Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Dnevna svetla

Ostalo što se tiče struje, prekidači, releji, instalacije...

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » četvrtak, 6. mar. 2014. u 21:48h

kod koga da atestiram dnevna svetla i dal ce da mi izda papir ako su fabricka tj ako vec ima utisnutu E oznaku

Slika

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » četvrtak, 6. mar. 2014. u 22:24h

U teoriji može, ali kod nas neće niko da ti izda homologaciju sa vozilom, tj. beže od toga jer ne znaju kako bi to uradili a da zadovolje zakonske norme. :D

Nije dovoljno da ima E-oznaku, nju prati broj potvrde / sertifikata koji kaže da to svetlo odgovara ECE normama za ugradnju u originalno vozilo kojem je namenjeno (kod OEM svetala), a za bilo koju modifikaciju (drugo vozilo, drugačije mesto ugradnje itd.) faktički mora ispočetka da se utvrdi homologacija.

Tako da, ko hoće da 'ispuni zakonsku formu' može slobodno da se slika, ako ti treba DRL ugradi i ćeraj "na crno" dok ti ne kažu da ne mere.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » četvrtak, 6. mar. 2014. u 22:39h

sigurno, ma reko ako je vec vabricko a da mozda atest ne kosta mnogo pa da ga i uzmem..medjutim nista od toga thumbsuph

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Dnevna svetla

Poruka od 911s [SK] » četvrtak, 6. mar. 2014. u 23:03h

Još uvek se ne radi atestiranje dnevnih svetala... "zakon još nije zaživeo".
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » petak, 21. mar. 2014. u 19:13h

jel zna neko kako duplo da umanjim intezitet dioda kad se upale kratka svetla..evo malopre sam upalio dnevna i boli me glava vec gledajuci u njih..sigurno da nije ni bezbedno voziti sa punim intezitetom..fabrike duplo umanje il ih potpuno ugase kad se aktiviraju kratka svetla..il da pravim da mi se gase sa paljenjem kratkih..

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » petak, 21. mar. 2014. u 20:53h

Ja bih napravio da se gase skroz... pre svega - zato što mislim da ti je to daleko jednostavnije, potom - zato što se eventualni estetski efekat upaljenih dnevnih svetala u kombinaciji sa klasičnim farovima poprilično gubi u noćnoj vožnji (kada bi po logici trebalo da ti rade glavna svetla), i najzad - zato što po našem zakonu dnevna svetla smeš da koristiš isključivo po danu i dobroj vidljivosti (ako imaš ugrađena dnevna onda ti po danu ne rade farovi, a noću ne svetle dnevna svetla - tj. ako upališ bilo koje drugo svetlo sem pozicije, u principu bi dnevna morala da se isključe; znam da postoje i fabrički izuzeci od tog pravila, ali tako piše u "Pravilniku o podeli..." itd.).

Ako ipak insistiraš da imaš "oslabljena" dnevna svetla, potraži negde uređaj deskriptivnog naziva "LED dimmer". thumbsuph
Poslednja izmena: BojanM, na dan subota, 22. mar. 2014. u 11:53h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Greškom napisao "kratka" umesto "glavna" svetla... hik...
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » petak, 21. mar. 2014. u 21:35h

e to :bravo: i hvala

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14491
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Dnevna svetla

Poruka od mbole » subota, 22. mar. 2014. u 06:46h

Nasi zakonodavci kao i obicno pisu poluupotrebljive propise.

U "Pravilniku o podeli..." postoji clan 52 u kome se u stavu 3 i 4 kaze:
Dnevno svetlo se upotrebljava samo po danu i dobroj vidljivosti.
Uključivanje glavnih farova umesto dnevnog svetla (i obrnuto) može biti izvedeno i automatskim uređajem na vozilu.

Ne postoji odredba koja kaze da uredjaj mora da bude tehnicki izveden tako da kada se upale kratka ili duga svetla ugase se dnevna (pise da moze, ali ne i da mora).

Ali, pravilnik (kao i svaki pravilnik) nema kaznene odredbe. Njih ima samo zakon.

A u Zakonu o saobracaju, clan 77 pise:
Дању, на моторном возилу за време вожње у саобраћају на путу, морају да буду укључена кратка, односно дневна светла.
Ноћу, на моторном возилу за време вожње у саобраћају на путу, морају да буду укључена дуга светла.

Odnosno, u zakonu nigde ne postoji odredba da nocu dnevna svetla moraju biti ugasena (vec samo kada moraju da budu upaljena), pa samim tim nema ni kaznene odredbe.

