Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Ovde dobijate savete za kupovinu Forda... koji Ford,do koliko para,vredi li taj auto itd itd.
Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8994
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od van » sreda, 23. nov. 2016. u 13:14h

Плин је ту због ниских трошкова и вожње и одржавања . Два система коеј треба одржавати су поново јефтинаја од одржавања ситема на дизелу , јер збирно бензински и плински филтер су јетинији него филтер горива на дизелу . Два система имају својих предности , а то је ако ти цркен једна ауто ти је савршено употребљив. За 80 000 км пређених на плин одржавање се свело на 3 одласка код мајстора промени филтер за плин ( то сам могао и сам ) и провери параметара и смеше . То је 4500 динара за 80 000 км .
Смарање са плином је ок атеста и реатеста , у ствари није то толико времена колико те нервира чињеница да дајеш паре низашта .
Возим месец дана фијесту 1.4 дизел и која је чипована и када је поредим са 1.8 фокусом бензинцем . 80+кс према 115 , 200+ Nm према 165 . Фијеста много боље повлачи у међу убрзањима , али фокус вуче и може да се вози и испод 1500 обртаја , а фијеста не може .Фокус стартнији и бржи , што је и логично узимајући разлику у снази , мада је и 200 кг тежи , а у нормалној вожњи не делује да је спорији и тромији . У експатацији фијеста прелази око 120 км неке свакондевен градске вожње за 1000 динара , а чини ми се да фокус може а пређе мало више .
Знам да ово ниеј много релевантно за мондеа дизела или бензинца , али је само импресија коришћења оба .
Мени се свиђају више бензинци на плин него дизелаши .

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Tiler » sreda, 23. nov. 2016. u 13:42h

Focus piše:Pazi mene ce uvek fascinirati vecina nasih vozaca koji kupuju moderne polovne dizelase (novi su nesto drugo) da bi prelazili s njima godisnje do 10000km.
Ovo bi velikim slovima napisao da se tako ne krse pravila, 90% polovnih dizelasa su presli boga oca, dizel kupuje onaj ko mnogo vozi i do 30000km godisnje, kontra onome sto tiler pise, pumpa visokog pritiska, dizne, zamajac i turbina ili ti cetiri smrti kod dizela kako ih ja zovem su jako skupi za remont ili kompletnu zamenu, isti ili ne postoje u benzinca ili su jeftiniji za zamenu i remont kad crknu (mondeo benz 2.0 ima zamajac), o dpf filterima i slicnim glupostima da ne pisem, na kraju na otvorenom ako ga milujes taj mondeo ce trositi 5 l dizela u takvom istom rezimu 6,5 benzina, a ti ne prelazis mnogo.

Ja vozim auto na plin i priznajem to nije idealno resenje zbog svega gore sto su momci naveli i jos pride nekih stvari, da imam para dovoljno ne bi ga ugradjivao, ja sam objektivan.

Ako prelazis do 10000km godisnje a obrtni moment ti nije bitan ne razumem sto se premisljas, kupi tog mondea 2.0 benzinca, zimi po gradu stani kreni ima da ti trosi od 12 do 15 max to niko i ne meri, na otvorenom od 7 do 9 zavisi kako teras, leti naravno jos manje i kraj price.
Nemam ništa protiv različitih mišljenja sve dok se ono drugo mišljenje u potpunosti pročita ...

