Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Nakon što predstavite sebe, predstavite naravno i vašeg ljubimca.
Odgovori
Saramladji
Poruka: 5
Član foruma od: petak, 7. okt. 2022. u 16:30h
Lokacija: Beograd

Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od Saramladji » petak, 7. okt. 2022. u 16:50h

Pozdrav svima,

Uclanio sam se na forum kako bih predstavio auto koji sam kupio sa ciljem da ga restauriram. Samim tim ce mi biti potrebni saveti clanova.
Rec je o Ford Taunusu proizvedenom 1975. godine. U pitanju je Taunus L, 1300, kupljen nov i vozen od strane jednog vlasnika. Auto je stajao oko 30 godina u garazi i trenutno izgleda ovako:

Slika

Auto trenutno nema saobracajnu, pretpostavljam da je odjavljen. Vlasnik koji je naslednik automobila je u SAD-u tako da jos uvek nije izvrsen prevod. Po ovom pitanju ce mi biti potrebni saveti pa ako clanovi budu raspolozeni, sve sugestije su dobrodosle...
Da pocnemo od pocetka :)
Auto sam kupio od posrednika. Za auto postoji resenje o ostavini na osnovu koga je auto pripao sinu naslednika. Problematika je sto naslednik zivi u Americi i iz Amerike bi trebalo da da posredniku ovlascenje za kupoprodaju. Kako mi je receno, to jedino moze da se uradi u nasem konzularnom predstavnistvu u Njujorku. Interesuje me da li je neko imao slicnog iskustva?
Saobracajna dozvola je izgubljena pa je to sledeca problematika. Receno mi je da se u Ljermontovoj vadi potvrda o poreklu vozila u tim slucajevima. Za ovo je takodje potreban naslednik ili njegovo ovlascenje...ista problematika.
Sledece sto sam saznao da je potrebno za registraciju je potvrda iz poreske da nema neplacenih poreza na prenos, s obzirom da je u pitanju prvi nasledni red. I za ovu potvrdu je verovatno potreban naslednik ili njegovo ovlascenje...

Kako mozete videti na fotografiji i fotografijama koje dalje postavljam, auto je u veoma dobrom stanju (estetski) pa sam iz tog razloga usao u celu pricu i uzeo auto...

Slika

Slika

Slika

Slika
Zaboravih da napisem da je motor za sredjivanje, ali pretpostavljam da to nije veliki trosak. Farbanje i enterijer verovatno jesu...
I da, kljucevi su izgubljeni pa mi predstoji skidanje brave i izrada kljuca kod Elezovica ili nekog slicnog. Zna li neko koju bravu je najbolje skinuti (bravu sa vozaceve ili suvozaceve strane) i da li je uopste moguce skinuti kontakt bravu bez kljuca?

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1293
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975.

Poruka od zeteks » petak, 7. okt. 2022. u 17:20h

Vlasnik ce kod lokalnog notara u SAD da overavi ovlascenja, odnosno podpis. Neka se posrednik - preprodavac ukljuci u resavanje tematike. Mada znajuci nase ljude kad uzmu pare vise ih nista ne zanima.
Auto je leo ocuvan. Brzo ce to da se dotera u jos bolje stanje.
Neka kljuc naprave po cilindru sa vrata. Njega je moguce skinuti bez kljuca. Bravar ce znati cak i da skine cilindar kontakt brave bez originalnog kljuca. Odkljucace cilindar uz pomoc kalauza. I potom izvuci cilindar.
Predpostavljam da je motor OHC. Za takav motor ima delova. Englezi su ga dosta koristili za kit car pa postoji podrska taj motor.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21111
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od Markedjani » petak, 7. okt. 2022. u 17:40h

Za bilo kakvo registrovanje tog auta, trebaju ti original primerci papira ostavinske rasprave na uvid ili overene kod notara fotokopije.

Ako imaš samo kopiju a naslednik ne zna gde su originali, neće nijedna policijska stanica želeti da registruje auto.