Drugim recima, pobrkali su babe i zabe, i u pravilnik ugurali odredbu o nacinu upotrebe, koja je trebalo da stoji u zakonu.
Sve u svemu, ni po kom osnovu ne mogu da ti zabrane da koristis dnevna svetla sve vreme, ili ja barem nisam nasao nista slicno.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » subota, 22. mar. 2014. u 08:50h

bole svaka cast thumbsuph

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Dnevna svetla

Poruka od BojanM » subota, 22. mar. 2014. u 12:18h

Ne znam, ja to čitam malo drugačije, jer ako već piše da se dnevno svetlo upotrebljava samo po danu i dobroj vidljivosti, sledi da se u ostalim slučajevima ne upotrebljava. Doduše tačno je da ti to ne brani da ti po danu voziš sa dnevnim + kratkim svetlima :D mada pitam se koja je onda poenta dnevnih svetala ako ne štede glavne farove... Takođe, trebalo bi da bude tačno da mogu samo da trkeljišu, jer nemaju osnov za kažnjavanje... OSIM ako zakonodavac ne tretira reč "odnosno" kao logički operator XOR ('ekskluzivno ili'), tj. da tamo po njihovom tumačenju stoji da "moraju da budu uključena ili kratka, ili dnevna svetla"...

Poređenja radi, član 79.st.1. kaže: "Za vreme magle, na motornom vozilu moraju da budu uključena kratka svetla, odnosno svetla za maglu ili obe vrste svetala." Po meni je poslednji deo (posle "ili") potpuno nepotreban, jer ako se "odnosno" tretira kao klasično logičko "ili", dozvoljeno je da budu uključena ili samo kratka svetla, ili samo svetla za maglu (ako postoje, naravno), ili i jedna i druga svetla... ali eto, neko je osetio potrebu da to preciznije definiše "because reasons".

Off: Apropo zakona i člana 77, meni i dalje nije jasno zašto u tunelu moraju da se ugase duga svetla (sem kad je tunel osvetljen, to mi je aj'da kažem logičnije, ali ne piše tako...) no dobro, ko kaže da zakon mora da ima logike. :doh:
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » subota, 22. mar. 2014. u 12:36h

ja mislim da je jedini taj novi klinjo kom se ledovke gase uz oborena svetla, svim ostalim ledovke se samo dimuju..dok se omima sto imaju 'zuta' dnevna svetla uglavnom gase..

mada moram nesto ciniti preko noci, vrlo je zaebano jer dosta smeta, cak i dobro osvetljavaju..idem posle da ih izmestim u sirinu jer deluju usko preko noci kad se upale svetla..

Avatar korisnika
Dzigi Bau
Poruka: 116
Član foruma od: nedelja, 20. okt. 2013. u 18:14h
Lokacija: Kraljevo

Re: Dnevna svetla

Poruka od Dzigi Bau » subota, 22. mar. 2014. u 15:25h

Milane jel ima negde gde mogu da vidim sliku dnevnih svetala, ja isto pravim neke planove kako da sklopim to a da bude funkcionalno .

Inace kad pomenuste gasenje dnevnih svetala pri paljenju oborenih to je bar lako izvesti jednim relejom, a video sam da dosta njih i poveze kada trepce migavac da se dnevna gase da bi migavac bio uocljiviji .

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14491
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Dnevna svetla

Poruka od mbole » subota, 22. mar. 2014. u 15:33h

BojanM piše: jer ako već piše da se dnevno svetlo upotrebljava samo po danu i dobroj vidljivosti, sledi da se u ostalim slučajevima ne upotrebljava.
Stvar je u tome sto u zakonu ne pise "samo", vec pise jedino da "moraju".

Cak ni "odnosno" iz zakona nije u stavu gde se pise o upotrebi svetala nocu (ta rec postoji u stavu koji propisuje upotrebu svetala danju).

A to sto u pravilniku pise "samo", jednostavno uopste nije trebalo da bude deo pravilnika, vec je to neki "vrlo" talentovani pravnik tu ugurao. Pravilnik uopste ne treba da se bavi nacinom upotrebe svetala (niti bilo cega drugog), vec samo tehnickim pitanjima.

Elem , ne moze da te kazni zato sto ti vozilo nije tehnicki ispravno, posto ne postoji clan u pravilniku koji kaze da dnevna moraju da budu izvedena tako da se ugase kad se upale glavna svetla (kratka ili duga sve jedno).
Ne moze da te kazni zbog nepostovanja odredbe pravilnika, posto pravilnik nema kaznene odredbe.
Ne moze da te kazni po zakonu, posto zakon ne propisuje da dnevna moraju da budu ugasena nocu.

Uopste ne kazem da ima smisla voziti sa upaljenim dnevnim svetlima, vec samo da je zakon nedoje*an.

E sad... ako milancetu ta dnevna svetle tako da je zehebano voziti sa njima kad je mrak, tu se postavlja pitanje da li su tehnicki u skladu sa pravilnikom, mada koliko se secam, majstori su i tu propustili da napisu tehnicke karakteristike svetala (koliko lumena, uglove...) vec su jedino napisali da moraju da budu postavljena u istim propisanim gabaritima kao i glavna svetla (nije mi pravilnik pri ruci).

