Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Fokusiranje na Fokusa

Nakon što predstavite sebe, predstavite naravno i vašeg ljubimca.
Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » nedelja, 20. nov. 2016. u 22:19h

Kao što sam već naveo u temi za predstavljanje članova, Od Jula meseca sam ponosni vlasnik Ford Fokusa MK2 1.4 59kw 2005. Takođe sam već naveo da mi je ovo prvi Ford i prvi auto koji me je koštao kao nijedan auto do sada, koji mi je zadao više problema nego svi prethodni automobili zajedno, ali ja sam i dalje optimista. mrgreen

Kupljen je u Austriji, proizveden krajem Decembra 2005. a prvi put registrovan negde u Martu 2006. Po VIN decoder-u za specifikacije kaže sledeće:
Primary Features
Build Date: 16.12.2005
Vehicle Line: Focus 04-08/Focus C-MAX 03-07
Body Style: 5 Door Saloon
Version: Series 32
Engine: 1.4L Duratec 16V PFI (75PS) - Sigma
Transmission: 5 Speed Manual Transaxle - B5/IB5
Drive: LHD FWD
Emission: Stage IV Emissions
Air Conditioning: Manual Air Conditioning
Territory: (+)"A"
Paint: Moondust Silver (Metallic)
Interior Fabric: Humy / Mondus / Dark Flint

Minor Features

Valencia Plant Built
Security Lock Group No.1
Convenience Group No.6
Less Marketing Flex Prep Pack
Less SVO Application/Label
Less Functional Upgrade Pack
Marketing Level 1
With Electronic Stability Control
Less Global/Auto Closing
Power Front Windows One Touch Down
With Manual Rear Windows
With Tinted Glass All Round
Less Windshield Heat Shielding
With Heated Windscreen
Less Temp Controlled Glove Box
Less Overhead Console
With Small Floor Console
Less Rear Floor Console
Less Special Inter Appliques
With Conventional Headlining
Less Cargo Stowage Rack/Rail
Less Roof Rack
With Dipping Rear View Mirror
Drivers Power Heated Convex Mirror
With Pass Convex Elec/Heated Mirror
With Split Fold-Down Rear Seat
With Rear Center Head Restraint
Less Driver Seat Lumbar Support
Less Temp Control Driver Seat
Less Temp Control Passengers Seat
With Driver 4 Way Mnl.Seat Adjuster
With Pass 2 Way Manual Seat Adjust
Less Trailer Coupling
Ignition Key With Remote Unit
With Moulded Gearshift Knob
With Central Locking System
With Variable Intermittent Windscreen Wiper
Less Sun Roof
Air Curtain Restrnt LH
Air Curtain Restrnt RH
With Driver Air Bag
With Passenger Air Bag
With Side Air Bag - Drivers Side
With Side Air Bag - Passenger Side
Spare Wheel - Mini Steel
With Standard Rear Shock Absorbers
6.5 X 16 Alloy Wheel
205/55VR-16 BSW Tyre
Less Wheel Covers
Non Locking Lug Nuts
With Standard Suspension
With Mechanical Parking Brake
With Rear Disc Brakes
With Brake Emergency Assist
Less Anti-Lock Braking System
Less Skid Plates
Standard Front Seat
With Fixed Foot Pedals
4 Spoke Leather Steering Wheel
With Speed Control
Less Auxiliary Heater
With KMH Speedometer
Less Radio Pre-Equipment Pack
(+)RDS
Less A/V Jack
With Centre Antenna
ICE-Low Level CD + AM/FM Radio
ICE Feature Pack 20
With 6 Speakers
Less Family Entertainment System
With Column Stalk Radio Controls
With Smokers Package
With Auto Headlamps
With Halogen Headlamp
With Front Fog Lamps
Less Headlamp Control

Slika
Slika

Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » nedelja, 20. nov. 2016. u 23:49h

Prvo što sam planirao da uradim po dolasku auta je logično-veliki servis, ali ne lezi vraže-eto prvog problema! :diablo:
EDIT: dok sam čekao papire za registraciju, rešio sam da zamenim filter klime tj filter kabine. Oduševljen idejom fordovih inženjera da kabinski filter sakriju iza papučice gasa i da se ista mora skinuti radi zamene filtera, pristupio sam skidanju. Belzebub je tu napravio svoju prvu zamku, i to u vidu šrafa koji nije mogao da se odvrne...i to poslednji šraf papučice gasa. Trajalo je to nekoliko sati psovanja, ležanja naglavačke sa brusilicom i čekićem i slično, dok nisam provalio da je pedala zašrafljena na lim koji je zanitovan za pod. Posle još nekoliko sati, zaposednuti šraf je popustio(platio je glavom), i papučica je skinuta. Tada mi se pobednički osmeh pretvorio u krik jer sam primetio da je neki bambus verovatno prilikom nestručnog skidanja polomio kućište papučice gasa, i istu zalepio super-lepkom(i to ne baš najsrećnije). Epilog: polovna papučica gasa - 25e+poštarina. I tu je počela cela saga:


