Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » sreda, 3. mar. 2010. u 09:06h

Nesa piše:Iz svih ovih tema i postova sa tresenjem volana pri kocenju moze da se izvuce zakljucak da je kvalitet diskova glavni krivac.
Ja nisam cuo da su se nekom iskrivili fabricki diskovi,obicno se ovaj problem javlja kad neko resi da zameni fabricke dotrajale diskove
pa cuj ako je glavchina kriva (a komparater ne laze) onda ti dzaba sve...koji god disk da stavis on ce da se iskrivi jer ne ulazi u klijesta ravnomjerno i jednako. Fordovi diskovi su 400 KM + plocice 196 KM to je skoro 600 KM (sa rukama). I da dam tolike pare i da se opet krive pa zapalio bi ih. Problem je sto sam ja mijenjao lezajeve na svom fordu i najvjerovatnije da je majstor prilikom promjene lezajeva iskrivio glavchinu stavivshi ih krivo pod presu...to se zna desavati, samo sto bas meni majku mu...
Al da sam menjao 3 para diskova na jednom autu i da mi svi tresu nisam imao.
i meni je ovo prvi put...nadam se i poslednji...to je samo dokaz da je glavchina kriva i da koje god diskove da stavish oni ce protresti...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » četvrtak, 4. mar. 2010. u 11:28h

nove glavchine 110 KM po komadu..majku mu...ne mogu da vjerujem
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 8. mar. 2010. u 22:13h

danas poravnate glavchine i diskovi...mora se malo blaze kociti 200 do 300 km...sta ce se desiti poslije javicu...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od Neša » ponedeljak, 8. mar. 2010. u 22:18h

Po nekoj logici ako su krive glavcine trebalo bi non-stop da trese,a ne samo pri kocenju ?
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » utorak, 9. mar. 2010. u 08:28h

Nesa piše:Po nekoj logici ako su krive glavcine trebalo bi non-stop da trese,a ne samo pri kocenju ?
ima logike ali je to toliko mala zakrivljenost da se na volanu i ne osjeti, medjutim ako se koci (narocito pri vecim brzinama) disk ne ulazi ravnomjerno u klijesta i vrlo brzo pocinje da se krivi i trese...glavchina je kriva na samo 4 cm od lezaja (odnosno centra ose vrtnje)..a disk je kriv 0,15 na 17 cm od lezaja sto se itekako osjeti...
Juce zajedno sa mojim autom ljudi su to isto radili na jednom Audiju A6 3.0 TDI iz nekog ministarstva...kazu da inace postoji problem s tim na vecim i snaznijim modelima audija, forda a narocito je tome sklona Renault Laguna (ovo citiram poslovodju servisa)...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » petak, 9. apr. 2010. u 20:27h

vjerovali ili ne ponovo trese....odem u servis danas i majstori izmjere da su diskovi krivi na desnoj strani 0,07 a na lijevoj 0,16....skinu stare diskove i stave nove i ponovo ih izmjere komparaterom i vjerovali ili ne ali VRIJEDNOSTI SU BILE ISTE war war war war
ostali smo bez teksta i ja i njih trojica....skinemo diskove i izmjerimo nabe (glavchine) i naravno krive su....ljudi nisu mogli vjerovati....jednostavno ne znaju sta je uzrok jer tamo nema nista vise...savjetovali su mi da skinem sa nekog drugog auta komplet rukavac sa glavchinom i lezajem i da ga stavim na auto i izmjerim da li baca....
presurfao sam net i nigdje nisam naisao na slican problem....ali bas ni slican....stvarno cudno
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od Neša » subota, 10. apr. 2010. u 13:46h

