Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Grejanje na struju (u kuci)

Ovde pišete o svemu što nije našlo mesto u ostalim kategorijama i što nema neke preterane veze sa Fordom.
Odgovori
Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od speccko » četvrtak, 12. jan. 2023. u 02:49h

U kuci gde vec imam parno grejanje, dakle kotao na ugalj/drvo i radijatore, posto je kotao vec dosta star (sporet :D, preko 10 god) a i posto sam kuci preko zime jako malo, tipa 10tak dana, mislio sam da zamenim taj kotao nekim elektricnim.

Da li je neko ugradjivao ili ima neka iskustva, da li uopste moze taj elektricni da greje, ne znam 10-15 radijatora (verovatno postoje razlicite jacine), sta je tu najjeftinija varijanta (mislim na el sporete). Video sam nesto neki sa toplotnom pumpom..itd... kakvi jos postoje...

Dakle, meni je da ukljcim (na dugme, mozda nekad i neki remote ako postoji) i kad odem, ugasim. Da ne cistim pepeo itd...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14497
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od mbole » četvrtak, 12. jan. 2023. u 05:43h

Toplotna pumpa... skupa i komplikovana za ugradnju, isplativa na duge staze. Za povremeno koriscenje.. tesko da je isplativo.

Klasicni grejaci.. obicno je najveci problem kakav ti je strujni prikljucak, to jest koliko mozes da povuces struje iz mreze.
Nema neke razlike u samoj instalaciji tj. radijatorima i razvodu tople vode izmedju razlicitih tipova kotla (nafta, struja, plin, drva...)

Ako se korisiti 10-tak dana... da kazemo da imas "obican" prikljucak to jest 3 faze po 16A =3.5KW po fazi =10KW, pa smanjimo malo posto ne mozes bas samo kotao da teras... nek je npr 7-8KW.. da radi 24 casa bez prestanka tih 10 dana (a sigurno ce raditi krace)... oko 1800KWh.
Trecina toga u nizoj, dve trecine u visoj tarifi... oko 200 Evropskih, col gore/col dole...
Sad.. ne znamo koliki je prostor koji grejes, da li je i kako izolovan, pa ne znamo ni da li ti je tih 7-8KW dovoljno. Broj radijatora ne znaci puno.

Sto se daljinskog tice.. cim je na struju, i postoji net... sve moze :)
Od prostih varijanti tipa upali/ugasi, koje mogu da se izvedu i naknadno u maltene amaterskoj verziji, pa do onih ugradjenih u sam kotao, gde imas potpunu kontrolu, kao da si pored njega, aplikaciju na telefonu...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
sarabo

 
Poruka: 1878
Član foruma od: utorak, 6. jun 2017. u 13:16h
Lokacija: Bataja

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od sarabo » četvrtak, 12. jan. 2023. u 08:16h

ako je od neke pomoći podatak - moj stan 63 kvm i grejanje je na struju. Kotao je 3 grejača x 3 KW. kad se uključi grejanje pali sva tri i polako isključuje jedan po jedan dok ne postigne temperaturu.
Tokom sezone temperatura je stalno na 22 stepena i najveći račun za struju je bio 100 evropskih za ovih 7 godina koliko se koristi.
Naravno svemu tome doprinosi i dobra izolacija
Fiesta 1.8 d ( 1997 )
Focus MK1 1.8 tdci 74 KW ( 2002 )
Focus MK2 1.6 tdci 80 KW ( 2005 )
C max MK1 FL 1.6 tdci 66 KW ( 2008 )

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4877
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od Djole » četvrtak, 12. jan. 2023. u 18:28h

Dosta zavisi od željene temperature... Meni je recimo na 22c hladno za sedenje... 23-24 je recimo kod mene dnevna temperatura
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9692
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od macaneli » četvrtak, 12. jan. 2023. u 19:33h

Pussy hahahaha
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od speccko » petak, 13. jan. 2023. u 18:43h

Nikako da stignem da odg.
Pa cini mi se da bas imam trofazni steker, i skoro pa sigurno je 3x16A al dobro, to bih pogledao i resio. Al znaci bitno je imati mogućnost za jaku struju.

Pa kucu je gradjena od blokova (ono, 2 sprata), relativno novija gradnja, nažalost nema (jos uvek) stiropor, nadam se nekad, stolarija je pvc, u sustini grejali smo do sad na ugalj i grejalo je fino, preko noci padne, preko dana kad zalozis digne.
23c mislim da je optimalno.. al dobro, to je druga priča... Hocu reći ako je na ugalj grejalo, onda mora da moze i ovaj na struju da postigne isto.

Jel on u sebi ima i pumpe koje guraju vodu?
A drugo, verovatno kad nestane struja ako bih hteo agregat neki, morao bi neki bar 10kW jel?
50A x 220V

Jer ako ode steuja na 2,3 sata, vec bude kriticno...al dobro, ovo su samo informacije koje zelim da znam... Imam ja i šporet


Edit: Stari sporet je 50000 kalorija, ( mada smo grejali 2 kuce do sad,)
Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk


Poslednja izmena: speccko, na dan petak, 13. jan. 2023. u 18:43h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
macaneli
VIP
Poruka: 9692
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 23:52h
Lokacija: sremska mitrovica - Genova

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od macaneli » petak, 13. jan. 2023. u 19:07h

Sporet je mamara lol
ima se,moze se - nema se,mora se....