(pitaj me kako znam)
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od 911s [SK] » petak, 7. okt. 2022. u 17:47h

Nemaš prisutnog vlasnika i nemaš dokument o autu. Nijedno ovlašćenje iz inostranstva (čiju verodostojnost niko ne može da proveri) nije važeći dokument što se tiče MUPa niti će ti rešiti problem. Problem ti je prvo pravno-imovinske prirode, pa tek onda saobraćajne.
Čak i da nekom magijom sve imovinski rešiš, pošto saobraćajnu nemaš ako MUP ne može u svojoj arhivi da pronadje dokumentaciju tog auta (a to se dešava često za dugoneregistrovana kola) ništa nećeš moći da uradiš.
Imao sam identičan problem, naslušao se mnogo saveta i nakucao na mnoga vrata, zaključio da po našem domaćem običaju ljudi pričaju o stvarima o kojima suštinski apsolutno nemaju ni pojma ni iskustva i na kraju sam bacio auto.
Na kraju krajeva, možeš otići i kod načelnika Uprave za upravne poslove (saobraćajne policije) za grad Beograd u Ljermontovoj i izneti mu problem.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Saramladji
Poruka: 5
Član foruma od: petak, 7. okt. 2022. u 16:30h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975.

Poruka od Saramladji » petak, 7. okt. 2022. u 18:13h

zeteks piše:
petak, 7. okt. 2022. u 17:20h
Vlasnik ce kod lokalnog notara u SAD da overavi ovlascenja, odnosno podpis. Neka se posrednik - preprodavac ukljuci u resavanje tematike. Mada znajuci nase ljude kad uzmu pare vise ih nista ne zanima.
Auto je leo ocuvan. Brzo ce to da se dotera u jos bolje stanje.
Neka kljuc naprave po cilindru sa vrata. Njega je moguce skinuti bez kljuca. Bravar ce znati cak i da skine cilindar kontakt brave bez originalnog kljuca. Odkljucace cilindar uz pomoc kalauza. I potom izvuci cilindar.
Predpostavljam da je motor OHC. Za takav motor ima delova. Englezi su ga dosta koristili za kit car pa postoji podrska taj motor.
Posrednik je advokat i rekao mi je da ne moze kod notara nego da mora u nase konzularno predstavnistvo. Tako su radili za kucu koja je takodje bila predmet ostavine. To me interesuje, da li ipak moze kod notara?
Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji
Markedjani piše:
petak, 7. okt. 2022. u 17:40h
Za bilo kakvo registrovanje tog auta, trebaju ti original primerci papira ostavinske rasprave na uvid ili overene kod notara fotokopije.

Ako imaš samo kopiju a naslednik ne zna gde su originali, neće ti nijedna policijska stanica želeti da registruje auto.

(pitaj me kako znam)
Original ostavinske postoji. Saobracajna je izgubljena...
Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji
911s [SK] piše:
petak, 7. okt. 2022. u 17:47h
Nemaš prisutnog vlasnika i nemaš dokument o autu. Nijedno ovlašćenje iz inostranstva (čiju verodostojnost niko ne može da proveri) nije važeći dokument što se tiče MUPa niti će ti rešiti problem. Problem ti je prvo pravno-imovinske prirode, pa tek onda saobraćajne.
Čak i da nekom magijom sve imovinski rešiš, pošto saobraćajnu nemaš ako MUP ne može u svojoj arhivi da pronadje dokumentaciju tog auta (a to se dešava često za dugoneregistrovana kola) ništa nećeš moći da uradiš.
Imao sam identičan problem, naslušao se mnogo saveta i nakucao na mnoga vrata, zaključio da po našem domaćem običaju ljudi pričaju o stvarima o kojima suštinski apsolutno nemaju ni pojma ni iskustva i na kraju sam bacio auto.
Na kraju krajeva, možeš otići i kod načelnika Uprave za upravne poslove (saobraćajne policije) za grad Beograd u Ljermontovoj i izneti mu problem.
Iz Ljermontove mi je drugar rekao da nabavim ovascenje naslednika pa da onda predam zahtev za tu potvrdu o poreklu a onda mi je rekao ugovor, naravno za to mi treba ovlascenje za posrednika i mene takodje, i ta potvrda iz poreske i tek onda moze da se prevede na mene

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8997
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od van » subota, 8. okt. 2022. u 06:04h

Jedno konkretno pitanje, jesi li ti ljubitelj oldtajmera i svidja ti se taunus i zelis da ga sredis i vozis? Da li si nekada se vozio u fordu taunusu 1,3 sa L opremom ili jos bolje vozio.?

Ako ti je namera da sredis auto kao neku investiciju, pa da ga prodas, mislim da ti rabota nije mudra. To izdanje taunusa nije atraktivno, .