Ima caka. Kad se obradjuju diskovi potrebno je da se obradi i ona unutrasnja strana diska koja naleze na glavcinu. Naravno glavcine ne smeju da budu krive.
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » subota, 10. apr. 2010. u 23:04h

nisam znao..hvala neso
..a kako obraditi stranu koja lijeze na glavchinu....na koji nacin....isto na tokarskom stroju
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » subota, 1. maj 2010. u 10:46h

samo da obavijestim one koje prate ovu temu vezanu za famozne glavchine....
narucio sam nove glavchine (vjerovali ili ne prave ih samo dvije firme Febi Bilstein i SWAG) cijena prava sitnica war 60 Eur po komadu plus novi lezajevi po 40 Eura, te naravno novi diskovi plocice.....pa ti ne mozes vjerovati....Tjesi me jedino to sto su one u Fordu oko 260 Eura po komadu....
vidim na drugim forumima kao sto je fordmondeo.org da je to manje vise poznat problem na mondeo-u, kao i na svim vecim dizelasima od 130 i vise konja....svasta....iskrive se od temperature i vremena - zamor materijala...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

ivan79
Poruka: 4
Član foruma od: subota, 1. maj 2010. u 20:07h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od ivan79 » subota, 1. maj 2010. u 20:18h

potpuno te razumem kako ti je.Imam isti problem ali sa autom peugeot 406 1,8 16v 2001god.Kada vozim preko 100kmh
iprikocim lagano volan pocne da trese ko lud inace auto ide normalno pri svim brzinama volanne trese ne vuce u stranu ali kad prikocim strava.Ista stvar promenim diskove i sve uredu nekih 1000km i posle po starom.negde sam procitao da je problem resen stezanjem sa kilo kljucem na tacno odredjene mere mada mi to nema neke logike.Vise mi ovo sto ti kazes sa glavcinama ima smisla tako da cu sutra sve da proverim.molio bih te ako nadjes resenje da javis resio bi me velikih muka
mad smatram da me razumes.Veliki pozdrav

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » nedelja, 2. maj 2010. u 12:34h

vidi ovako...prvo moras da skines diskove i da provjeris tzv. komparaterom iskrivljenost glavchina. Taj alat imaju svi tokari ali ti ne mozes da skidas glavchine i da ih nosis tokaru da ti se izmjere jer bi onda najvjerovatnije morao mijenjati lezajeve. Alat se na engleskom zove dial test indicator tako da mozes da odes na net i da vidis na sta lici. Drugi nacin da provjeris iskrivljenost glavchina ne postoji.Takodje mozes da prije nego sto kupis nove diskove zamolis prodavca da ih samo probas montirati i da izmjeris iskrivljenost. Ako su glavchine krive odmah ce se to vidjeti. Stavis diskove i stegnes ih sa vijcima od tocka i onda montiras komparater na amortizer (ili negdje na na sasiju samo da je fikasn u odnosu na tockove) i izmjeris da li postoji iskrivljenost. Tvoja glavchina izgleda ovako Slika i proizvodi je firma SWAG.
Ja cu naravno postovati sve u vezi sa ovim problemom jer me vec opasno nervira. Imam osjecaj da mi utice i na balans tockova tako da me bas bas nervira.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

ivan79
Poruka: 4
Član foruma od: subota, 1. maj 2010. u 20:07h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od ivan79 » nedelja, 2. maj 2010. u 22:17h

posto mi ujak drzi masinsku obradu za automobile danas sam skinuo diskove i odneo da ih obradi.Vratio ih na kola isve stego na tacno odredjene vrednosti za divno cudo auto vise ne trese nada mo se da i nece.Prilikom obrade majstor mora da obradi i deo gde disk naleze na glavcinu inace glavcina je dobra.Po meni kvar je svakako u diskovima ako se brzo deformisu znaci da su losijeg kvaliteta ponekad je bolje ako mozes kupiti polovan deo original nego nov.Disk ima svoj minimu do kog moze da se trosi i obradjuje izmeris pa vidis Inace diskove sam uzeo nove pre 10000km ako ponovo pocne svakako cu traziti polovne.Pozdrav

