Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Odeljak za mehaničke kvarove.
Pravila foruma
Svako pitanje koje traži rešenje problema, a koje ne sadrži u naslovu teme: model auta, godinu proizvodnje,tip ubrizgavanja, zapreminu i snagu motora, biće obrisano bez opomene. U poruci napisati kratak i sažet problem.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » nedelja, 26. okt. 2014. u 09:54h

U petak mi se desilo da startujem auto posle 2 dana stajanja i radi normalno 10-20s i ugasi se. Posle 2 verglnja upali i radi normalno. Isto mi se desilo i jutros, samo sto je auto stajao od sinoc od 23h. Da napomenem da auto radi normalno,ne dimi, ne variraju obrtaji i preko dana pali normalno. Sta bi moglo da bude?
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » nedelja, 26. okt. 2014. u 18:06h

update: Sad sam stigao u Bg, ganjao ga na autoputu namerno, 150-160 u 4000 obrtaja i nista, normalno sve, ne pali ne daj Boze lampicu grejaca, vuce kao i sto je vukao...
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

shakalkv
Poruka: 878
Član foruma od: nedelja, 12. maj 2013. u 00:07h

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od shakalkv » nedelja, 26. okt. 2014. u 18:30h

Taman kad si vec tu, skokni kod Dragomira na detaljan pregled :)

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » nedelja, 26. okt. 2014. u 19:23h

to sam i planirao da zakazem za utorak. odvezem gospodju na posao i produzim do doktora ;)
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od acadimke » ponedeljak, 27. okt. 2014. u 10:15h

Mozda se gorivo vrati u rezervoar pa motor radi dok ne potrosi naftu iz filtera
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » ponedeljak, 27. okt. 2014. u 10:47h

U tom pravcu sam i ja razmisljao, ali gde i zasto. :) Svakakao cu sutra do Dragomira pa da vidimo sta ce on reci :)
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » utorak, 28. okt. 2014. u 12:36h

Ovde moze :lock:
Upravo sam se vratio od Dragomira.
Zamenjena sva 4 grejaca i update-ovan softver :)
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od Rankofocus » sreda, 29. okt. 2014. u 18:43h

koliko je stavka $= vracanja softvera ?

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » sreda, 29. okt. 2014. u 20:21h

nije mi naplaceno kao posebna stavka, tako da ces morati da pitas Dragomira. Ja sam otisao zbog gore pomenutog problema i da mi se sto bi rekli pretrese ceo auto. Momci su usput update-ovali softver kad je vec auto bio nakacen na dijagnostiku...
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

shakalkv
Poruka: 878
Član foruma od: nedelja, 12. maj 2013. u 00:07h

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od shakalkv » sreda, 29. okt. 2014. u 23:06h

Sta se moze ocekivati od tog updatovanja softvera?

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » četvrtak, 30. okt. 2014. u 11:17h

Verovatno resava neko bagovanje ako ga ima u racunaru, desava se da pobrljavi softver kao sto pobrljavi na PC-u ili mobilnom telefonu... Ali kao sto ti rekoh, kod mene nema nikakvohg opipljivog i vidljivog boljitka, razumes sta hocu da kazem. Sve je bilo ok sa softverom, nego ono aj kad si tu eto cisto i to da odradimo :)
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Avatar korisnika
dakiva
Poruka: 369
Član foruma od: sreda, 9. nov. 2011. u 22:33h
Lokacija: Novi Sad

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od dakiva » četvrtak, 30. okt. 2014. u 12:29h

Kada sam radio dizne, odmah posle toga sam isao do Pinosave da stavim novi filter nafte i usput su mi ubacili novi softver. Marko mi je pokazao dijagram dizni, koji je naravno bio dobar jer su dizne tek bile odradjene, i rekao mi je da ce posle ubacivanja novog softvera dijagram biti jos bolji, odnosno da ce biti dodatno bolje podesen rad dizni. Tako je i bilo.