Znači common rail pumpa( ne pumpa visokog pritiska što je stara tehnologija) ima svoje dijelove za preventivno održavanje i jeftinu reparaciju recimo ležaj pumpe i slično... Dizne takođe i mogu i trebaju u određenim periodima eksploatacije da se očiste da se zamijene podloške i slično... Izmjena ulja u pravilnim servisnim intervalima i gašenje motora na mirnim obrtajima a ne u turi preventivno pravilno održava turbinu.... Gašenje i paljenje motora sa pritisnutim kvačilom i izbjegavanje naglih startova te izbjegavanje "odmaranja" lijeve noge na papučici kvačila produžava rok trajanja plivajućeg zamajca i seta kvačila na kao što rekoh 160 - 200 hiljada kilometara... EGR ventil se prema preporuci proizvođača čisti jednom godišnje i tada će dosta dugo godinama raditi uredno... Regeneracija DPF filtera ima propisani postupak kojeg se vlasnik treba pridržavati... Navedene "smrti" kod dizela su u 90 % slučajeva rezultat nekvalitetnog održavanja vozila... Filter goriva za 1,6 TDCI kod nas košta 60 eura... i traje 50 000 km ne mijenja se svaki mjesec....

Ja nisam rekao da zamjena tih dijelova nije skupa, vec kažem da pravilnim održavanjem i korištenjem vozila te skupe dijelove ne treba mijenjati kao čarape već u razumnom periodu od 160 - 200 hiljada kilometara što je za prosječnog vozača koji prelazi 20 000 km godišnje period od 8 do 10 godina...

Nemojte miješati redovno održavanje sa popravkama kvarova uzrokovanim lošim korištenjem vozila od strane vlasnika...

Ponavljam .... nekvalitetno održavano auto će uništiti novčanik vlasnika bez obzira da li je dizel ili benzin ili plin ili struja...
A ponavljam i ovo: Ne želim da navijam ni za jednu stranu samo predlažem izbor prema ličnom afinitetu i mogućnostima...
Sve ostalo je razglabanje koje neće pomoći postavljaču teme...
...
P.S. I dalje je ovo samo moje skromno mišljenje... Nisam mehaničar samo korisnik vozila...
inače tri forda vozao sva tri dizela... Tražim četvrtog i opet se potrefio dizel... ali to je do mene...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od mbole » sreda, 23. nov. 2016. u 17:05h

Hmm...
Kupis auto za 2000 star 15 godina i ocekujes da sve bude cool?
Evo ja za prve tri godine i 120k km nisam imao apsolutno nista od popravki.
Menjao sam ulje filtere i slicno.
Al je zato pri kupovini bio 4.5 god star i kostao registrovan oko 7200 (koliko se secam, sto gore dole)
Ne platis na mostu, platis na cupriji.

Ja jednostavno volim kako se dizel vozi, ali to je stvar ukusa.
Ako se gleda isplativost, za male kilometraze, cist benzinac je ubedljivo najisplativiji.
Al mi bi uvek... e al moglo bi...
Bolje kupi auto nize klase koji je u dobrom stanju nego vise za iste pare. Ako nov mondeo kosta 50% vise od focusa, kupis ih isto godiste za istu cenu... definitivno tom mondeu nesto fali u odnosu na focusa.
A odrzavanje i jednom i drugom kosta vise nego da su novi. Najgore varanje samog sebe je da ako je auto jeftin i odrzavanje mu je jeftino

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
cayrus
Poruka: 230
Član foruma od: petak, 29. maj 2015. u 13:10h
Lokacija: BG - Kaluđerica

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od cayrus » sreda, 23. nov. 2016. u 19:34h

@mbole apsolutno se slazem s tobom.
Koliko će auto koštati u održavanju, pored njgove cene kupovine, zavisi apsolutno od toga kakav je primerak u pitanju tj. kakve si sreće.
Pored redovnih servisa, može te koštati ništa, a opetr možeš dati brdo para.