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 3. maj 2010. u 10:48h

hvala na odgovoru ali kod mene nije slucaj da je u pitanju povrsina diska koja lijeze na glavchinu jer smo mjerili glavchine i one su krive (mislim da je jedna kriva 0,09)....stavljali smo i potpuno nove diskove i mjerili ih i vrijednosti su bile potpuno iste kao na starim diskovima tako da nema svrhe mijenjati diskove ako su glavchine krive....narucio sam nove glavchine pa cemo da vidimo...ako ni to ne bude pomoglo....bye bye ford.....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
fancy
Poruka: 2265
Član foruma od: četvrtak, 27. nov. 2008. u 13:46h
Lokacija: 11090
Kontakt:

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od fancy » ponedeljak, 3. maj 2010. u 12:11h

Eh, ne odustaje se od Forda samo zato što si pogubio živce i pare na lovljenje i popravku fantomskog kvara koji se retko javlja. :D To isto bi te čekalo ili će te čekati sa bilo kojom drugom markom, ali si sada ispunio bonus za baksuz kod Forda, pa možeš biti skoro siguran da će sledeći Ford biti osobođen crne magije 8)
Ako treba nečeg da se oslobodiš, to je baksuzni primerak, po mogućstvu dok su mu diskovi novi, a ti lepo onda pazari sledećeg Mondea, novijeg, lepšeg i sa boljom opremom thumbup
...od 1992, 7 Fordova, trenutno: '08 Hypnotic silver Mondeo 2.0 TDCi Titanium X

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » ponedeljak, 3. maj 2010. u 22:52h

hahahahahahahah.....ma znam rodjeni ali vjeruj mi da sam bas poceo gubiti zivce....ima par kvarova na autu a medju njima je i ovaj koji me bas izludjuju ako ces iskreno. imao sam ja auta i prije i stvari kao ove mi se nisu desavale, jer mehanika nije pretjerano komplkovana nauka narocito ovo oko diskova....sa bmw sam presao stotine hiljada km a auto je ukupno preslo 680.000 km i brat ga vozi i dan danas i nije bilo ni izbliza ovakvih problema....valjda sam neki izuzetak sta li...ili sam samo baksuz, ali evo ne odustajem...dacu 650 KM za dijelove i ako se ne rijesi nista pijaca....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

ivan79
Poruka: 4
Član foruma od: subota, 1. maj 2010. u 20:07h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od ivan79 » utorak, 4. maj 2010. u 16:20h

bmw je bmw.Posto mi se ujak bavi masinskom obradom kaze da je imao slucajeva da novi diskovi bacaju.A i ti si napisao da tek posle 1000 do 2000 pocne da trese moje misljenje je da je to ipak do diskova los kvalitet nadji dobrog majstora nek ih obradi kako treba pa onda proveri a ako i tad trese ti kupi nove pa ko sto neko rece na pijacu dok jos valja

vojo.bogdanović
Poruka: 140
Član foruma od: nedelja, 2. maj 2010. u 14:30h
Lokacija: Banja Luka

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od vojo.bogdanović » sreda, 5. maj 2010. u 22:38h

