Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Radna temperatura Mondeo

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
Enio

 
Poruka: 1047
Član foruma od: nedelja, 5. okt. 2014. u 09:11h
Lokacija: Temerin

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od Enio » četvrtak, 3. nov. 2016. u 08:51h

popovicvl piše:Pričaš o autima koji imaju ugrađen "webasto" ili dodatne električne grejače koji greju ili rashladni sistem ili direktno vazduh.
Ovo o čemu pričate ima i moj mondeo. Koliko sam imao pročitati to je osnovna oprema za sjeverne zemlje. Tzv auxiliary heater. Meni nakon jedne minute počne puhati topli zrak

Slika

Slika

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
This is just a dream, for now:
Novi Mezimac 2.0 A8 "V"

Slika

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od mbole » četvrtak, 3. nov. 2016. u 08:57h

Jedan od pokazatelja da je termostat u problemu je da kada stavis karton na hladnjak, auto postigne temperaturu.

Kada je termostat ispravan, to ne bi smelo da se desava, posto termostat upravo ne treba da dozvoli antifrizu da uopste prolazi kroz hladnjak, pa bi samim tim stavljanje kartona trebalo da ima minimalan uticaj (koliko da vise vazduha prolazi kroz njega i direktno hladi motor).

E sad... kad se u igru ukljuci i uljni... vise nisi siguran sta se desava. Dal kad stavis karton, uljni hladi previse, pa vodeni koji hladi premalo (zbog zatvorenog hladnjaka), to kompenzuje, ili je samo vodeni u problemu. Jedino da pipas creva pa da vidis na kojoj temperaturi je poceo da otvara vodeni.

@III
Kod manuelnih sistema, ili kod automatskih kada ih prebacis u manuelni mod, vozac odredjuje kad ce sta da se desava. Ako si ti otvorio grejanje, auto nikako ne moze da ga ugasi.
Kada je sistem u automatskom modu, i nije napucan na maksimum, desava se upravo da sve miruje dok temperatura motora ne poraste do neke minimalne vrednosti (ne pitaj me sad kolike). Tek nakon toga, ventilator polako pocinje da radi, klapna se polako otvara, da bi kako raste temperatura ventilator radio sve brze i brze, i klapna se otvarala sve vise i vise. Dok ne postigne zadatu temperaturu, kada se sistem prebaci u rezim odrzavanja, brzina ventilatora se smanji...
Tako je barem bilo kod mene, na matorom autu. NOviji sistemi bi morali da budu jos "pametniji".

Izuzetak u automatskim rezimima je kada temperaturu podesis na maksimalnu (prikaze HI na displeju), tada radi odmah i uvek, ko da si ga manuelno okrenuo na maksimum. Isto vazi i u obrnutom slucaju, to jest kada leti palis klimu, pa je namestis na minimum (to jest LO na displeju).
Ljudi zamisljaju da ce brze da zagreju/ohlade auto ako postave visu/nizu temperaturu nego sto hoce, pa kad dobace do onoga sto zele, onda je vrate (recimo, prvo postavi 17 stepeni, pa kad mu se ucini da je dosta onda stavi klimu na 22). A nece.
Klima u sustini uvek radi punim intenzitetom a zadatu temperaturu postize duzim ili kracim radom. Brzina ventilatora se prilagodjava trenutnom stanju stvari, odnosno temperaturi grejaca/hladnjaka kabine i vazduha (i jos par parametara).

Postoje i kompresori sa promenjljivim intenzitetom rada, ali ponovo je racunar klime nastelovan da sto pre postigne zadatu temperaturu. Sanse da ti to rucno uradis bolje od njega su zanemarljive, posto jednostavno nemas uvida u sve parametre koje on moze da prati.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od duratecHE » četvrtak, 3. nov. 2016. u 09:26h

Mislim da je kod mene u pitanju vodeni term, obzirom da se temperatura vrati kada se zaustavim(nema strujanja vazduha kroz grill). U gradu je temp ok.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od mbole » četvrtak, 3. nov. 2016. u 09:34h

Kad stanes, vise nema strujanja vazduha ni preko uljnog hladnjaka, tako da...
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od Cedo » četvrtak, 3. nov. 2016. u 09:49h

Jel kroz uljni na Mondeu bese prolazi voda?