Avatar korisnika
igor 8
Poruka: 244
Član foruma od: subota, 5. mar. 2011. u 10:19h

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od igor 8 » sreda, 23. nov. 2016. u 19:58h

Gledam automobile koji su stari 9-10 godina i sa prosečno pređenih 200.000 (ako ne i više), što nije malo km.
Kolike su šanse da je neko zamenio set kvačila,remontovao dizne, turbinu i onda prodaje auto?
Sve tvrdnje kolege Tilera su na mestu, ali većina automobila se prodaje kada počnu da se kvare češće, tj. kada na red počnu da dolaze one skuplje popravke.
Da pojasnim : zamena seta kvačila na mom focusu benzincu koštala je oko 30.000 dinara, što je jedna moja mesečna plata, i za mene veliki novac.
Naravno da održavanje za mene igra veliku ulogu, kao i za veliki broj ljudi u Srbiji.
Hteo sam da povučem paralelu između 2 automobila istog godišta-npr. 2007. gde dizel primerak košta 6.200 eura, a benzinski porimerak slične opreme i stanja košta npr. 1.000 eura manje.
Moje pitanje je : da li je dizel baš toliko bolji da košta toliko skuplje ? Bolje se vozi? Mnogo manje troši? Ređe se kvari?
Ne favorizujem benzin, niti dizel, jednostavno me zanimaju Vaša iskustva i mišljenja.Mislim da se nije javio niko ko ima mondea mk4 benzinca.
Ima li Vas ?
Carpe Diem

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od mbole » četvrtak, 24. nov. 2016. u 02:21h

Nije bolji. Jednostavno je skuplji, posto je bio skuplji i kao nov.

"Bolji" je strasno siroka definicija, i uzasno zavisi sta neko pod tim prodrazumeva.

Nekom je stavka br 1 potrosnja, nekome ubrzanje, nekome torque, nekome dal se kvari... 100 ljudi 200 rezona.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
igor 8
Poruka: 244
Član foruma od: subota, 5. mar. 2011. u 10:19h

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od igor 8 » četvrtak, 24. nov. 2016. u 09:19h

mbole piše:
Nekom je stavka br 1 potrosnja, nekome ubrzanje, nekome torque, nekome dal se kvari... 100 ljudi 200 rezona.
hahahaha
Prava definicija ! thumbsuph
Carpe Diem

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5009
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Sharpshooter » četvrtak, 24. nov. 2016. u 10:41h

Ako hoćeš da igraš na sigurno, onda atmo benzinac. Najskuplja stvar na njemu što može da ti crkne je 100 eur (više manje), pričam o motoru. :)
Dok ti je na dizelima spisak skupih kvarova poduži.

Kada sabereš cenu održavanja i goriva, plin je ubedljivo najjeftiniji.
Benzin najgotivniji, a dizel, hazardersko gorivo.
Ko voli da se kocka neka kupi polovnog dizela.
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Nikola312
Poruka: 1120
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Nikola312 » četvrtak, 24. nov. 2016. u 14:14h

Pravilo je da u svaki auto moraš da uložiš nešto odmah nakon kupovine, čak i pod pretpostavkom da je mehanički auto u idealnom stanju:

1. Registracija i/ili porez na prenos apsolutnih prava - 150 - 250
2. Bar mali servis - oko 100e
3. Gume - bar jedan set (retko ko će ti prodati auto sa dva seta dobrih guma) - oko 250e
Da pojasnim : zamena seta kvačila na mom focusu benzincu koštala je oko 30.000 dinara, što je jedna moja mesečna plata, i za mene veliki novac.
Dakle, kupovinom automobila za koji se stvarno može reći da je mehanički "bez ulaganja" (bilo benzinca ili dizela) imaš investiciju od sigurnih 500eur, odnosno dve mesečne plate.

U ovoj tabelici su ti okvirni godišnji troškovi eksploatacije na pređenih 10.000 km, opet pod pretpostavkom da nećeš ni na jednom imati nijedan vanredan kvar:

BENZIN DIZEL
Registracija 32,000 32,000
Redovan servis 12,000 12,000
Gorivo (l/10000 km) 137,000 98,000
Ukupno godišnje 181,000 142,000

U idealnim uslovima (uz mnogo sreće) ti ćeš na vožnju davati polugodišnju platu budeš li vozio benzinca, odnosno skoro petomesečnu u slučaju dizela. Ovde se početna razlika u ceni (cca 1000e više kod dizela) pokriva nižom potrošnjom posle nešto više od tri godine kada će taj isti dizel u 90% slučajeva imati neki skupi kvar koji će ti opet pojesti 2-3 plate, odnosno svu uštedu na gorivu.

