filter mijenjao prije 3 mjeseca i presao s njim jedno 4 hiljade km. Ali vjerovatno jeste on jer kada se malo ugrijao onda je sve bilo ok. Mada kontam moze biti i sito filter na pumpi u rezervoaru. Ako ima parafina onda se tu prvo hvata. Mada ja ne mogu da vjerujem da ED parafinira na -11. Kolega mehanicar mi kaze da mu je servis pun novijih dizelasa sa parafiniranim sito filterima koji ne mogu da mrdnu. Moj srecom moze da mrda :). MIslim pali bez greske samo nece da prima gas ponekad.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Tatanga
Poruka: 67
Član foruma od: petak, 28. maj 2010. u 22:04h
Lokacija: BGD

Re: Zima, zima...

Poruka od Tatanga » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 13:04h

Sto se tice provere grejaca uz pomoc unimera (meri se otpor), vrednosti su sledece:
- obicni grejaci: ako je vrednost (u Ω) beskonacna = grejac je neispravan, ako su vrednosti ispod 5 Ω = grejac ispravan
- keramicki grejaci: ako je vrednost (u Ω) beskonacna = grejac je neispravan, ako su vrednosti ispod 1 Ω = grejac ispravan

Plus od unimera ide na navoj grejaca, a minus na kuciste grejaca (ili ako je grejac ugradjen na masu vozila).

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Zima, zima...

Poruka od mbole » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 13:48h

Pri merenju otpora ne postoje plus i minus na unimeru. Sve jedno je kako okrenes pipalice.

Naravno grejace meriti raskacene od ostatka instalacije.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Zima, zima...

Poruka od dule0911 » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 18:11h

@bojcistv
Ma nije ti to do filtera nego samo lose gorivo. Jbg, ne treba da te cudi, ovo je balkan.
Moj filter ima 7-8k km pa jutros na -12 upali i vuce skoro kao kad je napolju +20. Naravno ne vuce isto jer se tockovi vise klizaju nego sto hvataju podlogu po ovom kijametu :D

Ja filter menjam prilikom svake zamene ulja, tj na 10k km. Tako sam i na fiesti, tako i na Mondeu. Nije mi to stavka na kojoj zelim da stedim. Polen filter, da, ne moram da ga menjam stalno. Ali filter za gorivo, svaki put :)

@ darko darko
Ja sam koristio benzin u fiesti. Poenta je samo da se ne preteruje i da se to gorivo brzo potrosi, da ne bude auto parkiran danima tako jer ce se benzin razdvojiti pa napravis problem.
Inace da, i meni u Fiestinom uputstvu pise da treba da se mesa sa petrolejom. Samo sto ga retko kad nadjem onda kad mi treba :)

Kako god, zadnjih par godina ni u fiesti nisam koristio benzin nego wynns aditiv, radi posao sasvim dobro za nas krs od goriva. Na Mondeu jos nisam imao potrebe da ga sipam, ED radi posao (hvala bogu).
Fiesta!!

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Zima, zima...

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 6. feb. 2012. u 19:38h

ma i ja sam redovan sto se tice zamjene filtera tako da me ovo sve malo iznenadilo jer godinama sipam gorivo na istoj pumpi i nikada nije bilo problema. I danas me je izludio koliko se puta ugasio ali kada se ugrijalo nije bilo problema. Iskoristio sam priliku da uspem malo izopropil alkohola u rezervoar pa cemo vidjeti kako ce se to ponasati do jutra.Kazu da je on dobar protiv parafiniranja ali i protiv smrzavanja vode u filterima gdje ne pomaze aditiv.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“