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » četvrtak, 30. okt. 2014. u 12:39h

Da i to sam zaboravio da su mi rekli :doh: sad se setih kad si pomenuo dizne , jedna od dizni tacnije 2. imala je blago odstupanje pa izmedju ostalog i iz tog razloga je update-ovan softver
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od Rankofocus » četvrtak, 30. okt. 2014. u 18:43h

ECU nije mobilni telefon !
bojan_kv piše:dizni tacnije 2. imala je blago odstupanje
kalibracija, kodiranje, ubacivanje kodova,..,?
Zasto bi radili zamenu recimo ako nije fabrika napravila gresku na tom SW. ona izdala nalog da se to uradi kao izmena ?
Druga stvar da sam ja ecu skino sa nekog od 2.0 pa stavio na 1.8 i on ide ali ...
,.bas me zanima odgovor strucnjaka na ovu temu? sta se konkretno podrazumeva pod tim?

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21090
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od Markedjani » četvrtak, 30. okt. 2014. u 18:54h

Čisto peglanje nekih anomalija u software-u podrazumeva update.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od mbole » četvrtak, 30. okt. 2014. u 23:47h

Pa ako cemo iskreno, sa sovtverske strane se i ne razlikuje previse od mobilnog telefona :)
Program ko program.
ECU cita parametre raznih senzora i preracunava sta ce dati na izlazu za razne aktuatore, dizne... drugi radi vrlo slicne stvari samo su mu senzori drugaciji, a izlaz su mu ekran i zvucnik.

Ne postoji netrivijalan softver koji nema gresku. Samo je pitanje kada i koiko cesto ili retko ce se ta greska ispoljavati. Tako da je fabrika uvek napravila gresku, samo je pitanje da li i ona zna za nju :)

Update-i resavaju greske koje su uocene, ili recimo dodaju neke stvari koje nisu postojale u prethodnoj reviziji, ili neke stvari izvode na drugaciji (boji, brzi...) nacin...
Koje konkretno stvari su promenjene, ne znam da li proizvodjaci automobila uopste saopstavaju cak i ovlascenim servisima (dosta su zatvoreni po pitanju softvera, a iskreno nisam se bas previse interesovao za taj deo u firmi). Pre ce objaviti nesto tipa "ako imate ovaj problem - uradite update na verziju tu i tu", a nece dati "sa ovom verzijom reseni su problemi ti i ti".

Neke verzije SW fabrika deklarise kao obavezne za update (kada je u pitanu krupna greska, zbog koje moze da im se desi da ih nat*te). Najcesce se rade na redovnim servisima, izuzev kad naprave bas tezi oblik sra*a, pa pozivaju sve na update. Neke su opcione, po sistemu moze, al ne mora, posto pokrivaju greske koje su retke i ne prave velike probleme. Obicno je to varijanta "ako se musterija zali na to i to... onda uradite update" ako se ne zali.. nikom nista.

Posto je ceo auto jako slozen sistem, a elektronika zavisi od brda senzora, neke greske ce se kod nekoga javiti a kod nekoga nece. Softver se recimo prilagodjava promenama parametara motora koje nastaju vremenom (da ne kazem da je "pametan"), pa tokom vremena menja recimo parametre ubrizgavanja, na osnovu povratnih informacija koje dobija. Zna sta je uradio (kada i koliko je goriva pustio), dobio je nazad podatke sta se desilo, i onda uprosceno rezon ide "ovo bi trebalo da bude ovako a nije, da pomerimo ovaj parametar ovamo... dobro sad je kako treba, zapamti i teraj dalje sa tim". Mozes imati gresku u SW koja ce se javiti samo u sticaju bas odredjenih okolnosti, i do nje ce doci kod 0.5% vozila.
Majstorski sat je skup, fabrici se ne isplati da na svima radi update, ako je pogodjen mali broj vozila.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od Rankofocus » petak, 31. okt. 2014. u 01:29h

Sve to moze da obavlja jedan jeftini mikrokontroler sa malo periferije ....i ako na njemu rade strucnjaci koji su u prici do usiju ne verujem da ce nesto puno preskociti pogotovo uslovne funkcije koje mogu imati ceksum. i kad se prekoraci ide reset. (ne kazem da ne moze da se provuce bag)