Na najteži način sam upoznao čest problem Fokusa benzinaca sa curenjem vode ispod prskalica. Za one koji nisu upoznati, prilikom jače kiše, voda prolazi-curi ispod prskalica na prednjoj haubi, kaplje tačno na svećice i sliva se u kanal između bregastih, stvarajući lokvu u kojoj se svećice brčkaju. Ukoliko se auto manje vozi(kao ovaj moj), voda ne može da ispari , i tako "krčka" svećice, sve dok svećice i čepovi u glavi bukvalno ne istrule od rđe, ostavljajući vam nekoliko potpuno različitih a istovremeno podjednako kreativnih problema, koji će vam odneti veliku količinu živaca i para, ukoliko nemate sreće. Ja sam je ovom prilikom imao više nego pameti jer su se dve svećice slomile i ostale u glavi, ali glavu nisam morao da skidam. Doduše, to je prvenstveno zahvaljujući vrhunskoj stručnosti majstora iz servisa Mišić Group na čelu sa Dušanom, koga i ovom prilikom puno pozdravljam jer mi je uštedeo puno para koje bih dao na skidanje glave, obradu i ostalo.
Vanredni trošak je bio za usluge vađenja polomljenih svećica, zamenu čepova u glavi motora bez skidanja glave, kao i šlep-službu u pravcima NBgd-Zvezdara-NBgd+nove svećice. Poučen ovim iskustvom, istražio sam na netu ovu problematiku i pronašao da Ford nikada nije priznao ovu fabričku grešku već je samo izbacio reviziju prskalica koje su imale dihtung(tolicna mala glupost, a napravi ogromnu štetu). Kao najbolje rešenje je na stranim forumima navedeno da se prskalice zamene ili zadihtuju silikonom(silikon mi je bio bolja opcija jer mi je suludo da bacam ispravne prskalice i kupujem nove po 6000 din komad-ta cena je zbog grejača), i da se na dekl tj na poklopac ventila stavi plastična zaštitna maska koju Ford nikada nije proizvodio za motore ugrađivane u Fordove, ali ih je proizvodio za te iste motore koje je ugrađivao u Volvo. Tako sam preko Grand motors-a poručio original poklopac za Volvo sa setom šrafova, i time sam trajno rešio problem slivanja kišnice. Plastična maska sa setom šrafova me koštala oko 5000 dinara. Evo kako izgleda kada kišnica zapeče svećice i čepove ui glavi motora, i kada ostanu dve polomljene svećice u glavi motora:
Slika

Slika

Ovako izgleda svećica kojoj je bukvalno istrulio metal, i koja se kao plazma keks polomila prilikom samog dodira sa ključem za svećice:
Slika

Ovo je originalni Volvo poklopac koji ide na Zetec motore koji imaju ovaj problem:
Slika
Ukoliko nekome treba, da navedem i kataloške brojeve:
Poklopac- 30650468
originalni šrafovi - 30650468 - potrebno vam je 4 komada

Time sam rešio prvi veći problem i auto je šlep službom vraćen nazad u servis na nastavak započetog velikog servisa.
Za veliki servis sam uzeo Dayco set za zupčenje, vodenu pumpu, kao i dva elastična PK kaiša. Ulje Total Quartz 9000 5w-40, filter ulja, vazduha, i klime. To je bio prvi deo koji me je koštao i para i živaca, ali kao što sam već mnogo puta do sada rekao, to su neke stvari koje su normalne kod auta koji se jako malo voze, i zato je tačno ono da auto više propada kada se ne vozi. Ovo je bio kraj prvog dela sage o Ivanovom Fokusu. :haha:
Poslednja izmena: Toothless, na dan ponedeljak, 21. nov. 2016. u 00:25h. Ukupno izmenjeno 2 puta.

Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 00:13h

Kako sam veoma objektivna i samokritična osoba, moram da priznam da sam napravio propust prlikom kupovine, ali isto tako u svoju odbranu moram da navedem da sam imao samo nedelju dana na raspolaganju da kupim auto, kao i da je auto dovezao meni na neviđeno kum mojih prijatelja, čovek kome sam (izgleda previše i bespotrebno) verovao. Čovek je doterao mnogo auta iz Austrije, mnogo dobrih auta, ali iz meni nepoznatog razloga, ovde je omašio debelo. Znam da su napolje skuplji automobili(dobri automobili), ali ja sam zaista dao mnogo para, i to ne mojih para već para koje sam uzeo na kredit, za auto koji realno vredi mnogo, mnogo manje. Pare sam dao unapred, znam da sam budala jer sam prvi put u životu prekršio svoj princip da ne verujem nikome, i to me koštalo poprilično. Svako se uči na svojim greškama, pa tako i ja prihvatam krivicu i snosim posledice. No, i pored svega, i dalje smatram da je auto odličan zbog stvarne kilometraže(mada realno sada teško da bih dobio više od 3000e, akoštao me je skoro duplo sa svim zezancijama i ulaganjima), iako je zafarbavan(zaista ne deluje da je havarisan već samo zafarbavan, i to ne baš sjajno), ali je potrebno dosta ulaganja u stvari koje su propale od stajanja. Ako mislite da je ovo sve, problemi se i dalje množe, i evo nastavka:
Pošto je volan stajao malo ukrivo, otišao sam kod Adama u Zemunu da uradim proveru optike, i tu me majstor obradovao da je imao udarac od verovatno nekog kamena ili sličnog, da je kriv kraj letve(pokazao mi je mesto gde je kraj letve dobio udarac i malo se pokrivio). Poučen ranijim iskustvima i principima da uvek stavljam najbolje delove jer su na duže staze najisplativiji, kupio sam Lemforder kraj letve(2500 din), na savet majstora uzeo i kraj spone istog proizvođača(2000 din) i sav srećan otišao kod mog majstora na zamenu tih delova, uz savet od Adama da proverim silent blokove. I opet ne lezi :diablo: , kada je majstor podigao auto i krenuo da rastura delove trapa, imao je šta da vidi: silent blokovi su imali lufta-guma se krunila na njima, i kada sam progutao i to i pristupio skidanju viljuški, gore navedeni :diablo: je rešio da su i kugle isto tako gecrkt, i da je vreme da odem u debeli minus po tekućem računu. Posle zamene silent blokova, kugli, kraja letve i spone, ponovo sam duboko uzdahnuo i pomislio da je ovo najgore što može da se desi...nastavak sledi. :lele:

Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 00:45h

Pošto sam se koliko-toliko oporavio od registracije, velikog servisa i vanrednih troškova oko polomljenih svećica, papučice gasa i raspalog trapa, vreme je bilo da nečastivi ponovo zaposedne mog nesretnog Fokusa. Ovoga puta se zaposednutost ispoljila u vidu zloslutne lampice akumulatora na instrument tabli. Gleda ona mene-gledam ja nju, i odem do preporučenog servisa za elektriku...ja njima dobra dan, oni meni . 6000 dinara...tačnije, ja sam njima za "dobar dan" dao 6000 dinara jer je regler alternatora preminuo posle kraće i teške bolesti. Ožalošćeni tekući račun je ponovo muški podneo još jedan udarac sudbine koja je izgleda rešila da ga razapne na krst. I ne, niste u pravu, jer kraj nije ovde, a ja još uvek nisam razočaran i obeshrabren, iako pare nisu problem jer para više nema! :suicide:

Odem do banke i uhvatim se za krsnu slavu prezaduženih ljudi u Srbiji - ČEKOVNU KNjIŽICU! Nervirao me je zvuk koji su pravile zimske Michelin gume na kojima je auto stigao. Jesu one zimske, ali je dot 06, da 2006. godište! Iako se po strukturi i šari gume apsolutno nije video ni jedan znak starenja tj degradiranja gume, kao i na klizavom mokrom parkingu gde sam ih "testirao", podsetio sam sebe da jesam oduvek želeo da budem pilot, ali ne i kamikaza. Odem kod Adama, nabacim 4 nove Hankook Icept RS2 gume, ispišem čekove, izađem na put, i onda sign0007 - brujanje je još uvek tu, što dalje implicira da zvuk nisu stvarale gume, što dalje implicira da će da izginem k'i Vlasi na ringišpil, samo u finansijskom smislu.
Odem kod burazera u radnju pošto ima veliki izbor delova i ekstra cene, ali je za mene sada svaka cena ekstra-skupa. Kaže prednji ležaj ide sa glavčinom, i ima FAG za 6500 dinara. Dobro,...popijem bensedin, odem kod majstora jer mi sada sumnjivo sve što je ispod 100e kada sam ja ovako malerozan u pitanju, i majstor mi otkloni sve sumnje, dokazujući da sam u pravu. Ovo je jedna od retkih situacija gde mi se nikako nije svidelo što sam bio u pravu jer jeste ležaj, ali jeste i PREDNjI, ali I ZADNjI! Prednji 6500 dinara, a zadnji 12500 jer on pored drugarice glavčine nigde ne ide bez još jednog drugara-ABS senzora! Ovde ću napraviti pauzu da možda popijem još koji bensedin pošto preživljavam ponovo ove traume pišući ovo... mrgreen
Šalim se, naravno, sve je to za ljude, i sve je to normalno (kada je neko moje sreće). Posle svega ovoga biste verovatno zapalili Focusa na lomači ili u najmanju ruku ga parkirali da prenoći na Svetoj Gori kako bi sve đavole iz njega isterali, ali ja i dalje mislim da je auto dobar, i mislim da mi se sada ne isplati da ga menjam posle toliko uloženih para , iako još nisam kupio ležaje koje treba da menjam, jer očigledno trenutno nemam para da ih kupim. Doduše, imam još nekoliko čekova, pa možda ako počnem kao Leonardo Di Kaprio u filmu "uhvati me ako možeš" nekako uspem da se dokopam i novog Fokusa? :D :ford:

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1441
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od fordicmk3 » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 06:21h

Auuu druze pa ti si ga bas potrefio, ne ma sta te nije sacekalo :/ .
Nadam,se da ti vise nece praviti probleme i da ce ti jedini trosak ubuduce biti da sipas gorivo thumbsuph
Fokuse, sad se obracam tebi, od sad da slusas vlasnika, vidis kako te je lepo sredioi ulozio u tebe :punnish:
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od van » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 07:25h

Ниси се усрећио ни са избором модела . 1.4 без АБС-а ( тако пише у спецификацији ) на ту масу једва да се може сматрати моторним возилом . Требао си да прегледаш ауто пре куповине , узмеш патосницу , ставиш код точка , погледаш спој сатне и пода , кракове шасије , траверзну крајеве спона , виљушке итд , да ли је било неког ударца итд .
Редак је ауто који при копувини је изискује улагања , добри су они којима се та улагања виде па можеш да их планираш , типа гуме , кочнице , ауспух , квачило итд .

