Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Carape za auto

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Carape za auto

Poruka od alekco » sreda, 16. dec. 2009. u 11:59h

Ovo je vec odavno popularna stvarcica u svetu, pa rekoh, mozda zasluzuje temu na nasem forumu.
Za one koji nisu upoznati sa ovim sigurnosno-pomocnom opremom u pitanju je "autosock" (carapa za auto).
Poznato je da su nase bake na selu obuvale crape preko cipela da se ne bi "klizale" na snegu i ledu. E neko se pre 2-3 godine setio ovo da napravi i za auto gume (cak ima i za kamione).
Posle silnog pretrazivanja interneta, gledanja snimaka i ostalih cuda, sve pokazuje da je mnogo bolje od klasicnih lanaca za sneg!
Inace, po deklaraciji, sa lancima mozete da vozite do 40km/h, sto svi znamo da je prosto nemoguce. Em lupa, em unistava trap, lezajeve...
A postoji opasnost od kidanja lanca i velikih ostecenja na automobilu.
E ove "carapice" resavaju taj problem. Navode da je moguce voziti i do 50km/h, same se centriraju (nema potrebe za zatezanjem), lako i brzo se namestaju,
a i grip (trenje) je mnogo vece.
Kazu da je 206% vece nego sa zimskim gumama, i 125% sa klasicnim lancima.
Ja sam narucio jedan par za svoj auto, pa kad isprobam, utiske cu postaviti ovde.
Problem je u tome sto nisu univerzalne kao na primer neki lanci, nego se kupuju striktno po dimenziji pneumatika.
Koliko su mi rekli, za 205/55 R16 kosta 69eura sve sa PDV i dostavom na kucnu adresu.
Evo i snimak da vidite o cemu se radi:

Avatar korisnika
Darth Malak
Poruka: 86
Član foruma od: utorak, 21. jul 2009. u 11:18h

Re: Carape za auto

Poruka od Darth Malak » sreda, 16. dec. 2009. u 12:11h

i prosle godine je bila slicna tema na drugim auto forumima

nekoliko njih ( ogromna manjina ) su extra hvalile te carape , dok je vecina koja je kupila to i dala silne pare bila veoma razocarana , auto sa zimskim gumama bez carapa je isao mnogo bolje nego auto sa carapama koje su se inace jako brzo cepale ...

i na stranim forumima su ispljuvali te carape ... sad me mrzi da trazim komentare ali imate google pa proverite , elem imam zimske gume ultragrip7+ i idem bez problema ( zivim na Zvezdari ) i krecem se dosta ulicama kroz koje ne prolazi GSP a kamoli snego cistaci

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8997
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Carape za auto

Poruka od van » sreda, 16. dec. 2009. u 12:21h

Verujem da su carape dobre samo za led .
Zimske gume su odlizna stvar , a lanci su zakon ,za situacije gde ni zimska guma ne pomaze , tj . 20-30 cm snega .

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » četvrtak, 17. dec. 2009. u 13:51h

van piše:Verujem da su carape dobre samo za led .
Zimske gume su odlizna stvar , a lanci su zakon ,za situacije gde ni zimska guma ne pomaze , tj . 20-30 cm snega .
Zimski gumasi jesu zakon. Ali, ovo je sigurno bolje od lanaca. Ne traju toliko dugo kao lanci, ali...
Sutra testiram i kacim klip ovde.

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » petak, 25. dec. 2009. u 21:07h

Jos nista od snimka! Istopio se sneg! :)
Cekamo sledece zimske carolije! :-|

Avatar korisnika
sierra 20i
Poruka: 439
Član foruma od: ponedeljak, 22. jun 2009. u 14:08h
Lokacija: Novi sad

Re: Carape za auto

Poruka od sierra 20i » petak, 25. dec. 2009. u 21:16h

zimske gume + dva dzaka cementa+plinska boca +oko 30 kg raznog alata u gepeku i nema tog snega koji me moze zaustaviti,bar ne do sada lol lol

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » nedelja, 27. dec. 2009. u 20:13h

sierra 20i piše:zimske gume + dva dzaka cementa+plinska boca +oko 30 kg raznog alata u gepeku i nema tog snega koji me moze zaustaviti,bar ne do sada lol lol
Ja jedino da stavim dva dzaka na haubu, i onda mogu da teram.
Ma to dosta zavisi i od auta....npr golf 2 i jugic...idu kao blesavi po snegu