Ne verujes ? mrgreen http://www.pakwheels.com/forums/attachm ... c05422.jpg
ima koji su ga pravili malo komplikovanije sa 68HC908GP sve 1 zaludjenik , (moze da napravi da mape menjas na taster, kako bi to bilo super u fordu) hahahaha kad bi ostavio open source mogo bi da se kompajlira uz doradu u bilo koji kontroler sa dovoljnom velicinom...
Proizvodjac puno komplikuje zbog kopiranja i zastita od kradje komunikacije sa drugim modulima.

Mob. radi sa OS kao wind bagovi se desavaju jer je komplikovano bar 500x veca mogucnost da se sistem osteti jer moze da se setuje bez porta , ne radi jedan kontroler nego grupa i veoma lako da se desi bag zbog ne adekvatnog gasenja samo da ne pricamo softverske greske programa i drajvera ,. kao i virusi. to sve ne moze jedan covek da napravi !

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od mbole » petak, 31. okt. 2014. u 03:48h

Niko nije rekao da se preskocilo nesto ogromno (to bi se culo na sva zvona). Ali i mala ispravka problema koji se retko desava ce tom nekom kome se desava da ulepsa zivot.

Nije problem u mikrokontroleru i snazi procesora (jeftin, skup... nebitno, cena sotvera uvek daleko prevazilazi cenu hardvera). Problem je u logici rada. Davno je dokazano da nije moguce napraviti program koji je iole komplikovaniji od "hello world", a da on u sebi ne sadrzi gresku koja ce isplivati u nekoj situaciji.

Inace, u programiranju se na osnovnu logiku programa potrosi oko 5% vremena. Ogroman deo se trosi na obradu "specijalnih slucajeva" i sprecavanje neregularnih unosa.

Neregularan unos ne mora da bude samo covek. I pokvaren senzor moze da da neregularan unos. Sad se jos samo treba setiti svih mogucih varijanti i kombinacija. A to je jednostavno nemoguce.
Tako da bug uvek postoji, samo je pitanje koliko se cesto ispoljava, i koliko su mu teske posledice.

Inace 500X je mnogo sitan broj :) Stvari se sa povecanjem broja parametara usloznjavaju eksponencijalno.

Menjanje mapa na taster je trivijalna stvar. Samo pitanje kolicine memorije, i krajnje jednostavna logika za prebacivanje. Sustinska logika rada ostaje ista, samo se menjaju parametri.
Napisati program koji ce da radi, nikada nije biio veliki problem (ne potcenjujem nicije znanje i ne kazem da je to jednostavno, samo da nekome ko je u poslu to nije problem). Napisati program koji ce UVEK da radi KAKO TREBA... e to je vec malo (malo mnogo) tezi slucaj :)

Tako da "ma sve to moze prosto, fabrika bez veze komplikuje", me jako podseca na glediste pravnika kojima nikako nije jasno sta to mi IT-evci komplikujemo kad sve to moze jednostavno a usput cemo da se dogovorimo :)
Samo ja jos nisam video nikog ko je uspeo da se dogovori s racunarom :)

Kopiranje im je najmanji problem. Nije to fotoshop pa da ga instalira par millijardi ljudi. Taj softver ima smisla da se vrti samo na njegovom motoru. A ako recimo PUG resi da kopira Forda ili obrnuto... tu im nikakva zastita nece pomoci, vec samo dobar advokat (vidis, i oni su ponekd korisni :)).
Kradja je vec zaista ozbiljna stvar, i naravno da se to debelo stiti. Komunikacija sa drugim modulima i nije tako slozen deo. To su tipicno vec obradjeni i digitalizovani podaci koji se samo proslede, po poznatom protokolu, pa sa s njima sad dalje glavu razbija drugi modul. ECU bi i ovako i onako racunao te podatke zbog svojih potreba, i samo ih jos ispuca na bus.