Тај ауто ако је купљен сада , и без да се зна које мане има требао би да буде око 2000 -2500 е , звинсо од километраже и стања . Мада би ја бежао како ђаво од крста од великог аутомобила са малим мотором .

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Ford_III » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 08:05h

Tebe je bas uhvatilo ali vecinom si sam kriv.
Ja sam iz iskustva naucio da sto vise gledas auto u sitnice on sve gori prema tebi.
Drugo auto kada pocne od samog prvog dana da zeza i da odes debelo u trosak ide odmah prodaja.
Za papucicu gasa si sam kriv jer nisi hteo da odes kod majstora.
Za lezaj treba da uhvatis majstora jer nije provali da je i lezaj otisao.
Za gume si sam kriv jer retko ko da gleda u srbiji gume koje su godiste.
Srecom nemamo zakon ko u nemackoj pa da gume ne smeju da ti budu starije od 5 godina.
80 % guma u srbiji su starije od 5 godina i uveliko se kupuju polovne.
I sam si rekao da su gume bile ok ali da ti je posle kupovine provali da ti otisao lezaj.
Pa kada si vec cuo buku prvo se pogledaju gume ako su gume dobre onda se trazi dalje.
Te tvoje stare gume mozes da prodas po 20-25€ komad i eto ti novac za lezaj.
Nadam se da te nece vise nista neces morati da ulazes u auto.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
shix
Poruka: 342
Član foruma od: nedelja, 23. mar. 2014. u 18:44h
Lokacija: Aleksinac

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od shix » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 08:11h

Druze jesi ga najeb.. za sve pare. Sa druge strane sam si kriv za kupovinu na slepo. Kako god, tebi se sad i ne isplati da ga zenis, kad si ga skoro skroz sredio. Nego ne daj boze jos nesto da iskrsne.. Msm da ce se svi ovde sloziti da je taj motor slabasan za Focusa. Ali sad sta je tu je.
Ako ti je za utehu, pisanje ti ide dobro. Tacno sam citajuci, odgledao dobar kratki film.
Nadam se da te vise nece zajebavati, sto ti i zelim !

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Ford_III » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 08:16h

+100 thumbsuph
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od van » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 09:26h

Тек сада сам прочитао све . Као прво не пропадају силенти и кугле од стајања , а ти тврдиш да је ауто са малом километражом .
Мислим да су тебе преварили жестоко . Могао си да потрошиш 10 дана обиђеш 20 плацева и купиш ауто код нас , да си проверио како иде , видео сваку ситницу , ставио на дијагностику .
Ја сам купио пре 5 година фокуса 1 који је стајао скоро 4 године на ливади . Имао је гомилу малих гремлина , али ни један системски да ауто не може да ради оно што му је посао , да те превезе . 1300 е и још 1000 е за сређивање је било у рангу најјефтинијег фокуса тог годишта , а ја сам био уверен у да је то добро . 90 000 км касније ауто има мање гремлина него на почетку , за ауто од 2300 е са све плином мислим да је добро . Други пример је фијеста 2007 , купљена на огласу од типа који увози , први који сам ишао да погледам . 2800 е у огласима , спустио на 2500 е и руковали се средили папире , платио и хвала довиђења . Гуме крај 2014 , ауто утегнут , уредан , по која огреботина , нема код за радио , само једна кључ , клима сумњиво ради и то је све . Само редован сервис , и 2000 км касније нема никаквих проблема . Од улагања половне фелне и нове зимске гуме . Има још ту улагања у ситнице , велики сервис итд , али ауто , пали ради иде , превози , ради то поприлично како и нов ауто .
Мислим да си се доста преварио са причом да су тамо негде квалитетнији аутомобили и да ће неко кога не познајеш да ти купи праву ствар . Када дајеш толи паре основно је да пробаш ауто прво , да видиш да ли је све ок и да ли ти се свиђе .

пс. лепо пишеш thumbsuph

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Neša » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 09:29h

Ma nije nista strasno,to je odrzavanje nego se namestilo odjednom.. bitno da motor ne trosi ulje i da auto nije teze havarisan. Polovan auto je veciti trosak jbg
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Markedjani » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 09:51h

Ala nagrdiste čoveka :eek:

Nebitno, kao što neko reče... polovan auto pa još iz uvoza= mačketina u džaku.

Tako da u suštini jesi se namučio ali nije te iskoštalo sad milion maraka... sa bilo kojim polovnim autom je to moguće.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od mbole » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 09:53h

Kakva je ovo frankenstajn specifikacija? Ima esp, ima diskove pozadi a nema abs?