Naravno, sve je ovo dosta pojednostavljena računica ali mislim da dobro ilustruje ono što hoću da kažem - BENZIN! :)

Avatar korisnika
lukijano

 
Poruka: 763
Član foruma od: četvrtak, 17. jan. 2013. u 15:55h
Lokacija: Zrenjanin

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od lukijano » četvrtak, 24. nov. 2016. u 14:32h

Pa evo i ja da ti malo "dosolim". ;) :blink:

Kao što su i ostali rekli, što se tiče kvarova na dizelu, sve je od slučaja do slučaja... individualno.

Znači puno zavisi kako ga je prethodni vlasnik vozio, a odmah i tebi savet (ako se odlučiš za dizela) u vezi plivajućeg zamajca. Nemoj ga cimati nikad iz mesta, onako "da budeš prvi na semaforu"... Da "potpisuješ" iz starta... To zaboravi.

Daj mu ga po gasu, kad je on već dobio neko ubrzanje, pa taj udar na zamajac nije tako veliki, nego više postepen. E onda će ti potrajati dosta dugo. Ko se iživljava na njemu i "propinje" ga na svakom semaforu, neće se puno usrećiti sa zamajcem...

Što se tiče briga oko DPF-a, to ti Gagijev servis rešava, jednom zauvek.

Što se tiče dizni, turbine i pumpe, ja lično strogo pazim gde sipam gorivo, tako da za sad nemam nikakvih problema. Ja sam sa mojim prešao malo više od 170000km i nisam imao većih kvarova. Rešio sam se DPF-a, a time i dodatne potrošnje goriva, koja se troši za vreme regeneracije.

Veliki servis sam uradio na 160000km, iako po proizvođaču bi to trebalo raditi na 200000km. Međutim nisam hteo to da čekam, jer ću ga verovatno dotle i prodati. Znači zupčasti kaiš, roleri, španeri i vodena pumpa su bili kao novi, kada su skinuti na servisu... Veruj mi ni traga od toliko kilometara, tako da su sigurno mogli izdržati do 200000km. Ali eto čisto da ti prikažem da je to na njemu dosta kvalitetno ugrađeno.

Što se tiče redovnih servisa, istina je to što ostali kažu, da je servisni interval po proizvođaču 20000km, međutim ja ti ne bih savetovao da to radiš, ukoliko ga pretežno voziš po gradu. Ako ga većinu voziš po gradu na kratkim relacijama, onda redovan servis obavezno na 10000km ili na godinu dana, kalendarski. Tako ćeš sačuvati motor.

E sad što se tiče ličnih afiniteta, kada bih sada ponovo kupovao Mondea, uzeo bih benzinca, ali turbo-benzinca... onog sa 240 konjića (Ecoboost). Tako bi imao i obrtni momenat kao na dizelašu, ali takođe i veliku prednost (za moj lični ukus), u učestaolsti šaltanja brzina. Znači, kad voziš dizela ( u odnosu na benzinca), imaš puno više da radiš sa menjačem, osim ako ne kupiš sa automatksim menjačem. Iz ovoga ti izlazi zaključak, da ja, ukoliko bi se ponovo odlučio za dizela (sa puno snage), bi svakako gledao da bude automatik menjač. Lično sam ga svesno izbegavao, kao svi mi govorili "kad se on pokvari, jako skupa popravka", ali ipak bih sada više voleo da je automatik. Jako je kratak opseg obrtaja u kome dizelaš povlači kako treba (u odnosu na benzinca) i tu onda mora da se radi po šaltanju...