Logika "kad se prekoraci ide reset" ce da radi, savrseno, sve dok se ne pojavi problem. Nisu stvari uopste tako jednostavne ko sto izgledaju.
To bi se lako svelo na "auto bi ustvari jos uvek mogao da ide sasvim lepo, al posto popije reset svaki put kad pokvareni polubitan senzor iskoci iz zadatih granica, sto se desava 5 puta u sekundi ti ces ostati zarobljen u vukojebini i platices slepovanje do najblizeg servisa koji ce naredna tri dana pokusavati da skonta sta mu je".
Pao napon na akumulatoru. Nema voznje :)
Crkla sijalica. E nece moci da ides do kuma :)

Kave veze ima cheksum sa pogresnim ulaznim podacima? Cheksum se koristi kod gresaka u digitalnoj komunikaciji, al neispravnom senzoru nikako ne moze da pomogne. Jednostavno za gomilu stvari on ovde nema nikakvog smisla.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od Rankofocus » petak, 31. okt. 2014. u 14:18h

http://pt.gregooverse.net/olly/1/part0101.png
ukupan rezultat sum iz kojeg nastaje ceksum ...bilo sta da se promeni ide reset
sta kad crkne senzor on ce da zauzme predvidjeni stav ili da ode u neko blesavo stanje pa se resetuje i tako u nedogled jer nece odgovarati ukupan zbir.. to moze da radi i da se definise za kontrolu zar ne?? ili sam ja nesto promasio :)

Moze da sluzi za prepoznavanje paketa http://avtanski.net/projects/data_logge ... umming.png i takoder se korisi na can liniji da se zna medju racunarima ko je ko i za koga je informacija koju nosi ( moze biti i promenljiv i onda je prihvata recimo drugi mc koji ga je prepoznao tj. za koga je namenjen i od koga ide )
http://www.ce.rit.edu/research/projects ... age092.gif evo jednog nosi info ,. info ili ceksum ako nije u granicama za odredjeno vreme opali mu povratni info reset ecu , ako nema promene za odredjeno tj. lupa mu eror .
koga briga dal si u sumi,i na njivi I na travi,i na sljivi dal' si s'nekim ili sam motor nece radit ako ga je programer napravijo da ne sme da nanese stetu !
Cist primer o senzoru bregaste negde sam citao na forumu , sta mogli su da urade SW da se prebaci u mod do 2000 o/min sa minimalnom korekcijom da radi na senzor radilice i da moz da vozis tako , svi bi bili zadovoljni sem slepsluzbe. opet bi svi zamenili senzor i ne bi ostali zbog toga na putu,njivi ,. hahahaha

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od mbole » petak, 31. okt. 2014. u 17:17h

Uopste ne shvatas cemu cheksum sluzi :)

On ima smisla samo u DIGITALNOJ komunikaciji. 99% senzora su analogni.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Rankofocus
Poruka: 530
Član foruma od: četvrtak, 11. okt. 2012. u 11:29h

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od Rankofocus » petak, 31. okt. 2014. u 19:09h

Dobro de ne razumemo se :beer:
zasto ja ne mogu da uzmem parametar sa senzora radilice (koji se takoder obradjuje digitalno bio induktivni ili hal) da ga preracunamo /( 2 )i obradjujemo kao drugi mod kad parametri sa onog od bregaste nisu u opsegu ? da se nevezem za resenje dali je 1 ili 4
Ja ne pricam o samom senzoru i izvrsnim clanovima i njihovom kom. sa nego o samom SW unutar kontrolera (za tvoj info neki auti imaji kontrolu temperature u posebnom modulu sa procesorom van ecu na njega ide samo napajanje i 1-2 zica prema ecu eno gore lin ima cak i informacija PWM pretpostavka koliko treba ventilator da radi )
Sta radi analogno u obradi podataka ? onda bi bili trimeri unutra pa ovi tjuneri skinu poklopac daj buraz mali safciger da to podesio da jede asvalt . :gears: sve je 64 69 67 69 74 61 6C 6E 6F