Kod mene npr. postigne radnu ako je duže pod opterećenjem i dovoljno je cak da stanem, ne moram ni nastaviti vožnju i kazaljka se obori, nezavisno od strujanja vazduha. Na preko 15 nema nikakvih problema, ispod 10 kad je rasterećena voznja kazaljka se zna vratiti na 60 a tu joj je i naslonjač, nisam pratio selfdiagnostic-u da vidim na koliko zapravo padne, između 10-15, a malo blize 15, je neka sredina, postigne radnu, malo je teze odrzava, ako i padne ne padne mnogo, na nizbrdici obavezno brzinom munje padne itd.



Lumia 830
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od mbole » četvrtak, 3. nov. 2016. u 10:17h

Koliko sam video ide ulje kroz njega i ima hladnjak koji je na vazduhu

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od bojcistv » četvrtak, 3. nov. 2016. u 11:50h

Prolazi voda kroz njega. Za to sluzi taj mali termostat. Nije on samo tu da se ulje brze zagrije nego i da se efikasnije hladi.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od Cedo » subota, 5. nov. 2016. u 15:09h

Stavio karton ispred hladnjaka vode, preko cele povrsine, malo ga je teze zavući jer je uzak prostor i nezgodan ugao izmedju njega i hladnjaka klime, u svakom slučaju jutros na 8C pri rasterećenoj vožnji na otvorenom putu bez problema uhvati i odrzava temperaturu, čim je kazaljka došla do pola stanem da vidim pali li se slucajno ventilator, ne da pali nego radi sve u šes', sto bi značilo da je ugrejao čitavu kolicinu rashladne tečnosti i da nema problem da je odrzava ugrejanom, štaviše, ovo bi trebalo da upućuje da glavni termostat ne funkcioniše kako treba. Malo me samo čudi kako par stepeni razlike u spoljnoj temperaturi vazduha uzrokuje debelu pothladjenost sa jedne i lagano dostizanje i održavanje radne t. sa druge strane.



Lumia 830
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od Djole » subota, 5. nov. 2016. u 15:16h

jezdin je menjao uljni termostat temperatura je zakucana na pola...vozio sam ga pre neko jutro na 0 stepeni lagano ne mrda...pre toga mogao je podici temperaturu samo ako ga gazis...ne trebaju nikakvi kartoni lol
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
dejan_mitrovic_93
Poruka: 190
Član foruma od: nedelja, 11. jan. 2015. u 23:54h
Lokacija: Bijeljina

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od dejan_mitrovic_93 » subota, 5. nov. 2016. u 15:30h

I meni sa tim zacepljavanjem drzi temperaturu :D
Promjenio sam uljni termostat...ali nista na 75 okrene vodu thumbsdownh ....juce ga bas ostavim da se zagrije i da okrene vodu, pipnem crijevo kod glavnog termostata ipsred vrelo, iza hladno, pipnem kod uljnog crijevo toplo :'( sto bi znaclio da ovo zamjensko govno od uljnog termostata ne valja.

Gdje je Jezdo uzimao termostat i koliko je platio ?
Zivot je jedan, a Mondeo 2.0 !
MonDEJO.

Avatar korisnika
Djole
Master of Tanjirača
Master of Tanjirača
Poruka: 4873
Član foruma od: nedelja, 6. dec. 2009. u 21:39h
Lokacija: Valjevo

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od Djole » subota, 5. nov. 2016. u 15:46h

mislim da je oko 5000din u RSD Ford :)
:ford2: Mondeo MK3, Ghia X - TDCi - 96KW viewtopic.php?f=6&t=19766&start=125

Avatar korisnika
dejan_mitrovic_93
Poruka: 190
Član foruma od: nedelja, 11. jan. 2015. u 23:54h
Lokacija: Bijeljina

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od dejan_mitrovic_93 » subota, 5. nov. 2016. u 16:00h

Zato i valja...znaci samo oridjidji pomaze. Ova moja glupost od 1200din samo jede zivce. :ozid:
Zivot je jedan, a Mondeo 2.0 !
MonDEJO.

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od Neša » subota, 5. nov. 2016. u 18:42h

Nikakvi kartoni,samo mali uljni term.5000din i kazaljka zakucana na pola
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
novi81
Poruka: 661
Član foruma od: četvrtak, 19. sep. 2013. u 15:36h

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od novi81 » subota, 5. nov. 2016. u 19:29h

Ja stavio original i ista priča.
I dalje malo varira. Gledao na stranim forumima i ista priča. Čak kod većine varira malo kazaljka kad se vozi na malom gasu.
Grijanje je extra, najdalje za 2km počne da duva vruće punom snagom na auto podešavanjima ventilatora

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od mbole » subota, 5. nov. 2016. u 21:34h

Zasto mislite da termostati moraju da ili rade bas kako treba ili da skroz crknu?