;)

Marzoki
Poruka: 121
Član foruma od: četvrtak, 22. okt. 2015. u 08:21h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Marzoki » četvrtak, 24. nov. 2016. u 14:39h

A zašto se ide sa pretpostavkom da će se dizel toliko kvariti. To je isto kao da predpostavljamo da će se desiti totalna šteta na autu, bilo dizel ili benzinac, i da će popravka biti skupa.
Ja imam Mondea dizela i 206 benzinca. Na 206 stalno nešto treba popravljati, jeste da je jeftino ali se nakupi, iako nema puno kilometara.
Na Mondeu sam za poslednjih godinu dana (oko 25000 km) od kvarova imao samo posudu servo pumpe, sve ostalo redovni servisi, diskovi, pločice, gume...
Potrošnja Mondea je smešna 4,5-6 litara na otvorenom i 7-7,5 grad, dok 206 bez problema troši 8-9 grad-
I po lokalu uglavnom vozim Mondea jer je i praktičniji.

Nikola312
Poruka: 1120
Član foruma od: utorak, 25. okt. 2016. u 11:13h

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Nikola312 » četvrtak, 24. nov. 2016. u 14:47h

Ne pretpostavlja se da će se dizel češće kvariti, već je činjenica da je za njega skuplje redovno održavanje - npr. set kvačila sa zamajcem je potrošni deo (spada u redovno održavanje) i košta skoro kao pola generalne motora na benzincu.

Avatar korisnika
Sale Sk
Poruka: 386
Član foruma od: subota, 6. avg. 2011. u 20:12h
Lokacija: Hrvatska

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Sale Sk » četvrtak, 24. nov. 2016. u 14:52h

I mijenjas ga svako malo, ili svakih 150-200k km, a moze i vise?!

Marzoki
Poruka: 121
Član foruma od: četvrtak, 22. okt. 2015. u 08:21h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Marzoki » četvrtak, 24. nov. 2016. u 14:52h

Ok, sve prema novčaniku. Meni je lično lakše dati 500e sa set kvačila i zamajac nego da svako malo idem na pumpu i zezam se sa kojekakvim sitnicama na benzincu.

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5009
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Sharpshooter » četvrtak, 24. nov. 2016. u 15:34h

Automatik 2.0 TDCI Mondeo 4-ka u gradi srče i do 10l, ispod 8-8,5l, nećeš ga nikada spustiti, tako da se ne isplati.
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od duratecHE » četvrtak, 24. nov. 2016. u 15:36h

Moj kolega vozi c5 sa ovim motorom, automat i ista potrosnja

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Tiler » četvrtak, 24. nov. 2016. u 17:57h

I motor je potrosni dio vozila ali necemo o tome...
Nego... potrosnja goriva u procentu vise od 50 % zavisi od nacina voznje odnosno "teske " noge... ja sam prije 5 dana prodao svog focusa 1.6 tdci i kupac je na prvoj voznji od Travnika do Lukavca, nekih 170 kilometara imao potrosnju 3,5 litara / 100 km( 3,8 je deklarisana fabricka pozrosnja) a do tada je vozio audi benzin/plin i to mu je bila prva voznja dizela... "cinjenice" o redovnom odrzavanju su takodje kontroverzne... na mk1 nisam nikada osjetio zamajac a prodao sam ga sa 202 hiljade na satu.... na mk2 sam mijenjao zamajac na 170 hiljada km a kupio sam ga sa 113 hiljada na satu i tada je vec lupkao pomalo... opet kazem... uz duzno postivanje svima... ali ovdje o skupom zamajcu pricaju uglavnom lljudi koji voze benzin i koji nisu kupovali zamajac i nisu ga vozili i nisu culi siptome i ne znaju koliko dugo se moze jos sigurno voziti od momenta pojave simptoma...
O tome kako dizel motori proizvode i iskoristavaju obrtni moment i kako postoji nacin kako se voze dizel motori a to sigurno nije isti nacin kao benzinci vrlo malo se savjetuje covjeku koji trazi odgovore u ovoj temi... ono sto ja znam da noviji benzinski motor 1.6 ne moze parirati novijem dizelskom motoru 1.6 ni po kojem elementu , a isto je i sa 1.8 i 2.0... svaka cast turbo benzincima... no ako neko voli benzinca ili dizela onda svi argumenti naravno nisu bitni i padaju u vodu...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Tiler » četvrtak, 24. nov. 2016. u 18:03h