Eto sta se desi kad daju policiji umesto pravnicima da pisu zakon.
Gomila odredbi koja je ubacena naknadno (posle takozvanog "Veljinog" zakona o saobracaju) je tako nakaradno napravljena, da bi se toga postideo i klinac iz pravno birotehnicke srednje. Pri tom su neke koje su u staroj verziji imale smisla izbacene, a neke obesmisljene dodavanjem novih.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » subota, 22. mar. 2014. u 15:48h

dzigi..ovo su fabricka dnevna svetla od klija..bilo kakvo kinesko djubre ne pije vodu..po danu bodu kao duga svetla..ne moze na slici da se vidi taj efekat..
milan_gt piše:SlikaSlika

Avatar korisnika
Dzigi Bau
Poruka: 116
Član foruma od: nedelja, 20. okt. 2013. u 18:14h
Lokacija: Kraljevo

Re: Dnevna svetla

Poruka od Dzigi Bau » subota, 22. mar. 2014. u 16:15h

Hvala za slike . Ma znam, video sam da stave one zezancije za 600din dva komada, nema nista od toga , nego sam ja nesto drugo hteo kod mene . Posto imam veliki far sa tri sociva, jedno za poziciju usko , jedno za duga svetla malo sire i jedno bas sire za kratka svetla . Pa sam razmisljao da ubacim sva tri iste velicne tj ovo od dugih i onda jedno da mi bude dnevno, jedno za projektore(kratko+dugo) a trece dugo da ostane po svojoj fabrickoj duznosti .

Evo i slika da malo pojasnim o cemu pricam https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hph ... 4797_n.jpg

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » subota, 22. mar. 2014. u 18:52h

Slika

Avatar korisnika
Dzigi Bau
Poruka: 116
Član foruma od: nedelja, 20. okt. 2013. u 18:14h
Lokacija: Kraljevo

Re: Dnevna svetla

Poruka od Dzigi Bau » subota, 22. mar. 2014. u 18:55h

Dzigi Bau piše: Ma znam, video sam da stave one zezancije za 600din dva komada, nema nista od toga
Da se razumemo, ovo se ne odnosi na tvoje, vidi se po slikama da su tvoje jake, nego sam mislio na one sto se prodaju po Kineskim prodavnicama . :D

McGruja
Poruka: 155
Član foruma od: petak, 19. feb. 2010. u 08:53h
Lokacija: Beograd

Re: Dnevna svetla

Poruka od McGruja » subota, 22. mar. 2014. u 20:09h

@Milan

Mozes li da oboris svetla?

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » subota, 22. mar. 2014. u 20:18h

mogu al ne dobijam onda dobar efekat preko dana..

McGruja
Poruka: 155
Član foruma od: petak, 19. feb. 2010. u 08:53h
Lokacija: Beograd

Re: Dnevna svetla

Poruka od McGruja » nedelja, 23. mar. 2014. u 06:29h

Koji efekat?

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » nedelja, 23. mar. 2014. u 08:04h

brate ajmo ispocetka..sta si hteo da me pitas..?

McGruja
Poruka: 155
Član foruma od: petak, 19. feb. 2010. u 08:53h
Lokacija: Beograd

Re: Dnevna svetla

Poruka od McGruja » nedelja, 23. mar. 2014. u 08:18h

:)

Oboris dnevna svetla da ne smetaju avionima

A ti kazes da onda nema nekog efekta

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » nedelja, 23. mar. 2014. u 08:24h

jeste brate dnevna svetla treba da se vide sa 400m a ako ih obalim imacu maglenke i po suncanom danu se nece videti, stoje ravno..tako treba

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Dnevna svetla

Poruka od milan_gt » nedelja, 23. mar. 2014. u 19:20h

i danas za mal da me kazne za dnevna svetla..

krenemo porodicno u Saraj'vo na cevape i nesto posle granice pandur me 'ustavlja, kaze niste upalili oborena svetla, reko nisam jer imam dnevna, kaze jesu to dnevna al po zakonu trebaju oborena, reko kom zakonu i on mi vadi svescicu zakona i nadje da je obavezna upotreba oborenih svetala danju i nista vise (i to podebljanim slovima) nikakvo dnevno se ne pominje iako sam jurio na toj strani da nadjem..reko dobro evo vam 5€ za po pivu i oni me puste..

Avatar korisnika
Pančevac
Poruka: 1294
Član foruma od: subota, 13. mar. 2010. u 21:57h
Lokacija: Banat

Re: Dnevna svetla

Poruka od Pančevac » nedelja, 23. mar. 2014. u 19:36h

Mozda ti je isplativije da nosis,u buduce gajbu piva u gepeku. Ako nastavis tako lol
MONDEO 2.0 tdci mk4 titanium x

Odgovori

Povratak na „Instalacije“