Stranica 1 od 1

razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: ponedeljak, 21. feb. 2011. u 06:23h
od kale
pozz drugari sve sam iscito sto pise u rubrici namjenjenoj za plin ali nidje nisam naso da neko pojasni koja je razlika u obicnom plinskom uredjaju i sekvent plinskom uredjaju za auta?? mnogi neznaju kao ni ja hahahaha npr kod mene je lovato i ima ono kad pali pali na benzin i kad ga isturiram do 2000obrtaja prebaci na plin ,a ako hocu na benzin da vozim stisnem dugme e koji je to plinski uredjaj? auto mondeo 2.0 16v dohc ps;za gazde izvinjavam se pitam a jos nisam slike stavio jer nisam u mogucnosti ali mislim da je pitanje na mjestu

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: ponedeljak, 21. feb. 2011. u 23:11h
od Estariol
Po opisu mi deluje da imaš Lovato uređaj. Koje je godište Mondeo?
Razlika između sekventa i lovata je presvega u potrošnji - sekvent troši manje plina ali je istovremeno skuplja ugradnja. Tehničke detalje tipa način na koji rade ne umem da objasnim.

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: ponedeljak, 21. feb. 2011. u 23:28h
od Markedjani
Venturi uređaj iliti po seljački običan plin ima jednu "diznu" koja ubrizgava gorivo u usis i štelovanje se svodi na vrtenje dva točka na Y račvi... prost i jednostavan sistem koji nije previše efikasan... povećava potrošnju i ubija performanse zato što mora da se sužava usis da bi smeša bila odgovarajuća... plus postoji stalna opasnost od detonacija zbog gomilanja plina u usisu ili zbog malo lošije struje od savršene ;)

Sequent uređaj je moderan uređaj sa svojim ECU i diznama za svaki cilindar posebno... parametri mogu vrlo precizno da se podešavaju,gubitak performansi je minimalan a potrošnja je minimalno veća (ne zahteva suženje usisa zato što ima diznu za svaki cilindar pa se samim tim precizno dozira količina plina)... opasnost od detonacija nema.

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: utorak, 22. feb. 2011. u 00:27h
od kale
aha a dali mozes reci koji je ovaj moj plin? venturi ili sekvent?

1994 god ide super i pali na plin iz prve posto mi dizne zacepljene za benzin pa me zato interesuje nevjerujem da je obicni plin a opet neznam nista oko plinskih uredjaja cini mi se da je plin placen i ugradje u cacku 450 il 500e kosto,ako mozete po ovome znati koji je

znaci venturi plinski uredjaj je obicni plinski uredjaj a sekvent ima posebno za svaki cilindar ubrizgavanje a lovato?? lovato je samo marka plinskog sistema za kola ?? da rezime napravimo i ko god udje ovde da zna ako nije znao kao ja :haha: i hvala puno svima u ucesvovanju moj :ford: stari nikad se nekvari :)

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: utorak, 22. feb. 2011. u 01:09h
od Estariol
Venturi je sistem, Lovato je marka, da. Sekvent - koliko ja znam - ne može da pali na plin i prebacuje sa benzina na plin pomoću termo-sonde na temperaturi od 40 stepeni C(ne znam da meri temp. motore ili isparivača), tvoj kako si rekao prebacuje kad turiraš gas an 2000 obrtaja, tako da zbog toga pretpostavljam da je Venturi sistem ili Lovato ako tako hoćeš, a ne sekvent. na kraju krajeva, oteraj kod nekog plinadžije pa ga pitaj... thumbsuph

Markeđani, hvala za detalje koji su nedostajali! thumbsuph :clap:

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: utorak, 22. feb. 2011. u 16:51h
od Neša
Tvoj uredjaj je obican venturi,marke Lovato sa automatskim prekidacem(pali na benzin pa prebacuje na plin)