A sad malo o mondeu a u vezi pitanja iz prvog posta ove teme... ako je moguce naci dobrog mondea sa titanium opremom to bi bio pun pogodak... naravno nazivi opreme kod mondea kao ni kod bilo kojeg drugog forda ne garantuju isti sastav opreme kod svih vec je obicno kod kupovine vozila doslo do korekcije opreme od strane kupca... inace smatram da je mondeo klasa prave limuzine i da pored tehnicke ispravnosti treba da ima dovoljno opreme za udobno koristenje u skladu sa svojom velicinom i statusom... ford etis moze pruziti dovoljno podataka o sastavu opreme prostim ukucavanjem broja sasije...
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Markedjani » četvrtak, 24. nov. 2016. u 18:08h

I sad malo ostalima napomena pošto je Tiler krenuo u tačnom pravcu...

Ne pomаžete čoveku dodavanjem vaših iskustava sa svim mogućim dizelima i benzincima koji nisu Mondeo mk4.

Tema je namenjena za kupovinu Mondea mk4 i čoveka interesuje poređenje održavanja, potrošnje i generalno iskustava sa dizel i benzin modelima Mondea mk4.

Ako možete držite se teme, ako ne... da lepo obrišem višak.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
igor 8
Poruka: 244
Član foruma od: subota, 5. mar. 2011. u 10:19h

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od igor 8 » četvrtak, 24. nov. 2016. u 20:40h

[quote="Nikola312"]
BENZIN DIZEL
Registracija 32,000 32,000
Redovan servis 12,000 12,000
Gorivo (l/10000 km) 137,000 98,000
Ukupno godišnje 181,000 142,000

Taman za tri godine spucaš na benzin ono što si uštedeo na ceni kada ga kupiš-oko 1.000 eura...
Naravno da sam svestan da koji god auto da kupim, imam obavezno ulaganje u njega.Ali nije isto uložiti 500 eura preko 5.000 ili preko 6.000 eura, s tim da se OBAVEZNO desi i neki "neplanirani" kvar.
Ipak je to polovno vozilo.Znači, registracija oko 30.000 din,set felni sa gumama i gomila sitnica koje ti lako izvuku ostatak novca iz džepa.
Treba mi auto za oko 1.000 km mesečno, malo veći od mog sadašnjeg focusa , sa malo više mesta na zadnjoj klupi i malo prostranijim gepekom.
Znači na more jednom godišnje, par puta mesečno malo duže relacije, vrlo malo vožnje po gradu, više od mesta do mesta, ništa ludovanje i potpisivanje, takođe i moja supruga vozi.
Moram da priznam da mi se dopada i karavan verzija mk4 mondea, iako nisam ljubitelj karavana.
Ja sam iz provincije, jedina pumpa ovde je NIS Petrol, tako da o kvalitenom gorivu ni reči vezano za priču o diznama na dizelu.
Ne bih kupio mondea benzinca a da se ispostavi da je motor preslab za njega,da je mnogo skuplje održavanje ili da mnogo više troši od mog sadašnjeg prevoza-to bi bilo suludo.
Zato sam hteo da čujem Vaša iskustva o tome, posebno iz prve ruke od vlasnika benzinskih modela.
Turbo benzinac je super, ali i pak daleko od moje platežne moći.
Hvala Vam svima na mišljenjima i savetima, i što ste našli vremena za mene, ne smeta mi i mali off sa teme.
:ford:
Carpe Diem

Avatar korisnika
bo.
Poruka: 1027
Član foruma od: petak, 10. dec. 2010. u 20:02h
Lokacija: Majkovac