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14425
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od mbole » subota, 1. nov. 2014. u 04:28h

Ok, ajmo u sitna crevca :)

Tebi neki senzor, recimo temperature, daje na ulazu ECU-a, razlicit napon u zavisnosti kolika je temperatura motora (u sustini menja se otpor senzora).
ECU tu analognu velicinu, digitalizuje, dobije nekakav broj recimo u opsegu od 0 do 65535 (verovatnije od 0-255 al nebitno). Moze da proveri dal je ona u nekim zadatim granicama ili je izasla totalno van opsega. Al nema sta da racuna nekakav checksum, kad je on sam upravo pretvorio analogni signal u digitalni, i upravo izracunao koliko je to.

Ti pricas o obradi podataka, samo prvo te podatke treba da dobijemo. I to da ih dobijemo ispravne. Racunaru uopste nije jednostavno da zna dal je podatak koji dobija ispravan ili nije. Nije problem kad neki totalno izleti van opsega, problem je kad "brljavi".

Recimo da imamo samo dva senzora, da bi uprostili.
Jedan daje podatke koji su u regularnom opsegu (recimo senzor polozaja bregaste), drugi je "odlepio" i daje neku bezveze vrednost (recimo senzor temperature).
Posto racunar ni kako ne moze da zna kolika je stvarno temperatura motora, ima par opcija:
1. Reset, pa da vidimo dal ce stanje da se popravi
1.1 stanje se popravilo, podaci o temperaturi su se vratili u normalu, teraj dalje
1.2 i dalje ne valja podatak o temperaturi

Sad ako je glupav, racunar moze stalno da vrti reset u krug, i ti ne mozes nikud.
Malo pametnija opcija ce uzeti da je temperatura neka unapred zadata (recimo normalna radna), prebaciti se u limp mod, to jest ograniciti snagu kako bi pokusao da izbegne pregrevanje, upaliti lampicu na instrument tabli, i dozvoliti ti da vozis.
Usput ce na osnovu podataka sa ostalih senzora, pokusati da prilagodi parametre rada sto bolje moze, znajuci da mu podatak o temperaturi nevalja.

I dalje nigde nikakvog checksuma.

E sad, ona gadnija varijanta, kad je neki senzor "malo" pokvaren. recimo taj za temperaturu, dobaci do 80 stepeni i nece dalje, iako se motor ugrejao na 98. Racunaru je jako tesko da prevazidje ovakve stvari. Primer sa senzorom temperature nije bas najbolji u ovom slucaju, al da kazemo da racunar moze na osnovu drugih parametara nekako da ustanovi da mu taj podatak ne valja. U tom slucaju, racunar radi otprilike sledece (naravno ne radi zaista to, ovo je teoretski primer).
Ok, temperatura motora po svim ostalim parametrima bi trebalo da je normalna, al meni stize da je 80 stepeni, to jest dobijam 10 volti sa senzora umesto da dobijam 12. Prekalibrisacu se pa cu smatrati da kad dobijem 10 volti motor je na 98 stepeni.

Cheksum se koristi kada jedan racunar salje podatke drugom racunaru. Nije bitno dal se nalaze u istoj ili razlicitoj kutiji, pa cak i da su na istom parcetu silicijuma.
Kad god imas komunikaciju, postoji mogucnost greske. Racunari rade nezavisno, svaki se zanima svojim poslovima, a onda dodje onaj drugi "kuc, kuc, imam nesto da ti kazem", ili "hej, ajd mi posalji sta se desava tamo oko radilice". Jedan racunar posalje pisamce drugom, al nemamo svi lep rukopis, pa nekada pisamce propusti ili promeni po neko slovo.
E tu checksum igra svoje.
Na osnovu nekog algoritma posiljalac racuna nekakav broj (nije prost zbir u pitanju) i salje ga na kraju paketa podataka.
Primalac po istom algoritmu sracuna taj broj i proveri dal se slaze sa onim sto je poslato.
ako se slaze, sve je u redu, ako ne: "ej nisam te dobro cuo, ajd posalji ponovo".