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: utorak, 22. feb. 2011. u 19:21h
od kale
veliko hvala svima vama drugari,meni je sad jasno sta je sta da nista nepravim rezime ko god udje i procita vase odgovore i moja pitanja bice mu jasno,hvala puno

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: subota, 26. feb. 2011. u 12:23h
od goja
Estariol piše:Po opisu mi deluje da imaš Lovato uređaj. Koje je godište Mondeo?
Razlika između sekventa i lovata je presvega u potrošnji - sekvent troši manje plina ali je istovremeno skuplja ugradnja. Tehničke detalje tipa način na koji rade ne umem da objasnim.
Sve si ti do pobrljao,drug, a markedjani nije dodao sitnice vec je rastumacio sta je sta...ako neko ne zna sta je sta i pita da mu se objasni sta je sta i kako radi ne guraj se da istrtljas bilo sta samo da nesto kazes a pri tom ni sam ne znas ni da razvrstas vrste uredjaja a ni marke istih pa samim tim unosis jos vise zbrke u pricu covjeku koji je trazio objasnjenje...
nemoj da se ljutis,ovo je prijateljski savjet...

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: subota, 26. feb. 2011. u 21:56h
od Markedjani
Evo jedan copy paste sa BMW Fan club foruma o sequent uređaju u detalje... konkretno AC stag.