Saramladji
Poruka: 5
Član foruma od: petak, 7. okt. 2022. u 16:30h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od Saramladji » subota, 8. okt. 2022. u 15:28h

van piše:
subota, 8. okt. 2022. u 06:04h
Jedno konkretno pitanje, jesi li ti ljubitelj oldtajmera i svidja ti se taunus i zelis da ga sredis i vozis? Da li si nekada se vozio u fordu taunusu 1,3 sa L opremom ili jos bolje vozio.?

Ako ti je namera da sredis auto kao neku investiciju, pa da ga prodas, mislim da ti rabota nije mudra. To izdanje taunusa nije atraktivno, .
Zelja mi je bila da uzmem neki oldtimer da ga sredjujem a ovaj je naisao slucajno i sto je jos vaznije povoljno. Nisam bas njega planirao, ali iskrslo je. Nisam ga nikada vozio a nisam se ni vozio u njemu. Sto? Jel nije bas dobar primerak za uzivanje? Meni je atraktivan a vidim da se i ljudi odusevljavaju kada ga vide...
Iskreno, mene je kostao par stotina eur, kostace jos par stotina za trosak za overu punomocja vlasnika u Americi i naravno prevod i registracija. Majstor mi je rekao da sredjivanje kocnica i motora ne bi trebalo da predje 300 eur. Kako sam racunao, u voznom stanju ne bi trebalo da izadje vise od 1.500 - 2.000 eur. Posle toga moze da dodje farbanje i ostalo. Koliko vidim, dobri primerci se krecu i do 10.000 eur.
Pratim oglase vec duze vreme i vidim da sada za trule krseve traze 1.000 eur i vise. Ne znam sta bih za te pare bolje mogao da nadjem?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21111
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od Markedjani » subota, 8. okt. 2022. u 17:45h

Saramladji piše:
subota, 8. okt. 2022. u 15:30h
Koliko vidim, dobri primerci se krecu i do 10.000 eur.
Pratim oglase vec duze vreme i vidim da sada za trule krseve traze 1.000 eur i vise. Ne znam sta bih za te pare bolje mogao da nadjem?
GXL kupei sa V6 motorom su tražena roba i oni mogu da dobiju takve cifre koje ti potencijalno pominješ.

Sedan sa dvoje vrata kao tvoj primerak sa 1.3 motorom i baznom opremom, takvu cifru može da dobije neki primerak tzv survivor u savršenom stanju sa malom kilometražom u prvoj boji, bez rđe i sa kompletnom papirologijom otkad je kupljen pa do dana današnjeg, rađen primerak je u rangu 3-5k eur (i to da bude baš baš dobro sređen i 100% originalan što se tiče detalja) i to ako nađeš nekog ko je imao takav auto, pa mu udariš na nostalgiju i ne kalkuliše previše da li je to pametna investicija ili ne.

Generalno Taunusi ni preko ne uživaju neke sumanute cene osim gore pomenutog GXL Kupea i to sa nekim V6 motorom ili neki baš baš očuvani primerci, Taunus je ipak bio prosečan automobil, sa prosečnim voznim karakteristikama, prosečnim izgledom (malo odskače gore pomenuti tc1 kupe u gxl varijanti i otud njima dobre cene) i prosečnim kupcem pa samim tim nema jaku bazu entuzijasta koji bi plaćali neke sumanute cifre na konto nostalgije.

Pre nego što postaviš neki oglas Taunusa sa cenom i do 10k eur, ok jeste ima ih i oni tako stoje i stoje i stoje i čekaju "pravog" kupca.

Tako da ne kaže ti Van za džabe, razmisli dobro ako si u fazonu da sreducneš auto i zaradiš pare, Taunusi ne uživaju neki poseban kultni status... kod nas su ljudi te Taunuse gledali kao odlično sredstvo da za male pare kupiš "veliki" auto koji je udoban i generalno pouzdan (bio svojevremeno) i otud taj momenat da se svi oduševljavaju kad vide Taunusa, pošto su većina te Taunuse kod nas kupovali za kikiriki pare i siti se navozali.

Ako si u fazonu da imaš oldtajmera i generalno ne kalkulišeš previše po pitanju vrednosti, nego više gledaš kao da imaš kul prevoz za vikend varijantu, skupove ili tako povremene vožnje... Taunus ti je odličan izbor.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8997
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od van » subota, 8. okt. 2022. u 18:56h

Slika
Ово је мој таунус и далеко је он од 10 000 евра . Има уложено зилион радних сати и добрано много пара . Исправљено је све оно што је било у питању " Јеси ли некада возио танусу 1.3 ?"
И даље није осећај као у фабричком примерку и ако су многе ствари боље него што је фабрика направила .
И на крају највредније на њему је 47 година први власник . Зато је и сређен а не због тога што је таунус .