Checksum unutar jednog racunara, nema puno smisla. Ako sam racunar gresi, nikako ne moze da zna dal je pogresno izracunao cheksum ili su mu negde poblesaveli podaci.
Postoje varijante gde se i to radi, al to je na nivou maltene hardvera, i ne radi se u onome sto zovemo softver racunara.

Nego da se vratimo na pocetak. Cemu izmena softvera kad nista ne primetis?
Jedan od cestih bagova nastaje kad se prekoraci neka zamisljena vrednost. Recimo da u nekoj operaciji sabiras deset velicina, i njihov zibir bi regularno trebalo da bude na primer izmedju 500 i 5000. Medjutim, tri od njih iz nekog razloga "odlepe", ili jednostavno nisi predvideo da moze da se desi da ona bude tolika (dosao si u Srbiju i natocio gorivo :), potrefilo se da je taj dan izuzetno toplo, a vazdusni pritisak je nizak...), i zbir te tri poraste na 64000. Recimo da su sve ostale u zbiru 3000.
Eh, al ti si za zbir predvideo samo dva bajta (dovoljno za opseg do 5000, pa jos imas i bogato rezerve). Kad saberes 64000 + 3000 i to strpas u dva bajta, a ne proveris dal imas overflow rezultat ce biti 1465 :) Ti ces racunati dalje sa pogresnim podatkom, i naravno imaces pogresan krajnji rezultat.

Posto je sklop okolnosti da bi se tako nesto desilo redak (ko jos sipa gorivo na pumpi u Srbiji :)), veoma mali broj ljudi ce natrcati na gresku. Jos ako je krajnja posledica relativno blaga, jos manji broj njih ce uopste shvatiti da neki problem postoji.

No pri nekoj simulaciji, ili jednostavnom redovnom doradom koda, neko je uocio da taj problem postoji, i ispravio ga.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » ponedeljak, 3. nov. 2014. u 20:08h

Da se nazalost vratimo na temu...
Juce ujutru se desila ista stvar...
Danas sam zamenio filter goriva, nije menjan 12-13 hiljada (otvario sam ga, nema u njemu nista sumnjivo) ,aj rekoh da krenem od toga, jbm li ga sta mu je. Bio kod Dragomira 28.10. na dijagnostici nema gresaka, od tad do juce ujutru sve ok.
Jos cudnija stvar veceras, uparkiram auto u garazu, ugasim ga, dam kontakt, ubacim u rikverc da cacnem sijalicu rikverc svetla (.ebe me los-prljav kontakt), izadjem iz auta, poce da blinkce lampica grejaca, kontakt na 0 i ponovo dam kontakt i upalim auto sve ok.
Napali ga neki gremlini, vidim da ce da radi macola za isterivanje...
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Avatar korisnika
acadimke
Poruka: 1634
Član foruma od: utorak, 17. apr. 2012. u 16:55h
Lokacija: Novi Sad - Futog
Kontakt:

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od acadimke » ponedeljak, 3. nov. 2014. u 21:39h

Evo nesta sa googl-a

PITANJE:
Ford Focus 1.8 Tdci 2009. nakon paljenja i 10-ak sekundi rada u leru se ugasi, nakon toga upali nakon vise uzastopnih verglanja, a primjetio sam da lakse upali ako drzim papucicu gasa do poda...događa se povremeno kada je motor zagrijan..indikacije na instumentima nema, ni na dijagnostici.

ODGOVOR:
Moguće neispravnosti su: zrak u sustavu goriva, filter goriva, nečiste dize, pad napona na senzoru radilice.
Fokus mk1 tddi 90 ks 2001

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus mk1.5 1.8 tdci gasi se 10s nakon prvog starta

Poruka od bojan_kv » ponedeljak, 3. nov. 2014. u 22:46h

filter zamenjen, videcu za par dana da li je do njega ako ne idem dalje po spisku ... hvala na smernicama :)
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Odgovori

Povratak na „Kvarovi i popravke“