I'm gonna go build my own forum, with blackjack and hookers. In fact, forget the forum ! Ah, screw the whole thing

I ja sam vodio u Dascaru :-)®

zvanicni zastupnik za eonon za jugoistocni deo evrope i balkan :-)

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1645
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od acadimke » petak, 13. jan. 2023. u 19:27h

Sa šporetom u dnevnoj sobi sauna a u ostalim prostorijama sibir
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4877
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od Djole » petak, 13. jan. 2023. u 19:49h

Mislim da ćeš bez izolacije potonuti ko Titanik... Možeš ti da to zagreješ Al će se brzo hladiti, tako da će kotao mnogo više da radi...
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
darioculibrk
Poruka: 1194
Član foruma od: nedelja, 10. jan. 2010. u 22:47h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BiH

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od darioculibrk » petak, 13. jan. 2023. u 22:38h

Iz mog iskustva, el.kotao je ok samo za stan, ali ne i za kuću. Kod kuće su svi zidovi vanjski, tako da i pored dobre izolacije i stolarije računi su bili ogromni i odustali smo. U stanu u kojem sad živim je već druga priča, fasada je 10 cm kamene vune, stolarija sa 3 stakla, griju me stanovi odozdo i sa strana. Stan je 100m2, ali ne grijem sve. Možda 80m2. U decembru sam potrošio oko 970 kwh, što je kod nas 150-160 KM. To je ukupna potrošnja, dakle grijanje + ostali uređaji. Temperatura je podešena na 23 stepena, kotao je Vailant 18kw, ali je ograničen na 12kw.

Послато са SM-A505FN помоћу Тапатока

Ford Focus 1.6 TDCi (115 KS) 2013 (2021-)
Ford Focus 1.8 16v Zetec E, 2002 (2013-2021)

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14497
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od mbole » petak, 13. jan. 2023. u 23:42h

Pomenu covek da mu to treba za 10-tak dana godisnje...
Tako da koliko god da "potegne" struje.. nece to biti neka ekstremna cifra.
Ok.. trebace vreme da se ugreje ledena kuca, al...
Naravno... uvek moze da prisrafi radijatore u prostorijama koje se ne koriste da bi smanjio potrosnju (a sigurno ih ima u 2 sprata :))

Ono sto meni nije bas najjasnije, je kako sada ta instalacija i radijatori prezivlajvaju zimu ako se ne greje stalno?
Praznis instalaciju svaki put?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od speccko » subota, 14. jan. 2023. u 01:51h

Upravo, samo za par dana, i to mozda i nece biti svake godine. A nije mi problem da platim 200totak evra taj mesec za grejanje.

Sistem je napunjen antifrizom, tako da ne ledi. Takodje, ne bude u kuci toooliko ledeno... Desilo se samo jedne godine da počela da ledi vida u wc solji, od tad ostavljamo so tu :)

Sto se tice grejanja, opet kazem, ako sam sam obicnim kotlom, koji radio na ugalj, grejao odlicno, cudno da el. , Mozda nekj jaci, to ne bi mogao.

Pričah sa caletom, i mozemo da provučemo, sto on kaze, žice od po 6mm ( mozda je to previše, nzm) ali moze da se reši.



Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk



Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14497
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od mbole » subota, 14. jan. 2023. u 03:05h

Neki "domacinski" antifriz, ako je to Vrbnica na koju ja mislim (30-40Km do Sjenice)...
Taj kraj nije bas poznat po blagim zimama :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 9005
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od van » subota, 14. jan. 2023. u 04:49h

Имаш лимитатире на бројилу. Можеш да ставиш каблове којег год пресека хоћеш али искочиће осигурач на бројилу . А и 3 х 16 ампера је мало , дистрибуција даје обично 3 х 25 а , што је 18 киловата укупно.
А изолација ти је кључна ствар

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od speccko » subota, 14. jan. 2023. u 14:13h

Nije nije ta Vrbnica, vec kod Pozarevca (Malo Crnice).

Pa dobro, nek bude i 3x25, mislim, kako ljudi onda to rese ako hoce da ugrade el. kotao? Da povucem direktno iz bandere? :D

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14497
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od mbole » subota, 14. jan. 2023. u 14:56h

Za prelazak sa 3X16 na 3X25A najcesce treba dosta toga da se izvede, zavisno od toga kakva je postojeca instalacija, i dobar deo toga ne izvodis ti nego elektrodistribucija.
Veoma cesto se upravo menjaju kablovi od bandere do strujomera (posto su postojeci cesto tanki), i menjaju se tzv "limitatori", odnosno glavni osiguraci koje ugradjuje distribucija, i koji ti ne dozvolajvaju da povuces vise struje od onoliko za koliko imas ugovor.

Tek onda sleduje instalacija od razvodne table/strujomera dalje ka kotlu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
speccko
Poruka: 490
Član foruma od: utorak, 24. jul 2018. u 17:55h
Lokacija: Vrbnica/Vienna
Kontakt:

Re: Grejanje na struju (u kuci)

Poruka od speccko » ponedeljak, 16. jan. 2023. u 11:21h

E pa pazi, koliko mi rece cale, (imamo inace 3 table os.) i jedna tabla je u podrumu tamo gde je i predvijen sporet. I koliko se seca dotle dolaze deblje zice, mozda cak i 6ice. Pa iz table je posle lako izvuci kabl sa debljim zicama.

E sad, moram pricati i sa majstorem nekim.. ali recimo max mi treba za 200m2, pa bih okvirno da znam koja jacina kotla i koje marke su ok, pa da vidim i cene...

Odgovori

Povratak na „Off topic & Free time“