Ако ти је до тога да имаш неки олдтајмер за мало пара , који је робустан ,удобан и не зеза , таунус је супер за то . Ако си у фазону осећај вожње , носталгија, патина , есклузива , инвестиција ... заборави . То је једна лења удобна жвака , која једва са 70-80 изађе уз Бубањ поток .
Има мекане команде и осећај на волану као да месиш тесто за пицу .

Saramladji
Poruka: 5
Član foruma od: petak, 7. okt. 2022. u 16:30h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od Saramladji » ponedeljak, 10. okt. 2022. u 18:31h

Markedjani piše:
subota, 8. okt. 2022. u 17:45h
Saramladji piše:
subota, 8. okt. 2022. u 15:30h
Koliko vidim, dobri primerci se krecu i do 10.000 eur.
Pratim oglase vec duze vreme i vidim da sada za trule krseve traze 1.000 eur i vise. Ne znam sta bih za te pare bolje mogao da nadjem?
Ako si u fazonu da imaš oldtajmera i generalno ne kalkulišeš previše po pitanju vrednosti, nego više gledaš kao da imaš kul prevoz za vikend varijantu, skupove ili tako povremene vožnje... Taunus ti je odličan izbor.
Ovde si sve rekao. Tako sam i mislio, kul auto za vikend voznju i neki skup ili druzenje. A za ovaj auto imam Ugovor o kupoprodaji, knjizicu, blokce gde je pisana kilometraza i ostalo...rdje skoro da nema, trebalo bi da se ofarba delimicno ali prilicno je originalan. Planirao sam da menjam enterijer jer je uvukao miris vlage i starosti, ne znam da li to moze da se sredi...
Slika
van piše:
subota, 8. okt. 2022. u 18:56h
Slika
Ово је мој таунус и далеко је он од 10 000 евра . Има уложено зилион радних сати и добрано много пара . Исправљено је све оно што је било у питању " Јеси ли некада возио танусу 1.3 ?"
И даље није осећај као у фабричком примерку и ако су многе ствари боље него што је фабрика направила .
И на крају највредније на њему је 47 година први власник . Зато је и сређен а не због тога што је таунус .

Ако ти је до тога да имаш неки олдтајмер за мало пара , који је робустан ,удобан и не зеза , таунус је супер за то . Ако си у фазону осећај вожње , носталгија, патина , есклузива , инвестиција ... заборави . То је једна лења удобна жвака , која једва са 70-80 изађе уз Бубањ поток .
Има мекане команде и осећај на волану као да месиш тесто за пицу .
Super izgleda!!!
Ako budem sredio papire i krenem u sredjivanje, trebace mi dosta saveta pa se nadam da ces imati vremena za par razgovora...

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8997
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od van » utorak, 11. okt. 2022. u 07:58h

Ентеријер је у добром стању колико могу да видим . Поскидаш све , опереш и осусиш и биће добро . Ти базични модели имају и социјална седишта . XL и GXL имају боља седишта која су и лепше тапацирана. Имају и тапацирани волан и дебље рукохвате на вратима . Мој таунус је XL а има неке детаље од GXL-а којие је препун лајсница и детаља и наравно винилни кров . Зато је GXL тражен као олдтајмер , јер је требало очувати све те детаље .

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1293
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Ford Taunus tc1 1.3 1975. by Saramladji

Poruka od zeteks » utorak, 11. okt. 2022. u 17:49h

Ustajao miris mozes da uklonis na par nacina. Da nebi prepricavao imas uputstva na youtube.
Primer: https://www.youtube.com/c/AMMONYCdotcom ima jos kanala koji su pricali o tome.
Imas auto sa poreklom, samo da ga prevedes. Budi uporan i strpljiv. Kada si u prilici, a mala je vlaga u vazduhu, neka auto bude sa otvorenim vratima, znacajno ce se smanjiti miris. (soda bikarbona i kafa dobro upijaju mirise, ali prevashodnii cilj je da eliminises poreklo mirisa.)

Odgovori

Povratak na „Automobili članova“