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od bo. » petak, 25. nov. 2016. u 09:46h

igor 8 piše:Pozdrav drugari.
Kao što i sam naslov kaže, počinjem da razmišljam o nasledniku focusa iz 2005. godine.
Kako deca rastu, tako rastu i automobili koje kupujem :)
Prvo Escort, pa fokus kec, zatim dvojka, a nadam se, malo kasnije, i mondeo četvorka :cedo86:
Zanimaju me vaša mišljenja o izboru motora u njemu, da li se uopšte više isplati kupovati benzinca kada se radi o mondeu, ili samo diesel dolazi u obzir?
Ako je tako, onda koji motor ? Koji se motor najbolje pokazao? Koliki su troškovi održavanja u poređenju sa focusom benzincem mk2 ?
Svi moji prethodni automobili su bili benzinci, vozio sam i diesele, ne bi mi to predstavljalo problem.
Godišnja kilometraža između 10 i 15 k km, možda pre hatchback nego karavan jer supruzi se baš i ne sviđa karavan verzija.
U kojim nivoima opreme dolazi i šta koji nivo opreme podrazumeva?
I još me jedna stvar zanima : na nekim primercima je instrument tabla sa običnim cajgerima, a na nekima je ona digitalna sa ford convers+ (šta to znači ? ), koja mi se više dopada - od čega to zavisi ?
I, naravno, koja bi cena bila REALNA za model 07-08 ?
Molim Vas da podelite Vaša iskustva sa mnom kako bi mi pomogli prilikom izbora, kao i mnogo puta do sada.
thumbsuph
Već sam pisao, 2,0 duratec je izvrstan motor koji nema nikakvih problema (u Mondeu mk4, ispravljene su greške iz Mondea mk3).

Njegovih 145 KS je sasvim dovoljno za normalnu vožnju, čak i da se malo poganja. Nije rejser jer Mondeo mk4 nije namjenjen za to, lošiji je po tom pitanju od Mondea mk3.
Troškovi održavanja 2,0 durateca su mali. Najskuplja stvar u redovnim malim servisima su svjećice, a one su meni trajale 80-100.000 km. U ovlaštenom sam ih plaćao cca 18 eura komad. Motorcraft isključivo, i naravno da se mogu naći jeftinije u auto dijelovima.

Interval između servisa su isti za benz/dizel.

Evo usporedne tablice dijelova za redovan servis.
U pitanju su dijelovi za Cmax 1,8 TDCI te Focus mk2 1,6 100 KS i Mondeo mk4 2,5T.
Slika

Jedinu razliku cijeni ovdje pravi filter goriva za dizela jer ga benzinci nemaju (imaju ali se ne mjenja).
Znam da velika većina ne mjenja ovo sve na redovnom servisu ali moj buraz mjenja (njegov Cmax).


Što se Convers+ table tiče, je ona lijepa i šarena ali mene smeta po noći jer dosta blješti pa stalno moram smanjivati osvjetljenje. To joj je jedini ali meni veliki minus.

Što se opreme tiče, Titanium kod nas i nije nešto bogat, da imam Trend opet bi bio zadovoljan jer nije neka drastična razlika. Tu se radi uglavnom o raznim šarenim điđa miđama koje baš i nisu potrebne.
Svi imaju klimu (što je najbitnije), podizače svih stakala, ABS, ESP..
Je automatska klima lakša za namjestiti ali nisam se nikad ni smrznuo ni prokuvao sa manualnom klimom.

Što se torka tiče, OK, priznajem da su turbo dizeli tu bolji. Ali isto tako mogu reći da mi nije nikad bilo teško prebaciti u nižu brzinu i dati gas da obavim preticanje. A sa bivšim mk3 2,0 duratecom stvarno nisam imao nikad problema da nije mogao povući, a nema razloga da je u mk4 to lošije (mk4 je cca 50ak kg teži).