Ne mogu da ne dodam ...
FORD, šta ćeš... silent

Imao sam Fiestu '90. g.p. Bio sam "manijak" na ispravnost. Promjenio, između mase drugih svari, diskove, pa još jedne, pa još jedne, pa odustao. Tokom tih silnih promjena i ispitivanja stavljali smo druge glavčine, druge poluosovine i sl. Kod zadnjeg seta diskova, momak iz servisa je ostao 2 sata nakon radnog vremana, pokušavajući i gatajući. Na kraju ništa.To je bilo 2000. god. Moja mati još i danas vozi te diskove, doduše po gradu, ali, kao i svako žensko, ne primjećuje.
Tek 2006. sam shvatio šta bi kod nje mogao biti problem.
Nevjerovatno, ali to su bili doboši. Pošto sam imao Hyundai Accent, kojega sam novog, na nekih 90000 je počeo da trese. Ali kada su promjenjene pakne i pločice zajedno. Gatali smo i gatali pa smo shvatili da su doboši u pitanju kada smo povukli lagano ručnu i okretali zadnje točkove. Desilo se da je kod prvog tokarenja doboša, radi montaže novih pakni, došlo do krivljenja.Logika je sledeća: kad se stisne kočnica, pritisak doboša na pakne (ili obratno, kako ko voli) koji je neujednačen dovodi to vraćanja pritiska tekućine u sistemu tamo gdje je najmanji otpor, ka prednjem točku na suprotnoj strani, tako da počne kočioni klip u klještima da stišće i otpušta u ritmu kako je zadao doboš. Kako na obe strane nije jednaka ovalnost i amplituda, tako je vibracija bila oštra i iritantna. Par puta sam ponovo pokušao da otokarim doboše ali dok nisam kupio nove originalne problem nije nestao. Nakon toga, sve išlo kao po loju.
Kod Mondea nema doboša, pa vjerovatno to nije to. Mada ne treba isključiti ni zadnje diskove ili nekakav problem vezan za zadnju stranu.
Čisto da se i to ima na umu.
Inače, može se desiti da su u pitanju i feluge ali bi tada tresao u vožnji bez kočenja.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » sreda, 5. maj 2010. u 23:37h

vojo hvala na ovom iscrpnom objasnjenju....pomislio sam i na zadnje diskove ali nakon mjerenja sa komparaterom nisam ih ni gledao....jednostavno koje god diskove da stavim na prednje glavchine oni imaju odstupanje...sto znachi da su glavchine krive, a to je problem koji znaju u brembo-u (u njihovom tehnickom upusttvu za montiranje diskova stoji da ne priznaju reklamaciju ako prethodno nisu provjerene povrsine glavchina) sto je i logichno....i ja sam zbog niske cijene pomislio da su diskovi losi ali kupljeni su kod zastupnika bremba za BIH ne na pijaci....a i na ebay takvi kostaju u pfening isto (u Engleskoj)...
Naravno ne preostaje mi nista drugo nego da promijenim glavchine (koje su prethodno tokarene ali su se ponovi iskrivile) pa da onda probam.....mislim instrument je pokazao da su krive pa ne znam sta vise da gatam....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

ivan79
Poruka: 4
Član foruma od: subota, 1. maj 2010. u 20:07h

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od ivan79 » četvrtak, 6. maj 2010. u 14:08h

samo da dodam kod vozila koja imaju abs svaki tocak je zaseban ne ukrstaju se

Avatar korisnika
Dragomir
Oficijalni serviser
Oficijalni serviser
Poruka: 5503
Član foruma od: ponedeljak, 2. mar. 2009. u 23:21h
Lokacija: Avala-BG

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od Dragomir » četvrtak, 6. maj 2010. u 15:17h

Ja sam imao problem i sa orginalima tako da u svakoj robi ima problema
Ako si zavrsio fakultet ne znaci da si covek

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » subota, 5. jun 2010. u 19:08h

evo kupljeno danas...pljunuo sam za ovo 360 KM...uf..
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » subota, 5. jun 2010. u 19:12h

jos novi diskovi i plocice i nadam se da ce sve biti u redu...ako ne....quit
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

edison
Poruka: 94
Član foruma od: ponedeljak, 19. okt. 2009. u 22:42h
Lokacija: zenica

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od edison » nedelja, 6. jun 2010. u 20:35h

pratim ovaj tvoj problem i na bosanskim stranicama-ima već duže vremena pišeš o tome,savjet amatera ako sa ovim novim ne riješiš problem-riješi se vozilice
sretno

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » nedelja, 6. jun 2010. u 23:44h

ej hvala druze...oba su foruma ok pa postujem i tamo i ovdje....i ja to mislim...ako se ne bude ovo rijesilo mijenjam marku....definitvno....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Volan trese prilikom kocenja Mondeo III

Poruka od bojcistv » četvrtak, 10. jun 2010. u 08:43h

juce zamijenjeno.....vidjecemo sta ce biti.........mjerili smo komparaterom nakon montaze i sve je na 0...kako i treba
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“