Na grejanju neces primetiti razliku od 5 stepeni u temperaturi tecnosti, a na kazaljci hoces.

Tako da termostat (bilo koji od dva) koji je malo poceo da brljavi, sasvim lepo seta temperaturu motora, ali tebi greje kako treba.
Kazaljka termometra nema 100 stepeni s kraja na kraj, vec reda 30-tak.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
novi81
Poruka: 661
Član foruma od: četvrtak, 19. sep. 2013. u 15:36h

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od novi81 » subota, 5. nov. 2016. u 22:47h

Nisi me razumio ja sam stavio novi uljni i to originalni. Onaj drugi glavni takođe izvadio i stavio u šerpu na ringlu sa sondom digitalnog termometru pored i gledao na kojoj temperaturi će otvoriti da prekontrolišem da li valja. Ja drugi metod ne znam da je tačan.
Poslije toga svega stanje je bilo isto.
Mondeo NEMA senzor temperature antifriza nego mjeri temperaturu glave motora direktno te komp kalkuliše koja je temperatura antifriza.
Mislim da tu leži problem, da termostati rade uredno ali komp ne daje na tablu baš tačnu temperaturu.
Druga opcija je da glavni termostat ima tanak dihtung (o-ring) pa propušta stalno antifriz pa to izaziva oscilacije temperature

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14395
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od mbole » subota, 5. nov. 2016. u 22:58h

Zaboravljate da termostat ustvari ima dva ventila a ne jedan.
To sto je poceo da otvara na nekoj temperaturi ne mora da znaci da lepo drzi, tj da zaptiva, i da se ravnomerno otvara i zatvara. Mozda "glavucka" tek negde u okolini radne, mozda je gumica na malom ventilu otisla...

Slazem se, ne postoji bolji metod u SSM varijanti, ali ni on nije potpuno tacan. Pogotovu kad imas tako sitne manifestacije, tj. da malo sara, a nije skroz na jednu ili na drugu stranu.

Usput... na kojoj temperaturi je poceo da otvara?

Naravno... moze da bude i nesto 10-to u pitaju, mada mi bas i ne pada napamet sta bi moglo da ima takvu manifestaciju.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
novi81
Poruka: 661
Član foruma od: četvrtak, 19. sep. 2013. u 15:36h

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od novi81 » subota, 5. nov. 2016. u 23:20h

Slažem se pretpostavljam da može da malo brljavi.
Vjeruj mi da se ne sjećam tačno ima skoro dvije godine od toga. Znam da je bilo nešto oko 100 dok nije skroz otvorio.
Možda bi bilo pametnije da sam i njega zamjenio ali nije mi izgledalo da ima potrebe za tim. Koliko sam čitao na engleskim forumima većina ljudi je mijenjala oba pa je ostalo isto stanje. Pa se ni ja nisam nešto htio zajebavati.
Opet ja najviše sumnjam na sam dihtung na samom termostatu da on može da pravi problem. Ali valjda bi crijevo poslije termostata bilo bar malo toplo

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.

Avatar korisnika
duratecHE
Poruka: 4276
Član foruma od: petak, 5. sep. 2014. u 12:31h
Lokacija: Gornji Milanovac
Kontakt:

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od duratecHE » nedelja, 6. nov. 2016. u 12:22h

U petak bio na servisu (ulje, fil, rashladna tecbost) i naglasio da obrate paznju na termostat. Do Cacka sam vozio sa upaljenim self testom i pratio temp-22km ibarske i tempetatura od 55-65*c. Pustanje grejanja u kabini nije drasticno menjalo situaciju.
Juce otisao po auto i "izabrani lekar" kaze da je termostat u redu i da inace imaju nizu radnu temperaturu. Desava se da, kaze on, crkne pomocni termostat (na pumpi) i da se mora skinuti da bi se proverio.
Iz ovoga sto kaze, iz prethodnih postova i primera se moze zakljuciti da je taj (uljni) termostat uzrok ove pojave koju koliko vidim i ne uzimaju za neki problem.
Jos jedno, mislio sam da kretni kalem kazaljke mozda ima neki "prazan hod" i da ne odreaguje odmah na pocetku mernog opsega, ali ipak prati temperaturu zabelezenu na self_u.

Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od Cedo » nedelja, 6. nov. 2016. u 12:51h

Da je neka greška u elektronici, "niza radna temperatura" i ostala štura objašnjenja onda ni kad je toplije ne bi valjalo a ipak valja i kazaljka je vecito na pola, očigledno da sistem ne funkcioniše savrseno pa čim zahladi pocne da brlja, ajd' da kažem da bi mi bilo jasno da pri kretanju hladaniji vazduh pothladjuje sistem ali kako i zašto temperatura pada i kad auto miruje, na dugoj uzbrdici domogne se nekako polovine skale i čim stanem samo se obori...




Lumia 830
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 187
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od limun86 » nedelja, 6. nov. 2016. u 20:30h

Jel moze neko reci gde se nalazi taj uljni termostat?

Avatar korisnika
novi81
Poruka: 661
Član foruma od: četvrtak, 19. sep. 2013. u 15:36h

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od novi81 » ponedeljak, 7. nov. 2016. u 00:15h

Ispod metalne cijevi koja dovodi gasove na egr. Oko 30-35cm desno od Egr-a

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.

Avatar korisnika
jEZDIn
Poruka: 107
Član foruma od: četvrtak, 8. maj 2014. u 20:10h
Lokacija: Valjevo

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od jEZDIn » ponedeljak, 7. nov. 2016. u 17:58h

vidovac piše:Djole napisa da je Jezdin na svom mondeu imao taj problem dok nije zamenio uljni termostat

Sent from my Coolpad E501_EU using Tapatalk
Djole89 piše:jezdin je menjao uljni termostat temperatura je zakucana na pola...vozio sam ga pre neko jutro na 0 stepeni lagano ne mrda...pre toga mogao je podici temperaturu samo ako ga gazis...ne trebaju nikakvi kartoni lol
dejan_mitrovic_93 piše:I meni sa tim zacepljavanjem drzi temperaturu :D
Promjenio sam uljni termostat...ali nista na 75 okrene vodu thumbsdownh ....juce ga bas ostavim da se zagrije i da okrene vodu, pipnem crijevo kod glavnog termostata ipsred vrelo, iza hladno, pipnem kod uljnog crijevo toplo :'( sto bi znaclio da ovo zamjensko govno od uljnog termostata ne valja.

Gdje je Jezdo uzimao termostat i koliko je platio ?

Ljudi, imao sam probleme baš kao i vi do proletos dok nisam posetio Gagija u Pinosavi i na malom servisu tražio da mi zameni uljni termostat. Termostat mi je zamenio Slađan i lično mi je pokazao kako je moj postojeći termostat propao kada je dunuo kroz njega (bio je otvoren) a onda je iz kutije uzeo novi i isto probao da dune ali nije moglo, bio je zatvoren. Nisam zapazio koji je proizvođač tog termostata ali ovaj što je kod mene radi savršeno, temperatura motora je uvek tačno na polovini (EGR je zatvoren) bez obzira na uslove vožnje i spoljnu temperaturu. Ako vas zanima koji je proizvođač pitajte Gagija, cena je čini mi se negde oko 5.000 dinara. :ford:

Đole je imao prilike da dva tri dana vozi moj auto i on isto tvrdi da uljni termostat radi kako treba i da temperatura ne mrda.
Svaka čast RSD Ford! :D
Mondeo MK4 - TDCi - 140KS- 2014g. viewtopic.php?f=6&t=36501
......................................................Ivan Popović........................................

Avatar korisnika
limun86
Poruka: 187
Član foruma od: utorak, 15. dec. 2015. u 22:22h
Lokacija: Temerin

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od limun86 » ponedeljak, 7. nov. 2016. u 22:12h

novi81 piše:Ispod metalne cijevi koja dovodi gasove na egr. Oko 30-35cm desno od Egr-a

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.
hvala,morace se i kod mene menjati. koliko god ga vozio,grad,otvoreno...kazaljka se tek tek pomeri

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Radna temperatura Mondeo

Poruka od bojcistv » četvrtak, 17. nov. 2016. u 10:45h

Na ebay-u ovaj termostat 50-tak KM sa sve dostavom. U ovlascenom servisu 102 KM, a preko Drine 45 EUR. Ja porucio 8.11. od ovog lika sa ebay-a http://www.ebay.co.uk/itm/281376804787? ... EBIDX%3AIT i doslo mi juce kuci. Mijenjao sam ga prije 4 godine i ovog ljeta primjetim da se ponovo desava da nizbrdo pada temperatura sto je gotovo pa siguran znak da je vrijeme da se mijenja ovo malo cudo....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“