I nemojte pričati o usporedbi N/A benzinaca i turbo dizela jer to nikako ne stoji. Dizel ima veći obrtni moment od benza ali još i turbo tu igra veliku ulogu.

Probajte turbo benzinca pa onda recite usporedbu sa dizelom.
Gledati razne tablice i uspoređivati puste brojke meni nema smisla, što jedan moj kolega uredno radi.

Igore, želim ti sreću prilikom kupnje auta bilo koji motor da odabereš, samo razmisli dobro hoćeš kupovati srcem ili razumom.
Ako si oštar vozač, pripremi se na veće troškove koji god odabereš.
Ako umjereno voziš, tad samo ovisiš o sreći nažalost jer teško je znati kroz kakve ruke je auto prije prošao.

Ako često voziš natovaren auto - dizel.
Ako često voziš po uzbrdicama - dizel.
Ako želiš jaka međuubrzanja (koja ne traju dugo) - dizel.
Ali računaj na višu nabavnu cijenu i vjerojatno veće izdatke za popravke (ne nužno).

Ako nisi rejser, ponekad natovariš auto, ne prelaziš puno km (koliko vidim 10-15.000 km), imaš dosta kratkih relacija - benzinac.
Tu računaj na nižu nabavnu cijenu ali veće troškove goriva - osim ako ne ugradiš plin.

Univerzalan iliti savršen odgovor koji točno model i motor trebaš kupiti nećeš nikad dobiti (nikad nitko ni nije niti će), samo dobro odvagni šta ti u biti treba.
Mondeo Mk4 2,5 Duratec Titanium

Focus Mk2 FL 1,6 Duratec 2010 Colorado red

Avatar korisnika
Tiler
Poruka: 972
Član foruma od: ponedeljak, 11. maj 2015. u 08:48h
Lokacija: Travnik, Bosna i Hercegovina

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Tiler » petak, 25. nov. 2016. u 11:15h

Znao sam da će kolega Bo da ponudi najpotpuniji i najprimjereniji odgovor na postavljena pitanja... :ntwrthy: thumbsuph
Noć je doba u kojem i tri tačke imaju smisla...
-----------------------------------------------------------------------------
Ford Focus MK1 1.8 TDDi
Ford Focus MK1 FL 1.8 TDCi
Ford Focus MK2 FL 1.6 TDCi
Ford Mondeo MK4 FL 1.6 TDCi

Avatar korisnika
igor 8
Poruka: 244
Član foruma od: subota, 5. mar. 2011. u 10:19h

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od igor 8 » petak, 25. nov. 2016. u 12:02h

:ntwrthy:
Carpe Diem

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5009
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od Sharpshooter » petak, 25. nov. 2016. u 17:06h

bo. piše: Ako često voziš natovaren auto - dizel.
Ako često voziš po uzbrdicama - dizel.
Ako želiš jaka međuubrzanja (koja ne traju dugo) - dizel.
Ali računaj na višu nabavnu cijenu i vjerojatno veće izdatke za popravke (ne nužno).
Ili lepo 2.5T benzinac i da ne razmišljaš mnogo.
I uzbrdo i nizbrdo i međubrzanje.
Najbolje od oba sveta. I kvarovi i cena goriva. :D

Kvari se kao dizel, a troši kao benzinac. ;)
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
igor 8
Poruka: 244
Član foruma od: subota, 5. mar. 2011. u 10:19h

Re: Ford Mondeo mk4 (2007-2008)

Poruka od igor 8 » petak, 25. nov. 2016. u 18:25h

Sharpshooter piše: Ili lepo 2.5T benzinac i da ne razmišljaš mnogo.
I uzbrdo i nizbrdo i međubrzanje.
Najbolje od oba sveta. I kvarovi i cena goriva. :D

Kvari se kao dizel, a troši kao benzinac. ;)
hahahaha
Carpe Diem

Odgovori

Povratak na „Koji Ford da kupim“