Sequent plinski sistemi su sve vishe zastupljeni u nadogradnji postojeceg benzinskog sistema napajanjem goriva a trenutno u svetu drugi po tehnoloskom napredovanju.Za razliku od klasicnih pl.sistema, koristi poseban ECU (kompjuter) koji radi u saglasnosti sa postojecim ECU od vozila na koje je ugradjen.Ta saglasnost se moze pravilnije reci, zavisnost, jer seq. ecu nema sposobnost samostalnog rada.Njegova uloga je da informacije koje ECU vozila salje na benz. dizne, prilagodi sistemu rada plinskih dizni, a tom prilikom dozvoli da ECU vozila i dalje "misli", da upravlja benz. diznama.Uvodjenjem kompjuterski upravljanim plinskim sistemom, omoguceno je blizu idealnog, prilagodjenje na razne vrste motora a tim i maksimalno iskoriscenje plina kao goriva radi izvlacenja max. snage i min. potrosnje.
Informacije koje koristi ECU plina su vreme otvaranja dizni, direktno zavisno od vremena koje ECU vozila salje na benz. dizne, informacija sa lambda sonde (bez remecenja postojeceg strujnog kola),i informacija broja obrtaja motora.Ovo su info. koje se direktno uzimaju sa elektricnog sistema vozila, a info. koje jos koristi a nisu u elektrosprezi sa vozilom su, temperatura vode, odlazni pritisak samog plina, stanje vakuma na usisnoj grani (putem svog MAP senzora) i elektro merenje nivoa plina u boci.
Osnovne komponente svakog sequenta su prikazane na slici, koje se mogu razlikovati po izgledu od modela do modela.Za primer je uzet ACgas sistem, Poljski uredjaj sa radnom oznakom STAG 300. Radi bolje preglednosti, sa slike je izbaceno ozicenje!
Slika
Isparivac za seq. ima ulogu da plin iz boce sa viskog pritiska spusti na radni, koji se krece oko 1.3bar, a moze se i fizicki vrsiti blaga korekcija.Najcesce je na samom ispar.montiran senzor temp. rashladne tecnosti koja cirkulise kroz njega i koja se salje u sam ECU radi upravljanja sistemom.
Sa isparivaca se plin odvodi do filtera plina, preko njega do senzora pritiska(i temperature plina),pa skroz do elektroventila, koji su sposobni da vrse brzo otvaranje/zatvaranje te se preko njih kroz dizne, gumenim crevom dovode do uvodnika koji su usrafljeni u samu usisnu granu, locirani sto blize glavi motora.Broj elek.ventila,dizni i uvodnika zavisi od broja cilindara motora.
Poseban MAP senzor ,meri pritisak plina i stanje vakuma na usisnoj grani motora.
ECU (kompjuter) sequenta upravlja radom elektrodizni direktno zavisno od vremena otvaranja benzinskih dizni, i pri tom emulira (lazira ECU vozila) sam rad benz.dizni. Vreme otvaranja plinskih dizni se blago koriguje citanjem info. sa lambda sonde i uporedjivanjem radnog pritiska plina.Softverskim programiranjem ECU-a mogu se odrediti skoro svi parametri rada sistema.Na slici dole, mogu se videti koji se sve parametri mogu korigovati i upload-ovati u sam ECU.Izdvojicu jedan deo za primer a to je uokvireno crvenim i zelenim.
Slika
U crvenom okviru su podaci(po redosledu), zadata temperatura vode u isparivacu posle koje se omogucava prelazak na plin i moze se najcesce menjati u velikim granicama (10 - 90 stepeni), zatim sledi segment u kojem definisemo minimalan broj obrtaja ispod kog nema prelaska na plin, zatim vreme koje mora proci po prvom startovanju motora, i vreme gasenja benz. a startovanja plinskih dizni.
U zelenom okviru se definisu podaci za vracanje na benzinski rad, a ono sto je nama interesantno je definisanje obrtaja pri kom sa plinskog prelazi na benz. rad i po vracanju na obrtaje manje od definisanih, ponovo se uspostavlja rad na plinu!Ova opcija se koristi da bi prilikom potrebe za max. snagom motora, pri vecim obrtajima, motor presao na benzinski rad omogucavajuci vecu snagu.Ova stavka je na slici oznacena sa "Max RPM".
Sa desne strane se mogu ocitavati sve relevantne vrednosti u real time modu,a ono sto je nama zanimljivo to je ocitavanje vremena otvaranja i benz. i plinskih ventila.
Slika
Ono sto najvise utice na snagu i iskoriscenje plina, se odredjuje u posebnom "prozoru" programa gde se isto tako i u real time ocitava sam rad dizni.Svima je poznat izraz " mapa ", te se tako i ponasa prikaz, a i po dve ose se vrsi podesavanje vremena otvaranja plinskih dizni u odnosu na broj obrtaja motora.Na slici je putem zelene i plave boje oznacena izcitana mapa rada dizni.Plavom bojom je oznacen rad na benzinu, a zelnom rad na plinu.Po narandjastoj liniji se zadaju tacke koje se pomeranjem po Y osi, menjaju parametri
vremena drzanja otvorenog stanja plinskih dizni. X osa predstavlja vreme rada benz. dizni u milisekundama, a Y osa sa kojim brojem je multiplicirano (povecano) vreme rada plinske dizne.Plinska dizna mora imati duze vreme otvorenosti od benz. dizne da bi se dobio ekvivalent ostvarene snage motora na benz. radu.
Sva ova stelovanja po mapi obavljaju se u real time modu i prilikom rada motora na plinu!To znaci da se korekcija moze vrsiti i u toku same voznje, sto se cak i preporucuje od strane proizvodjaca.

Osnovne funkcije seq. sistema:
Neprimetan prelazak sa jedne na drugu vrstu goriva, potpuno automatizovano i u rezimima najboljeg iskoriscenja sistema.
Na slici sa komponentama, prikazana je i zujalica koja kod ACgas sistema sluzi da zvucno signalizira prelazak sa plina na benzin i to samo u slucajevima pada radnog pritiska plina u sistemu ili ti "prazna" boca.
Jedini "interfejs" za vozaca je sam prekidac u kabini, preko koga upravlja radom celog sistema, a ima i funkciju ocitavanja nivoa plina u boci.Preko jedinog tastera na prekidacu odredju je se rad ili automatski ili samo na benzinu, a kod ACgas modela i direktno paljenje na plinu.
Prednost seq. sistema je u nepotrebnosti redovnog stelovanja rada, i ne zavisi ni od prljavog filtera vazduha, niti od varijacija u kvalitetu plina.Ono sto se mora postovati, to je redovna zamena plinskog filtera, jer se tako sprecava zapusenje elektrodizni.