Avatar korisnika
DrazenNS
Poruka: 198
Član foruma od: subota, 29. avg. 2009. u 21:47h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Carape za auto

Poruka od DrazenNS » četvrtak, 21. jan. 2010. u 17:12h

Odlicna tema. Cuo sam i ja za to ali nisam do sada video. Pa vredi li cemu? Doduse ja imam plan da kupim zimske gume na original felne a letnje na 15" koje su do sada uvek bile na njemu. Ali vredi znati. :) A sto se zimske gume tice to stvarno vredi para. Moj cale vozi Pezo 205 GTI koji je relativno nizak sam po sebi i jos ga je neko spustao, i nigde nije stao. Ali bas nigde. A trpamo i alat u njega jer ga koristimo za posao.

Avatar korisnika
rokki
Poruka: 188
Član foruma od: nedelja, 2. avg. 2009. u 18:02h
Lokacija: zenica, bosna i hercegovina

Re: Carape za auto

Poruka od rokki » ponedeljak, 1. feb. 2010. u 17:38h

ima sad i neki fazon sa sprejem kojim se pošprica po gumama i ne trebaju lanci. lično sam to vidio, prvo sam mislio peglaju me s tim, ali zaista nije loše. mana je što košta 12€ jedan sprej, a jednom našpricano traje nešto oko pola sata vožnje i treba se došpricat, a čitava boca spreja traje par dana ako se koristi racionalno. ipak, ja sam za lance ako mi zatrebaju u nekim ekstremnim situacijama, mada mi se još nikad za 15 godina nije desilo da su mi trebali, a jednom ih kupiš (30€) i traju zauvijek...jedino što je ružno postavljanje...

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Carape za auto

Poruka od darko darko » ponedeljak, 1. feb. 2010. u 21:15h

Ajde bre pao sneg sta se desava , da teram babu da plete ! ! ! ! Gledao sam pre par godina kad su patentirali, lepo izgleda, samo meinteresuje licno iskustvo, verovatno je za led vrh . A ako je brzo namestanje uvek ti treba samo kad se zaglavis , samo da se jos cujem komentar. Imas snega na kopaoniku mogao bi da postavis neki klip lol lol lol lol lol lol

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » ponedeljak, 8. feb. 2010. u 10:00h

Nisam hteo odmah da pisem, dok nisam testirao jos jedan put!
Inace, zivim u sporednoj ulici sa nagibom od nekih 10%, vrlo zeznuto za izlazenje po snegu. A jos i ova ledena kisa od pre neki dan.
Neverovatno koliko su ove carape dobra stvar, probao sam cak i da stanem na sredini ulice gde je najveci uspon..i krenuo je bez problema.
Znate kako, 1.5t i prednja vuca...sire gume, ali bez ikakvih problema auto izlazi.
Extra je stvar sto se vrlo lako i namesta i skida. Sve ukupno...2-3 min posla. Jedino sto treba poneti vecu najlonsku kesu sa sobom, jer kad se skinu carape, voda se cedi svuda po kolima.
Znaci, isprobano po snegu i po ledu. I na jednoj i na drugoj podlozi su se pokazale kao pametna investicija!
Moja preporuka.
darko darko piše:Ajde bre pao sneg sta se desava , da teram babu da plete ! ! ! ! Gledao sam pre par godina kad su patentirali, lepo izgleda, samo meinteresuje licno iskustvo, verovatno je za led vrh . A ako je brzo namestanje uvek ti treba samo kad se zaglavis , samo da se jos cujem komentar. Imas snega na kopaoniku mogao bi da postavis neki klip lol lol lol lol lol lol
Ocekuj snimak ovde. Sada idem na neku vukoj***. Pa ako se zaglavim, snimak sledi! :D

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Carape za auto

Poruka od darko darko » ponedeljak, 8. feb. 2010. u 13:56h

To sam i pretpostavljao trba ti oboicno na 10 m bitno je da se lako montiraju a ne kao lanci ,a meni je problem samo izaci iz dvorista i nedaj boze , samo jedno glupo pitanjce ,(? kako montiras navuces pola tocka pa krenes ili?).
E znaci baba pici pun gas, dao sam joj 14 za kalup.....