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Ford_III
Poruka: 1007
Član foruma od: nedelja, 3. nov. 2013. u 08:12h
Lokacija: Bor/Pattaya.

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Ford_III » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 10:34h

Problem je sto ljudi misle da su auta iz nemacke,austrije svajcerske mnogo bolja nego ova kod nas.
Pa i tamo ima isto malverisanja i prodaju da oprostite muda za bubrege.
Ja sam u nemackoj trazio auto 2 meseca pre nego sto sam kupio ovaj sto i dan danas vozim i to bez greske.
Danas ima mnogo sajtova gde mozes pogledati besplatno sta se u autu proverava prilikom kupovine itd.
Drugo on nije nesto ko zna sta ulozio u auto.Nije mu otiso ni motor,ni turbina niti kvacilo.
Trap je potrosni materijal i normalno je da se radi,sad sto u taj auto i trap onaj prethodni vlasnik nikada nije ulozio to je druga stvar.
Auto kad se kupuje ma koliko god da budes siguran u auto i da poznajes prodavca sigurno ima nesto sto ce na trapu da se radi da pokaze.
Za druge sitnice je covek sam kriv ili su ga majstori zajebali kao sa gumama niko ga nije terao da odmah ode da kupi nove gume samo sto su brujale.
Kada se kupuje polovan auto mora da se ima na kraj barem 500 € za ne daj boze.
Covek vozi taj auto i normalno je da mora malo i da ulozi posle kupovine da bi bio siguran za njega.
A isto tako polovan je auto jednostavno sreca.
Danas radi sve kako treba sutra crkne ko zna sta.
Good boys go to Heaven
Bad boys go to Pattaya
-----------------------------------------
Ford Mondeo mk3 (BWY) 2,0 TDDI
85 kw/105 chip.

Avatar korisnika
skolioza
Poruka: 1334
Član foruma od: nedelja, 24. maj 2015. u 18:26h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od skolioza » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 12:11h

ljudi bi od polovnog auta da naprave novog a to tesko ide
i ja bih moj da bude sjajan i bez ogrebotine ali mu to nije namena nego da me preveze od tacke a do tacke b svaki dan i to je to
kad bi svi kupovali polovni auto i svaki detalj menjali za novi pa skuplje bi izasao taj polovan od novog
nadam se da nece biti jos problema
Ford Mondeo 2.0 tdci 110kw/150hp 2015god dizel automatik (2021-....)
Kia Sportage 1.6 97kw/132hp 2018god benzinjara (2020-2021)
Kia Cee'd 1.4 73kw/100hp 2015god benzinjara (2017-2020)
Ford Focus 1.8tddi 66kw/110hp 2001god dizel(2015-2017)

Avatar korisnika
sreckotddi
Poruka: 271
Član foruma od: nedelja, 28. jul 2013. u 23:00h
Lokacija: obrenovac

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od sreckotddi » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 12:34h

realno,niko nije taj tvoj auto sredio komplet pa ti ga prodao...neko ga je eksploatisao i zalivadio... al nije sve tako crno,izmanjao si dosta stvari koje bi ti inace stradale,sada se uvali i pun gas. daj jos neku sliku unutra
Kom opanci tom i dzeri

Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 17:53h

Opaaaaa...polako društvo, jedan odgovor po jedan.
Prva stvar, ja auto nisam mogao da gledam ni probam pre kupovine jer sam pare dao unapred, i auto je stigao sa tablicama koje su odmah skinute jer su morale da se vrate. Tako da od probe i teranja u servis nema ništa, pogotovo kada su pare otišle...ponavljam da sam imao SAMO nedelju dana za kupovinu, da sam video bar 7 automobila koje je dotični doterao u fantastičnom stanju, i činjenica je da sam ja jedini koji je na#ebao sa autom koji je on doterao. Da sam mogao da odem u Austriju lično, normalno da bih kupio bolji auto, mada niko od nas nije 100% otopran na prevaru...a na našim auto placevima ne bih kupio ni kafu. Plaćen je u Austriji 3300e, i video sam na slikama kako spolja izgleda, ali na slici i ja mogu da izgledam kao Dolf Lundgren. Preko jesu bolja kola, ali i koštaju više nego kod nas, i to je bio još jedan razlog više da platim više keša nego kada bi ovde kupovao. Za kilometražu sam 99% siguran da je stvarna jer sam u našim oglasima gledao jednog Fokusa 2007. sa samo 37 000km koji je ispoljavao bukvalno identične znake starenja guma i trapa zbog male kilometraže, kao i ovaj moj. Sada kada je auto počeo da se vozi, ta krta guma na kuglama i silent blokovima je počela da se raspada i normalno je da je zrela za zamenu, kao i ležajevi koji su prozviždali jer su se jadni verovatno osušili. Skoro svaki deo na mom autu(enterijer i eksterijer) ima fabričke oznake-nalepnice, sa 2005. godinom. Zupčasti i PK kaiševi su bili fabrički, kao i svaki deo koji je zamenjen. Enterijer je u fantastičnom stanju, menjač kao da još nije ni razrađen, motor i menjač suvi kao barut i ne troši ni grama ulja, i ako se neko u Austriji cimao da sve to namesti tj prepakuje, onda sam ja lud...tako da ostajem pri stavu da je kilometraža originalna. Pošto je zafarbavan, velika je verovatnoća da prvi vlasnik od koga je auto kupljen nije mnogo mario za auto ili nije znao oko auta, i da ga je zalivadio i kupio opet novi (možda je čak i žena bila vlasnik što bi objasnilo stanje auta). Da je recimo moja sestra ikada imala nov auto upravo tako bi izgledao-izgreban, zapušten, neodržavan,...ko ne veruje, neka joj kupi nov auto i neka dođe ne za 10 nego za 5 godina i neka bude spreman za srčani udar...