Izuzetna prednost je mogucnost tunig-ovanja celokupnog sistema i to bez namenskih uredjaja,tj, dovoljno je imati laptop i interfejs koji se za male pare kupuje u prodavnicama plinske opreme!
Pored mogucnosti korigovanja same mape, moze i dizati radni pritisak, i zameniti elektrodizne.Elektrodizne se prave u dve varijante.Razlika je u njihovoj otpornosti ( 3 i 1 ohm), te su sa 1 ohm brze u svom radu!Na slici, komponenta oznacena kao dizne, mogu se razbusivati i na taj nacin stelovati max protok plina kroz elektroventile.Razbusivanje ima svoje granicne vrednosti, jer posle toga se neoseca povecanje snage, ali se oseti povecanje potrosnje.
Da zakljucim osvrt na tunig, velike se razlike postizu sa korigovanjem mape.Za svaki motor se mapa razlikuje, te je omogucena stavka u programiranju,da se po prvom pustanju sistema u rad, uredjaj moze sam namestiti,odnosno,uskladiti sa radom motora.Ta stavka se vidi u glavnom prozoru programa oznacena sa "AutoCalibration".Ovo nije samo da se preporucuje, nego je obavezna stavka prilikom pustanja sistema u rad, ali se odma po zavrsetku kalibracije moze preci na korigovanje mape.

Ova slika je samo jedan primer kako to izgleda po ugradnji u vozilo:
SlikaSlika

Da ponovim, ovo je sve objasnjeno u skladu sa ACgas modelom sequenta.Moja je predpostavka da su slicni i drugi sistemi,ali o njima nemam informacije niti sam radio sa njima!
Uzivajte u koriscenju! :ok:

by bane 66

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: subota, 26. feb. 2011. u 22:18h
od 911s [SK]
Ovo je 300 puta bolje od običnog venturija.

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: nedelja, 27. feb. 2011. u 00:10h
od kale
uuu milion puta ,moj nije ovakav definitivno :) ,covece prati broj obrtaja

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: ponedeljak, 28. feb. 2011. u 18:22h
od RS_cabrio
Koje su sada cene uopšte ubacivanja sekventa?

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: ponedeljak, 28. feb. 2011. u 18:24h
od Markedjani
od 420 do 660 eur za 4 cyl AC stag 300 uređaj... sve zavisi gde ugrađuješ.

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: sreda, 16. mar. 2011. u 18:20h
od van
Postoji i ventrui sa lamda kontrolom . Cak postoje i nezavisni moduli koji citaju direktno signal sa lambda sonde i regulisu elektro ventil na racvi , koji glumi ta dva srafcica . Ne moze da se mapira , jer se stalno trudi da drzi smesu u zoni idealnog sagorevanja .
Motor prede , potrosnja je ujednacena , i ono sot je najbolje moze i na krdzave motore koji imaju karburator( potrebno je ugraditi lambda sondu . Cena ovakvog uredjaja je oko 80-100 e , ali je problem sto se tesko nalaze , jer svanovija vozila mahom idu na sekvent plin

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: ponedeljak, 9. jul 2012. u 00:00h
od Vllada
Ajd ovde da smestim pitanje, ako nemate ništa protiv. Dali mogu da prebacim za probu isparivač sa kadeta na sieru, sobzirom da je na kadetu prekidač sa ručnim prebacivanjem, a na sieri automatski? Nadam se da sam bio jasan. Cenim da prekidači nemaju veze, ali ipak da pitam.

Re: razlika u obicnom i sekvent uredjaju

Poslato: utorak, 10. jul 2012. u 08:35h
od taunus76
VAN: vise puta se spominje ta lambda kontrola za venturi - gde to moze da se nadje niko ne rece...