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » ponedeljak, 8. feb. 2010. u 20:04h

darko darko piše:To sam i pretpostavljao trba ti oboicno na 10 m bitno je da se lako montiraju a ne kao lanci ,a meni je problem samo izaci iz dvorista i nedaj boze , samo jedno glupo pitanjce ,(? kako montiras navuces pola tocka pa krenes ili?).
E znaci baba pici pun gas, dao sam joj 14 za kalup.....
Da, navuces na pola tocka, sa gornje strane. Krenes po metra napred, i navuces ostatak. Kada krenes, same se nacentriraju i to je to.

Avatar korisnika
Lale
Domacin foruma
Domacin foruma
Poruka: 2756
Član foruma od: subota, 11. apr. 2009. u 20:22h
Lokacija: Kikinda

Re: Carape za auto

Poruka od Lale » ponedeljak, 8. feb. 2010. u 21:17h

Da li čarape priznaje naš zakon umesto lanaca ?
Slika Slika

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » ponedeljak, 8. feb. 2010. u 21:27h

Lale piše:Da li čarape priznaje naš zakon umesto lanaca ?
Koliko sam ja procitao ...pomocna sredstva za pneumatike u zimskim uslovima...ili tako nesto

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Carape za auto

Poruka od darko darko » ponedeljak, 8. feb. 2010. u 22:09h

jebes zakon kad se zaglavis , sta ce kaze pandur , zabranjeno obuvanje carapa -kazna, niko nece da obraca paznju u voznji , a sobzirom da imamo dobar zakon ,na znak sa lancima - plavi moras da imas ili lance ili zimske gume , mislim da nigde nepise obavezno lanci.....neznam dali su lanci bolji ali zbog montiranja ovo je vrh , obicno vozim 1 km po snegu pa izadjem na auto put a tamo ti netrebaju lanci, ili se zaglavim pa guram 10 m. Mislim da bi pandur i sa letnjim a sa carapama, progledao kroz prste umesto lanaca -odgovarajuca zimska oprema(napises u napomeni odgovarajuca zimska oprema, slikas ), ko ce da lomi kola sa lancima , funkcionise isto, kad sam citao o carapama jedino ima neki procenat vise jede gume, ali isto i sa lancima , procenat u tokou cele sezone je nezamarljiv..........

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » utorak, 9. feb. 2010. u 14:23h

Pa ne vidim razlog zasto bi vise trosilo gume. Jedino sto SIGURNO nisu dugovecne kao lanci...ali, od vibracija uzrokovanih lancima stradaju komponente trapa, senzor za ABS hoce da poblesavi...itd. Da ne pricamo o kvalitetu kupljenih lanaca kod nas. Meni se na Floridi desilo da lanac pukne, pa mi je pokidao plasticno podkrilo.
A moj komsija, lik od 55g, kupio carape kada je video da ja izlazim iz nase ulice. I genije me zove da pita kako se skidaju.
Inace, vozio je od Barajeva do Stepojevca, Ibarskom magistralom 50km/h po rizli i soli koje ima na tone po putevima i carapama se nista nije desilo.
Ja samo znam da mi auto nece vise videti lance na tockovima. Nekada davno sam koristio i neki sprej (liquid chain) i ne valja nista. Samo sam felne zamazao sa tim tecnim s***.
Drugar iz Svajcarske ima neki djavo koji se montira na gumu, i izgleda kao pauk. 6 ili 8 plasticnih kraka sa nekim kramponima, ali ima neki deo koji se montira na sam tocak, pa se na to kaci ta skalamerija. Sada je presao na carape. Kaze da kod njih i hitna pomoc na kombijima koristi carape.

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Carape za auto

Poruka od darko darko » utorak, 9. feb. 2010. u 15:03h

Vece trenje kod carape nego po asfaltu al neces da vozis non (pojeo bi carapu brze nego gumu) sto tako da je procenat tokom veka gume ispod lupam... 1% i manje nego kod lanaca , kazu sad svi da su jako dugotrajne.