- Trap se jeste raspao od stajanja ali i verovatno nemarne vožnje. Guma na tim delovima je bila trula, kruta i ispucala, za šta pored stajanja može biti zadužena i so sa puteva, pošto je auto došao iz severnih krajeva zemlje, i očigledno je da nije bio garažiran. Sad mi je krivo što sam obrisao slike skinutih silent blokova i kugli jer mi ljudi i za svećice ne veruju da mogu da istrule dok ne vide sliku.
- Papučica gasa JE BILA POLOMLjENA, i ja sam to samo konstatovao kada sam je skinuo, tako da bi isto bilo i da su je skidali u servisu, a ionako nisam lud da vozim sa lepljenom papučicom gasa tako da je to srećom primećeno na vreme
- Gume jesu dobre, ali opet nisam lud da vozim sa gumama starim 10 godina, pa taman da mi ADAC da potvrdu da su one OK. I toliko o propisima EU jer je taj auto tamo registrovan i vožen sa 10 godina starim gumama. Svakako bi ih menjao i da se nisu čule.
- Ležajevi su potrošni materijal, kao i trapovi, kaiševi, svećice, gume,...tako da se ja ne žalim na kvalitet Forda i opet ponavljam da je to redovno održavanje koje je došlo sve odjednom za naplatu pošto je prvi vlasnik radio samo redovne servise.
- VIN dekoderi su informativnog karaktera i nisu 100% tačni jer moj auto ima ABS, kao i ASR, grejače prednje i zadnje šoferke, grejane el. retrovizore i prskalice, prednje i zadnje maglenke, Emergency brake assist, kao i još dosta drugih stvari.
- Motor 1.4 je meni odličan, jači mi ne treba, i nije slab za ovaj auto. Pošto sam imao Punta MK2 1.2 i fabiju 1.2 karavan, meni je ovaj motor taman. Moram da napomenem da od kuće do posla imam 3,5km, i isto toliko nazad, da van grada odem jednom u 100 godina, i da sam ciljano uzimao najslabiji motor kako ne bi uništavao motor vožnjom na hladno, a i zbog manje registracije, grejanja zimi i slično. Ovako 1.4 zimi ima grejanje već na drugom semaforu, a dok stignem na posao motor je dostigao radnu temperaturu i lepo je i njemu i meni. Svi smo mi do juče izašli iz Juga, a sada svaki drugi lik kaže "je#eš auto bez bar 100 konja", i to je naša nacionalna bolest...stanje svesti.
- Sve ove stavke sam bio spreman da menjam, ali ne baš odjednom, i opet ponavljam da zbog ovoga ne smatram da je Ford loš automobil, i očigledno da ga sređujem kako treba, i zato toliko i košta. Upravo sam stigao iz grada i doneo zadnju glavčinu sa ležajem marke SNR, jer neću da stavljam no name brendove ni na jedan deo auta.

Ako sam propustio nekome da odgovorim-neka se javi. I da rezimiramo priču: Ja sam kriv, pojeo sam ..... i naručio auto na neviđeno, puk'o pare, i sada pucam pare jer je prethodni vlasnik auto terao u servis samo na zamenu ulja i filtera (sva sreća da je bar to redovno radio). Sve ovo bih promenio na bilo kom autu, samo bi bilo u dužim vremenskim intervalima. Motor je odličan, menjač je kao nov, enterijer je kao nov, i sada kada mehanički izmenjam sve, ostaje mi auto koji je 100% Stevo Žigon approvedi koji mogu da upalim u 3 ujutru i da ne razmišljam o tome da li će da me izda. Ipak je to Ford...izdaće kad-tad :ford: :rotfl: :rotfl:

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od van » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 18:44h

Гуме и силент блокови не пропадају од стајања , као ни лежајеви . Неко те дебело насанкао . Тај ауто овде не би вредео ни 2200 евра . Ко зна колико је прешао када су му се појели силенти , на најлакшем и најслабијем мотору . Главни проблем је што си дао паре унапред за нешто што ниси видео , ниси хтео да потрошиш једну суботу и обиђеш и погледаш 5-6 фокуса и да знаш шта има да се купи и за које паре . Свако школа се плаћа а ти си је платио по мом мишљену око 2000 е .
Можда није здраво да даље истражујеш о колима , можда сазнаш још коју непријатност . За 3.5 километра до посла , ауто треба да се само котрља и ништа друго .

Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 19:42h

O činjenicama ne želim da se raspravljam.
1. Auto koji stoji propada mnogo brže od onoga koji se vozi je svetski poznata činjenica
2. O uticaju vremenskih uslova, starenja, i hemijskih sredstava poput soli i sličnog na apsolutno sve gumene proizvode koji postoje na planeti tek ne želim da se raspravljam.

Gume na onom fokusu od 35 000km su TRULE, i raspadaju se, iako je šara kao nova, sa sve bockicama sa strane, mada je to po tebi nemoguće i onda možemo da kupujemo i vozimo matore gume jer guma ne propada od starenja i stajanja... Inače, silent blokovi se nisu pojeli nego su se malo čuli(škripuckali) preko rupa, a kada su skinuti, videlo se na gumenim delovima da je guma skroz krta, sasušena i sklona krunjenju, kao što i priliči gumi staroj 10 godina(jer guma ne postaje takva od stotina hiljada pređenih km nego od starosti) i moja je bila odluka da ih zamenim istog trenutka jer su matori, kao i gume koje su za smeće. Kada već radim trap, nema razloga da ne zamenim sve što ide kada se skida viljuška. To ionako radim sada i ko zna kada. Znači, i na kuglama i na sponama je guma degradirala tj krunila se-raspala, i nijedan deo nije imao mehanička oštećenja kakva ima izrađen trap. Metalni delovi su potpuno čitavi bez oštećenja, ali sa vidnim tragovima korozije od verovatno velike količine soli. Takođe, ležajevi su potrošni materijal i menjaju se po potrebi. Ja sam ih na Puntu menjao na 89 000km, ali po tebi verovatno ni to nije bila prava kilometraža?


Što se tiče obilaženja, za nedelju dana su na oglasima bila samo 2 fokusa 1.4, i otišli su u roku od odmah. Na placevima nije bilo Fokusa benzinaca, niti bi ja ikada uzeo auto sa auto placa u Srbiji. Nije da nisam obilazio placeve čisto da vidim razlike između pakovanih, farbanih i sređivanih auta i onih iz oglasa, ali smatram da sam opet bolje prošao nego da sam uzeo na placu ragu koja je pregazila bar 350 000km...ovaj nije šminkan, samo je zapušten. Ja sam inače perfekcionista, psihopata za detalje, zovi to kako hoćeš, i ne postoji auto na bilo kom BG ili NS auto placu kome nisam provalio šta je rađeno mehanički, limarijski i estetski, tako da se ovaj moj razlikuje od onih leševa. Ponovo, kao neko ko je veoma samokritičan, prihvatio sam odgovornost za grešku i pritisnut vremenom auto zadržao za sebe jer mi je auto trebao odmah. Po pitanju cene, moraš malo bolje da pogledaš oglase šta se, koliko, i za koje pare prodaje, jer po tebi onda fokus mk1 ne bi smeo da bude više od 1000evra kod nas ako moj auto vredi 2200e?

Avatar korisnika
stefan milanov
Poruka: 798
Član foruma od: subota, 2. apr. 2011. u 17:23h
Lokacija: vranje

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od stefan milanov » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 20:27h

pa i nisi bas u pravu za ovo pod br.1, i nerazumem zasto na nasim placevima ne bi kupio ni kafu?.. ali svejedno... na svu tvoju muku (sta god da kazemo sada-dzaba je, moje misljenje je da si preskupo platio taj auto u takvom stanju), reci mi sto si odabrao hankook gume? preporuka necija ili..? (planiram da kupim i ja hankook, pa zato pitam..)

Avatar korisnika
fordicmk3
Poruka: 1441
Član foruma od: petak, 17. jan. 2014. u 17:02h
Lokacija: Bečmen

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od fordicmk3 » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 20:31h

To za selene si delimicno u pravu, ne mora uopste da znaci da je auto stajao, primer je moj escort, jeste da je staariji auto ali ja kada sam menjao selene pozadi na upornoj sponi isto tako se krunila guma i caura je ispala prilikom skidanja. Auto se inace vozi svakodnevno i zgazio je mnooogooooo. Tako da ne mora uopste da znai da auto nije vozen i da je propalo od stajanja, mada moze da se desi ;)
[20180419_150601257_i_OS.jpg](https://postimg.cc/image/j7941e0y3/)
FM III piše:Vidim ja koliko ste obojca zainteresovani za školu kada visite ovde na forumu hahahaha

Avatar korisnika
vidovac
Poruka: 6662
Član foruma od: nedelja, 3. jun 2012. u 12:43h
Lokacija: Paracin

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od vidovac » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 20:31h

Ima ovde ljudi koji su kupila svoje Fordove na placevima i vrlo su zadovoljni njima

Sent from my Coolpad E501_EU using Tapatalk
Ford Focus 2.0 TDCi 2005. 100kw sas kožu i nov zamajac
Ford Focus 1.8 TDCi ghia 85 kw 2001(vozi otac)
Ford Fiesta 1.6 74Kw na bemzin (vozi sestra)
Ford Escort 1.8D 44kw 1988. (sluzi za voznju po njivama )
Ford Escort 1.4i single point 54kw 1989. cekma limara da ga zavrsi(zavrsio limar posle 2 meseca :jeeej: )
i jos 2 Escorta mk3 koji idu u delove jedan Ghia a drugo klot

Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 20:50h

@Stefan Milanov: Pa brate mili, svaki mehaničar će potvrditi da auto koji više stoji nego što se vozi propada brće nego onaj koji se koristi. Ako niste bili u vojsci onda ne znate šta se radi sa vozilima koja se malo ili nimalo ne koriste, tj koje se sve mere preduzimaju kako vozilo ne bi propadalo upravo zbog stajanja. A auto koji nije održavan redovno i pritom dugo stoji - još više propada. To da sam preplatio auto stoji i ponovio sam nekoliko puta, ali nije kraj sveta, što je neko napisao, nije mi zakucao motor, menjač ili slično, što bi se prvo desilo da je u pitanju izakana mrcina, i obzirom na moju sreću sa ovim autom. Ja sam ovo sve predstavio dramatično kako bi bila zanimljiva tema, i inače se nisam ni malo iznervirao oko auta i posle svega ovoga od čega ne može da se pobegne. Lepo kaže naš narod "bolje da se rodiš bez one stvari nego bez sreće, jer ako imaš sreće, i ona stvar će da ti izraste"...

Zbog cena automobila (dobrih automobila) u inostranstvu, i zbog naše pohlepe, cilj svih naših preprodavaca i placeva je kupiti tamo auto što jeftinije, uložiti što manje, a zaraditi što više. Obišao sam desetak placeva u BG i NS i nisam našao nijedan auto kojem km nije vraćena bar 100-150 000km, koji nije zafarbavan, lupan, krpljen, šminkan, izakan,...znači imam oko za svaki milimetar i svaku sitnicu koje čak i dobrim mehaničarima mogu da promaknu. Jednostavno, u inostranstvu dobar auto košta isto kao i kod nas, a nekada čak i više nego ovde. Kada čovek ima vremena i može da čeka, nije problem naći i jeftino ako neko žuri da proda zbog kupovine novog i slično, ali kada imaš nedelju dana i pritom se fokusirap na fokusa mk2 1,4 - izbor je nikakav tj nemoguć. Kako bilo, ovo tekuće održavanje mi jeste ubilo tekući račun, ali što je neko rekao-kada se seve ovo izmenja, više nema šta da zeza.

Na temu gume, mala je razlika u ceni a velika u kvalitetu između Tigra, Save i Matadora sa jedne, i Hankook-a sa druge strane. Pored činjenice da su na ADAC testovima ali i na testovima u zemljama u regionu pokazale fanstastične rezultate, a da su Fulda, Barum i slični razočarali, kao šlag na tortu dolazi prelepa šara u kojoj sam odmah prepoznao Michelin Alpine i Cross Climate dezen, tako da odlični rezultati ove gume nisu neko čudo. Inače sam tražio zimsku gumu koja je dobra na MOKROM, a ne na snegu, jer je kod nas 99% zime kolovoz mokar, a ne prekriven snegom. Kada je sneg na kolovozu svi voze kao male bebe, ali kada je zimi samo mokar put, svo opiče po gasu i tada treba znati manevrisati. Ova guma, sa akcentom na RS2 oznaku, tj reviziju, je bolja od prethodne koja je takođe postigla odlične rezultate, i jedva čekam kišu i sneg da je testiram kako treba.

Toothless
Poruka: 44
Član foruma od: nedelja, 20. nov. 2016. u 18:56h

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od Toothless » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 20:55h

@Vidovac:
Ja nisam zadovoljan onim što sam viđao, između ostalog Peugeot 207 1,4 koji je u fulu, ima nov atestiran plin, prešao 140 000, tek registrovan, utegnut, urađen veliki servis,...a u čantri za antifriz-ulje! I opet ponavljam da ništa pametno nigde nije bilo za nedelju dana potrage. I da, naravno, ponovo da navedem da vi ljudi terate dizelaše koji mene ne zanimaju...Jako malo se kod nas vozi Fokusa benzinaca, pogotovo (1.4 i 1.6), a još manje se prodaje. Dileri ne kupuju kola koja stoje nego kola koja se traže, idu, a Fokus benzinac nije poželjna devojka kod naših vozača.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Fokusiranje na Fokusa

Poruka od van » ponedeljak, 21. nov. 2016. u 21:21h

Ја сам купи ауто који је стајао од 2008 до 2012 , на ливади недалеко од моје викендице . Ауто има оригиналне силенте напред , има оригинален споне ,манжетне , лагере итд ... и прешао је 90 000 од куповине . Наводно је имао 154 000 када сма га узео , а сада има 240 000 и никакава је разлика у изгледу у тих 90 000 код мене , а са 154 000 ниеј баш био лепо очуван , тако да верујем да је згазио много више . толико о теорији аутомобила који стоји и пропада , о малој километражи , итд . Могу да те лажем да су мајстори у праву , али нем интереса а и не волим да лажем тако да је цар го !

Odgovori

Povratak na „Automobili članova“