Avatar korisnika
Lale
Domacin foruma
Domacin foruma
Poruka: 2756
Član foruma od: subota, 11. apr. 2009. u 20:22h
Lokacija: Kikinda

Re: Carape za auto

Poruka od Lale » utorak, 9. feb. 2010. u 19:54h

Koliko sam video na raznim klipovima i prezentacijama, čarape odrađuju dobro svoj posao, pogotovo što se veoma lako montiraju.Mislim da su idealne - ne oštećuju auto, mala težina, zauzimaju malo mesta.Da li neko zna kolika im je cena kod nas ? Verovatno zavisi i od veličine gume.
Slika Slika

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » utorak, 9. feb. 2010. u 19:58h

Lale piše:Koliko sam video na raznim klipovima i prezentacijama, čarape odrađuju dobro svoj posao, pogotovo što se veoma lako montiraju.Mislim da su idealne - ne oštećuju auto, mala težina, zauzimaju malo mesta.Da li neko zna kolika im je cena kod nas ? Verovatno zavisi i od veličine gume.
Zavisi od velicine tocka!
U mom slucaju..205/55R16 broj carapa je 62 i cena im je 70evrica

Avatar korisnika
Lale
Domacin foruma
Domacin foruma
Poruka: 2756
Član foruma od: subota, 11. apr. 2009. u 20:22h
Lokacija: Kikinda

Re: Carape za auto

Poruka od Lale » utorak, 9. feb. 2010. u 20:40h

To je i moj broj. Ovo će biti najveće :eek: i najskuplje :-| čarape koje ću kupiti. mrgreen mrgreen mrgreen
Slika Slika

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » utorak, 9. feb. 2010. u 22:48h

Lale piše:To je i moj broj. Ovo će biti najveće :eek: i najskuplje :-| čarape koje ću kupiti. mrgreen mrgreen mrgreen
Zamisli da ti je to broj patika! Cuti, bolje je! lol

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Carape za auto

Poruka od darko darko » sreda, 21. dec. 2011. u 01:12h

alekco, kako te sluze carape, jel mogu ove da se koriste, mislim jel vrede ove, ili neke druge da se pazare...
http://www.kupindo.com/Ostalo/9846815_c ... kove-Novo-

Avatar korisnika
alekco
Poruka: 178
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 21:33h
Lokacija: Barajevo

Re: Carape za auto

Poruka od alekco » sreda, 21. dec. 2011. u 21:18h

darko darko piše:alekco, kako te sluze carape, jel mogu ove da se koriste, mislim jel vrede ove, ili neke druge da se pazare...
http://www.kupindo.com/Ostalo/9846815_c ... kove-Novo-
Carape su vrh! Ja imam one autosock (njihov je patent). Ne znam za one ostale sto sam vidjao po prodavnicama. Crno zelene...itd. Sto se tice ovih mojih, svima bih preporucio. Druga zima, i kao nove su

Avatar korisnika
DULEmajstor
Poruka: 206
Član foruma od: ponedeljak, 21. nov. 2011. u 08:37h
Lokacija: Josanicka Banja

Re: Carape za auto

Poruka od DULEmajstor » ponedeljak, 2. jan. 2012. u 20:16h

Gledao sam emisiju sat gde su na navaku vrsena ispitivanja i merenja sva kod lanaca, carapa, mrezica i nekakog pauka . . .

Bilo je vise razlicitih carapa/proizvodjaca. . .

Rezultati:
- carape su spadale pri svakom malo jacem pritisku papucice. Iako je bilo dosta snega svake su se pocepale na nekoliko mesta. . . U dubokom snegu nisu mogli da se maknu , auto je isao jako, jako bolje sa golim zimskim gumama.
- mrezice su se pokazale kao najlosije
-pauk se solidno pokazao , ali je papreno skup
-a lanci su bili apsolutni pobednik i najbolje su se pokazali . . .

Dakle iz ovoga sto sam gledao , zakljucio sam da su lanci zakon , a ovo sve ostalo su skupe - jednokratne gluposti. . .
Ja ostajem pri lancima , ak i malo vodite racuna , lanci nece puci i pokidati branik i sta vec. . . Ni sa jednim od ovih resenja ne moze da se luduje po ulicama, 40-50 km/h i nema problema. Ne vidim sta je problem da se vozi tom brzinom , jedino ak neko ne ume da vozi pa mu nece nista od ovoga pomoci.

Nemojte da me dozivita kao nekog lika koji je nesto gledao, pa ce ovde da prosipa pamet.
Ja sam samo izneo moj pogled na sve ovo .

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“